Pátý zápas, pátá výhra. Češi zaskočili i Švédy. Hrdinou Radil: Životní zápas

Umea - Zatím nejnáročnější test mají za sebou čeští hokejisté. A zvládli ho perfektně. Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky porazili před domácím mistrovstvím světa v rámci Euro Hockey Tour Švédsko 4:1. Nejvíce zazářil Lukáš Radil, který dva góly dal a na branky Zaťoviče a Poláška přihrál. O čisté konto připravil Jakuba Kováře Sörensen. Češi tak ukončili sérii čtyř porážek v soubojích se Seveřany.

17.4.2015 AKTUALIZOVÁNO 17.4.2015

Michal Birner (vpravo) a Daniel Zaar ze Švédska.Foto: ČTK/AP/Hakan Nordstrom

"Zápas jsme odehráli velice dobře, měli jsme dobrý pohyb, kterým jsme soupeře zaskočili. Bylo také dobré, že se nám podařilo dát první gól a poté po inkasovaném gólu opět odskočit na 3:1," zhodnotil zápas spokojený Růžička.

Český tým nastoupil do utkání s černými páskami na rukách na počest legendárního Jaroslava Holíka, který v noci na dnešek zemřel. Duelu také předcházela minuta ticha.

Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky se od počátku snažili hrát aktivně a napadali švédskou rozehrávku hned na jejím začátku. Ve 4. minutě si ale domácí vytvořili první velkou šanci, brankář Kovář však Sörensenovu střelu vyrazil.

Hráči Tří korunek pak měli chvíli více ze hry, gól však vstřelit nedokázali. Naopak V 8. minutě našel Radil volného Zaťoviče, který se trefil přesně do levého horního rohu branky Lassinanttiho. Vyrovnat mohl nejzkušenější Švéd na ledě Kronwall, i s jeho pokusem si však Kovář se štěstím poradil.

Kovář opět čaroval

Ve 25. minutě při hře čtyři na čtyři mohl přidat druhý český gól Filippi, příležitost ale nevyužil. Na konci zkrácené přesilové hry si poté závar před Lassinanttim vytvořila pardubická formace vedená Koukalem, brankou však neskončil.

V polovině zápasu se do slibné příležitosti dostával Zaar, obránce Mozík ale včas zasáhl. S šancí Ridderwalla si poradil Kovář, jenž zlikvidoval i dorážku bývalého útočníka Lva Praha. Oba brankáři duelu kralovali, což dokázal zástupce týmu Lulea proti osamocenému Birnerovi.

V závěru druhé třetiny však měl více práce i kvůli dvěma přesilovým hrám soupeře Kovář, potvrdil však, že má před MS skvělou formu. "Kuba opět chytal výborně. Při šancích soupeře nás podržel," řekl kouč Růžička.

Rezervy? V přesilovkách

Ve 42. minutě brankáři Jekatěrinburgu pomohla po Riderwallově střele tyč a vzápětí Češi vedení navýšili. Po přihrávce Buchteleho vstřelil premiérový gól v reprezentaci obránce Polášek. Švédové však poté dokázali snížit, když se střelou na bližší tyč prosadil Sörensen. Rychle mohl odpovědět Simon, jenž se krásně uvolnil, trefil ale jen brankovou konstrukci.

V 51. minutě pak korunoval svůj výborný výkon gólem Radil a český tým se opět přiblížil k výhře. Kdyby poté Růžičkův výběr využil 106 sekund dlouhou přesilovku pět na tři, bylo by rozhodnuto. Čechům se však početní výhody v celé přípravě nedaří. Mrzet je to ale nemuselo, zápas dovedli k vítězství, které při power play zpečetil druhou trefou Radil.

"Byl to můj nejlepší zápas v reprezentaci a asi i životní," řekl Radil, kterému se skvěle dařilo ve spolupráci s dalšími bývalými hráči Pardubic Janem Buchtelem a Petrem Koukalem. "S klukama v útoku jsme si skvěle sedli. S Honzou jsem hrál odmala a Petr je super centr, ten si rozumí s každým. Dnes nám to klaplo a spadlo nám tam úplně všechno," usmíval se čtyřiadvacetiletý útočník.

Švédsko - ČR 1:4 (0:1, 0:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 46. Sörensen (Wallmark) - 8. Zaťovič (Radil, Koukal), 43. Polášek (Buchtele, Radil), 51. Radil (Buchtele), 60. Radil. Rozhodčí: Raantala, Pajula (oba Fin.) - Ahlström, Käck (oba Švéd.). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 4520.

Švédsko: Lassinantti - S. Kronwall, Andersson, Rahimi, Ahnelöv, Motin, Ekbom, Gunnarsson, Sandberg - Thuresson, Bengtsson, Johansson - Zaar, Wallmark, Sörensen - Danielsson, Sjögren, Jannmark-Nylén - Aslund, Carlsson, Riderwall. Trenér: Pär Marts.
ČR: Jakub Kovář - Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava, Jordán, Kempný, Mozík, Polášek - Birner, Sobotka, Vondrka - Simon, Novotný, Smoleňák - M. Růžička, Filippi, Zaťovič - Radil, Koukal, Buchtele. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

„Cítíme velkou křivdu," říkají manželé, kteří měli naftu ve své studni

Zdounky – Společně se svou manželkou cítí velkou křivdu a bezmoc poté, co před více než 14 dny zjistili, že jejich do té doby průzračná a kvalitní pitná voda ve studni je kontaminována starou směsí topných olejů. Znehodnocenou vodu nic netušíce několik dní pili.

Rath opět zamíří do soudní síně, tentokrát žaluje státního zástupce

Praha - Bývalý středočeský hejtman David Rath znovu míří do soudní síně, tentokrát v roli žalujícího. Jeho žalobu na státního zástupce Petra Jiráta, který dozoruje Rathovu korupční kauzu, začne soud veřejně projednávat v únoru. Redakce to zjistila z justiční databáze Infosoud. Rathovi vadí některé výroky, které o něm Jirát řekl v rozhovoru pro média.

Britové poslali do vězení trio, jež ženy z ČR nutilo k prostituci

Bristol - Soud v britském Bristolu dnes uložil tresty vězení ve výši 7,5 až 9,5 roku trojici osob, které lákaly z České republiky ženy do Spojeného království, kde je nutily k prostituci. Britská média státní příslušnost odsouzených neupřesňují, z prohlášení místní policie ale vyplývá, že jeden z trojice byl zadržen v Česku, kde čeká na vydání do Británie. Soud mu tedy trest uložil v nepřítomnosti.