Čeští hokejisté porazili ve svém závěrečném vystoupení na Channel One Cupu v Moskvě domácí Rusko 4:3 po samostatných nájezdech a na turnaji obsadili druhé místo. Skóre dramatického zápasu otevřel už po 31 vteřinách Roman Červenka, ale sborná vývoj otočila a dotahovat musel český tým - Červenka vyrovnal na 2:2, kapitán Tomáš Rolinek na 3:3. V nájezdech rozhodl Zbyněk Irgl.

Turnaj uzavře severské derby mezi jistým vítězem druhého dílu série Euro Hockey Tour Švédskem a Finy.

Hned v úvodu chybovala hvězda ruského výběru Radulov, čehož využil Červenka a rychlou střelou zápěstím otevřel skóre. Krátce poté přišlo Čáslavovo vyloučení, ale jedinou vážnější Kalininovu ránu Štěpánek chytil. Následně pálil ze své gólové pozice znovu Červenka, tentokrát byl však úspěšnější domácí gólman.

Mnohem větší horko než v prvním oslabení bylo Hadamczikovým svěřencům po Němcově prohřešku v polovině sedmé minuty. Žerděv nejprve oslovil s přihrávkou obránce Jevgenije Birjukova, jehož ještě vychytal Štěpánek, jenže po chvilce vzal Žerděv zakončení na sebe a zamířil nechytatelně do horního růžku branky.

V 13. minutě vyslal Nakládal do obrovské šance výtečnou křížnou přihrávkou rozjetého Rolinka, ten však tváří v tvář strážci ruské branky neuspěl a těsně minul. Právě kapitán českého týmu měl i další možnost při první přesilovce, Birjukovova lapačka byla ale dostatečně rychlá. Štěpánkovi na druhé straně pomohla při Tarasenkově ráně tyč.

V brance zářil Štěpánek

Start druhé třetiny patřil Štěpánkovi, který se stihl přesunout proti střele Radulova, jenž zakončil přečíslení dvou Rusů proti osamocenému Čáslavovi. Už chvilku nato ale kroužil obranným pásmem českého výběru Pěrežogin, Těreščenko si sklepl jeho nahození a pohodlné skóroval. Přišla ale druhá - a také poslední - přesilovka Čechů v utkání, v níž Červenka další povedenou ranou na bližší tyč zařídil vyrovnání na 2:2.

V 33. minutě si Žerděv proklestil cestu před Štěpánka, ale štěstěna se pak od něho odvrátila, když mířil jen do horní tyče. Jen o chvilku později už se ale Rusové dočkali: Radulov poslal puk naslepo před Štěpánkovo brankoviště a Trončinský si srazil kotouč do vlastní branky. Tarasenko pak na poslední chvíli sebral skokem plavmo velkou šanci vyrovnat Rolinkovi.

Na začátku třetího dějství mohl navýšit náskok sborné Tarasenko, v pádu jednoruč však těsně minul. Následně vychytal Štěpánek slibnou možnost Radulova a v 48. minutě bylo znovu vyrovnáno. Přečíslení zakončil ranou z dálky Němec, Birjukovovi vypadl kotouč z lapačky a dojíždějící Rolinek ho z pomocí tyče uklidil pod ruským gólmanem za brankovou čáru.

Vzápětí přišly na obou stranách obrovské šance k dalšímu gólovému trháku. Nejprve se otevřel prostor pro Makarova, jenže tomu sebral radost Štěpánek. A zahanbit se nenechal ani jeho protějšek. Před polovinou třetí části vyrazil na zteč Vrána a po parádní individuální akci se dostal až před Birjukova, jenž ovšem jeho úmysl o zakončení mezi betony přečetl.

Rusové si vzápětí vynutili přesilovku, v níž našel Radulov Těreščenka, proti němu se ale vyznamenal pohotový Štěpánek. Po skončení Trončinského trestu neuspěl ve velké šanci Zubov, který po další perfektně načasované přihrávce Radulova těsně minul.

Nájezdy rozhodl Irgl

V prodloužení bylo hodně rušno na obou stranách kluziště, rozhodnout mohli postupně Němec, Radulov a Kašpar. Po objetí branky málem nachytal Birjukova Červenka, v samém závěru ještě zkusil štěstí znovu Radulov, ale s přispěním obou gólmanů došel duel až k samostatným nájezdům.

Nájezdy začali Rusové. Žerděva vychytal Štěpánek, Irgl naopak propálil Birjukova. Radulov blafákem do bekhendu vyrovnal, Průcha nedal. Šipačova zastavil Štěpánek, nedal ani Červenka, a tak se pokračovalo dál.

Pořadí se otočilo a Irgl znovu uspěl, Radulov však také. Irgl se rozjel i potřetí a střelou pod horní tyč rozhodl, protože Radulov už nedal.

Finové porazili Švédsko

Hokejisté Finska porazili na závěr Channel One Cupu v Moskvě již jistého vítěze turnaje Švédsko 4:3 a získali tak první body. V tabulce Euro Hockey Tour se tak přiblížili třetímu Česku na rozdíl jednoho bodu.

Švédové vstoupili do zápasu lépe a v šesté minutě se dostali do vedení, když při Osalově vyloučení našel Söderberg mezi kruhy Zackrissona, který nekompromisní ránou překonal Lassilu. Zvýšit mohl Ekholm, jenž trefil střelou od modré čáry tyč, a 84 sekund před první pauzou vyrovnal tečovanou ránou od modré čáry Uusitalo.

Po 68 vteřinách druhé části vrátil Švédsku vedení Andersson povedeným pokusem přes obránce, ale další průběh prostřední třetiny patřil Finům. Za 65 sekund bylo opět vyrovnáno, když po Kuparinenově přihrávce skóroval snadno Kiiskinen. V 37. minutě otočil stav v přesilovce přesnou střelou k levé tyči Kousa, který ještě před přestávkou trefil v přesilovce pěti proti třem tyč.

Vyrovnat mohl v 53. minutě Söderberg, ale Lassilovi pomohla tyč a 106 sekund před koncem pojistil finský náskok Pesonen. Za 51 vteřin ještě vykřesal naději pro Švédsko v power play Ekholm, ale těsný náskok už tým Suomi uhájil.

Channel One Cup, turnaj Euro Hockey Tour v Moskvě:

Rusko - Česká republika 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 8. Žerděv (Kalinin, J. Birjukov), 22. Těreščenko (Pěrežogin), 34. Radulov - 1. Červenka, 31. Červenka (Nakládal, Kašpar), 48. Rolinek (Němec, Průcha), rozhodující nájezd Irgl. Rozhodčí: Sjöqvist, Johansson (oba Švéd.) - Šeljanin, Sivov (oba Rus.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. Diváci: 14.000.

Rusko: M. Birjukov - I. Nikulin, Kornějev, Grebeškov, Denisov, Kalinin, Višněvskij, Bělov, J. Birjukov - Radulov, Zubov, Širokov - Pěrežogin, Těreščenko, Žerděv - Tarasenko, Šipačov, Tichonov - Makarov, Bodrov, Kokarev. Trenéři: Zinetula Biljaletdinov, Valerij Bělov a Dmitrij Juškevič.
Česká republika: Štěpánek - Němec, Čáslava, Kutlák, Trončinský, Nakládal, Krejčík - Průcha, Červenka, Rolinek - Petružálek, Vrána, Vondrka - Orsava, Kreps, Kašpar - Irgl, Pech, Hubáček - I. Rachůnek. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Švédsko - Finsko 3:4 (1:1, 1:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 6. Zackrisson (Söderberg, Danielsson), 22. Andersson (Ekholm), 60. Ekholm - 19. Uusitalo (Wirtanen), 23. Kiiskinen (Kuparinen, Kousa), 37. Kousa (Kiiskinen, Heikkinen), 59. Pesonen (Frögren). Rozhodčí: Bulanov, Olenin - Sadovnikov, Zacharenkov (všichni Rus.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 3000.

Švédsko: Eriksson - Eklund, S. Kronwall, Frögren, Ekholm, Viklund, M. Karlsson - Sjögren, Lauritzen, Falk - Andersson, Persson, Bergfors - Danielsson, Söderberg, Axelsson - Zackrisson, Rosén, Johansson - Lundh. Trenér: Pär Marts.
Finsko: Lassila - Hietanen, Mäenpää, Kousa, Heikkinen, Järvinen, Jalasvaara, Jokela, Uusitalo - Enlund, Lindgren, Anttila - Kiiskinen, Kuparinen, Pesonen - Louhivaara, Kemppainen, Marjamäki - Jasu, Wirtanen, Osala. Trenér: Jukka Jalonen.