Česká hokejová osmnáctka prohrála ve čtvrtfinále mistrovství světa v Minsku se Spojenými státy americkými vysoko 0:6.

Ve čtvrtek bude hrát o konečné páté místo s poraženým z duelu mezi Ruskem a Švýcarskem. Hattrickem se podílel na vítězství obhájců titulu Austin Czarnik. Američany čeká hned ve středu v boji o finále Finsko.

Spojené státy americké potvrzovaly od začátku roli favorita. V jejich největší šanci z první desetiminutovky minula Kašíkovu branku Watsonova teč Forbortova nahození, ale ve 14. minutě už otevřel skóre z mezikruží střelou k levé tyči Saad. Náskok vzápětí zvýšil Czarnik, který zúročil převahu vyjádřenou poměrem střel v úvodní části 16:3.

Český tým zahrozil ve 22. minutě při přesilovce, ale po Jankově přihrávce Frk na brankáře Campbella nevyzrál. Ani další pokusy svěřenců trenérů Kopeckého a Juříka i při Tinordiho vyloučení byly neúspěšné. Po trestech pro Žovince a Frka hráli Češi 85 vteřin v oslabení tří proti pěti, což sice ubránili, ale těsně před návratem druhého pykajícího z mezikruží skóroval Czarnik.

Hanták s Pavlíkem pak poslali svůj tým opět do tří na 52 vteřin a Američané znovu až ve výhodě pěti proti čtyřem udeřili. Po přihrávce Balisyho zakončil do prázdné branky Shore. Za 20 vteřin dovršil osamocený Czarnik blafákem do bekhendu hattrick a místo Kašíka šel do branky Will.

Američané dovršili výsledek ve 44. minutě, kdy se při Koudelově vyloučení trefil na brankovišti volný Rust. Svůj čtvrtý gól v utkání pak málem přidal Czarnik. V poslední minutě mohli Češi sebrat Campbellovi čisté konto, ale při Vachovcově šanci pomohli americkému brankáři spoluhráči. Ve čtvrtek se bude snažit český výběr vylepšit si reputaci a také loňské šesté místo ze světového šampionátu v USA.

Česká republika - USA 0:6 (0:2, 0:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 14. Saad (Zucker, Forbort), 16. Czarnik (Grimaldi), 32. Czarnik (Clendening, Watson), 37. Shore (Balisy, Clendening), 38. Czarnik (Brickley, Grimaldi), 44. Rust (Watson, Shore). Rozhodčí: Gašilov (Rus.), Kubuš (SR) - Carlson (Kan.), Goljak (Běl.). Vyloučení: 9:9. Využití: 0:3. Diváci: 3000.

Česká republika: Kašík (38. Will) - Valenta, Pavlík, Jank, Klimíček, Lenoch, Zámorský, Žovinec - Hanták, Uher, Dvořáček - Vachovec, Holík, Frk - Stach, Filippi, Vlach - Sekáč, Koudela, D. Kindl - Herman. Trenéři: Kopecký a Juřík.
USA: Campbell - Forbort, Clendening, Merrill, Faulk, Simonelli, Tinordi, Johns - Zucker, Saad, Shore - Rust, Watson, Nieto - Moffatt, Czarnik, Grimaldi - Biggs, Balisy, Brickley. Trenéři: Kleinendorst, Wroblewski a Taylor.