Čeští Panteři rozsápali Rangers, trefil se Hemský

New York – Hokejisté Floridy vyloupili New York, bodovali Frolík, Dvořák a Olesz.

1.12.2008

V tomto souboji má sice navrch Zack Stortini z Edmontonu (vpravo) nad dallaským Krysem Barchem, jinak ale Edmonton na ledě Dallasu neuspěl.Foto: REUTERS/Mike Stone

Chmurný zápas prožili v zámořské NHL hokejisté New Yorku Rangers. Na domácím ledě v Madison Square Garden nestačili na Floridu Panthers, navíc se nezmohli ani na jediný gól. Panteři uloupili cennou výhru 4:0.

A o jasný výsledek se nemalou měrou zasloužilo i trio českých hráčů v dresu Floridy. Centr Michael Frolík se blýskl gólem a asistencí, dvě přihrávky si připsal Radek Dvořák. Ten byl vyhlášen i třetí hvězdou duelu. Jednu asistenci zaznamenal Rostislav Olesz.

Klíčová byla druhá třetina. V té si hosté vybudovali třígólové vedení. Nejprve se po Dvořákově uvolnění prosadil přes obránce Jezdců Michala Rozsívala Ville Peltonen, další dvě branky přidali v rozmezí dvanácti vteřin Stephen Weiss a Gregory Campbell.

To stačilo brankáři Rangers Henriku Lundqvistovi, který po Campbellově zásahu zamířil na střídačku. Nedohrál tak druhý z posledních tří zápasů na domácím ledě. Své druhé čisté konto v sezoně naopak uhájil gólman Panterů Craig Anderson, který nastoupil místo Tomáše Vokouna.

A nepustí Vokouna do brány ani v úterý proti Washingtonu. „Nikdy nemůžete vědět, jestli je to dobré nebo špatné rozhodnutí. Ale Andreson chytá dobře a vyhrává nám zápasy,“ řekl k soupeření dvojice Anderson – Vokoun kouč Floridy Peter DeBoer.

Výhru hostujících Panterů uzavřel ve třetí třetině Frolík. Z ostrého úhlu dorazil Weisseovu střelu a připsal si na své konto svůj druhý gól v NHL. Ačkoli New York pak hrál skoro dvě minuty pět na tři, snížit už nedokázal.

Hemského gól Edmontonu nepomohl, hvězdou byl Modano

Další korálek na svou bodovou šňůru navlékl v neděli nejproduktivnější Čech v NHL Aleš Hemský. Trefil se na ledě Dallasu a na svém kontě má už čtyřiadvacet bodů. Bodový zisk však Hemského trefa Edmontonu nepřinesla, domácí Stars lépe zvládli závěr duelu.

Hráči Oilers celý zápas dotahovali náskok Dallasu. Po první třetině, kterou Stars ovládli v poměru 2:0, se ke slovu dostal Hemský. V přesilovce snížil na rozdíl jediné branky, v páté minutě třetí třetiny pak vyrovnal jeho spoluhráč Kyle Brodziak.

O deset minut později vrátil vedení na hokejky Dallasu Sean Avery, jenže Olejáři se dokázali ještě jednou vzchopit. Svou druhou přesnou ranou v utkání srovnal na 3:3 znovu Brodziak. Do konce normální hrací doby v tu chvíli zbývalo něco přes tři minuty.

Jenže Dallas má ve svých řadách Mikea Modana. Zkušený veterán zužitkoval v 58. minutě přesilovou hru a zařídil pro Stars vítězství. Byl to 537. Modanův gól v NHL a celkově se díky němu osmatřicetiletý útočník stal třicátým prvním hráčem soutěže, který nasbíral 1300 bodů.

„Byla to krásná trefa a navíc rozhodla zápas,“ chválil Modana jeho trenér Dave Tippett. „Nemůžete získat 1300 bodů a nebýt přitom velký hráč,“ vysekl svému svěřenci poklonu.

Modano nastupuje už ve své dvacáté sezoně v nejslavnější hokejové soutěži světa. A nikdy nehrál za jiný klub než za Dallas. V tomto ročníku je s devíti góly zatím druhým nejlepším střelcem týmu.

„Bylo to selhání při základním bránění v oslabení,“ rozčiloval se kouč Edmontonu Craig MacTavish, jak mohl zůstat Modano v kritickém okamžiku nehlídaný. „Kvůli takové chybě jsme zahodili velmi dobrou druhou i většinu třetí třetiny,“ smutnil trenér Olejářů.

New York Rangers - Florida 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)
Branky: 30. Peltonen (Dvořák), 37. Weiss (Frolík), 37. Campbell (Dvořák), 42. Frolík. Střely na branku: 37:30.

Carolina - Anaheim 1:4 (1:1, 0:0, 0:3)
Branky: 7. Cullen - 49. a 55. R. Niedermayer, 2. Getzlaf, 48. Selänne. Střely na branku: 37:27.

Dallas - Edmonton 4:3 (2:0, 0:1, 2:2)
Branky: 8. Ribeiro, 15. Petersen, 55. Avery, 58. Modano - 45. a 57. Brodziak, 33. Hemský. Střely na branku: 26:28.

Atlanta - St. Louis 2:4 (2:1, 0:1, 0:2)
Branky: 7. Armstrong, 19. Hävelid - 5. Backes, 36. Tkachuk, 52. Boyes, 60. McClement. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 59 minut, z 46 střel dostal tři góly, úspěšnost zásahů měl 93,5 procenta. Střely na branku: 30:47.

Autor: Vojtěch Žižka

1.12.2008 VSTUP DO DISKUSE

Co bylo cílem razie armády a policie na skládce u Lovosic? Šlo o bifenyly

Lovosice – Na začátku listopadu jsme čtenáře Deníku informovali o zátahu, který probíhal na skládce patřící firmě Ladeo u Lukavce. Na místě zasahovali policisté, pyrotechnici, vojenské síly, ale také Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), která skládku prověřovala několik dní. Kriminalisté si od Městského úřadu dokonce k prověření vyžádali dokumentaci o skladování odpadu. Nyní má celá situace rozuzlení.

Pošta vypsala tendr na vedoucího inspekce, hlásí se prý i Laube

Praha - Česká pošta vypsala výběrové řízení na funkci vedoucího odboru inspekce. Odbor inspekce má na starosti záležitosti spojené s ochranou České pošty před trestnou činností. Potvrdil to mluvčí podniku Matyáš Vitík. Podle Lidových novin se na místo, které v září opustil Jiří Brázda, přihlásilo pět uchyzečů, mezi nimi i bývalý náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube, uvedl server lidovky.cz.