Přípravu s Francií Češi zvládli

Trois Rivieres – Vgenerálce na mistrovství světa porazila česká reprezentace Francii 5:3.

29.4.2008

Brankář české hokejové reprezentace Milan HniličkaFoto: GetPhoto/Martin Sidorják

V posledním přípravném utkání před začátkem mistrovství světa v hokeji zvítězila česká reprezentace nad Francií 5:3. Duel s jedním z outsiderů turnaje se odehrál v kanadském Trois Rivieres, vzáleném asi 150 kilometrů od Montrealu.

Výběr trenéra Aloise Hadamczika měl dlouho potíže prosadit se proti houževnaté soupeřově obraně. K tomu ještě brzy inkasoval. V šesté minutě první třetiny skóroval při signalizovaném vyloučení Coqueux. Vzápětí musel Milan Hnilička, pro kterého se jednalo o sté utkání v reprezentačním dresu, řešit i další ožehavé situace.

Teprve potom začali i Češi pálit do černého. Svou první reprezentační brankou v životě vyrovnával ve čtrnácté minutě washigtonský Tomáš Fleischman. Do vedení pak v oslabení poslal české barvy Radim Vrbata.

I druhá třetina se nesla ve znamení dlouhého čekání na gól ve francouzské síti. Po řadě šancí se prosadil v třicáté šesté minutě přesilovkovou tečí obránce Filip Kuba. Jenže uběhla necelá minuta a Francie snížila na 2:3. Hniličku pokořil Lussier.

Před koncem druhé třetiny však Češi využili přesilovku pět na tři. Svým druhým úspěšným zásahem v utkání ji proměnil ve dvoubrankové vedení opět Kuba.

Ani ve třetí třetině nedokázali dát čeští hokejisté své výrazné převaze gólovou podobu. Naopak se museli obávat nebezpečných soupeřových brejků. Jeden z nich v čtyřicáté osmé minutě zužitkoval Treille.

Francie se v závěrečné power play dokonce pokusila vyrovnat, ale dala tím jen možnost Novotnému, aby se trefil do prázdné branky. Češi tak porazili Francii 5:3.

ČESKO - FRANCIE 5:3 (2:1, 2:1, 1:1)
Branky: 14. Fleischmann (Vrbata, T. Kaberle), 17. Vrbata (Hanzal, Čáslava), 36. Kuba (Rolinek), 40. Kuba (Vrbata, T. Kaberle), 60. Novotný - 6. Coqueux (Besch), 37. Lussier (Bordeleau), 48. Y. Treille (Meunier). Rozhodčí: Fortin - Bechard, Joanisse (všichni Kanada). Vyloučení: 5:7. Využití: 3:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2000.

Česko: Hnilička - Z. Michálek, T. Kaberle, Kuba, Hejda, Sičák, Čáslava, Šmíd - Čermák, Novotný, Klepiš - Vrbata, Hanzal, Fleischmann - Irgl, Krejčí, Rolinek - Kumstát, Skuhravý, Kohn. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.
Francie:
Huet (21. Lhenry) - Bachet, Amar, Besch, Lacroix, Quessandier, Bonnard - Bordeleau, Meunier, Y. Treille - Coqueux, Lussier, Gras - Hecquefeuille, Bellemare, Desrosiers - Tardif, S. Treille, Zwikel. Trenéři: Dave Henderson a Pierre Pousse.
29.4.2008 VSTUP DO DISKUSE

Ústavní soud ve středu rozhodne o stížnosti vyhoštěného Iráčana

Brno - Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhlásí nález s přímou vazbou na uprchlickou krizi a právní úpravu azylu v Česku. Rozhodne o stížnosti Iráčana zajištěného loni v listopadu a brzy poté vyhoštěného do vlasti. České orgány se podle stížnosti vůbec nezabývaly jeho obavami z mučení a násilí. Policie údajně také nezohlednila jeho úmysl požádat o mezinárodní ochranu.

Povstalci v Halabu řekli Američanům, že město neopustí

Damašek - Povstalci v syrském Halabu oznámili Spojeným státům, že obléhanou východní část města neopustí. Reagovali tak na výzvu Moskvy, která je prý připravena jednat s Washingtonem o stažení všech rebelů. Informovala o tom agentura Reuters. Podle syrského vojenského zdroje má Damašek v plánu získat plnou kontrolu nad Halabem během několika týdnů.