Češi zářili: Hudler čtyřmi body režíroval postup Calgary, Mrázek vychytal nulu

New York - Dva české hrdiny měly sobotní zápasy play off NHL. Jiří Hudler režíroval dvěma brankami a stejným počtem asistencí výhru Calgary nad Vancouverem 7:4, kterou Flames uzavřeli celou sérii v poměru 4:2 a postoupili do konferenčního semifinále. Exceloval i Petr Mrázek, jenž podruhé v letošním ročníku vyřazovací části udržel čisté konto. Český brankář kryl na ledě Tampy Bay všech 28 střel, dovedl Detroit k vítězství 4:0, díky němuž se v sérii Red Wings ujali vedení 3:2.

26.4.2015 AKTUALIZOVÁNO 26.4.2015

Radost Jiřího Hudlera.Foto: čtk

Vancouver zápas skvěle rozehrál a po brance Radima Vrbaty vedl v desáté minutě už 3:0. Jenže i s přispěním dvou asistencí Hudlera bylo skóre v úvodu prostřední třetiny srovnáno. Skvělá byla zejména druhá přihrávka českého útočníka, po níž Johnny Gaudreau gólem do prázdné branky vyrovnal na 3:3.

Canucks se z šoku oklepali a v polovině zápasu vstřelili čtvrtý gól, ale nezvládli závěrečnou třetinu, v níž soupeř čtyřmi góly otočil skóre. Obrat nastartoval Hudler, který se v přesilové hře rychle zorientoval u pravé tyčky a odražený puk poslal za záda Ryana Millera.

Rozdílovou trefu si připsal v čase 55:43 Matt Stajan a po něm pečetilo Calgary svůj první postup v play off od roku 2004 dvěma zásahy do prázdné branky. Jednu z nich zaznamenal Hudler, druhá hvězda zápasu, který je se šesti body devátý v produktivitě play off.

"Vyřadit tým jako Vancouver není lehké, ale dokázali jsme to svou houževnatostí," prohlásil po utkání střelec vítězné brany.

"Rychle jsme prohrávali, ale kluci na střídačce stále říkali, že máme dost času a povzbuzovali se k tomu, aby bojovali a dali gól. Jsou úžasní. S žádnou jinou partou se mi nepracovalo nikdy lépe. A když trénujete takové hráče, kteří si stále věří, občas se odehrají šílené zápasy, jako byl tenhle. Taky bych chtěl vyzdvihnout diváky. Ani za stavu 0:3 nad námi nezlomili hůl," uvedl po utkání trenér Calgary Bob Hartley.

Flames se v další fázi střetnou s Anaheimem.

Mrázek myslí jen na výhru

Detroit v předchozím zápase ztratil v závěrečných šesti minutách náskok 2:0 a prohrál v prodloužení a do dvougólového vedení se dostal i tentokrát.

Úvodní gól zápasu si připsal Riley Sheahan v poslední minutě první třetiny při vyloučení Ondřeje Paláta, druhý zásah přidal v prostřední části Drew Miller. Domácí ve třetím dějství vystupňovali tlak, ale Mrázek, který byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu, nepřipustil stejný obrat jako minule. Naopak v závěru pojistili třetí výhru v sérii Pavel Dacjuk a Danny DeKeyser.

"Na minulý zápas nejsme pyšní. Chtěli jsme dnes napravit předchozí zaváhání a nejdůležitější bylo, že jsme eliminovali jejich rychlost, čímž jsme jim trochu ztížili přechod ze středního do útočného pásma," vysvětloval Miller, jak se jim podařilo vynulovat hráče Tampy Bay, která v základní části nasázela nejvíce branek v lize.

"Zejména ve druhé třetině jsme bránili opravdu dobře. První zákrok jsem v ní měl snad až v desáté minutě. Vytvářili jsme tlak na jejich defenzivu, drželi jsme je v jejich pásmu a oni se tím nemohli dostat do toho našeho," podotkl Mrázek, který chytá v NHL své první play off v kariéře. "Je klidný a celou sérii chytá dobře," chválil Mrázka obránce Detroitu Niklas Kronwall. "K tomu je skvělý bojovník a sportovec. Je sebevědomý a myslí jen na to, jak dovést tým k výhře," doplnil trenér Mike Babcock.

Postup do druhého kola si vedle Calgary zajistilo v sobotním programu NHL i Chicago, jež porazilo Nashville 4:3 a sérii vyhrálo v poměru 4:2. Blackhawks po divoké první třetině, v níž smazali ztrátu 0:2 a 1:3, rozhodli o svém postupu v 57. minutě brankou Duncana Keitha. Naopak sedmý duel si vynutili hokejisté New Yorku Islanders, kteří doma udolali Washington 3:1 a sérii srovnali na 3:3.

Výsledky play off NHL

VÝCHODNÍ KONFERENCE

Tampa Bay – Detroit 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Branky: 20. Sheahan, 36. Miller, 56. Dacjuk, 59. DeKeyser. Střely na branku: 28:30. Brankář Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas a z 28 střel neinkasoval. Diváci: 19.204. Hvězdy zápasu: 1. Mrázek, 2. Kronwall, 3. Ericsson (všichni Detroit). Stav série: 2:3.

NY Islanders – Washington 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
Branky: 7. Tavares, 51. Kuljomin, 60. Clutterbuck – 20. Carlson. Střely na branku: 38:39. Diváci: 16.170. Hvězdy zápasu: 1. Kuljomin, 2. Tavares, 3. Clutterbuck (všichni NY Islanders). Stav série: 3:3.

ZÁPADNÍ KONFERENCE

Chicago – Nashville 4:3 (3:3, 0:0, 1:0)
Branky: 11. Sharp, 13. Toews, 20. P. Kane, 57. Keith – 2. a 9. J. Neal, 12. Cullen. Střely na branku: 32:25. Diváci: 22.171. Hvězdy zápasu: 1. Keith (Chicago), 2. J. Neal (Nashville), 3. Sharp (Chicago). Konečný stav série: 4:2.

Calgary – Vancouver 7:4 (1:3, 2:1, 4:0)
Branky: 18. a 60. Ferland, 47. a 60. Hudler, 22. Monahan (Hudler), 26. Gaudreau (Hudler), 56. Stajan – 3. McMillan, 8. Hansen, 10. Vrbata, 31. Sbisa. Střely na branku: 33:22. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Stajan, 2. Hudler, 3. Ferland (všichni Calgary). Konečný stav série: 4:2.