Obr byl překážkou. Češi zase prohráli, s Finskem nezvládli nájezdy

Soči - Krize nekončí. Čeští hokejisté se ani na pátý pokus v sezoně nedočkali výhry, v Soči podlehli ve druhém vystoupení na Channel One Cupu Finsku 2:3 po samostatných nájezdech. V sedmé sérii rozhodl Joonas Donskoi. Rusko, které už má doma jisté prvenství, bude dalším soupeřem Růžičkova týmu - zítra v pravé poledne.

20.12.2014 AKTUALIZOVÁNO 20.12.2014

Česko - Finsko: Roman Horák a Ilari FilppulaFoto: ČTK/ITAR-TASS

"Myslím, že jsme hráli dobře, ale bohužel vždycky vyrobíme takové hrubé chyby, které soupeř potrestá. Dostali jsme trošku nešťastné góly," shrnul asistent Ondřej Weissmann.

Začátek českým barvám vyšel. Hned po 44 vteřinách hry dostali hráči v bílém po špatném střídání Finů možnost hrát přesilovku. V ní měl po Mertlově přihrávce šanci kapitán Smoleňák a Koskinena prověřil ránou od modré čáry Mozík. Už po přesilovce ještě pálil Radil a v páté minutě dorazil puk ležící za finským gólmanem Hrňa, ale sudí předtím přerušil hru.

Růžičkův výběr se pak ubránil při trestu Kempného, při kterém neměli přesnou mušku Filppula ani Lepistö, i při vyloučení Zámorského.

Lepistö překonal Kováře ranou mezi betony

V největší šanci Suomi se ocitl ve 14. minutě Kukkonen, ale Jakub Kovář jeho ránu zblízka z úhlu vytěsnil. Český gólman pokryl i další pokusy, na druhé straně zahrozil Simon. Do vedení se dostali 59 vteřin před koncem první části Finové, když střela Lepistöho od modré čáry po Hrňově teči prošla Jakubovi Kovářovi mezi betony.

Po 20 vteřinách druhého dějství šli do početní výhody Finové poté, co Jakub Kovář vyhodil puk do hlediště. V oslabení zlikvidoval Koskirantovu dorážku a bránící se tým přečkal i další nápor. Vzápětí se ukázali Češi, ale gólem neskončily šance Filippiho, Kempného ani Birnerova střela.

Ve 24. minutě už se český tým radoval z vyrovnání, když se po Sobotkově přihrávce trefil z levého kruhu k pravé tyči Radil. Za 131 vteřin otočil stav Simon, který po Mozíkově asistenci tentokrát z pravého kruhu trefil levý horní růžek a ve třetím reprezentačním startu si připsal premiérový gól. Finové následně odolali při Melartově trestu.

Ve 33. minutě málem unikl Filppula, ale neměl rychlost a jen prověřil střelou českého brankáře. Podobně dopadl na druhé straně Sobotka. Velkou šanci na vyrovnání měl v 36. minutě osamocený Petrell, ale Jakub Kovář zasáhl. Šance se střídaly, Koskinena nepřekvapil zpoza branky Zaťovič.

Kovář se blýskl několika dobrými zákroky

Škoda. Po 43 sekundách třetí třetiny nabídli Češi Finům přesilovku špatným střídáním a ti vyrovnali. Jakub Kovář stihl ránu od modré čáry vyrazit, ale puk se dostal pod Mozíkovy nohy a za jeho zády stojící Salminen pohotově doklepl. "Zase jsme šli do třetí třetiny s vedením a mám takový pocit, že se trošku toho bojíme a hrajeme jenom zataženě," podotkl Jan Kovář.

Pak šel pykat Leino, Kempný však dělovkou Koskinena nepropálil. V 55. minutě mohl rozhodnout Ramstedt, ale zpoza branky nestihl zasunout puk k pravé tyči, protože gólman včas zasáhl betonem.

V nastavení pochytal několik šancí Finů při Němcově vyloučení, ale v nájezdech byli úspěšnější Seveřané. V sedmé sérii rozuzlil zápas svým druhým úspěšným pokusem Donskoi. "Dvoumetrový brankář je pro nás velkou překážkou," poznamenal Weissmann s narážkou na Mikka Koskinena.

"Byl to vyrovnaný zápas, který došel spravedlivě do nájezdů, a v té dlouhé přetahované byli Finové šťastnější," uvedl unavený brankář Kovář. "To je z toho vedra v hale," dodal.

Hokejový turnaj Channel One Cup v Soči, součást Euro Hockey Tour:

ČR - Finsko 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 24. Radil (Sobotka), 26. Simon (Mozík) - 20. Lepistö (Pesonen, Ramstedt), 42. Salminen (Lepistö, Hietanen), rozhodující sam. nájezd Donskoi. Rozhodčí: Bulanov, Karabanov - Medveděv, Birin (všichni Rus.). Vyloučení: 6:4. Využití: 0:1. Diváci: 4684.
ČR: Jakub Kovář - Němec, Kempný, Eminger, Krajíček, Zámorský, Kolář II, Mozík, Polášek - Radil, Sobotka, Horák - Hrňa, Jan Kovář, Zaťovič - Klepiš, Mertl, Smoleňák - Simon, Filippi, Birner. Trenéři: Vladimír Růžička, Jaroslav Špaček a Ondřej Weissmann.
Finsko: Koskinen - Hietanen, Lepistö, Lindell, Salmela, Mäenpää, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Leino, Immonen, Salminen - Jormakka, I. Filppula, Osala - Donskoi, Koskiranta, Enlund - Pesonen, Ramstedt, Petrell. Trenéři: Kari Jalonen, Lauri Marjamäki a Ville Peltonen.