Derby ovládla Kometa, z Bednáře je oficiálně člen Klubu střelců

Praha - Hokejisté pražské Slavie zdolali v 32. kole extraligy poslední Chomutov 3:1 a vyhráli i sedmý vzájemný zápas v nejvyšší soutěži. Dařilo se také Spartě, která porazila Třinec 4:0.

26.12.2013 AKTUALIZOVÁNO 26.12.2013

Pavel Klhůfek ze Slavie a jeho snaha o střeluFoto: ČTK/Michal Krumphanzl

Hlavní postavou čtvrtečního večera byl nepochybně Jaroslav Bednář. Díky jedné trefě v duelu jeho Slavie s Chomutovem vstoupil jako 65. hráč do Klubu hokejových střelců deníku Sport s 250 góly v nejvyšší soutěži a reprezentaci.

O kousek dál v Praze zase exceloval brankář Tomáš Pöpperle, jenž vychytal již osmé čisté konto v sezoně. Sparta doma vyhrála čtrnáctý ze šestnácti zápasů, to Třinec ztratil venku pátý duel za sebou.

Moravské derby mezi Zlínem a Brnem skončilo výhrou Komety 4:1, což znamená, že hosté udrželi svého dnešního soupeře v tabulce za sebou.

Jiné derby (západočeské) pro sebe i potřetí v sezoně získali hráči Plzně, kteří zdolali Karlovy Vary 5:3. Po čtrnáctizápasové pauze se v sestavě Škody objevil kapitán Martin Straka.

K očekávanému dramatu došlo v Hraci Králové, který až v poslední minutě ukořistil výhru nad Litvínovem v poměru 3:2.

Naopak neuspělo Kladno poprvé pod vedením kouče Jiřího Čelanského. Vedlo sice v Liberci 2:0, ale v posledním dějství Bílí Tygři srovnali a v nastavení rozhodl o dvou bodech pro domácí Petr Nedvěd.

Slavia - Chomutov 3:1 (2:1, 1:0, 0:0)

Slavia začala náporem a otevřít skóre mohli Kadlec a Petrovický. Piráti se vymanili z tlaku domácích díky dvěma přesilovkám, ale Pražané se bez potíží ubránili. Stav nezměnil průnik domácího Skokana zakončený bekhendovým pokusem, ani vyloučení chomutovského Bomersbacka.

Ve 14. minutě se už dočkali domácí. Kadlec vysunul mezi hostující beky na útočnou modrou čáru Tomicu, který v úniku překonal Martina Růžičku.

Zvýšit náskok mohli Klhůfek a znovu Tomica, neuspěli však a Chomutov v 18. minutě vyrovnal. Straka snadno projel slávistickou obranou a vychutnal si i Furcha. Pražané šli 22 vteřin před první pauzou opět vedení. Klhůfkovu první střelu ještě chomutovský gólman vyrazil, ale na dorážku už nestačil.

Piráti odolali při dalších náporu Slavie i při Kubinčákově trestu a vyrovnat mohl Šagát. Domácí chvilkový nápor Chomutova utnuli v 35. minutě trefou na 3:1.

Bednář projel defenzivou, odstavením dvou protihráčů mu pomohl i Petrovický, a střelou pod horní tyč dosáhl jubilejního střeleckého zápisu.

Tentýž hokejista, který se v české reprezentaci trefil patnáctkrát, mohl přidal svou 236. branku v nejvyšší soutěži ve 45. minutě. Ujel v oslabení, ale na Růžičku nevyzrál, když mu zakončení ztížil i Pulpánův faul.

Pojistit vedení Slavie mohli Vladimír Růžička, Žejdl a také Valach, který byl ale při svém sólu v přesilovce faulován. V 38 vteřin trvající přesilovce pěti proti třem se Piráti ubránili.

Závěr ale Severočeši nedokázali zdramatizovat, naopak po faulu Nováka dohrávali v oslavení. Už pošesté za sebou tak vyšli naprázdno. Slavia naopak bodovala popáté za sebou a z toho čtyřikrát vyhrála.

Branky a nahrávky: 14. Tomica (Kadlec, Žejdl), 20. Klhůfek (J. Doležal, Kadlec), 35. Bednář (Krenželok, Kolařík) - 18. J. Straka (Kubinčák, Novák). Rozhodčí: Hodek, Fraňo - Frodl, Charvát. Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 3280.
Slavia: Furch - Kadlec, Holub, Kolařík, Wharton, Valach, Štich, Šenkeřík - Bednář, Petrovický, Krenželok - Žejdl, V. Růžička ml., Tomica - Skokan, P. Jelínek, Sklenář - Klhůfek, J. Doležal. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.
Chomutov: Martin Růžička - Novák, Pulpán, Rutta, Krstev, J. Mrázek, Prošek - D. Hruška, Gajovský, Hřebejk - Bomersback, J. Straka, Kubinčák - Račuk, Jaroslav Svoboda, Šagát - od 41. navíc Kůs, Hlava. Trenéři: Turek a R. Kaše.

Sparta - Třinec 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Zápas lídra soutěže s Třincem, který se před reprezentační přestávkou trápil, se od úvodních minut odehrával podle očekávaného scénáře.

Sparta byla směrem dopředu výrazně aktivnější a navíc jí už v páté minutě dodal klid Buchtele, když parádní ranou pod horní tyč zakončil přečíslení dva na jednoho.

Na konci sedmé minuty měli hosté jedinečnou příležitost k vyrovnání, když hráli 86 vteřin v pěti proti třem, jenže Pražané tuto situaci bez větších problémů zvládli.

Druhá třetina byla festivalem zahozených velkých šancí. Nejprve neuspěl sám proti Hamerlíkovi Ton. Ve 26. minutě předložil Hlinka parádně načasovanou přihrávkou najetému Rolinkovi, ten dopadl stejně. Na druhé straně se vyznamenal Pöpperle proti nájezdu kanonýra Růžičky.

V končící 29. minutě uháněl sám na třineckou branku dokonce v oslabení Klimek a vzápětí se ve stejné pozici ocitl i Ivan Rachůnek. Selhali oba. Další možnost měl Hlinka, Hamerlík byl znovu proti.

Ve 34. minutě nezakončil gólově přečíslení první útočné formace Sparty z mezikruží Ton. Sparta se přesto zvýšení náskoku dočkala ve 38. minutě, když Tonovu akci zakončil bekhendem kapitán Rolinek.

Zkraje závěrečného dějství vystrašila Pöpperleho nepříjemná Orsavova teč, dokázal na ni však na poslední chvíli zareagovat. Sparta sice následně zahodila pár šancí, ale ve 48. minutě se nadvakrát prosadil Pech a definitivně rozhodl o tom, komu budou na druhý svátek vánoční náležet všechny body.

Výhru Sparty navíc chvilku poté ještě vyšperkoval Pilař.

Branky a nahrávky: 5. Buchtele (Kumstát), 38. Rolinek (P. Ton, Švrček), 48. Pech (Buchtele, Kumstát), 52. Pilař (Chlapík, T. Rachůnek). Rozhodčí: Homola, A. Jeřábek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 3:6, navíc Kumstát (Sparta) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 6429.
Sparta: Pöpperle - Pilař, Piskáček, Švrček, Krejčík, Philipp, Kubát, Hrbas - Ton, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Chlapík, Bahenský, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.
Třinec: Hamerlík - Roth, Krejčí, Hrabal, Linhart, Kania, Galvas - Martin Růžička, Polanský, Orsava - D. Květoň, Peterek, Rákos - Marosz, Bonk, Zagrapan - Matuš, Varaďa, Rufer. Trenéři: Kalous a Marek.

Zlín - Brno 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)

V úvodních minutách byli aktivnější domácí, kteří ale naráželi na pozornou obranu Brna v čele s brankářem Čiliakem. Také hosté se osmělili a gólman Kašík zasahoval po střele Čermáka.

Skóre zápasu otevřel v osmé minutě svou první extraligovou trefou Vondráček.

Po inkasované brance měli domácí k dispozici dvě přesilovky, 27 sekund hráli dokonce v pěti proti třem. Čiliak však odolal a naopak v oslabení se do šance dostal Nosek, i Kašík byl ale pozorný.

Dramatické okamžiky a gólové momenty přinesla prostřední část. Zlínští v 90 sekundové přesilovce v pěti proti třem dostali soupeře pod tlak, ale Čiliaka nepřekonali. Ačkoli vzápětí ubránili trest Holíka, tak v polovině zápasu inkasovali v oslabení, když se prosadil Jan Káňa.

O 103 sekund později si domácí vybrali slabší chvilku, neboť inkasovali ve vlastní přesilovce z hole Buriana. Do závěru druhé části ještě průběžný stav zkorigoval Balaštík, jenž uspěl z dorážky.

Nápor Beranů na začátku třetího dějství zabrzdilo vyloučení Horáka. Po zmatku ve zlínském brankovišti mohl Zohorna skórovat do odkryté branky, ale z otočky minul zlínskou branku. Vyhecovanost zápasu podtrhla šarvátka mezi Kubišem a Kováčikem, kteří k menšímu trestu obdrželi osobní desetiminutový trest.

V závěru zápasu Tomáš Svoboda ve dvojnásobné přesilovce určil konečnou podobu výsledku, který jednoznačně hovořil ve prospěch Brna. Kometa tak vyhrála podruhé za sebou, Berani padli podruhé za sebou před před vlastními fanoušky.

Branky a nahrávky: 36. Balaštík (Kubiš, Leška) - 8. Vondráček, 30. J. Káňa II (Kováčik, V. Němec), 31. Burian, 59. T. Svoboda (Žižka, D. Nosek). Rozhodčí: Husička, Čech - Jindra, Skopal. Vyloučení: 10:8, navíc Kubiš - Kováčik oba 10 min. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 7000 (vyprodáno).
Zlín: Kašík - Marušák, Urbanec, Zámorský, Horák, Řezníček, Valenta - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Holík, F. Čech - Okál, Čajánek, O. Veselý - Ondráček, Melenovský, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Brno: Čiliak - D. Nosek, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka, Sedlák - J. Svoboda, Čermák, J. Hruška - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - Š. Novotný, Koreis, Burian - Vondráček, H. Zohorna, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

Plzeň - Karlovy Vary 5:3 (3:1, 1:2, 1:0)

Aktivněji do utkání vystoupili hosté. Již ve 2. minutě jim zajistil vedení snadnou dorážkou Dlouhý, když využil zaváhání gólmana Machovského, jenž neudržel střelu Vachovce.

Domácí se rozjížděli pomalu, ale postupně zatlačili hráče Energie do jejich obranného pásma. Teč Lva v 6. minutě ještě stačil Závorka zastavit. Za chvíli mu pomohlo štěstí poté, co Dvořák ve vlastním oslabení vybojoval kotouč pro před brankou nekrytého Straku, jenž bekhendem zamířil těsně vedle.

Indiáni se dočkali vyrovnání v 15. minutě, kdy nahození Lva od levého mantinelu skončilo díky cloně Schleisse až v síti. O 82 vteřin později navíc potrestal vyloučení Vlacha Pletka, který usměrnil svojí výstrojí mimo Závorkův dosah střelu Straky.

Karlovarský gólman poté dokázal svým levým betonem zastavit průnik agilního Lva, v 19. minutě už však nestačil na Dudovu přesnou střelu nad vyrážečku - 3:1.

Jenže Plzeň své vedení neudržela. Vlach snížil tečí po nahození Rýgla, dobrý vstup Energie do prostřední části potvrdil o tři minuty později po Balánově vyhraném buly přesnou střelou Zaťovič.

Z vyrovnaného stavu se však hosté těšili pouze necelé dvě minuty, po rychlé akci čtvrtého plzeňského útoku zblízka usměrnil Holcovu nabídku najíždějící Michal Dvořák na 4:3.

Indiáni převzali iniciativu, Závorka ovšem odolával a dokázal vyrazit i přesilovkový volej Pletky z mezikruží v závěru druhé třetiny.

V úvodu závěrečné dvacetiminutovky hráči Energie nevyužili přesilovku a naopak ve 48. minutě po příhře Pletky zpoza branky uchránil Závorka po střele Dudy svůj tým od další pohromy.

Následně ale domácí zužitkovali početní výhodu, když po Pletkově přihrávce přesně zamířil k levé tyči Hanzlík a upravil na 5:3. Aktivně hrající Plzeň soupeře do dalších šancí nepustila a ke změně skóre už nevedla ani závěrečná karlovarská power play.

Branky a nahrávky: 15. Lev (J. Sýkora), 16. Pletka (Martin Straka, Duda), 19. Duda (Martin Straka), 27. M. Dvořák (Holec, Hollweg), 49. Jiří Hanzlík (Pletka) - 2. Dlouhý (Vachovec), 22. Roman Vlach (Rýgl, Hovorka), 25. Zaťovič (Balán). Rozhodčí: Pešina, Kalivoda - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:1. Diváci: 7294.
Plzeň: Machovský - Dan Růžička, Jiří Hanzlík, Slovák, J. Jeřábek, Mozík, D. Boháč - Duda, Martin Straka, Pletka - Kratěna, Kašpařík, Vlasák - Schleiss, Lev, J. Sýkora - M. Dvořák, Holec, Hollweg. Trenéři: Razým a Michal Straka.
Karlovy Vary: Závorka - Rýgl, Bičánek, Schusser, Drtina, Dresler, Gulaši - Pohl, Balán, Zaťovič - Hovorka, Vachovec, Dlouhý - Micka, Roman Vlach, Kytnár - Látal, R. Hruška, Koblasa. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka.

Hradec Králové - Litvínov 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)

Litvínov přijel do Hradce s perfektní bilancí. Z posledních deseti zápasů vyhrál devět - a držel sérií tří triumfů v řadě. Do sestavy navíc nasadil velké jméno. Do středu třetího útoku se postavil centr Václav Skuhravý, bývalý reprezentant, jenž je v klubu na střídavý start z prvoligových Českých Budějovic.

Hradec poslední domácí utkání prohrál s pražskou Slavií, proto potřeboval vylepšit dojem. Tým se navíc chtěl naladit na sobotní superzápas - už dávno vyprodané derby v Pardubicích.

První třetina podle toho vypadala, domácí byli mnohem aktivnější, jenže v brance hostů stál skvělý Francouz. Dvakrát perfektně zasáhl proti samostatným nájezdům. Neuspěli Mertl ani Marha.

Nejvíce emocí však přinesla 19. minuta. Hradecký gólman Kantor se vydal k levému mantinelu, daleko z branky, aby odehrál puk. A dojíždějící útočník Jánský ho drsně srazil. Po faulu byl vyloučen do konce utkání. "Byla to ale i moje chyba. Neměl jsem tam jezdit, naši kluci by puk dojeli," uvedl poté Pavel Kantor.

Hosté se pak dostali do vedení. V přesilovce ve 27. minutě vystřelil od modré čáry švihem obránce Gula a puk se od tyčky odrazil do sítě. Hradecká odpověď přišla bleskově, už za minutu.

Kapitán Šimánek, jenž se velmi dobrou hrou předvedl i při turnaji reprezentace v Rusku, se od modré čáry trefil tvrdě mezi Francouzovy betony. "Bylo hrozně důležité, že jsme hned dali gól. První třetinu jsme měli více ze hry, ale druhá už byla vyrovnaná," pronesl hradecký zadák Peter Mikuš.

Ve třetí části opět zafungovala litvínovská přesilovka. Severočeši šli do druhého vedení v duelu poté, co Gerhát ve 42. minutě tečoval těsně před brankou Stříteského střelu. Kantor byl bez šance.

Hostům přesto dvojí vedení k bodům nestačilo. Hradec vyrovnal v přesilovce, zblízka zacílil pod horní tyč bek Vydarený. A rozhodující úder přišel v poslední minutě.

Tvrdík projel individuálně středním pásmem, poslal puk Frühaufovi a ten křížnou přihrávkou našel Šimánka. Domácí lídr potvrdil reprezentační formu a zajistil Hradci tři body.

Branky a nahrávky: 28. Šimánek (Ptáček, L. Květoň), 48. Vydarený (Mertl, Dej), 60. Šimánek (Frühauf, Tvrdík) - 27. Gula (J. Černý, Hanzl), 42. Gerhát (Stříteský, Ručinský). Rozhodčí: Hribik, Šindler - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 2:2, navíc Jánský (Litvínov) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 5329.
Hradec Králové: Kantor - Harant, Vydarený, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Frühauf, Plášil - L. Květoň, Mertl, Šimánek - Dej, Marha, Červený - Švagrovský, Langhammer, Škoda - Švihálek, Tvrdík, Rousek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.
Litvínov: Francouz - Stříteský, Zeman, Gula, Chaloupka, Posmyk, Kousalík - Jánský, Hübl, Ručinský - J. Černý, Hanzl, Trávníček - Majdan, Skuhravý, Martynek - Písařík, Jurčík, Gerhát. Trenéři: Rulík a Hořava st.

Liberec - Kladno 3:2 v prodl. (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0)

Úvod utkání byl poněkud ospalý, obě mužstva se na ledě spíše hledala. V prvním náznaku šance se objevil liberecký Urban, jeho zakončení však postrádalo potřebnou razanci.

První početní výhodu utkání si zahráli Kladenští, nic nebezpečného ale nevymysleli. Stejně si vedli ve své přesilovce také domácí. V závěru třetiny ještě tvrdě pálil Derner, Chábera byl ale na místě.

Rytířům se povedl vstup do druhé třetiny a svým pohybem dělali liberecké obraně značné problémy. Domácí se osmělili až v přesilové hře, kdy dvakrát nebezpečně střílel Nedvěd. Poté se však ve velké šanci ocitl kladenský Havlíček, branku ale těsně minul.

V polovině utkání se Čelanského tým dostal do vedení, když Dragoun krásnou ranou z křídla překonal Melicherčíka.

A kladenský tlak přetrvával i nadále. V šanci byl opět aktivní Havlíček, Melicherčík jeho pokus vyrazil ramenem. Liberec byl ale stále pasivní a byl za to potrestán druhým gólem. První Lukáčovu střelu ještě slovenský gólman vyrazil, proti dorážce už byl však bezmocný.

Začátek třetího dějství patřil Bílým Tygrům. Dušek využil zaváhání brankáře Chábery s obráncem Černoškem a pohodlně snížil. Severočeši se tlačili dál do útoku, Pospíšil ale se svou akcí neuspěl. Na druhé straně mohl skórovat Tenkrát, ve velké šanci ale trestuhodně minul.

Kýženého vyrovnání se domácí dočkali ve dvojnásobné přesilovce.

Hunkes přesně nabil Bartekovi, který vystřelil tvrdě a přesně. Dvě minuty před koncem zápasu mohl otočit stav utkání znovu Bartek, Chábera ale výborně zasáhl. Zápas tak dospěl do prodloužení.

V něm dokonal obrat přesně mířenou střelou pod horní tyč liberecký kapitán Nedvěd. Kladno tak nedokázalo navázat na předešlé tři výhry v Tipsport areně.

Branky a nahrávky: 43. Dušek, 51. Bartek (Hunkes, Nedvěd), 64. Nedvěd (Voráček) - 29. Dragoun (M. Hořava, Doudera), 34. Lukáč (Bajaruns, M. Hořava). Rozhodčí: Mikula, Minář - Hejl, Kajínek. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. Diváci: 5794.
Liberec: Melicherčík - Hunkes, Derner, Výtisk, Voráček, Vitásek, Čutta, od 41. min. navíc Šimek - Vampola, Nedvěd, Bulíř - Bartek, Bulík, Víšek - Valský, T. Urban, J. Vlach - Pospíšil, Dušek. Trenéři: Hynek a M. Černý.
Kladno: Chábera (43. - 44. Cikánek) - David Růžička, Černošek, L. Procházka, Doudera, P. Hořava, Jankovič - Tenkrát, Dragoun, M. Hořava - Eberle, Havlíček, Kuchler - Rudovský, Dalecký, Strnad - Lukáč, Bajaruns. Trenéři: Čelanský, Neliba a Zajíc.