Detroitský Hudler pomohl k výprasku Edmontonu

Detroit – Jiří Hudler přihrál na dva góly. Skóroval Martin Havlát, vysoké porážce Chicaga ale nezabránil.

8.2.2009

Hokejisté Toronta (zleva Pavel Kubina, Maxim Lapierre a Jason Blake) oslavují gól v síti Montrealu. Celkem pokořili Maple Leafs Canadiens 5:2.Foto: REUTERS/Shaun Best

Jediným českým hokejistou, který v sobotním nabitém programu NHL bodoval více než jednou, byl Jiří Hudler.

Útočník Detroitu a jeho dvě gólové přihrávky byly součástí studené gólové sprchy, která zaskočila hráče Edmontonu Oilers.

Rudá křídla totiž na svém domácím ledě nastřílela hostujícím Olejářům hned osm branek, celkově zvítězili úřadující mistři 8:3.

Rozhodnuto bylo vlastně už po šesti minutách utkání. Díky trefám Briana Rafalskiho (u jeho gólu asistoval Hudler), Bretta Lebdyho a Dana Clearyho šel Detroit do rychlého vedení a Edmonton s tím už nedokázal nic udělat.

V první třetině ještě skórovali Marián Hossa (opět s Hudlerovým přispěním) a Pavel Dacjuk. To bylo na gólmana hostů Dwaynea Rolosona příliš a nechal se vystřídat. Zápas dochytal Jeff Deslauriers, který inkasoval ještě třikrát.

„Myslím, že první třetina byla naší vůbec nejlepší třetinou v sezoně,“ radoval se Cleary. „Všechny čtyři řady byly efektivní, přestříleli jsme je, dařily se nám přesilovky,“ shrnul Cleary, proč šel Detroit tak rychle do tak výrazného vedení.

Ve třetí dvacetiminutovce už Red Wings v nasazení poněkud ubrali. Oilers tak alespoň trochu upravili výsledek a také připravili gólmana Tye Conklina o vidinu čistého konta. Překonali ho Zack Stortini, Marc Pouliot a Dustin Penner.

„Ve třetí třetině jsme už nebránili tak dobře a důsledně,“ všiml si Conklin. „Po dvou třetinách jsme vedli 6:0 a oni nechtěli, aby to bylo ještě horší,“ dodal brankář, který si připsal třiadvacet úspěšných zákroků.

Havlátův gól k úspěchu nevedl

Pro vysokou porážku si přijeli také hokejisté Chicaga do Vancouveru. Tamější Canucks drtili Blackhawks hlavně v přesilovkách, využili hned čtyři. Celkem nastříleli hostům sedm gólů a radovali se z výhry 7:3.

Vancouver díky tomuto výsledku přeskočil v tabulce Západní konference Minnesotu, Edmonton a Columbus a patří mu nyní sedmá příčka. Canucks přitom až úterním vítězstvím nad Carolinou ukončili sérii devíti porážek na domácím ledě.

„Rozhodně se nám v minulých domácích zápasech moc nedařilo. Takže výhra v posledních dvou utkáních je skvělá, obzvlášť když je tak vysoká jako dnes,“ pochvaloval si gólman Vancouveru Roberto Luongo.

Ten zaznamenal třicet šest zákroků, na tři střely soupeře nestačil. Jedna z nich pocházela z hokejky Martina Havláta. Český útočník využil v polovině třetí části přesilovku, jeho sedmnáctý gól v sezoně ale na nelichotivém výsledku pro Blackhawks příliš nezměnil.

Nedařilo se ani New Jersey Devils, kteří doma prohráli 1:3 s Los Angeles Kings. Nejproduktivnější Čech v NHL Patrik Eliáš alespoň asistoval u jediného střeleckého úspěchu domácích, který obstaral Dainius Zubrus.

Vokoun si ve Washingtonu zachytal

Do hlavního města Spojených států zavítali hráči Floridy. V dresu domácích Capitals zářil hlavně jeden muž. Překvapivě ne obvyklý tahoun Alex Ovečkin, ale obránce Mike Green. Ten vstřelil dva góly a zařídil tak výhru Washingtonu 3:1.

Tomáš Vokoun, který nastoupil v brance Panterů, měl práce dost a dost. Domácí na něj vyslali osmatřicet střel, z nichž dvakrát inkasoval. Hned v první minutě zápasu ho zaskočil Eric Fehr, v úvodu třetí třetiny proměnil přesilovku Green.

„Viděl jsem ten puk příliš pozdě, až když letěl kolem,“ popsal klíčový okamžik utkání Vokoun. „Byla to dobrá střela. Dobří hráči zkrátka dobře střílejí,“ uznal český brankář.

A Greenovi se opravdu daří střílet. Nejenže v závěru zápasu ještě poslal puk do prázdné klece, když Florida zkoušela hru bez brankáře. Green především skóroval v šestém utkání v řadě, což je u obránce velmi úctyhodný výkon. Od roku 1984 se to nepovedlo žádnému bekovi.

Dva čeští beci Columbusu Rostislav Klesla a Jan Hejda sice v produktivitě za Greenem zaostávají, v sobotním duelu proti San Jose se však činili. Oba si při vítězství 3:2 připsali po bodu, Hejda dokonce přihrál na vítězný gól Christiana Bäckmana v prodloužení.

Boston - Philadelphia 3:4 PP (3:1, 0:2, 0:0 - 0:1)
Branky: 4. Savard, 19. Bitz, 20. Kobasew - 15. Gagne, 23. Metropolit, 27. Hartnell, 64. Jones. Střely na branku: 37:30.

Detroit - Edmonton 8:3 (5:0, 1:0, 2:3)
Branky: 2. Rafalski (Hudler), 4. Lebda, 6. Cleary, 14. Marián Hossa (Hudler), 19. Dacjuk, 40. Lidström, 56. Samuelsson, 56. Leino - 44. Stortini, 48. Penner, 52. Pouliot (Šmíd). Střely na branku: 35:26.

Calgary - Anaheim 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky: 54. Cammalleri - 5. Ryan, 40. Perry. Střely na branku: 27:25.

Montreal - Toronto 2:5 (0:1, 1:1, 1:3)
Branky: 21. D'Agostini, 52. Kostopoulos - 44. a 50. J. Blake, 15. Schenn, 23. Kuljomin (Kubina), 59. Finger. Střely na branku: 33:41.

Ottawa - Buffalo 3:2 po SN (0:0, 2:0, 0:2 - 0:0)
Branky: 31. Foligno, 38. Vermette, rozh. nájezd Fisher - 42. Mair, 48. Stafford. Střely na branku: 42:30.

Vancouver - Chicago 7:3 (3:0, 3:1, 1:2)
Branky: 14. a 54. Kesler, 1. H. Sedin, 4. Sundin, 23. Bernier, 26. D. Sedin, 33. Edler - 39. Versteeg, 48. Burish, 50. Havlát. Střely na branku: 26:39.

Washington - Florida 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
Branky: 41. a 60. Green, 1. Fehr (Fleischmann) - 9. Ballard. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 59 minut, z 38 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 94,7 procenta. Střely na branku: 39:21.

Tampa Bay – New York Islanders 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka: 54. Roberts. Střely na branku: 28:28.

Columbus - San Jose 3:2 PP (2:0, 0:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 2. Williams, 10. Nash (Klesla), 62. Bäckman (Hejda) - 21. Setoguchi, 57. Ehrhoff. Střely na branku: 20:30.

St. Louis - Colorado 4:1 (0:1, 3:0, 1:0)
Branky: 21. Oshie, 25. Tkachuk, 25. Boyes, 41. Perron - 12. Stewart. Střely na branku: 23:24.

Phoenix - Carolina 2:7 (1:1, 1:3, 0:3)
Branky: 7. Goertzen (Z. Michálek), 30. Doan - 2. a 40. T. Ruutu, 23. E. Staal, 36. Cullen, 44. Eaves, 50. Samsonov, 58. Larose. Střely na branku: 32:41.

New Jersey - Los Angeles 1:3 (0:0, 0:3, 1:0)
Branky: 51. Zubrus (Eliáš) - 31. Stoll, 33. Kopitar, 35. O'Sullivan z tr. střílení. Střely na branku: 26:32.

Autor: Vojtěch Žižka