Ani střelecké probuzení a vedení 2:0 a 3:1 nestačilo extraligovým hokejistům Zlína k zisku tří bodů v předehrávce 27. kola proti pražské Slavii. Sešívaní totiž po ospalé první části zabrali a s berany ve třetí třetině srovnali krok. Beranům se sice chytila třetí Vlachova formace, která zařídila tři góly, ovšem zápas rozhodl až v nájezdech Leška.

Gólová přestřelka s dobrým koncem pro domácí, to byla středeční bitva hokejového západu v Plzni. Indiáni v předehrávce 32. extraligového kola nakonec Energii Karlovy Vary porazili 5:4 a před vlastním publikem se rehabilitovali po nedělním debaklu v Litvínově. Maximální zisk pro Plzeň zařídil až v 48. minutě prvním gólem v soutěži kanadský bek Kinrade.

Zlín - Slavia 4:3 po sam nájezdech (2:0, 0:0, 1:3 - 0:0)

Dvě minuty stačily dosud trápícímu se útočníkovi extraligových hokejistů Zlína Romanu Vlachovi, aby nasázel dva góly. Své nevídané probuzení načal dosud střelecky spící vůdce třetí formace již ve 3. minutě, kdy upláchl Kubiš a předložil puk Vlachovi před branku. O dvě minuty později si blafákem pohrál s Furchem a zvýšil vedení. Pražská Slavia odpověděla nadějnými šancemi Doležala a Kůrky, ale brankář Horčička byl pozorný.

Berani ve druhé třetině neubrali od svého typického napadání, ale další trefy již nepřidali. Nejblíže ke třetímu gólu byl ve 36. minutě Důras, který nastřelil pravou tyč. Naopak Slavia se k vyloženým šancím dostala jen zřídka a ty zneškodnil jistý zlínský brankář.

Druhé čisté konto v řadě si ale Horčička pokazil sám. Po Krejčíkově střele od červené čáry se puk nečekaně odrazil od zadního mantinelu a zlínský brankář si kotouč betonem srazil nešťastně za svá záda.

Jenže Slavia se radovala pouze tři minuty, když Ondráček vyjel od zadního mantinelu a překonal Furcha. Pražané se však nevzdali a Kůrka se prosmýkl mezi dvěma zlínskými obránci a snížil a tři minuty před koncem třetí třetiny obránce Kadlec vyrovnal.

Duel rozhodl až v nájezdové loterii dvěma bravurně proměněnými nájezdy Leška.

Branky a nahrávky: 4. Vlach (Kubiš), 6. Vlach (Ondráček, Tesařík), 46. Ondráček (Lučka), rozhodující sam. nájezd Leška - 43. Krejčík (Krenželok), 47. Kůrka (Alinč, Kuboš), 57. Kadlec (Kůrka). Rozhodčí: Mikula, Šír - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:3, navíc Sim (Slavia) 10 min. Bez využití. Diváci: 3521.

Zlín: Horčička - Hamrlík, Linhart, Matějíček, Galvas, Tesařík, Řezníček, Zámorský, Lučka - Holík, Leška, Köhler - Důras, T. Sýkora, O. Veselý - Kubiš, Roman Vlach, Ondráček - Fořt, Honejsek, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach a Turek.
Slavia: Furch - Kadlec, Vašíček, Kuboš, J. Krejčík, Roth, Kolařík - Kůrka, Alinč, Vondrka - Krenželok, Sim, T. Svoboda - Kalus, V. Růžička ml., Doležal - Micka, P. Jelínek, Sklenář. Trenéři: V. Růžička st., Čelanský a Beránek.

Plzeň - Karlovy Vary 5:4 (2:3, 2:0, 1:1)

Výhru v třetím západočeském derby sezony si v modrobílém dresu premiérově užili útočník Václav Pletka a obránce Jiří Vykoukal.

Cesta ke třem bodům ale nebyla pro sbor Martina Straky nijak lehká, ačkoliv zápas pro ně začal snově. Po dvou střídáních vedli o dva góly, když už ve druhé minutě otevřel skóre z otočky Pitule a druhou trefu pak po střele St. Sierra přidal z dorážky Johnson.

„Prohráli jsme buly, špatně jsme si rozebrali soupeře, a proto jsme inkasovali ty góly,“ zlobil se karlovarský trenér Václav Baďouček.

Jenže, jak rychle Plzeňští náskok nabyli, stejně bleskově o něj přišli. K otočení skóre stačilo Energii tři minuty, pět vteřin a stoprocentní využití početních výhod. Nejprve ale zblízka snížil Kumstát. Pak na trestnou rychle po sobě zamířili dva domácí borci, Varší přesily po šesti vteřinách využili a v pokračující výhodě dokonce strhli vedení na svou stranu.

„V pěti na tři a potom na čtyři nás hosté přetlačili a nebylo snadné se znovu do utkání dostat,“ připustil plzeňský asistent Milan Razým.

Mazance v plzeňské brance vystřídal Svoboda a indiáni se tlačili za vyrovnáním. Ovšem Duda bez přípravy pálil do Salfického a střelu Kováře karlovarský gólman kryl. Srovnání se Plzeňští dočkali teprve v polovině střetnutí.

To Straka operující za hostující svatyní strhl pozornost Salfického a Kratěna pálil do odkryté branky. A pár minut nato Duda završil obléhání Salfického čtvrtým gólem, ale ani ten ještě nebyl rozhodující. Energie znovu zabrala, Svoboda se činil, ale na střelu Košťála byl krátký. Naštěstí pro Plzeň si pak Kinrade konečně najel do perfektní střelecké pozice a zacílil přesně nad lapačku gólmana.

„Domácí využili snad jediné větší šance ve třetí třetině k rozhodujícímu gólu. Škoda. Minimálně bod bychom si za svůj výkon zasloužili,“ smutnil Baďouček.

„Vyhráli jsme možná se štěstím, ale Kinrade to trefil skutečně parádně,“ říkal Razým. „O výsledek jsme se ale ještě museli bát, poté co Duda při power play soupeře nesmyslně fauloval v útočném pásmu, a dal tak Varům šanci hrát v šesti na čtyři,“ připomněl asistent trenéra.

Mužem zápasu byl na straně vítězů vyhlášen Tomáš Pitule, autor gólu a dvou asistencí. „Je to zatím můj nejlepší výkon v lize. Jsem šťastný, že jsme vyhráli,“ zářil mladý forvard.

Branky a nahrávky: 2. Pitule (Dvořák), 5. Johnson (Pitule, St. Pierre), 33. Kratěna (Martin Straka, Stránský), 36. Duda (M. Heřman, Pletka), 48. Kinrade (Pitule) - 10. Kumstát (Skuhravý), 12. Nosek (Pech, Skuhravý), 13. Skladaný (Mocek, Gawryletz), 46. Košťál (Skladaný). Rozhodčí: Hribik, Šindler - Jindra, Pouzar. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:2. Diváci: 3642.

Plzeň: Mazanec (13. Svoboda) - Marušák, Jiří Hanzlík, Vykoukal, J. Jeřábek, Dan Růžička, St. Pierre, Kinrade - Duda, Martin Straka, Kratěna - Horna, Jan Kovář, Pletka - Dvořák, Pitule, Johnson - Stránský, M. Heřman, Mrňa (35. Petruška). Trenéři: M. Jelínek, Razým a Michal Straka.
K. Vary: Salfický - Gawryletz, Gřegořek, Nosek, Gulaši, Přindiš, Mocek, Bombic, Gründling - Dej, Pech, Zaťovič - Kumstát, Skuhravý, Mikeska - Skladaný, Melenovský, Košťál - Zucker, Kupec, Kuběna. Trenéři: Baďouček, Pešout a Kněžický.