Drama. Finové se báli, s Běloruskem nakonec vydolovali cennou výhru

Minsk - Hokejisté Finska porazili na mistrovství světa v Minsku v základní skupině B domácí Bělorusko 2:0. Důležité body zajistil svému celku před nejvyšší návštěvou letošního šampionátu (14.447 diváků) dvěma trefami Petri Kontiola, čisté konto vychytal Pekka Rinne.

15.5.2014 AKTUALIZOVÁNO 15.5.2014

Finsko zabralo, porazilo BěloruskoFoto: ČTK/LEHTIKUVA

Seveřané se v tabulce bodově dotáhli na svého dnešního soupeře a jsou už třetí.

"Naše obrana dnes pracovala skvěle a gólman odchytal vynikající zápas. Proto jsme vyhráli, neboť v útoku jsme měli občas problémy. Celkově nebylo moc střel na branku a moc šancí, dobře bránila obě mužstva," zhodnotil duel Kontiola pro server iihf.com.

Pod dohledem běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka se hrál hokej, jemuž dominovaly dobře pracující obrany v čele se spolehlivě chytajícími gólmany. Už ve třetí minutě měli domácí štěstí, když Palola nastřelil tyč. V polovině 17. minuty šli Seveřané do vedení zásluhou pěkné individuální akce Kontioly. Asistenci si připsal i brankář Rinne.

Hra ve čtyřech na obou stranách v úvodu druhé části přinesla dvě velké příležitosti, po jedné před každým z gólmanů. Nejprve nechybělo mnoho, aby po objetí branky zasunul puk za brankovou čáru Sergej Kosticyn. Na druhé straně měl dobrou palebnou pozici Lehterä, ale ani Lalande se nenechal zahanbit.

Ještě před druhou přestávkou byli Bělorusové hodně blízko vyrovnání. Po střele Grabovského zůstal puk na brankovišti, odkud se ho snažil do prázdné branky dorazit Stěpanov, bek Marttinen však těsně před ním stihl odpálit. Stálo při něm i štěstí, neboť trefil právě Stěpanova, od něhož šel puk mimo tyče.

Finové ve třetím dějství pečlivě střežili těsný náskok a s ním spojený tříbodový zisk, pro ně velmi cenný, neboť do utkání vstupovali až jako šestý tým skupiny B. Krátce po polovině třetiny se Bělorusům otevřela cesta před Rinneho, když pykal na trestné lavici nesprávně vyloučený Komarov. Stav se však neměnil.

V 55. minutě rozjásal na okamžik část diváků Jevenko, ale rozvlnil pouze boční síť. Pár vteřin nato zakončoval po rychlé souhře z kruhu pro vhazování Andrej Kosticyn, vychytal ho však Rinne.

Tříbodový zisk Finů pojistil v samém závěru opět Kontiola po ideální nabídce, kterou mu před prázdnou branku při power play Bělorusů předložil Lehterä.

Skupina B:

Finsko - Bělorusko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 17. Kontiola (Mäntylä, Rinne), 60. Kontiola (Lehterä, Jokinen). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Kaval (USA) - Dahmen (Švéd.), Lederer (ČR). Vyloučení: 6:4. Bez využití. Diváci: 14.447.
Finsko: Rinne - Mäntylä, Hietanen, Ohtamaa, Karalahti, Kivistö, Lajunen, Marttinen - Lehterä, Kontiola, Palola - Komarov, Jokinen, Pakarinen - J. Sallinen, Immonen, Huhtala - Savinainen, T. Sallinen, Salomäki. Trenér: Erkka Westerlund.
Bělorusko: Lalande - Denisov, Jevenko, Korobov, Graborenko, Stasenko, Usenko, Gotovec - Kaljužnyj, Grabovskij, Stepanov - Platt, Stas, S. Kosticyn - Ugarov, Kitarov, A. Kosticyn - Kolcov, Volkov, Jefimenko - od 21. navíc Kovyršin. Trenér: Glen Hanlon.

Čechům chutná. Přibrzdili ale v alkoholu

Praha – „Spotřeba potravin nabrala dobrý trend. Zdá se, že lidé nemají hlad, ale chuť," zhodnotil poslední čísla šéf odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí Jiří Hrbek. Poukázal na to, že v Česku i v roce 2015 rostla spotřeba potravin. Má to jen jednu vadu na kráse, bohužel tu podstatnou. Zatímco z Česka mířily do zahraničí suroviny, z ciziny k nám putovaly hotové výrobky.

Dřevo je drahé. Krade se rovnou v lese

Beroun – Topná sezona jede naplno a policisté na nejrůznějších místech republiky znovu vyšetřují krádeže dřeva v lesních porostech.Mnohým lidem se za palivové dříví nechce utrácet a raději si pro něj zajedou do lesa. Zloději odvážejí nejen kulatinu, která je nařezaná u lesních cest, ale také stromy, které si sami pokácí.