Druhá porážka. "18" nestačila na MS na Kanadu. Zachar: Nevyužili jsem šance

Grand Forks - Česká hokejová osmnáctka prohrála na mistrovství světa v americkém Grand Forks v základní skupině B i druhý zápas, když podlehla Kanadě 1:3. Zámořský favorit vedl po druhé třetině již 3:0, v úvodu třetí části korigoval výsledek útočník Filip Zadina. Další utkání čeká svěřence trenéra Roberta Reichla v noci na úterý, kdy se od 1:00 SELČ utkají s Dánskem.

17.4.2016 AKTUALIZOVÁNO 17.4.2016

Kristian Reichel.Foto: ČTK/Igor Zehl

Po úvodní porážce s loni stříbrnými Finy (3:4 po samostatných nájezdech) nastoupili čeští mladíci proti dalšímu těžkému soupeři a jednomu hlavních favoritů. Obhájce bronzu Kanada měla v první třetině střeleckou převahu, jenže Malenstyn ve své šanci neuspěl proti brankáři Kořenářovi. Stejně dopadl na druhé straně i Pavlík.

Poslední pětiminutovka první třetiny se českému výběru nepovedla. Nejprve nevyužil první přesilovku zápasu a v 18. minutě inkasoval. Howden těžko krotil poskakující kotouč, ale přesto dokázal propálit Kořenáře. Záhy navíc pykal za faul kolenem Kachyňa a Quenneville ho poslal zpět do hry přesnou ranou z kruhu pro vhazování už po 27 vteřinách.

"Říkali jsme si pak, že na ně vlítneme a budeme hodně střílet. Něco nám tam spadne a i je to položí, když dáme gól. Když už pak prohráváte 0:3, musíte všechno cpát do brány a tlačit to tam. Snažili jsme se, ale spadlo to tam bohužel jen jednou," litoval obránce Ondřej Vála.

Střel mnoho, gól žádný

Ve 26. minutě Kořenář vyrazil Shawovu ránu jen před Howdena a ten svým druhým zásahem v utkání přidal do odkryté branky třetí gól Kanady. Češi se přesto nevzdávali a druhou třetinu vyhráli na střely mezi tyče 22:9, ale nedokázali překonat gólmana Fitzpatricka. V krátkém sledu na něm ztroskotali Kodýtek, Sirota a Zadina.

"Střely asi vypovídají o všem. Neproměnili jsme šance a to bohužel rozhodlo," mrzelo útočníka Marka Zachara, kapitána českého výběru.

Následovala další nevyužitá přesilovka. Ve 35. minutě se do sóla dostal Zadina, s blafákem však neuspěl a stejně dopadl se svou dorážkou i Zachar.

Jedinou branku vstřelil Zadina

Ve 43. minutě už se Zadina zapsal mezi střelce. Ve skrumáži před brankou se zvládl rychle zorientovat, odražený kotouč si potáhl na bekhend a využil po pouhých deseti sekundách přesilovku. Na více už však český tým nedosáhl, přestože si ještě zahrál 48 vteřin přesilovku pět na tři poté, co Kanaďané v krátkém sledu špatně střídali.

"Myslím, že jsme nehráli vůbec špatně. Měli jsme hodně střel a přestříleli je. Šli jsme do brány, ale bohužel nám to tam nespadlo. Ta koncovka… Myslím, že jsme v ní mohli být lepší. Měli jsme tam několik šancí na druhou branku, je to škoda," uvedl Vála.

Přes dvě porážky není pro český výběr nic ztraceno. Z pěti účastníků skupiny postoupí do čtvrtfinále první čtyři. Čeští hokejisté nyní narazí na relativně slabší soupeře než v úvodních dvou zápasech. Po utkání s Dánskem zakončí skupinu proti Slovensku.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Grand Forks (USA):

Skupina B:

Kanada - Česká republika 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 18. Howden (Fabbro, Shaw), 19. Quenneville (Jost, Fabbro), 26. Howden (Shaw) - 43. Zadina. Rozhodčí: Baluška (SR), Pajula (Fin.) - Goljak (Běl.), Sysujev (Rus.). Vyloučení: 7:4. Využití: 1:1. Diváci: 2478.

Sestava ČR: Kořenář - Hájek, L. Doudera, Budík, Vála, Kachyňa, Kvasnička, Sirota, Novák - K. Reichel, Zadina, Pavlík - Najman, Kantner, Kousal - Zachar, Havelka, Kodýtek - Bělohorský, Kurovský, Karafiát. Trenéři: R. Reichel a P. Augusta.

Finsko - Slovensko 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)
Branky: 14. Räsänen, 23. Vesalainen, 34. Mäkinen, 53. Kuokkanen - 29. Buček, 35. Ružička.

USA - Švédsko 6:1 (1:0, 3:0, 2:1)
Branky: 18. Mittelstadt, 23. Bellows, 24. Lindgren, 38. Greenway, 43. Howdeshell, 53. Anderson - 51. Liljegren.

Aston Martin postaví 25 nových exemplářů modelu DB4 GT. Cena je astronomická

Britská automobilka Aston Martin se vrátí k výrobě vozu, jehož život byl původně vymezen lety 1959 až 1963. Příští rok totiž obnoví produkci slavného modelu DB4 GT, v plánu je stavba 25 kusů.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.