Čeští hokejisté zvládli úspěšně své poslední vystoupení na mistrovství světa hráčů do 20 let v Kanadě, když v souboji o konečné páté místo porazili Slovensko 5:2. Svěřenci kouče Miroslava Přerosta udělali velký krok k nejlepšímu umístění od domácího šampionátu v roce 2008 - kde skončili rovněž pátí - již během první třetiny, kterou vyhráli 3:0.

V brance českého týmu nastoupil opět jeho klíčový hráč na celém turnaji Mrázek a Přerostův výběr dal již v první části najevo, že i když nejde o medaile, není mu výsledek derby lhostejný. Během úvodní dvacetiminutovky zasypal slovenského gólmana Šimbocha 21 střelami a hned tři skončily za jeho zády. Mrázek přitom čelil jen šesti pokusům, které mířily mezi tyče.

Už v šesté minutě otevřel skóre Faksa a napravil tak zaváhání Hertla, který krátce před ním ani nadvakrát neuspěl. Ve 14. minutě nabil Straka zpoza branky Holíkovi a Šimboch kapituloval podruhé. O chvilku později měli čeští mladíci k dispozici dvojnásobnou početní výhodu na celé dvě minuty, ale stačilo jim pouze 22 vteřin, aby Mozík přidal třetí gól.

Tři klasické přesilovky ve druhém dějství ze strany českého týmu přišly vniveč a naději Slovenska na zvrat vykřesal ve 35. minutě Bubela. Jen pár sekund poté navíc Mrázka zachránila po Tvrdoňově ráně tyčka. Dvě minuty a šest vteřin od slovenského gólu ale vrátil tříbrankový náskok na stranu českého týmu Uher, čímž nejen uklidnil svoji střídačku, ale zároveň poslal Šimbocha na tu slovenskou. V brance ho nahradil Sabol.

Konec myšlenkám na možný zvrat zařídil v polovině 43. minuty další využitou přesilovkou Filippi, když se parádně trefil z mezikruží pod horní tyč. Mrázek se poté vyznamenal proti Tomanovi, ale vzápětí pomohl chybou ke gólu Chovanovi. Stav 5:2 už se poté nezměnil a česko-slovenský souboj tak skončil zcela shodným výsledkem jako ve skupině o udržení na posledních dvou světových šampionátech.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Calgary:

O 5. místo:

Česká republika - Slovensko 5:2 (3:0, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 6. Faksa (Krejčí), 14. Holík (Straka, Sekáč), 17. Mozík (Krejčí, Holík), 37. Uher (T. Hertl), 43. Filippi (Mozík, Uher) - 35. Bubela (Ďaloga), 47. Chovan (Bubela). Rozhodčí: Klein (Kan.), Nord (Švéd.) - Fluri (Švýc.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 3:9. Využití: 2:0. Diváci: 12.923.

Sestava ČR: Mrázek - D. Musil, Krejčí, Hrbas, Říha, Mozík, Jank - Sekáč, Holík, Straka - Uher, Filippi, Nosek - Culek, T. Hertl, Jaškin - Sedlák, Hyka, Faksa. Trenéři: Miroslav Přerost, Jiří Juřík a Jiří Fischer.
O udržení:

Švýcarsko - USA 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 15. Haas (Vermin, Hächler) - 12. Czarnik, 17. Gravel (Clendening, Tynan). Rozhodčí: Laaksonen (Fin.), Šindler - Gebauer (oba ČR), Sivov (Rus.). Vyloučení: 5:3. Bez využití. Diváci: 10.624.