Repríza finále pro Slavii, Hašek zase čelil nájezdům

Praha /GALERIE, AKTUALIZACE/ - Po dvou kolech mají plný bodový zisk už jen hráči Plzně.

11.9.2009

Fanoušci plzně slaví svého nového krále - Martina Straku.Foto: DENÍK/Vlastimil Leška

Bitva Titánů posledních dvou sezon. I takové bylo menu 2. kola hokejové extraligy. Mistr z Karlových Varů doma přivítal vicemistra ze Slavie.

Ale poslední vzájemný duel si nezopakoval. Domácí prohráli 1:4.

Dominik Hašek v pardubické brance si i v druhém zápase po návratu do extraligy zachytal nájezdy. Na rozdíl od premiéry slavil na Spartě vítězství.

Karlovy Vary – Slavia 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)

Vezměte virtuální sekeru, rozmáchněte se a trefte prostředek. Třeba poloviny zápasu. Páteční hokejový případ. Domácí se dostali do vedení v 6. minutě. Václav Skuhravý rozjásal téměř šest tisíc diváků. Slavisté se snažili, ale žádný účinek.

Jejich čas přesto přišel. A ve třech vlnách.
1. V 27. minutě hosté se štěstím srovnali. Do gólových statistik se zapsal Jakub Sklenář.
2. Od 28. minuty hrály Karlovy Vary přesilovku pět na tři, téměř devadesát sekund, ale pohořely.
3. 32. minuta a Michal Vondrka z pěti metrů nekompromisně dostal hosty dovedení. Jeho ránu nemohlo nic zastavit.

Když na začátku třetí části Josef Beránek zvýšil na 3:1 a za tři minuty využil přesilovku Daniel Branda, bylo jasno. První extraligová bitva mistra v nové hale nedopadla podle jeho představ.

Tým Josefa Palečka podruhé nevyhrál, naopak hráči vedení Vladimírem Růžičkou poprvé letos brali body. Děkovat mohou i brankáři Stanislavu Nerudovi, který dostal přednost před jedničkou Dominikem Furchem. Důvod byl nasnadě. „Porážku beru na sebe,“ říkal Furch po pětigólovém přídělu od Třince.

V Karlových Varech zůstal po páteční porážce pouze slábnoucí závan z mistrovských oslav. Fanoušci si ještě před zápasem osvěžili mysl na 14. duben 2009, ale tím radost skončila. Vary prohrály, je tu nová sezona, nové boje, které dospějí k dalšímu mistru. Jakému?

Branky a nahrávky: 6. Skuhravý (Košťál) – 27. Sklenář (Čermák), 32. Vondrka (Endál, Červenka), 44. Beránek (Hruška), 47. Branda (Červenka). Rozhodčí: Kubeš, Souček – Prachal, Kis. Vyloučení: 4:8. Využití: 0:1. Diváci: 5755 (vyprodáno).

Karlovy Vary: Mensator – Němec, Parýzek, Dobroň, Čutta, Prošek, Mucha, Brňák, Hájek – Skuhravý, Kumstát, Košťál – Kristek, Melenovský, Skladaný – Pech, Haščák, Pletka – Zaťovič, Zucker, Dej. Trenér: Paleček.

Slavia: Neruda – Žižka, Kadlec, Vašíček, Roth, Špelda, Drtina, Kolařík – Beránek, Vondrka, Hruška – Červenka, Tomica, Branda – Růžička, Micka, Doležal – Sklenář, Jelínek, Čermák – Endál. Trenér: Růžička.

Sparta – Pardubice 2:3 po s. n. (0:1, 1:0, 1:1 – 0:0, 1:2)

Sparta versus „Dominátor“ 2:3. První výlet hokejové legendy mimo domácí pardubický led skončil výhrou v samostatných nájezdech.

Hašek inkasoval dvakrát ve hře. V samostatných nájezdech jen jednou. Vyzrál i na bývalého reprezentačního kolegu Martina Ručinského.

„Na Spartě to bude těžší než doma proti Zlínu,“ tušil ve středu po extraligové premiéře „Dominátor“.

A měl pravdu. Proti Spartě musel čelit spršce střel, slov i bučení. Hlavně když do něj v polovině zápasu najel Ručinský. A za podražení musel na dvě minuty.

Od té doby se na Haška při každém jeho doteku s pukem v holešovické hale pískalo a bučelo. Ale i hučelo.

Hlavně při jeho střelecko brankářských minisoubojích právě s Ručinským. Ten nejdůležitější souboj vyhrál Hašek v nájezdech.

Góly ve hře stříleli čtyřiačtyřice­tiletém brankáři jen sparťanští „bažanti“.
Ten první po první po závaru před brankou dlouhán Jakub Langammer, druhý pak v přesilovce ranou z hranice kruhu bek Petr Macholda.

Branky a asistence: 34. Langahammer (Netík), 45. Macholda (Broš, Hrdel) – 15. Špirko (Ctkovský), 45. Cetkovský (Špirko), rozhodující nájezd Špirko. Rozhodčí: Šindler, Turčan, Pešek. Vyloučení: 7:8. Využití: 0:1 Diváci: 8629.

Sparta: Chábera – Černošek, Gulaši, Hanzlík, Hudec, Macholda, Mrázek, Vykoukal – Broš, Hlinka, Hrdel, Hromas, Koreis, Kratěna, Langhammer, Látal, Netík, Podlešák, Ručinský, Ton, Výborný. Trenér: Hynek.

Prdubice: Hašek – Čáslava, Havíř, Kočí, Kolář II., Nakládal, Píša, Richter, Šeda – Cetkovský, Divíšek, Klejna, Kolář, Koukal, Pivko, Rákos, Somík, Starý, Sýkora, Špirko, Zohorna. Trenér: Sýkora.

Třinec – České Budějovice 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 – 0:1)

Dobrý bod. To si mohou říkat hokejisté Třince, které zachránil až dvě minuty před koncem vyrovnávacím gólem útočník Květoň. Bonusový bod zařídil hostům z Českých Budějovic v přesilovce forvard Kůrka.

Domácí narazili na velmi houževnatého soupeře, který se dostal brzy do vedení, což Slezany očividně zaskočilo. Nejvíce viditelná křeč byla během početních výhod, vždyť třinečtí nedokázali potrestat ani jedno z třinácti vyloučení soupeře.

A to nevyužili Oceláři ani dvě dlouhé přesilovky 5 na 3. Z těch vytěžili jen tyčku z hole Baleje. V dobrém světle se ukázali oba gólmani. Domácí Hamerlík podržel svůj tým v kritických momentech, na druhé straně čaroval zkušený Turek.

„Poslední třetinu jsme hráli pořád ve čtyřech nebo ve třech, z toho se musíme ponaučit. Byly to kolikrát zbytečné fauly v útočném pásmu. Něco jiného je, když hráč udělá faul takový, kterým zabrání gólu nebo šanci. Musíme se toho vyvarovat, příště se nám to nemusí vyplatit,“

„Do zápasu jsme vstoupili dobře, dali rychle gól. Pak už to bylo častými vyloučeními rozkouskované. Nejvýše vyčníval gólman Turek, který odchytal fantastický zápas,“ řekl trenér Českých Budějovic Jan Tlačil.

„Úvodní inkasovaná branka nás zaskočila, chyběla nám přesnost. Soupeř hrál velmi dobře organizovaně, navíc Turek odchytal neskutečný zápas. Postupem času jsme se zvedali, ve třetí třetině jsme vystupňovali tlak a srovnali. Chtěli jsme i vyhrát, ale přišlo vyloučení a trest. Nevyužité přesilovky nás samozřejmě mrzí,“ posteskl si asistent třineckého kouče Břetislav Kopřiva.

Branky a nahrávky: 58. D. Květoň (Polanský, Martynek) – 8. Melichar, 64. Kůrka (Sailer, Snopek). Rozhodčí: Hradil, Husička – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:13. Využití: 0:1. Diváci: 3675.

Třinec: Hamerlík – Hrabal, Seman, Cartelli, Malec, Zíb, Výtisk – Tomas, Polanský, Polák – D. Květoň, Peterek, Martynek – Balej, Kohn, Růžička. Trenéři: Marek a Kopřiva.

České Budějovice: Turek – Ptáček, Gřegořek, L. Poživil, Vydarený, Snopek, Melichar, Macháček – Gulaš, Vak, Hřebejk – M. Hudec, Huml, Veselý – L. Květoň, Mertl, Kotrla – Kůrka, Šimánek, Sailer. Trenéři: Tlačil a Kupka.

Zlín - Mladá Boleslav 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)

Zlínský kouč Zdeněk Venera postavil do zlínské branky Jakuba Sedláčeka. Nastoupil také obránce Švrček, nad jehož startem visel otazník.

Po slavnostním úvodu, kdy se zlínský klub slavnostně rozloučil se svým dlouholetým činovníkem Stanislavem Přikrylem, vhodil hetman zlínského kraje čestné bully.

Po úvodním vzájemném oťukávání se obě mužstva zahrála dvojnásobnou přesilovku pět proti třem. Hosté svoji početní výhodu přetavili ve vedoucí branku zásluhou Pabišky.

Berani dvojnásobné početní výhody využili až na druhý pokus, přesněji pár vteřin po jeho vypršení, kdy se již na led vraceli oba hříšníci. Ve 12. minutě domácí publikum poprvé rozjásal Záhorovský, jenž využil Kolláru přihrávku zpoza branky. Třebaže se v prvním dějství domácí ještě vytvořili několik více než slibných šancí, do vedení se i díky výborným zásahům brankáře Schwarze nedostali.

Úvod druhé části vyšel lépe domácím, kteří zásluhou Köhlera otočili skóre na svoji stranu. Z vedoucí branky se však Berani radovali pouhé tři minuty. Mladoboleslavský kapitán Král podruhé překonal Sedláčka ve zlínské kleci. Vedení na svou stranu však opět převážil ve druhé využité přesilovce Ivan Rachůnek.

V závěrečném dějství se již diváci branky nedočkali, třebaže hosté podnikali ofenzivní výpady a v samém závěru nevyužili 78 vteřin dlouho power play podpořenou přesilovou hrou. Byli to naopak Beran, kteří především po šancích Kollára, Balána a Filipa Čecha měli blízko ke čtvrtému zásahu.

Branky: 12. Záhorovský (Kollár), 21. Köhler, 35. Rachůnek (Důras) – 8. Pabiška (Král, Handlovský), 24. Král (Pabiška). Rozhodčí: Mikula, Šír – Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 8:13, navíc Jiruš (MB) 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 4180. Muž zápasu: Köhler.

Zlín: Sedláček – Hamrlík, Bořuta, Nosek, Švrček, Míka, Kučný, Linhart, Lučka – I. Rachůnek, Leška, Köhler – Důras, Kollár, Záhorovský – Kubiš, Roman Vlach, Sivák – Ondráček, Balán, F. Čech. Trenéři: Venera, Vlach a Hrazdíra.

Mladá Boleslav: Schwarz – Frolo, Jiruš, Žabka, Kasík, Šterbák, Duben, Čížek, Jindra – Bahenský, D. Vrbata, Handlovský – Pabiška, Král, Sup – Nouza, T. Sýkora, Boháč – Fabuš, Ferebauer, Macho. Trenéři: Čermák a Šejba.

Plzeň – Kladno 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)

Po devatenácti vteřinách hry sice kladenský kapitán Patera trefil tyč, ale pak se zápas dlouho odvíjel v režii domácích. K otevření skóre jim však nepomohli ani tři početní výhody v řadě.

Jen v 7. minutě Kopřivu v brance hostů prověřil Kovář po přiťuknutí Matějovského. Na druhé straně ale do Pöpperleho pálil sám Tenkrát.

Opět Kovář vyslal do brejku kanadskou posilu Bomersbacka, ale ani z toho gól nebyl. Plzeňský brankář zase zlikvidoval šanci najíždějícího Bělohlava.

Domácí potom sice odolali dlouhému oslabení, dvě minuty dokonce o dva muže, ale pak se přece měnilo skóre. To se kladenský Šmach v samém závěru třetiny trefil při hře čtyři na čtyři z kruhu nad pravé rameno Pöpperleho.

Druhé dějství otevřeli domácí drtivým náporem, ale komplikované akce k vyrovnání nevedly. Naopak znovu Šmach mohl po nájezdu zvýšit náskok hostů, ale Pöpperle svůj tým podržel.

Blízko gólu byl paradoxně v oslabení rovněž domácí Vlasák, který unikl se Strakou. První pokus poslal ale do Kopřivy a z dorážky puk projel podél branky, ale těsně minul klec.

Sedm a půl tisíce diváků v bouřící hale se však přece jen dočkalo. A hned dvakrát. V 47. minutě sice Plzeň nevyužila desátou přesilovku, ale pokračovala v tlaku.

Bomersback postrčil puk na volného Vlasáka a ten ranou do odkryté branky odčaroval kouzlo Kopřivy. A minutu nato stejný útočník strhl vedení na stranu domácích úspěšnou exekucí trestného střílení za zahákování Adamského v šanci.

Trefou mezi nohy brankáře zařídil domácím výhru. Hosté se ještě tlačili za vyrovnáním, měli početní výhodu, kterou navíc umocnili odvoláním brankáře, tři body však zůstaly na západě.

Branky a nahrávky: 47. Vlasák (Bomersback, Benda), 48. Vlasák (tr. střílení) – 19. Šmach (Frolík). Rozhodčí: Jeřábek, Guth – Polák, Rittich. Vyloučení: 10:10, navíc Patera (KLA) os. trest 2×10 min. Bez využití. Diváků: 7576.

Plzeň: Pöpperle – Jeřábek. Modrý, Benák, Hanzlík, Benda, O´Brien, Dresler, Mezei – Bomersback, Straka, Vlasák – Hvila, Kracík, Tvrdík – Stránský, Kovář, Matějovský – Dvořák, M. Heřman, Adamský. Trenér: Jelínek.

Kladno: Kopřiva – Toman, Kaberle, Mudroch, Šmach, Majeský, Dlouhý, od 21. navíc Trončinský – Tomajko, Patera, M. Procházka – Bílek, Čurilla, Bělohlav – Horna, Kalla, Tenkrát – Diviš, Frolík, Kuchler. Trenér: Müller.

Litvínov – Brno 5:3 (0:0, 3:1, 2:1)

V zápase týmů, které v prvním kole nebodovaly, se samozřejmě projevovaly i emoce, které nejspíše stály za nervózní první třetinou, která skončila bez branek, přestože si oba týmy dokázaly vytvořit pár velmi dobrých akcí.

V páté minutě musel po střele Klimta vytáhnou jeden ze svých výborných zákroků brankář J. Hübl. Následuje dorážka Viktora Hübla, která dostává Trvaje do úzkých a atmosféra malinko zhoustne.

Do konce třetiny se ještě v jedné potyčce objeví posila Litvínova Roman Vopat, který strká do Houdka. O změnu ve stavu zápasu nerozhodnou ani dvě přesilovky 5:3, kterou nejdříve nevyužili hosté, následně ani domácí.

Ve druhé třetině však Litvínov zavelel k útoku. A jak? Ve hře 4:4 se dokázali prosadit věkem ještě junioři, když po asistenci Gerháta se dokázal dorážkou nad vyrážečku Trvaje prosadit Juraj Majdan.

Stav vydržel sedm minut, když chybnou rozehrávku domácích šikovně potrestal Kamil Brabenec. Hra se následně na několik minut vyrovnala, ale kdo jiný měl zavelet útoku než hráč elitní pětky.

Tím se stal reprezentant František Lukeš, který velmi chytře vystřídal, čím si převzal puk na útočné modré odkud po samostatném nájezdu dokázal překonat Trvaje a zvýšil ve prospěch domácích na 2:1, to se psala 37. minuta.

Hosté samozřejmě zbraně nesložili, ale malou čáru přes rozpočet jim nakreslil Jiří Šlégr, který spíše takovým nahozením od modré než střelou dokázal schovat tak šikovně puk před zraky Trvaje, že se následně na ukazateli, a to ve 40. minutě rozsvítil stav 3:1.

Kometa do třetí třetiny vlétla, tak jak se sluší na extraligový tým. Nevzdává to! Po čtyřech minutách si vynutila přesilovou hru, kterou dokonalou souhrou zakončil Radek Dlouhý a snížil stav utkání na 3:2. Vykřesal tak naději pro Kometu, že z Litvínova nepojede s prázdnou.

Ale domácí mají jinou představu. Vracejí Kometě, co dostali na začátku třetiny. Faul Houdka, přesilová hra a Litvínov zvyšuje v přesilové hře díky trefě Jakuba Černého na 4:2.

V následujících minutách se Litvínov snaží neztratit svůj dvoubrankový náskok, ale proti tomu opět stála Kometa, která v 55. minutě dokázala využit další přesilovou hru a opět snížila na kontaktní jednu branku 4:3, a to díky Romanu Vondráčkovi.

Nervozita, především Litvínova by se dala doslova krájet. Jedna branka rozdílu, tři minuty do konce zápasu a výhoda přesilové hry. Přesto se domácí nemohou dostat do pořádného tlaku. Vidina tří bodů před domácími fanoušky je na začátku sezony extrémně svazující.

Nakonec domácím pomohla sama Kometa, která se necelou minutu před koncem zápasu rozhodla pro power play při hře 4 na 4, což dokonale využil kapitán domácích Robert Reichel, který nejdříve vyhrál buly nad Dopitou, pak si vyměnil puk s Lukešem a bezpečně vsítil do prázdné branky Brna a uzavřel tak účet zápasu na 5:3 pro domácí.

Branky a nahrávky: 24. J. Majdan (Gerhát), 37. Lukeš, (Skuhrovec), 40. Šlégr (Lukeš), 51. Černý (Lukeš), 60. Reichel (Lukeš) – 31. Brabenec, 44. Dlouhý (Bičánek), 55. Vondráček (Puchem). Rozhodčí: Hribík, Fraňo – Kreuzer, Jindra. Vyloučení: 10:12. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5950.

Litvínov: J. Hübl ml. – Šlégr, Kubát, Gureň, Kroupa, Punčochář, Skuhrovec, Švarný, Poživil – Černý, Reichel, Lukeš – Trávníček, Hübl V., Kubinčák – Vopat, Gerhát, Jánský – Jenáček, Majdan, Bojer. Trenéři: Hübl a J. Kučera.

Brno: Trvaj – Bičánek, Koma, Mojžíš, Křetínský, Houdek, Kántor, Ovčačík, Selinger, Dopita, Erat, Dlouhý, Pucher, Vondráček, Klimt, Šindel, Brabenec, Vorel, Meidl, Korbon. Trenér: V. Kýhos.

Liberec -Vítkovice 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

Bílí Tygři vstoupili do nové sezony podobně špatně, jako do té loňské a jsou po dvou kolech bez bodu. Hosté předvedli chytřejší hru s lepší produktivitou.

Domácí měli na soupeře pifku, protože v předkole play off minulé sezony je hanebně pokořil 3:0 na zápasy.

Přesto tentokrát v pátečním duelu opět začali lépe Vítkovičtí, když Hubáček už po 25 vteřinách trefil od modré tyčku Fikrtovy branky.

Hra nebyla dlouho přerušena a až v čase 3:00 začali rozhodčí zkoumat videozáznam, zda puk neskončil za brankovou čárou. Nehrálo se skoro 10 minut, než sudí upažil na znamení, že gól to nebyl.

Na konci úvodní desetiminutovky byli aktivnější Bílí Tygři. Brankář Štěpánek však zůstal ledově klidný a zneškodnil šance Podkonického, Rýgla, Nedorosta i Víška.

Pět vteřin před koncem 10. minuty začal hrát Liberec 69vteřinovou přesilovku 5 na 3 při vyloučeních obránců Trnky a Jurečky. Výsledkem byla jen horní tyč Štěpánkovy branky, kterou nastřelil Nedvěd.

Na začátku 2. třetiny hráli domácí opět 5 na 3, tentokrát 70 vteřin. Vyvinuli obrovský tlak a opět se vyznamenal Štěpánek, nejvíce po bombách obránců Rýgla, Moravce a Hunkese.

V 30. min. však o sobě dali vědět Vítkovičtí. Nejprve musel Fikrt předvést doslova tygří skok proti Krenželokovi, jenž se pokoušel dorazit zapomenutý kotouč. Ale o šest vteřin později už další šance Vítkovic skončila brankou. Sičák vypálil od modré, Fikrt jeho pokus pouze vyrazil před sebe, kde kotouč zametl za záda libereckého brankáře Treille.

Francouzský útočník Vítkovic měl další obrovskou příležitost v 37. min., kdy puk po střele Krenželoka a Fikrtově zásahu zůstal ležet pár centimetrů před brankovou čárou. Liberečtí obránci dokázali v poslední chvíli odvrátit.

Na druhé straně v 39. znovu zazvonila tyčka po střele Moravce, po níž se opět prohlíželo video, liberecký gól neprokázalo.

V 45. min. se domácí diváci konečně dočkali gólu ve Štěpánkově síti. V přesilovce při vyloučení Hrušky se trefil od modré čáry Hunkes – 1:1.

Roman Hruška své vyloučení po necelé minutě napravil. Elegantně prokličkoval mezi libereckými beky a střelou pod Fikrtovu vyrážečku zavěsil – 1:2.

Liberecké zklamání dovršila 58. minuta. Šest vteřin před návratem vyloučeného Moravce, který odpykával trest za hráčskou lavici (špatné střídání) se přesně trefil z úhlu Krenželok.

Konečný výsledek 1:3 už nezměnila ani dlouhá liberecká hra bez brankáře v čase od 58:15.

Branky a nahrávky: 45. Hunkes (Klimenta) – 30. Treille (Sičák, Štefanka), 46. R. Hruška (Varaďa), 58. Krenželok (Štefanka, Treille). Rozhodčí: Jebavý, Pešina – Lhotský, Pouzar. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. Diváci: 4720.

Liberec: Fikrt – Čakajík, Rýgl, Derner, Hunkes, Jareš, J. Moravec, Holub – Podkonický, Nedvěd, Hlaváč – Víšek, Plodek, Bartovič – Špaček, Nedorost, Klimenta – Ondřej, Blatný, Dušek – Vantuch. Trenér: Kalous.

Vítkovice: Štěpánek – Jurečka, Barinka, Kuboš, Stehlík, Sičák, Trnka, Rehák – P. Hubáček, Burger, Varaďa – Svačina, R. Hruška, Ujčík – Krenželok, Treille, Štefanka – Kvapil, Strapáč, Szturc – Klimek. Trenér: Hadamczik.

Veslařský svět v černém. V Mařaticích pohřbili nadějného veslaře Michala Plocka

Uherské Hradiště – S juniorským mistrem Evropy i mistrem světa dvaadvacetiletým Michalem Plockem se přišly v pondělí 5. prosince rozloučil na jeho poslední cestě zhruba dvě stovky známých, přátel a rodinných příslušníků do obřadní síně hřbitovu v Uherském Hradišti, Mařaticích. Talentovaný veslař a nástupce Ondřeje Synka byl 28. listopadu nalezen mrtvý v loděnici pražské Dukly, za níž vesloval.

Vědci zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní

Klecany (u Prahy) - Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní. Pracoviště je unikátní spektrem nabídky metod řešení poruch spánku, a to nejen v rámci ČR. Řada problémů se léčí nejen podáváním léků, ale zásadní jsou i psychoterapeutické postupy, říká vedoucí oddělení spánkové medicíny Jitka Bušková.

Technik z letounu s fotbalisty: Pád jsme nečekali, nikdo nekřičel

La Paz - Bolivijská vláda začala vyšetřovat podezření na nepravosti při udělení licence místní letecké společnosti LaMia, jejíž letoun minulý týden havaroval v Kolumbii s brazilskými fotbalisty. Příčinou neštěstí, při němž zemřelo 71 lidí, byl zřejmě nedostatek paliva. Informaci, že letadlo mělo udělat mezipřistání na dotankování, potvrdil dnes brazilské televizi Globo i přeživší technik Erwin Tumiri.