Skvělý večer pro New Jersey. Češi zářili, Jágr i Eliáš dali gól

New York - Únava? Ani omylem! Patrik Eliáš a Jaromír Jágr se hned v prvním utkání NHL po olympijské přestávce střelecky prosadili a zasloužili se o výhru New Jersey nad Columbusem 5:2. Jágr, autor jednoho gólu, byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu, Eliáš přidal ke gólu dvě asistence a byl zvolen třetí hvězdou večera.

28.2.2014 AKTUALIZOVÁNO 28.2.2014

Patrik Eliáš z New Jersey si pohrává s pukem.Foto: ČTK/ZUMA/Aaron Doster/Cal Sport Media

Domácí "Ďáblové" měli vskutku ďábelský vstup do utkání, protože už v 9. minutě vedli 3:0. V rozmezí dvou minut a pětačtyřiceti sekund se postupně trefili Ryane Clowe a v přesilových hrách Jágr a Adam Henrique, čímž dali zapomenout na posledních dvanáct početních výhod, které nevyužili.

Jágr si připsal 699. gól v kariéře. Za brankovou čarou se dostal k puku po střele Erica Gelinase a protlačil jej do sítě díky odrazu o beton brankáře Sergeje Bobrovského.

Hosté pak sice snížili na rozdíl jediného gólu, jenže 19 sekund před druhou přestávkou pojistil vedení New Jersey druhou trefou večera Henrique po úniku ve vlastním oslabení.

Do sóla ho vyslal geniálním způsobem Eliáš, který zachytil puk v obranném pásmu a unikajícímu spoluhráči přihrál vysokým obloučkem přes hlavy soupeřů. „Není mnoho hráčů na světě, kteří by tohle dokázali, nebo by o tom vůbec uvažovali. Byla to neuvěřitelná přihrávka," konstatoval trenér Peter DeBoer.

Henrique: Pomohla nám olympijská pauza

Eliáš si pak připsal v poslední minutě třetí třetiny i gól, když se při power-play Blue Jackets snažil přihrát Henriquemu na hattrick, ale jeden z obránců Columbusu si kotouč srazil do vlastní prázdné branky. Pyšný hráč, jemuž se o den dřív narodila dcera, si pak sebral puk na památku. „Ta malá o tom nejspíš nebude mít až do puberty tušení, ale já jo," prohodil Eliáš.

Devils si každopádně připsali první výhru v základní hrací době od 24. ledna. „Myslím, že nám pomohla olympijská pauza. Všichni jsme se tak nějak restartovali, načerpali síly a bylo vidět, že jsme dnes měli do hokeje ohromnou chuť," radoval se střelec dvou gólů Henrique.

Z českých hokejistů se ve dvanácti čtvrtečních zápasech střelecky prosadili ještě Tomáš Fleischmann a Martin Hanzal, oba ale museli spolknout porážku. Fleischmannova Florida podlehla 4:5 Washingtonu, Hanzalův Phoenix prohrál 2:3 po nájezdech s Winnipegem, v jehož brance odchytal celý zápas Ondřej Pavelec, který byl vyhlášen třetí hvězdou večera.

Michálek nechtěně přihrál na gól soupeři

Český gólman, jemuž se nepovedlo olympijské čtvrtfinále proti USA, zneškodnil 34 střel a tři ze čtyř nájezdů včetně pokusu Radima Vrbaty. Svůj tým Pavelec podržel zejména v závěru základní hrací doby a v prodloužení, kdy byl Phoenix několikrát blízko vítěznému gólu. „Abychom vyhráli tenhle zápas, Ondřej musel v brance tvrdě makat," uvědomoval si trenér Winnipegu Paul Maurice.

Na utkání naopak nebude rád vzpomínat další reprezentant Zbyněk Michálek, který ve 39. minutě pod tlakem za vlastní brankou nechtěně přihrál na gól útočníkovi soupeře Bryanu Littlovi, jenž dostal Jets do vedení 2:1.

Dva hráči ve čtvrtek oslavili hattrick. Johan Franzén se třemi góly podepsal pod výhru Detroitu 6:1 v Ottawě, Joe Pavelski zase řídil kanonádu San Jose, které rozstřílelo 7:3 Philadelphii.

Výsledky NHL

New Jersey – Columbus 5:2 (3:1, 1:1, 1:0)
Branky: 9. a 40. Henrique (na druhou Eliáš), 7. Clowe, 8. Jágr (Eliáš), 60. Eliáš – 12. Anisimov, 32. Gáborík. Střely na branku: 35:19. Diváci: 15.185.

NY Islanders – Toronto 5:4 v prodl. (2:1, 0:0, 2:3 – 1:0)
Branky: 16. a 17. Grabner, 53. a 58. Lee, 62. Višňovský – 7. Kessel, 49. Ranger, 52. Phaneuf, 54. Lupul. Střely na branku: 35:22. Diváci: 13.922.

NY Rangers – Chicago 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Branky: 11. Brassard, 56. Nash – 60. Regin. Střely na branku: 24:32. Diváci: 18.006.

Philadelphia – San Jose 3:7 (2:1, 0:5, 1:1)
Branky: 1. Meszároš, 11. Schenn, 53. Read – 25., 31. a 35. Pavelski, 5. a 40. Torres, 31. a 45. Couture. Střely na branku: 30:29. Diváci: 19.879.

Pittsburgh – Montreal 5:6 po sam. nájezdech (2:1, 1:2, 2:2 – 0:0)
Branky: 9. Neal, 16. Engelland, 31. Määttä, 48. Sutter, 53. Crosby – 27. a 55. Briere (na druhou Plekanec), 5. Gallagher, 32. Pacioretty, 48. Jemelin, rozhodující sam. nájezd Desharnais. Střely na branku: 32:29. Diváci: 18.636.

Edmonton – Minnesota 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky: 3. Granlund, 30. Veilleux, 50. Heatley. Střely na branku: 21:21. Diváci: 16.839.

Florida – Washington 4:5 (1:2, 1:2, 2:1)
Branky: 21. a 50. Boyes, 16. Fleischmann, 49. Shore – 6. a 40. Brouwer, 9. Laich, 24. Bäckström (Erat), 56. Ovečkin. Střely na branku: 34:32. Diváci: 14.180.

Nashville – Tampa Bay 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)
Branky: 33. Cullen, 34. Josi, 54. Hornqvist – 6. a 10. St. Louis (na první Palát). Střely na branku: 29:16. Diváci: 17.113.

Winnipeg – Phoenix 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 0:1 – 0:0)
Branky: 15. Wheeler, 39. Little, rozhodující sam. nájezd O. Jokinen – 13. Ekman-Larsson (Vrbata), 47. Hanzal. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 36 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 94,4 procenta. Střely na branku: 29:36. Diváci: 15.004.

Dallas – Carolina 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
Branky: 4. Seguin, 7. Dillon, 39. Jamie Benn, 60. Eakin – 43. E. Staal (Tlustý). Střely na branku: 34:30.

Calgary – Los Angeles 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Branky: 4. Brown, 44. King. Střely na branku: 25:24. Diváci: 19.289.

Ottawa – Detroit 1:6 (0:4, 1:2, 0:0)
Branky: 25. Ryan – 12., 14. a 24. Franzén, 11. Sheahan, 19. Jurčo, 26. Tatar. Střely na branku: 38:26. Diváci: 18.931.

3. Colorado 59 37 5 17 178:159 79
4. Minnesota 60 32 7 21 148:147 71
5. Dallas 59 28 10 21 168:165 66
6. Winnipeg 61 29 6 26 171:177 64
7. Nashville 60 26 10 24 149:182 62