Hokejový útočník Patrik Eliáš se podílel ve středečním utkání NHL jedním gólem a asistencí na výhře New Jersey 3:2 nad Carolinou. Devils zvítězili popáté v řadě a opět stáhli ztrátu na poslední postupové místo do play off, které drží právě Carolina. Aktuálně na ni New Jersey ztrácí po dvou třetinách odehrané soutěže dvanáct bodů.

Přitom ještě začátkem ledna se zdálo, že účast Ďáblů ve vyřazovací části je už jen v rovině teorie; v tu dobu měli manko 27 bodů. Ani změna trenéra neměla okamžitý účinek a nový kouč Jacques Lemaire po pár zápasech připustil, že nečekal, že je to až tak špatné. V posledních šestnácti utkáních už ale Devils vyšli bodově naprázdno jen jednou.

"Play off? Co to je?" reagoval trenér Lemaire na dotaz ohledně šancí na postup do závěrečných bojů. Zkušený útočník Brian Rolston ale připustil, že se mužstvo té myšlenky nevzdalo. "Musíme být realisté. Stále je před námi hodně dlouhá cesta. Ale není zde ani jeden hráč, který by to neměl někde vzadu v podvědomí," uvedl Rolston. "Hrajeme teď dobře, ale nemůžeme být spokojeni. Jsme v situaci, kdy si nemůžeme dovolit prohrát. Dostali jsme se do propasti a dá pořádně zabrat se z ní vyškrábat," dodal.

Eliáš předvedl šikovný manévr

Rozhodující pasáží zápasu byly první dvě minuty závěrečné třetiny, v níž po akcích Eliáše zvýšili Devils z 1:0 na 3:0. Nejprve střelu českého útočníka dorazil Rolston, o chvíli později se už třebíčský rodák prosadil sám: v souboji jeden na jednoho se šikovně zbavil obránce Jamieho McBaina a bekhendovou střelou skóroval.

"Dostal jsem pěknou přihrávku do jízdy od Rollieho (Rolstona). Měl jsem daleko větší rychlost než obránci, protože chvíli předtím ještě bruslili směrem k našemu pásmu. Bylo pro ně tedy obtížné mě zastavit, čehož jsem využil. Byl to hezký manévr," komentoval gólovou akci Eliáš, který bodoval ve třetím zápase za sebou. Jeho branka byla nakonec vítězná, protože hosté následně dvěma trefami snížili. U první si připsal přihrávku Jiří Tlustý, který zpoza branky šikovně našel Sergeje Samsonova.

Ani gól Voráčka nepomohl Columbusu k výhře

Jakub Voráček vstřelil úvodní gól Columbusu, v dalším průběhu utkání přidal i asistenci, ale jeho produktivita nezastavila rozjetý tým Los Angeles. Kalifornský klub sice na ledě soupeře třikrát ztratil jednobrankový náskok, přesto nakonec zvítězil v penaltovém rozstřelu 4:3 a v posledních deseti utkáních vytěžil 18 z 20 možných bodů. Úspěšné období posunulo Kings na chvíli na osmou příčku v Západní konferenci, z níž je o pár hodin později sesadilo Calgary, které doma přehrálo Dallas 4:2. Situace v konferenci je ale velmi vyrovnaná: třetí Phoenix a deváté Los Angeles dělí pouhé dva body.

Brankář Michal Neuvirth nahradil po první třetině za stavu 2:3 Semjona Varlamova, a přestože i český gólman třikrát inkasoval, připsal si díky nejlepšímu ofenzivnímu představení Washingtonu v sezoně výhru. Hráči z hlavního města USA zvítězili v přestřelce na ledě Anaheimu 7:6 a dali vzpomenout na loňský ročník, ve kterém vstřelili nejvíce branek v soutěži.

"Už si ani nepamatuji, kdy jsme naposledy dali šest sedm branek. Byla to dnes zábava, radost hrát v takovém utkání. Všechny naše góly ale byly vydřené, to je pro nás dobré znamení," podotkl Alexandr Ovečkin, který se do střelecké listiny zapsal jednou. Hrdinou utkání byl ale jeho krajan Alexandr Sjomin, který dvěma zásahy ve třetí třetině otočil z 5:6 na 7:6 a zkompletoval tím svůj sedmý hattrick v NHL. V domácím dresu se nejvíce činili Corey Perry a Ryan Getzlaf, kteří shodně zaznamenali gól a tři asistence. Neuvirth kryl devět z 12 střel.

Vokoun čelil 34 střelám, Florida prohrála

Tomáš Vokoun byl v daleko větším zápřahu, zneškodnil 31 ze 34 pokusů soupeře, ale s Floridou nakonec doma podlehl Philadelphii 2:4. Vedoucí tým Východní konference zadělal na dvoubodový zisk už v prvních čtyřiceti minutách, kdy se ujal vedení 3:0. Panthers v závěrečné části zápas i s přispěním jedné branky Rostislava Olesze zdramatizovali a snížili na rozdíl jednoho gólu. V poslední minutě ale hosté zpečetili výhru trefou do prázdné branky.

Floridě chyběl jeden gól z prostředního dějství, kdy autor jedné branky Flyers Andreas Nödl vykopl puk z brankové čáry. "Vůbec nevím, co jsem v brankovišti dělal. Jen jsem se snažil do puku kopnout bruslí a naštěstí se to nedostalo za čáru," komentoval situaci rakouský hokejista. Ani videozáznam v Torontu neodhalil, že by kotouč přešel linii, ale domácí trenér Pete DeBoer měl na to jiný názor. "Kdybychom udělali průzkum mezi sto lidmi, ukázali jim záběr, tak sto lidí poví, že to byl gól. Ale Toronto říká něco jiného. Co máme dělat?"

Chicago hrálo bez trenéra, byl v nemocnici

Hokejisté Chicaga nastoupili v zápase proti Minnesotě bez trenéra Joela Quennevillea. Zkušený kouč byl převezen v úterý večer do nemocnice, poté co se mu doma udělalo nevolno. Ve středu ráno týmový lékař Michael Terry pouze uvedl, že trenérův stav je stabilizovaný.

K výhře 3:1 dovedl Chicago asistent Mike Haviland. Pro obhájce titulu to byly důležité body, protože je zatím na jedenáctém místě Západní konference se čtyřbodovou ztrátou na osmé Calgary. Minnesota na tom není o mnoho lépe, je o bod a jednu příčku před Chicagem. "Každý zápas je důležitý. Ve hře o postup do play off je mnoho týmů. Musíme se posunout," podotkl útočník Wild Martin Havlát, který odehrál 600. zápas v soutěži.

Výsledky NHL:

Buffalo - Toronto 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Branky: 51. Gaustad - 25. Kessel (Kaberle), 49. Crabb. Střely na branku: 24:30. Diváci: 18.414.

New Jersey - Carolina 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)
Branky: 26. Kovalčuk, 41. Rolston (Eliáš), 42. Eliáš - 49. Samsonov (Tlustý), 60. T. Ruutu. Střely na branku: 22:27. Diváci: 14.445.

Columbus - Los Angeles 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 19. Voráček, 36. R. Nash, 59. Russell (Voráček) - 17. Justin Williams, 34. Loktionov, 47. Doughty, rozh. nájezd Stoll. Střely na branku: 24:29. Diváci: 12.442.

Florida - Philadelphia 2:4 (0:2, 0:1, 2:1)
Branky: 42. Olesz, 53. Booth - 9. M. Richards, 10. Nödl, 26. Van Riemsdyk, 60. Briere. Střely na branku: 35:35. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 59 minut, inkasoval 3 branky z 34 střel a úspěšnost zásahů měl 91,18 procenta. Diváci: 17.077.

Chicago - Minnesota 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
Branky: 13. Campbell, 48. Brouwer, 60. Dowell - 47. Cullen. Střely na branku: 37:34. Diváci: 21.535.

Colorado - Pittsburgh 2:3 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 24. Ch. Stewart, 35. Gaunce - 18. Vitale, 35. J. Staal, 65. Kennedy. Střely na branku: 31:36. Diváci: 17.357.

Calgary - Dallas 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)
Branky: 5. O. Jokinen, 35. Kostopoulos, 43. Sarich, 45. Staios - 28. Ribeiro, 31. Langenbrunner. Střely na branku: 31:24. Diváci: 19.289.

Anaheim - Washington 6:7 (3:2, 2:2, 1:3)
Branky: 5. Getzlaf, 19. Selänne, 20. Lydman, 27. Perry, 34. Višňovský, 46. Ryan - 30., 52. a 59. Sjomin, 11. Ovečkin, 17. Laich, 28. Steckel, 41. Knuble. Střely na branku: 21:31. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington 40 minut, inkasoval tři branky z 12 střel a úspěšnost zásahů měl 75 procent. Diváci: 15.579.

5. Los Angeles 57 32 3 22 160:135 67

Poznámka: Čísla ve sloupcích za názvem klubu označují počet odehraných zápasů, výher (2 body), porážek v prodloužení nebo po samostatných nájezdech (1 bod), proher v normální hrací době (0 bodů), skóre a počet získaných bodů.