Eliášovi Devils vydřeli výhru v prodloužení

Raleigh – Hokejisté New Jersey se ujali nad Carolinou vedení 2:1 na zápasy, Vancouver má mečbol.

20.4.2009

Útočník New Jersey Travis Zajac (vlevo, č. 19) střílí v prodloužení gól do sítě brankáře Caroliny Cama Warda.Foto: REUTERS/Ellen Ozier

Centr Travis Zajac se stal oslavovaným hrdinou fanoušků New Jersey Devils. Třiadvacetiletý Kanaďan totiž gólem v prodloužení zařídil vítězství Ďáblů na ledě Caroliny.

Oba týmy vstupovaly v neděli do třetího zápasu úvodního kola play off za vyrovnaného stavu 1:1. Teď se hokejisté New Jersey ujali v sérii vedení a v úterý se mohou dál přiblížit postupu.

Po první třetině utkání vedli hostující Devils 2:1 díky trefám Zacha Pariseho a Briana Gionty, za domácí Hurikány se prosadil Ryan Bayda, ve druhé části srovnal skóre Chad Larose.

Další gól už v normální hrací době nepadl a muselo se tedy prodlužovat. Nastavení ale k lítosti diváků v hale utnul už po pěti minutách Zajac, který pohotově doklepl za záda brankáře Caroliny Cama Warda Pariseho střelu.

„Zach krásně zavezl puk do útočné třetiny, vyhnul se LaRoseovi a vystřelil na branku,“ popisoval rozhodující okamžik Zajac. „Puk se odrazil ke mně a já jsem ho dokázal dorazit do sítě,“ usmíval se spokojeně.

Devils se přitom před začátkem prodloužení museli vyrovnat s nelichotivou statistikou. Pět předchozích prodloužení proti Hurikánům prohráli, včetně páteční domácí porážky 1:2. Nenechali se tím ale zastrašit.

„Nesmíme se bát, že uděláme chybu,“ myslí si Zajac. „Prostě musíme hrát jak nejlépe umíme a vytvářet si šance,“ dodal útočník New Jersey. Jeho spoluhráč Patrik Eliáš, nejproduktivnější Čech v základní části NHL, tentokrát nebodoval.

V druhém nedělním utkání play off Východní konference nastříleli Letci z Philadephie plný půltucet gólů pittsburghským Tučňákům. Hostům nepomohly ani dvě branky Jevgenije Malkina a Philadelphia tak snížila stav série na 1:2.

Vancouver má mečbol, Žraloci se hledají

Ve složité situaci se ve vyřazovacích bojích v Západní konferenci ocitlo St. Louis. Hráči Blues totiž prohráli už třetí zápas s Vancouverem, tentokrát na vlastním ledě, a hrozba vyřazení nabývá konkrétních obrysů.

Nedělní duel skončil 3:2 pro Canucks, vítěznou trefu zaznamenal útočník Steve Bernier. K neudržení byli opět i švédští bratři Sedinové Daniel a Henrik. Ti společně se svým spoluhráčem v útočné formaci Alexem Burrowsem nastřádali v dosavadních zápasech série deset bodů za čtyři góly a šest asistencí.

„Milujeme, když hrajeme proti mužstvům, která musí útočit,“ zářil po utkání Henrik Sedin. „Máme pak mhohem víc prostoru k naší hře,“ dodal pohyblivý Švéd, s jehož řáděním si obrana St. Louis zatím neví rady. V úterý musí Blues vyhrát, jinak pro ně sezona končí.

Hodně špatně se zatím věci vyvíjejí i pro San Jose. Vítěz základní části NHL totiž po neděli prohrává s Anaheimem už 0:2 na zápasy. Žraloci nedokázali ani jednou využít výhody domácího prostředí, v neděli Kačerům podlehli 2:3.

O góly hostů se postarali Bobby Ryan, Andrew Ebbett a Drew Miller. Závěrečný nápor domácí nespasil, přinesl jen snížení na rozdíl jediné branky z hokejky Jonathana Cheechooa. Gólman Anaheimu Jonas Hiller chytil 42 pokusů Sharks.

VÝCHODNÍ KONFERENCE - 3. zápasy:

Carolina - New Jersey 2:3 pp (1:2, 1:0, 0:0 - 0:1)
Branky:
7. Bayda, 36. Larose - 7. Parise, 20. Gionta, 65. Zajac. Střely: 30:35. Stav série: 1:2.

Philadelphia - Pittsburgh 6:3 (2:1, 2:1, 2:1)
Branky
: 29. a 59. Gagne, 3. J. Carter, 6. M. Richards, 25. Giroux, 44. Ross - 20. a 49. Malkin, 21. Scuderi. Střely: 30:29. Stav série: 1:2.

ZÁPADNÍ KONFERENCE - 2. zápas:

San Jose - Anaheim 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)
Branky:
26. Clowe, 54. Cheechoo - 4. Ryan, 50. Ebbett, 54. Miller. Střely: 44:26. Stav série: 0:2.

3. zápas: St. Louis - Vancouver 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)
Branky:
4. Backes, 37. McDonald - 28. Öhlund, 31. D. Sedin, 42. Bernier. Střely: 26:26. Stav série: 0:3.

Autor: Vojtěch Žižka