Lídr deklasoval Vítkovice, Pardubice znovu prohrály

České Budějovice - Hokejisté Českých Budějovic potvrdili, že nejsou v čele extraligy náhodou. Ambiciózní Vítkovice sestřelili ve 46. kole 6:0. Důležitý krok do play off udělal Třinec vítězstvím nad Libercem. Naopak Pardubicím se účast ve vyřazovacích bojích vzdaluje. Na ledě pražské Slavie prohrály v dohrávce 33. kola 2:5.

27.1.2008
10 fotografií
Budějovický útočník Tomáš Kůrka střílí gól v utkání s Vítkovicemi.

Budějovický útočník Tomáš Kůrka střílí gól v utkání s Vítkovicemi.Foto: DENÍK/Václav Pancer

Třinec– Liberec 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Dvě využité přesilové hry vúvodní třetině nastartovaly třinecké hokejisty kcestě za dalším vítězstvím. Vedení domácích navýšil vzávěru prostřední části specialista na Liberec Zbyněk Hampl, který také svůj druhý extraligový gól vstřelil do sítě Bílých Tygrů. Definitivní pojistku přidal vzávěrečné třetině třetím přesilovkovým gólem utkání Seman. Zápas zpestřila bitka třineckého Malce sČermákem, vníž dominoval domácíhráč.

Břetislav Kopřiva (Třinec): „Do utkání jsme vstoupili velmi dobře a pozitivně na tým zapůsobily využité přesilovky. Kluci se uklidnili a sehráli opravdu výbornýzápas.“

Dušan Gregor (Liberec): „Týmu nemůžu nic vytknout, protože bojoval a kousal celý zápas. Rozhodující byla druhá třetiny, kdy jsme měli jasně navrch. Místo abychom vyrovnali, tak jsme dostali třetí gól. Dalším klíčovým momentem bylo to, že soupeř dal tři góly vpřesilovce. Herně jsme za Třincem nezaostali.“

Branky: 6.Tomík (J. Štefanka), 20.Martynek (P. Barinka), 35.Hampl (Steber), 47.Seman (D. Moravec)– 14.Jiruš (Pletka). Rozhodčí: Šindler– Tošenovjan, Lederer. Vyloučení: 11:11, navíc Malec (Třinec) 10OT. Využití: 3:0. Diváci:2959.

Třinec: Vojtek– Andersons, Výtisk, Seman, Malec, Kundrátek, Pácal– Tomík, J. Štefanka, D. Moravec– P. Barinka, Peterek, Martynek– Polanský, Skořepa, Korhoň– Hrňa, Hampl, Steber. Trenér: Kopřiva.

Liberec: Pinc– Jiruš, J. Moravec, Zíb, Hunkes, Krstev, Žabka, Kočí, Holub– Čermák, Kašpařík, Pletka– Dušek, Plodek, Víšek– Bartovič, Nedorost, Špaček– Jech, Derner, Vantuch. Trenér: Gregor.

Muž zápasu: Výtisk

Č. Budějovice– Vítkovice 6:0 (2:0, 1:0, 3:0)

Domácí potvrdili pozici lídra extraligy a svého soupeře doslova deklasovali. Výborně zahrálo celé mužstvo, Roman Turek vbrance vychytal svou šestou letošnínulu. Dvěma trefami se blýskl útočník Kůrka. Jihočechům vycházely přesilové hry, skórovali v nich hned třikrát.

Petr Bolek (Vítkovice): „Ovýsledku rozhodla už první třetina, kdy domácí dali dva góly. Na začátku druhé přidali třetí branku a takhle rozjetý domácí tým už se jenom těžko zastavuje. Propadli jsme vobranném pásmu a nevyužili šance. Proto se vracíme bezbodu.“

Josef Jandač (ČB): „Od začátku až do konce jsme byli jednoznačně lepší. Diktovali jsme tempo hry, hráli jsme schutí a zaslouženě jsme vyhráli.“

Branky: 11.V. Hübl (Toman), 18.Kůrka (Šimánek), 24.Gulaš (Hřebejk), 44.Kůrka (Gřegořek), 47.Veselý (Vak), 49.L. Květoň (Sičák). Rozhodčí: Pešina– Čížek, Prchal. Vyloučení: 9:10. Využití: 3:0. Diváci:5731.

Č. Budějovice: Turek– Mucha, Gřegořek, Sičák, Frolo, Toman, Vydarený, Macháček, od 51.min. také Bolf– Gulaš, Mertl, Hřebejk– Kůrka, Šimánek, Sailer– L. Květoň, V. Hübl, Kotrla– Hudec, Vak, Veselý. Trenér:Jandač

Vítkovice: Prusek (45. Štěpánek)– Jurečka, M.Barinka, Kuboš, Gulaši, Ovčačík, J. Mrázek, Heš, Trnka– Jánoš, Burger, P.Hubáček– Ujčík, Šimíček, Krenželok– Klimek, R. Hruška, Köhler – Svačina, Vala, Tomášek. Trenér:Bokroš

Muž zápasu: Turek

Slavia– Pardubice 5:2 (3:1, 1:0, 1:1)

Už začátek dohrávky 33. kola naznačil, jakým směrem se bude zápas ubírat. V7.minutě totiž zvýšil Bednář po trestném střílení již na 2:0. „Jak tohle může písknout,“ nesouhlasil s verdiktem rozhodčího hostující kouč Jiří Šejba. Jeho zvýšenému adrenalinu napomohl itřetí inkasovaný gól. Pardubice hrály přesilovku, ale moc jim nepomohla. Oslabení využil Vondra – 3:1. Ve třetí dvacetiminutovce hosté dokázali snížit na rozdíl jedné branky, ale gól neplatil pro posunutí branky. Naopak ještě jednu radost zažila slávistická střídačka. Konečnou podobu výsledku dal pět minut před závěrečným hvizdem útočník Micka.

Ladislav Lubina (Pardubice): „Stalo se tradicí, že dostáváme rozhodující góly ztrestných střílení, což se stalo itady. Ale šance stále je, budeme bojovat až do konce.“

Jiří Kalous (Slavia): „Utkání bylo jako vždy, když hrajeme sPardubicemi, kvalitní a rušné.“

Branky: 5.Rataj (Micka), 8.Bednář (TS), 17.Vondrka (Němeček), 27.Růžička (Drtina), 55.Micka (Klepiš)– 10.Pucher (Snopek), 42.Nakládal (Pucher). Rozhodčí: Husička– Čech, Dřínovský. Vyloučení: 6:3. Bez využití. Oslabení: 1:0. Diváci:8087.

Slavia: Svoboda– Kadlec, Drtina, Němeček, Žižka, Sloboda, Kolařík– D. Hruška, Beránek, Vondrka– Bednář, V. Růžička ml., Klepiš– Micka, Rataj, Sup– Doležal, Sklenář, Tomica. Trenér: Růžička.

Pardubice: Lašák– Snopek, Linhart, Nakládal, Havíř, Nikolov, Koma, Šeda– P. Sýkora, Hlinka, Rolinek, -Tvrdík, Pucher, Somík– Kolář I, Koukal, Starý– Klejna, Rákos, Cetkovský. Trenér:Šejba.

Muž zápasu: Vondrka

Znojmo– Ústí n. L. 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)

Do zápasu vstoupili aktivněji Znojemští orli. Aprvní gól na sebe nenechal dlouho čekat. V7.minutě se Tesaříkova střela odrazila od zadního mantinelu zpátky do brankoviště a Svoboda neměl problém zasunout kotouč do sítě. Pak udeřili hosté. Těsně před odchodem do kabin využil Evan rychlý brejk. Rozhodující byl přelom druhé a třetí třetiny. Ve 40.minutě se po buly vútočném pásmu prosadil znojemský Selingr. Hned po přestávce přidal třetí gól domácích dorážející Kucharczyk. Přikryla vústecké brance vystřídal Hiadlovský a než se rozkoukal, lovil puk ze sítě i on. Parádní znojemskou pětiminutovku zakončil přesným zásahem Procházka.

Pavel Hynek (Znojmo): „Jsme rádi za tři body. Ústí podalo dobrý výkon. Nás může těšit, že jsme byli důraznější před brankou. Každý zápas je pro nás klíčový, poslední čtvrtina je kolo pravdy.“

Miroslav Mach (Ústí): „Začali jsme dobře, první třetina nám vyšla. Pak jsme dostali gól do šatny na 2:1 a naše snaha se zhroutila. Dopadlo to tak, jak to dopadlo. Prohráli jsme pošesté za sebou.“

Branky: 7.Svoboda (Tesařík), 40.Selingr (Jareš), 43.Kucharczyk (Tesařík), 44.R. Procházka (Svoboda), 56.Selingr– 19.J. Evan (Špirko), 56.Klobouček (Gýna). Rozhodčí: Mikula– Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 9:5, navíc Švrček (Znojmo) a Šaffer (Ústí) 5min. + do konce zápasu. Využití: 0:1. Oslabení: 1:0. Diváci:2635.

Znojmo: Trvaj– Jareš, Švrček, Bičánek, Tesařík, Kotaška, Chvátal, Mojžíš– Kucharczyk, Dopita, Selingr– Demel, R. Procházka, Svoboda– M. Růžička, Haman, Plášek– Beroun. Trenér: Sýkora.

Ústí: Přikryl (43. Hiadlovský)– Zápotočný, J. Evan, Gýna, Hořava, Zeman, Klobouček, Vágner– Novák, Špirko, A. Nedorost– Čaloun, Šagát, F. Mrázek– Janků, Pazourek, Hašek– Heřman, Šaffer. Trenér: Votruba.

Muž zápasu: Selingr

Karlovy Vary– Zlín 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)

Zápas se lámal ve 35.minutě. Během 21vteřin se po krásných kombinacích prosadili zlínští útočníci Michal Pšurný a Ivan Rachůnek. Stav byl rázem 1:3. Tímto momentem jako by hráči Energie odešli zledu. Výjimkou byla 38.minuta, kdy mohl dát kontaktní gól Jakub Gróf, ale po jeho slalomu zazvonila pouzetyčka. Ve třetí třetině přece jen snížil Václav Skuhravý a Energie vsadila všechny síly doútoku. Jenže po necelé minutě se prosadil podruhé Pšurný a definitivně rozhodl ovítězstvíhostů.

Rostislav Vlach (Zlín): „Vdnešním zápase nemůžu našim hráčům nic vytknout. Hráli velice dobře a plnili všechny úkoly. Moc jim děkuji za předvedený výkon.“

Zdeněk Venera (K. Vary): „Dnešní utkání bylo jedno ztěch, do nichž jsme dobře vstoupili, ale nedokázali jsme se prosadit. Stále jsme dopláceli na žalostnou koncovku.“

Branky: 29.Skladaný (Bílek), 57.Skuhravý (Mudroch)– 20.Balaštík (Andrašovský), 35.Pšurný (Vosátko), 36.Rachůnek (Leška), 58.Pšurný (Balán), 60.Kubiš (Balaštík). Rozhodčí: Homola– Guth, Rittich. Vyloučení: 6:9. Využití: 0:0. Oslabení: 1:0. Diváci:3260.

K. Vary: Sáblík– Dobroň, Duben, Gróf, Mudroch, Němec, Brňák, Řezníček, Prošek– Košťál, Skuhravý, Kumstát– Melenovský, Kristek, M. Procházka– Bílek, Kraft, Skladaný– Hluchý, Pech, Dej. Trenér: Venera.

Třinec: Biegl– Bořuta, Galvas, Hamrlík, Klouček, Lučka, Nosek, Vosátko, Ďurák– Andrašovský, Balán, Balaštík– F. Čech, M. Čech, Kubiš– Mokrejš, Leška, M. Pšurný– Okál, Rachůnek, Záhorovský. Trenér: Vlach.

Muž zápasu: Biegl

Kladno– Sparta 3:2 SN (1:0, 0:2, 1:0– 0:0)

Kladno dostal vprvní třetině do vedení Patera, jehož přihrávku si vdvojnásobné početní výhodě srazil do brány gólman Duba. Druhá třetina patřila hostům. Mezi nimi vynikl skvělý Ton, který ze tří soubojů sbrankářem Orctem dva vyhrál. Kladenští vyrovnali ve 44.minutě Tomajkem, gólu ale předcházela dlouhá konzultace srozhodčím u videa. Rozhodnutí měl na holi dvakrát Netík. Jednou trefil tyč, podruhé nevyzrál na Orcta. Vprodloužení si vytvořili dvě velké šance hosté. Nedvěd iVykoukal však selhali. Vnájezdech se postavil do kladenské brány Kopřiva. Vyzrál na něj pouze Petr Nedvěd, zatímco Dubu překonali Horna a Kalla.

Branky: 8.Patera (Ševc), 44.Tomajko (Čurilla), rozh. nájezd Kalla– 21.Ton (Černošek), 40.Ton (Netík). Rozhodčí: Šír– Kabourek, Bejček. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. Diváci:5023.

Kladno: Orct– Nádašdi, Hájek, Štěpánek, Ševc, Šmach, Trončinský, Schnabel – Diviš, Patera, Procházka– Zd. Nedvěd, Gardoň, Kuchler– Horna, Kalla, Bělohlav– Čurilla, Rudovský, Tomajko– Frolík. Trenér Müller.

Sparta: Duba – Ptáček, Jerofejevs, Vykoukal, Černošek, Hanzlík, Cuník– Melichárek, P. Nedvěd, Sivek– Langhammer, Ton, Netík– Dragoun, Vaic, Vondráček– Hromas, Švagrovský, Podlešák. Trenér: Výborný.

Muž zápasu: Ton

Litvínov– Plzeň 2:3 SN (2:0, 0:1, 0:1 – 0:0)

První třetina byla plně vrežii domácího celku. Už ve třetí minutě otevřel skóre obránce Švarný, kterého krátce nato napodobil nejproduktivnější hráč Severočechů Lukeš. Ve druhé třetině Litvínov hosty přehrával, ale tlak nedokázal zúročit. Brankou neskončily ani samostatné úniky Tomase sKubinčákem. Plzeň naopak před přestávkou snížila po Cartelliho nahození od modré. Brzy po změně stran Hořavův výběr vyrovnal. Trefil se Vlasák. Vprodloužení musel hlavní rozhodčí kontrolovat videozáznam, ale knelibosti více než šesti tisíc diváků rozpažil. Nakonec ovítězi rozhodly samostatné nájezdy, v nichž uspěl pouze Západočech Šindel.

Branky: 3. Švarný (Černý), 10. Lukeš (Jánský) – 39. Cartelli (Šindel), 44. Vlasák (Vampola), rozhodující nájezd Šindel. Vyloučení: 4:9. Bez využití. Rozhodčí: Minář - Kalivoda, Charvát. Diváci:6435.

Litvínov: Franěk– Šlégr, Švarný, L. Poživil, Vobořil, Skuhrovec, Punčochář, O. Poživil, Tůma– Reichel, Lukeš, Jánský– Kubinčák, Branda, Jenáček– Tomas, Benda, Bahenský - Trávníček, Rindoš, Černý. Trenér: Hübl.

Plzeň: Málek– Benák, Redlihš, Cartelli, Čakajík, Jasečko, Dobrovolný– Důras, Divíšek, Ludvík– Fabuš, Kracík, Matějovský– Vlasák, Vampola, Adamský– Stránský, Dvořák, Laš. Trenér: M. Hořava.

Ve Švýcarsku byl plně zprovozněn nejdelší železniční tunel světa

Erstfeld (Švýcarsko) - Nejdelší a nejhlubší železniční tunel na světě, vybudovaný ve Švýcarsku pod Alpami, byl dnes otevřen pro plný dopravní provoz. Gotthardský tunel, přezdívaný podle francouzské zkratky GBT, je dlouhý 57,1 kilometru a v některých místech je až 2,3 kilometru pod povrchem.

Loučení s tratí do Koutů: končí barevné motoráky i soukromník

Údolí Desné – Největší změna za devatenáctiletou historii nastala v noci ze soboty 10. na neděli 11. prosince na Železnici Desná. Osobní vlaky zde přestala provozovat soukromá firma, nahradily ji České dráhy.

Sobotka: Přes návrhy změn by se měly firmy na EET nadále chystat

Praha - Přes návrhy změn v elektronické evidenci tržeb (EET), které projednává Poslanecká sněmovna, by se měli podnikatelé na její zavedení připravovat podle platného zákona. Norma jasně uvádí, koho se evidence tržeb týká. V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to dnes uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj se zdá, že návrhy z dílny ministerstva financí i koaličních lidovců nebudou schváleny. Byla by to nejlepší varianta, dodal premiér.