Faksa připravil vítěznou branku Dallasu. Capitals připravili o "stovku" Rangers

New York - Hokejový útočník Radek Faksa si připsal v pátečním utkání NHL asistenci u vítězné branky Dallasu, který doma porazil New Jersey 4:2. Český hráč zaznamenal šestý bod v sezoně (1+5), když po vhazování přistrčil puk na modrou čáru Alexi Goligoskému, jehož střelu tečoval Colton Sceviour a zvýšil na 3:1.

5.3.2016 AKTUALIZOVÁNO 5.3.2016

Radek Faksa z Dallasu (vlevo) a Andy Greene z New Jersey.Foto: ČTK/ZUMA/Tim Warner

Dallas prolomil sérii čtyř proher a bodově se vyrovnal v čele Centrální divize i celé Západní konference vedoucímu Chicagu. V souboji s New Jersey si domácí vypracovali klíčový náskok v prostřední části, ve které po inkasované brance odskočili soupeři z 1:1 na 3:1. Devils, kterým se ve třetí třetině zranila brankářská jednička Cory Schneider, ještě snížili, ale v poslední minutě zpečetil výhru Dallasu stým gólem v kariéře Vernon Fiddler.

"Je velmi důležité, že jsme konečně zase vyhráli. Předvedli jsme solidní výkon od začátku do konce. Dobře jsme bránili a byli jsme silní v našem pásmu. Celkově bych řekl, že všechny čtyři lajny zahrály slušně," těšilo trenéra Dallasu Lindyho Ruffa, který musel už v úvodní třetině řešit ztrátu Johna Klingberga, třetího nejproduktivnějšího obránce soutěže. "Vypadá to na svalové zranění," upřesnil.

Naopak New Jersey prohrálo čtvrté z posledních pěti utkání a na poslední divokou kartu ve Východní konferenci ztrácí pět bodů. K tomu mají Devils odehráno o tři utkání více a nevědí, zda se ve stíhací jízdě budou moci opřít o Schneidera, jednoho z tahounů týmu.

"Uvidíme, co na to řeknou v Jersey. Zatím nemám nové zprávy, jen vím, že ho to bolí," uvedl kouč John Hynes na adresu svého svěřence, který si zranění přivodil, když pravou nohu natáhl k tyčce a zneškodnil střelu Jasona Spezzy.

Rangers si poradili s Washingtonem

Washington mohl být prvním týmem, který by v ročníku dosáhl na stobodovou metu. Nejlepší tým soutěže ale podlehl na svém ledě New Yorku Rangers 2:3. Hosté v prostřední části přišli o dvougólové vedení, v čase 40:17 však rozhodl o jejich úspěchu Derek Stepan, první hvězda zápasu.

"Hráli jsme správným způsobem. Jak už jsem klukům říkal, takový výkon beru v jakýkoli den v týdnu," uvedl trenér Washingtonu Barry Trotz. "Moc si toho nevypracovali, ale se svými šancemi naložili lépe. A Raanta je v klíčových situacích několikrát podržel," doplnil kouč. Antti Raanta chytal místo zraněného Henrika Lundqvista.

Ve zbývajícím utkání pátečního programu přehrál Columbus v domácím prostředí Edmonton 6:3. Blue Jackets dali gól z prvních dvou střel a na každé soupeřovo snížení odpověděli do minuty další brankou. Hlavními strůjci vítězství byli autor dvou branek David Savard a Scott Hartnell s Boonem Jennerem, kteří si připsali shodně gól a asistenci.

Výsledky NHL:

Washington – NY Rangers 2:3 (0:2, 2:0, 0:1)
Branky: 31. Beagle, 40. Oshie – 6. Fast, 17. Yandle, 41. Stepan. Střely na branku: 34:23. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Stepan, 2. Raanta (oba NY Rangers), 3. Beagle (Washington).

Columbus – Edmonton 6:3 (2:0, 3:2, 1:1)
Branky: 3. a 44. Savard, 2. Atkinson, 25. Ťutin, 31. Jenner, 40. Hartnell – 25. Draisaitl, 39. Hall, 44. McDavid. Střely na branku: 27:36. Diváci: 15.010. Hvězdy zápasu: 1. Savard, 2. Hartnell, 3. Jenner (všichni Columbus).

Dallas – New Jersey 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Branky: 9. Ničuškin, 27. Spezza, 32. Sceviour (Faksa), 60. Fiddler – 26. Henrique, 56. Smith-Pelly. Střely na branku: 25:20. Diváci: 18.117. Hvězdy zápasu: 1. Ničuškin, 2. Janmark, 3. Sceviour (všichni Dallas).

4. Nashville 65 32 12 21 176:166 76
5. Minnesota 65 30 10 25 172:163 70

9. J. Thornton (San Jose) 63 61 (15+46)
10. Bäckström (Washington) 61 60 (17+43)
31. Krejčí (Boston) 55 50 (14+36)
38. Jágr (Florida) 61 48 (21+27)
44. Voráček (Philadelphia) 60 48 (10+38)
53. Plekanec (Montreal) 65 46 (12+34)

5.3.2016 VSTUP DO DISKUSE

Donald versus
 Hillary. Lepší než Super Bowl?

Washington - Devadesát minut (v úterý ve tři hodiny ráno našeho času) bez reklam může posadit k obrazovkám až 100 milionů diváků. Rekord politických debat zatím drží superdebata Jimmyho Cartera a Ronalda Reagana z roku 1980 (volby tehdy vyhrál R. Reagan). Tu vidělo 80 milionů lidí.

Firma Skytoll žádá ÚOHS, aby Kapsch nesměl vybírat mýto

Firma Skytoll, která vybírá mýto na Slovensku, rázně promluvila do další budoucnosti českého mýtného systému. Jak zjistil magazín Dotyk, v pátek na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) poslala návrh, aby bylo ministerstvu dopravy zakázáno využívat služeb rakouské firmy Kapsch.

VÍME PRVNÍ
Mladý muž byl už dříve kvůli výhružným SMS, které posílal své bývalé přítelkyni, odsouzen za stalking. Nyní mu hrozí další soudní líčení. Podle informací Deníku byl Šimek obviněn