Favorité zatím vyhrávají, Švédové si zastříleli

Bern– Spolufavorité MS vhokeji z USA, Finska a Švédska zahájili šampionát výhrami /AKTUALIZOVÁNY/.

25.4.2009

Lotyšský brankář Edgars Masalskis hledí na puk, který za jeho záda dostal jeden z hráčů USA.Foto: REUTERS/Petr Josek

Svá první utkání na mistrovství světa ve Švýcarsku za sebou mají už i hokejisté Spojených států, Finska i Švédska.

Zámořští reprezentanti se v Bernu v rámci skupiny C utkali s Lotyšskem a ačkoli pobaltský tým dokázal favorizovaného soupeře potrápit, podle očekávání zvítězily USA 4:2.

Skóre otevřeli Lotyši v pěti minutách hry díky přesilovkové trefě Vasiljevse, Američané ale neztratili chladnou hlavu a obránce Johnson ve 12. minutě vyrovnal.

Lotyši se jěště jednou dokázali dostat do vedení, když se 27. minutě prosadil Karsums. Víc puků už ale za zády gólmana Escheho neskončilo.

Naopak Stafford, znovu Johnson a pak i O’Sullivan zařídili výhru USA. Lotyšský tým měl v závěru ještě několik dobrých šancí na zdramatizování zápasu, ale neuspěl.

Ve skupině D si Finové bez potíží poradili s Norskem. Severské derby přineslo jednoznačný výsledek 5:0 ve prospěch Suomi, o góly se postarali Miettinen, Immonen, Kapanen, Pyorala a Lehtonen.

Také hráči Švédska potvrdili pravidlo letošního světového šampionátu a zvládli svůj vstup bez ztráty bodu. Rakušany porazili 7:1.

V zápase Rakouskem byli jasnými pány na ledě. První branka padla už ve třetí minutě, kdy kapitán Kenny Jönsson doklepl kotouč vyraženým rakouským gólmanem Brucklerem.

Mat dostali Rakušané mezi 12. až 13. minutou, kdy se trefili nejprve Magnus Johansson a po něm Marcus Nilsson. V obou případech Seveřané totálně rozebrali obranu soupeře.

I když v polovině zápasu udeřil rovnou z buly nechytatelnou dělovkou Martin Oraze, hráři Tre Kronor otěže utkání z rukou už nepustili.

Jejich vítězství korunovala čtyřgólová kanonáda v poslední dvacetiminutovce. Nejproduktivnějším hráčem zápasu byl Linus Omark. 22 křídelní útočník z Luleå nahrál hned na pět branek vítězů.

PŘIPRAVUJEME PODROBNOSTI

Skupina C (Bern):
USA – Lotyšsko 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 12. Johnson (Liles, Okposo), 32. Stafford, 36. Johnson, 47. OúSullivan (Hainsey, Brown) - 5. Vasiljevs (Niživijs, Cipulis), 27. Karsums (Ankipans, Sprukts). Rozhodčí: Hansen (Nor.), Kurmann - Wehrli, Wirth (všichni Švýc.). Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 7840.
USA: Esche - Hainsey, Suter, Johnson, Liles, Ballard, Niskanen, Bogosian, Harrold - OúSullivan, Brown, Blake - Okposo, Backes, Oshie - Foligno, Stafford, Shannon - Stempniak, Wilson, Stuart. Trenér: Ron Wilson.
Lotyšsko: Masalskis - Skrastinš, K. Redlihs, Galvinš, Pujacs, Lavinš, Sotnieks, Jerofejevs, Sorokins - Sprukts, Karsums, Ankipans - Vasiljevs, Niživijs, Cipulis - Darzinš, M. Redlihs, Cipruss - Džerinš, Berzinš, Jekimovs. Trenér: Olegs Znaroks.

Skupina D (Kloten):
Norsko - Finsko 0:5 (0:3, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky:
14. Miettinen (Hagman), 17. Immonen (Hyvönen, Koistinen), 20. Kapanen (Hagman), 35. Pyörälä (Pihlman), 45. M. Lehtonen (J. Ruutu). Rozhodčí: Baluška, Ország (oba SR) - Deďulja (Běl.), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 10:7, navíc Niinimaa (Fin.) 10 min. Využití: 0:4. Diváci: 5269.
Norsko: Grotnes - Trygg, Myrvold, Holos, Jakobsen, Kaunismäki, Bonsaksen, Lund - Skröder, Vikingstad, Thoresen - Holtet, Ask, Zuccarello Aasen - Hansen, Spets, Bastiansen - Röymark, Forsberg, Laumann Ylven - Lorentzen. Trenér: Roy Johansen.
Finsko: Rinne - Nummelin, M. Lehtonen, Koistinen, Salmela, Jaakola, Niinimaa - Hagman, Miettinen, N. Kapanen - Hyvönen, S. Kapanen, Immonen - Kerman, Pihlman, Hytönen - Santala, Pyörälä, J. Ruutu. Trenér: Jukka Jalonen.

Autor: Vojtěch Žižka

25.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
7 4

Návrh ČSSD by více zdanil lékaře, kterým vláda přidala

5

Státní zástupci prověří zakázku na software EET

Na špatný stav evangelického kostela v Rudníku upozornil při návštěvě obce prezident Miloš Zeman. Měl pravdu. Stav kostela je otřesný. Co s ním?

Odsoudili ho za střelbu na exekutory, teď zřejmě spáchal sebevraždu

Svědky otřesné události museli být obyvatelé sídliště v Napajedlích na Zlínsku. Na balkonovém zábradlí bytového domu tam stál v sedmém patře muž. V tričku a trenýrkách, přešlapoval po něm po špičkách a k tomu občas naklonil hlavu k policejnímu vyjednavači, který se jej snažil přesvědčit, aby svůj záměr skočit z výšky dvaceti metrů na betonový chodník neuskutečnil.

Jurečka podle Kalouska zákon o registru smluv vykastroval

Ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka s podporou komunistů, ČSSD a ODS dnes podle šéfa opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska zákon o registru smluv "zručně vykastroval". Zákon, který byl nejúčinnějším protikorupčním opatřením, je nyní cela zbytečný, řekl Kalousek novinářům.