Finále je srovnáno. Lva zkrotila elitní formace Magnitogorsku

Magnitogorsk - Hokejisté Lva Praha prohráli druhé finále Kontinentální ligy v Magnitogorsku 1:4. Série se za vyrovnaného stavu 1:1 přesune do Prahy, kde bude pokračovat v úterý a ve čtvrtek. Jediný gól Lva vstřelil až v závěru Justin Azevedo. Na porážce Pražanů se gólem a asistencí podílel útočník Jan Kovář.

20.4.2014 AKTUALIZOVÁNO 20.4.2014

Gólman Lva Praha Petri Vehanen.Foto: ČTK/kammermayer milan

Zatímco u Lva platilo, že vítězná sestava se nemění, domácí kouč Keenan nechal stejné složení obran, ale kromě první útočné formace, v níž spočívá hlavní síla Metalurgu, přeskupil zbývající šiky ofenzivy. Nabuzení domácí začali podle očekávání náporem, na druhé straně ale hrozili i Řepík a po něm Cingel, který z dobré pozice minul.

"Byl to pěkný zápas, plný emocí, bojovný a s touhou po vítězství. Náš tým hrál taky dobře. Měli jsme šance, ale neproměnili jsme je. Metallurg je využil. Proto to skončilo takovým výsledkem," řekl trenér Lva Kari Jalonen.

Po nepřesnostech v rozehrávce Lva měl pak na druhé straně slibnou příležitost Paré, ale nedal. Jen milimetry dělily ve 13. minutě od prvního gólového zápisu Azeveda, jenž parádní ranou zpoza obránce orazítkoval tyč. Vzápětí o kousek minul z mezikruží Zackrisson. Na začátku 17. minuty přišel Řepík o hůl, domácí sehráli precizně přečíslení tři na dva, které zakončil do odkryté branky Mozjakin, Vehanen však fantasticky zakročil.

Řepík litoval neproměněného trestného střílení

Nástup do druhého dějství patřil opět Metallurgu a ten se k radosti vyprodaného publika dočkal i první gólové trefy v sérii, když ve 24. minutě otevřel skóre Potěchin. Krátce nato se Mozjakin řítil z úhlu na Vehanena, ten mu ale sebral radost, stejně jako o chvilku později Malinovskému. Neuspěl ani hostující Ullström.

Před polovinou zápasu nezamířil přesně Kovář, vzápětí po rychlé akci Lvů se dostal za záda domácích obránců Řepík, ale byl faulovaný a dostal možnost vyrovnat z trestného střílení. Blafák do bekhendu mu ale vůbec nevyšel a český forvard se na sebe hodně zlobil. "Mrzí to. Zkoušel jsem puk zvednout. Ale sjelo mi to, nezvedl jsem to a on to chytil. Kdybych vyrovnal na 1:1, tak by zápas probíhal možná úplně jinak," litoval Michal Řepík.

Selhání si možná vyčítal o to více, když ve 34. minutě Mozjakin parádně našel Zaripova a ten snadno do prázdné branky zvýšil na 2:0. Zbytek hrací doby do druhé přestávky zpestřilo několik bitek, přičemž po té první z nich musel Lev na dlouhé čtyři minuty do čtyř a těžkou situaci neustál - třetí gól domácích přidal Kovář.

Jediný gól Lva zařídil Azevado

Odmazán tím byl ale teprve první z menších trestů, takže ruský celek pokračoval v přesilovce a Kovář takřka slavil další zásah, jenže Vehanen vytáhl další parádní zákrok. Zkorigovat mohl Němec, Košečkin byl však pozorný.

V úvodu třetí části Magnitogorsk při hře čtyři na čtyři rychle potvrdil své vítězství, když Ibragimovovu střelu od modré čáry tečoval Kovář, povyjetému Vehanenovi propadl kotouč za záda a Mozjakin snadno doklepl. V tu chvíli už bylo zcela zřejmé, že rozjetou ruskou mašinu dnes nikdo nezastaví.

Pražané ji však zcela očividně toužili alespoň přibrzdit do dalšího vývoje série a usilovali o čestný gól, jímž by pokazili čisté konto Košečkinovi, a nakonec i uspěli po povedené individuální akci Azeveda z 57. minuty. Na výhře domácích už to ale nemohlo nic změnit.

Duel vyvrcholil bitkou

V závěru se opět jiskřilo. O'Byrne se po zákroku Maleňkicha na Zackrissona popral, jako agresor dostal trest na pět minut a do konce utkání a ještě navíc desetiminutový. Zřejmě jej čeká i disciplinární trest.

"Dnešní zápas byl plný emocí. Svou intenzitou připomínal zápasy NHL. V jednom z momentů (hráč Lva) Ryan O'Byrne po kanadsku vystartoval k bitce až od červené čáry, ale evidentně nezná pravidla, protože za něco takového je tady diskvalifikace," uvedl trenér Magnitogorsku Mike Keenan k faktu, že se obránce Lva zapojil do potyčky před brankou.

Podle sportovního ředitele Lva Rašida Chabibulina si O'Byrne vyloučení zasloužil, udivila ho však výše trestu. Navíc obránce pražského týmu může ještě dostat stop na tři zápasy. "Ano, porušil pravidla, přijel k brance a popral se s Maleňkichem. Jenže pak se do něj pustil i Platonov a navíc Maleňkich jako první shodil rukavice. A za to dostal dvě minuty a náš hráč 27," citoval Chabibulina web rsport.ru.

Finále play off Kontinentální hokejové ligy - 2. zápas:

Metallurg Magnitogorsk - Lev Praha 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 24. Potěchin (Juňkov, S. Těreščenko), 34. Zaripov (Lee, Mozjakin), 35. Jan Kovář (Mozjakin, Zaripov), 41. Mozjakin (Jan Kovář, Ibragimov) - 57. Azevedo (Mäenpää, Ševc). Rozhodčí: Bělov, Odinš - Michel, Šichanov. Vyloučení: 7:7, navíc O'Byrne (Lev) 5 min., 10 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 6906. Stav série: 1:1.

Magnitogorsk: Košečkin - Antipin, J. Birjukov, Maleňkich, Lee, S. Těreščenko, Chabarov, Ibragimov - Zaripov, Jan Kovář, Mozjakin - Paré, Brent, Osala - Timkin, Juňkov, Platonov - Kosov, Potěchin, Malinovskij. Trenér: Mike Keenan.
Lev: Vehanen - Ševc, Mäenpää, Němec, Oystrick, O'Byrne, Gragnani, Nakládal, Jaakola - Azevedo, Novotný, Zackrisson - Thörnberg, Vrána, Sekáč - Řepík, Kapanen, Ullström - Ridderwall, Cingel, Matai. Trenér: Kari Jalonen.

20.4.2014 VSTUP DO DISKUSE

Čechům chutná. Přibrzdili ale v alkoholu

Praha – „Spotřeba potravin nabrala dobrý trend. Zdá se, že lidé nemají hlad, ale chuť," zhodnotil poslední čísla šéf odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí Jiří Hrbek. Poukázal na to, že v Česku i v roce 2015 rostla spotřeba potravin. Má to jen jednu vadu na kráse, bohužel tu podstatnou. Zatímco z Česka mířily do zahraničí suroviny, z ciziny k nám putovaly hotové výrobky.

Dřevo je drahé. Krade se rovnou v lese

Beroun – Topná sezona jede naplno a policisté na nejrůznějších místech republiky znovu vyšetřují krádeže dřeva v lesních porostech.Mnohým lidem se za palivové dříví nechce utrácet a raději si pro něj zajedou do lesa. Zloději odvážejí nejen kulatinu, která je nařezaná u lesních cest, ale také stromy, které si sami pokácí.