Finové rozstříleli Švédsko a získali bronz

Québec – Hokejisté Finska si odvezli potřetí vřadě zmistrovství světa cenný kov.

18.5.2008

Finský kapitán Ville Peltonem (vlevo) a Teemu Selanne s bronzovými medailemiFoto: REUTERS/Christinne Muschi

V kolébce hokeje, Kanadě, se poprvé v historii rozdali medaile z hokejového mistrovství světa. A putovali na krk finským reprezentantům. Ti totiž v souboji o třetí místo vyškolili svého skandinávského rivala Švédsko, když v sobotním duelu zvítězili v hale v Québecu 4:0.

Finové tak navázali na svou úspěšnou šňůru z posledních let, když dokázali od roku 2006 pokaždé na světovém šampionátu získat cenný kov. Před třemi lety skončili třetí, v loňském roce v Rusku obsadili místo druhé.

A i v sobotním zápasu dali najevo, že medaile poputují právě k nim.

Švédové trochu překvapivě nasadili do zápasu o bronzové medaile brankáře Liva, který proseděl semifinálový zápas s Kanadou na lavičce, a svou jedničku Henrika Lundqvista nechali odpočívat.

První nepříjemnou chvilku si odbyl Liva v polovině první třetiny, když dostal Finsko do vedení ve dvanácté minutě Pihlström a o dvě minuty zvýšil na 2:0 svým nahozením od modré čáry Niskala. Švédský celek byl blízko snížení při následné přesilovce, Wallin ani Bäckström však na finského brankáře nevyzráli.

A ve svých výborných zákrocích pokračoval gólman Minnesoty Niklas Bäckström i po prvním příchodu ze šaten. Ačkoliv se hokejisté se třemi korunkami na prsou snažili sebevíc a ve druhé třetině přestříleli svého soupeře v poměru 11:2, skóre se po jejich střelách na světelné tabuli přesto neměnilo.

O zisku bronzových medailí definitivně rozhodl ve 43. minutě opět Pihlström, který zužitkoval překvapivou střelu z rohu od Hyvönena. Výsledek ještě pojistil při vlastním oslabení střelou do prázdné brány Mikko Koivu.

VÝSLEDEK - o 3. místo:

FINSKO - ŠVÉDSKO 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Branky: 12. Pihlström (N. Kapanen, Hyvönen), 14. Niskala (T. Ruutu), 43. Pihlström (Hyvönen), 58. M. Koivu. Rozhodčí: Pellerin (Kan.), Piechaczek (Něm.) - Losier (Kan.), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 8:5. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 12.009.

Finsko: Niklas Bäckström - Väänänen, Salmela, Jokela, Koistinen, Lepistö, Luoma, Niemi, Niskala - Selänne, S. Koivu, Peltonen - T. Ruutu, M. Koivu, O. Jokinen - J. Jokinen, N. Kapanen, Pihlström - Hyvönen, Hahl, Pyörälä. Trenér: Doug Shedden.
Švédsko: Liv - Stralman, Frögren, N. Wallin, Murray, Magnus Johansson, Fernholm, Edler - Hörnqvist, Nicklas Bäckström, Warg - R. Wallin, Andersson, Fabricius - Weinhandl, Martensson, Ledin - Nilsson, Nilson, Ekman. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.

Autor: Lukáš Králíček

18.5.2008 VSTUP DO DISKUSE

Angela Merkelová po vyhlášení výsledků voleb
1 14

Merkelová vyhrála německé volby, získala ale historické minimum hlasů

O cestě na Měsíc snilo lidstvo odnepaměti.
DOTYK.CZ

Kolonie o sto lidech na Měsíci. To je vize Bernarda Foinga pro rok 2040

EXKLUZIVNĚ

Útok na „hlavák“? Policie se to ani nedozví, nemá zde své kamery

/INFOGRAFIKA/ Operační středisko policie, které dohlíží na metropoli, nevidí na dění v prostoru hlavního nádraží. Jeden z nejrizikovějších cílů v Praze je téměř nechráněný.

Ze vstupu AfD do spolkového sněmu jde na Němce úzkost, píší média

Volební výsledek pravicové Alternativy pro Německo narušil kontinuitu, s jakou vládly politické strany Německu od konce druhé světové války. Do parlamentu se dostane 98 poslanců, které například německý ministr zahraničí označil za "skutečné nacisty". Na protest proti AfD demonstrovaly v Německu stovky lidí.

Když věční rivalové spojí síly. Duo „Fedal“ rozzářilo tenisový svět

Vytvořili jednu z největších rivalit ve sportovních dějinách. Na okruhu ATP se spolu potkávají více než patnáct let. Nyní se poprvé postavili bok po boku do společné čtyřhry. Roger Federer a Rafael Nadal podtrhli vytvořením unikátní deblové dvojice jedinečnost celého Laver Cupu. Navíc se mohou nazývat neporaženým párem.

Duel Deníku: Měla by Česká republika přijmout euro?

Přijetí eura bude patřit k nejdůležitějším rozhodnutím, které naše země učiní. Tato vláda o něm již určitě nerozhodně, ta příští, která vzejde z blížících se voleb, by ale mohla. Přečtěte si argumenty pro přijetí i proti němu.