Finsko je dál stoprocentní, Američanům přichystalo druhou porážku

Petrohrad - Hokejisté Finska porazili na mistrovství světa tým USA a připsali si třetí výhru. V petrohradské skupině B mají stejně jako Kanaďané na kontě maximální počet devíti bodů, Američané doposud získali jen tři. Utkání rozhodla branka Lea Komarova v přesilové hře ve 45. minutě. Finsko na světovém šampionátu porazilo USA poprvé od čtvrtfinále v roce 2012.

9.5.2016 AKTUALIZOVÁNO 9.5.2016

Leo Komarov z Finska (vpravo) a J.T. Compher z USA.Foto: ČTK/AP/Dmitri Lovetsky

Souboj byl i konfrontací dvou adeptů na pozici jedničky letošního draftu zámořské NHL - Američana Matthewse a Laineho z Finska. Z pohledu statistik byl sice úspěšnější Matthews, který si připsal jednu asistenci, celkově spokojenější však byl jeho soupeř.

"Bylo by hezké vyhrát, ale tak to někdy chodí," řekl Matthews. "Každý tým tady chce vyhrát. Zatím se nám daří, ale musíme dál hrát naši hru a pak si myslím, že je všechno možné. Musíme ale makat dále," uvedl Laine, který tentokrát nebodoval, ale je dál v čele produktivity turnaje.

Do první výraznější šance se dostal Maroon, do vedení se však dostali Seveřané. V 10. minutě otevřel skóre pohotově střílející Koivu. O tři minuty později se Finové radovali podruhé, když Condona v brance USA překonal Pihlström.

Obhájcům bronzových medailí se však ještě v první třetině podařilo snížit, když Koskinen nedokázal zastavit tvrdou střelu Vatrana. Další šanci změnit stav měly oba týmy zejména v početních výhodách, brankáři však potvrzovali, že mají dobrou formu. Zaskvěl se zejména Koskinen proti Vatranovi ve 39. minutě.

Hned na začátku třetí dvacetiminutovky se podařilo vyrovnat Murphymu, z nerozhodného stavu se však Američané radovali jen krátce. O tři minuty později byl vyloučen Maroon a Finové přesilovku bleskově využili, vedení jim získal zpět Komarov. Ještě více přiblížit Suomi třem bodům mohli Barkov nebo Koskiranta, ani jeden z nich však příležitosti neproměnil. Finy to mrzet nemuselo, výhru ubránili i při závěrečné power play soupeře.

"Nedokázali jsme si vytvořit moc šancí, to nás stálo zápas," uvedl Matthews.

Skupina B (Petrohrad):

Finsko - USA 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 10. Koivu (Mikael Granlund, Aho), 13. Pihlström (Pulkkinen, Sallinen), 45. Komarov (Barkov, J. Jokinen) - 14. Vatrano (Matthews), 41. Murphy (Maroon, Larkin). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Björk - Malmqvist (oba Švéd.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 4830.

Finsko: Koskinen - Jaakola, Hietanen, Pokka, Lindell, Kukkonen, Ohtamaa, Salmela - Aho, M. Koivu, Mikael Granlund - Laine, Barkov, J. Jokinen - Pyörälä, Koskiranta, Komarov - Pihlström, Sallinen, Pulkkinen. Trenér: Kari Jalonen.
USA: Condon - Wideman, Hanifin, Murphy, Skjei, Warsofsky, Santini - Maroon, Larkin, Foligno - Schroeder, Matthews, Vatrano - Motte, Compher, Hendricks - Fasching, Hinostroza, Wood. Trenér: John Hynes.

Co bylo cílem razie armády a policie na skládce u Lovosic? Šlo o bifenyly

Lovosice – Na začátku listopadu jsme čtenáře Deníku informovali o zátahu, který probíhal na skládce patřící firmě Ladeo u Lukavce. Na místě zasahovali policisté, pyrotechnici, vojenské síly, ale také Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), která skládku prověřovala několik dní. Kriminalisté si od Městského úřadu dokonce k prověření vyžádali dokumentaci o skladování odpadu. Nyní má celá situace rozuzlení.

Pošta vypsala tendr na vedoucího inspekce, hlásí se prý i Laube

Praha - Česká pošta vypsala výběrové řízení na funkci vedoucího odboru inspekce. Odbor inspekce má na starosti záležitosti spojené s ochranou České pošty před trestnou činností. Potvrdil to mluvčí podniku Matyáš Vitík. Podle Lidových novin se na místo, které v září opustil Jiří Brázda, přihlásilo pět uchyzečů, mezi nimi i bývalý náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube, uvedl server lidovky.cz.