Gudasův gól rozhodl o výhře Flyers v Chicagu. Frolík opět zářil, zapsal tři body

New York - Radko Gudas vstřelil ve středečním utkání NHL vítězný gól Philadelphie, která i díky 24 zákrokům Michala Neuvirtha uspěla 3:2 na ledě Chicaga. Znovu zazářil útočník Michael Frolík, jenž se gólem a dvěma přihrávkami zasloužil o výhru Calgary 4:1 nad Winnipegem.

17.3.2016 AKTUALIZOVÁNO 17.3.2016

Michal Neuvirth a Radko Gudas slaví výhru nad Chicagem.Foto: čtk

Flyers, kterým stále schází zraněný Jakub Voráček, vyhráli poosmé z posledních deseti zápasů a v tabulce Východní konference vystřídali Detroit na poslední příčce zaručující účast v play off. „Snažíme se hrát jednoduše, nevymýšlet nic složitého," vysvětlil útočník Wayne Simmonds důvody posledních úspěchů.

„V jednoduchosti je síla. Když prostě střílíme na branku a nepokoušíme se o nějaké zbytečné kudrlinky, většinou jsme na úspěšnější straně výsledkové tabule," dodal.

Letci to dokázali i v Chicagu, kde prohrávali 1:2. Ve 34. minutě ale vyrovnal po rychlém brejku Brayden Schenn a v polovině třetí třetiny dokonal obrat Gudas, jehož prosté nahození od modré čáry tečoval hokejkou za záda vlastního brankáře Darlinga obránce Christian Ehrhoff. U obou inkasovaných gólů byl na ledě český útočník ve službách Blackhawks Tomáš Fleischmann.

„Jen jsem se snažil dostat puk přes prvního clonícího hráče, nic víc. Naštěstí to někoho trefilo a skončilo to v brance," radoval se Gudas, který všechny tři góly v této sezoně dal v posledních šesti zápasech. „Když tvrdě makáte, puky se pak občas odrážejí tak, jak potřebujete," dodal český bek.

Klíčovým okamžikem zápasu byla nejspíš téměř dvouminutová přesilová hra pět na tři, kterou Chicago získalo v polovině první třetiny krátce po vedoucím gólu Mariána Hossy. Blackhawks, třetí nejlepší tým ligy ve využívání přesilovek, ale jen dvakrát vystřelili na branku a potvrdili, že se poslední dobou v početní výhodě trápí. Ve třech zápasech nevyužili ani jednu ze čtrnácti a i proto prohráli už počtvrté v řadě.

Neuvirth mezi hvězdami zápasu

Michal Neuvirth byl vyhlášen třetí hvězdou utkání, byť ve třetí třetině čelil jen čtyřem střelám. „Ale myslím, že tři z nich byly dobré gólové šance," řekl český gólman, který na rozdíl od první třetiny tentokrát zneškodnil Hossův nájezd. „Poslední minuty jsem si vyloženě užíval," dodal Neuvirth.

Frolík proti Winnipegu navázal na svůj hattrick z pondělního utkání proti St. Louis a byl podruhé za sebou zvolen nejlepším hráčem večera.

V 6. minutě přihrál na úvodní gól, ve 13. minutě patnáctou brankou v sezoně zvýšil na 2:0, když Ondřeje Pavelce překonal pohotovou dorážkou. U obou gólů domácích byl na ledě i obránce Jakub Nakládal. Druhou asistenci si Frolík připsal čtyři sekundy před koncem zápasu, kdy v přesilové hře pečetil výhru Flames obránce Mark Giordano.

Calgary vyhrálo třetí z posledních čtyř utkání, na postup do play off už to ale stačit nebude. „Ale řekli jsme si, že chceme sezonu dobře zakončit. V každém zápase hodláme makat naplno a poctivě odehrát každé střídání. Myslím, že v poslední době se nám to dařilo a chceme v tom pokračovat," řekl Frolík, jenž během posledních tří duelů vstřelil čtyři góly a na tři přihrál.

Naopak o účast v play off stále bojují hokejisté Colorada a díky výhře 3:1 ve Vancouveru vystřídali na osmém místě Západní konference Minnesotu.

Výsledky NHL

Buffalo – Montreal 2:3 v prodl. (1:0, 0:2, 1:0 – 0:1)
Branky: 16. Bogosian, 52. Foligno – 21. Pateryn, 40. Markov (Plekanec), 64. Byron. Střely na branku: 43:22. Diváci: 18.815. Hvězdy zápasu: 1. Scrivens, 2. Pateryn (oba Montreal), 3. Foligno (Buffalo).

Chicago – Philadelphia 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
Branky: 9. Hossa, 25. Toews – 19. White, 34. Schenn, 50. Gudas. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celý zápas, z 26 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92,3 procenta. Střely na branku: 26:29. Diváci: 22.113. Hvězdy zápasu: 1. Giroux, 2. Schenn, 3. Neuvirth (všichni Philadelphia).

Anaheim – NY Rangers 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
Branky: 15. McGinn – 24. a 54. Klein. Střely na branku: 23:23. Diváci: 15.400. Hvězdy zápasu: 1. Klein (Rangers), 2. Manson, 3. McGinn (oba Anaheim).

Calgary – Winnipeg 4:1 (3:0, 0:1, 1:0)
Branky: 6. Colborne (Frolík), 13. Frolík, 19. Monahan, 60. Giordano (Frolík) – 31. Stafford. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 21 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 81 procent. Střely na branku: 21:29. Diváci: 18.929. Hvězdy zápasu: 1. Frolík, 2. Backlund, 3. Ortio (všichni Calgary).

Vancouver – Colorado 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
Branky: 13. H. Sedin – 14. a 41. Boedker, 46. Martinsen. Střely na branku: 29:34. Diváci: 18.426. Hvězdy zápasu: 1. Boedker, 2. MacKinnon (oba Colorado), 3. Horvat (Vancouver).

Edmonton – St. Louis 6:4 (2:1, 3:1, 1:2)
Branky: 9. a 39. Nugent-Hopkins, 28. a 60. Letestu, 14. Hall, 36. Draisaitl – 15. a 46. Backes (na druhou Jaškin), 27. Schwartz, 41. Berglund. Střely na branku: 27:28. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Nugent-Hopkins (Edmonton), 2. Backes (St. Louis), 3. McDavid (Edmonton).

5. Colorado 71 36 4 31 191:199 76
6. Minnesota 70 32 11 27 184:175 75

7. Edmonton 73 28 7 38 177:216 63

Poznámka: Týmy označené „x" mají jistou účast v play off.

17.3.2016 VSTUP DO DISKUSE

Úroveň technického vzdělání podle šéfů strojírenských firem klesá

Praha - Úroveň technického vzdělávání se podle 60 procent ředitelů strojírenských firem za posledních deset let zhoršila. Pesimističtější byli v průzkumu mezi 285 podniky šéfové velkých společností. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research, jehož výsledky mají média k dispozici. Kompletní data budou zveřejněna v úterý na konferenci Budoucnost technického vzdělávání na ministerstvu školství.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.