Hertl zařídil výhru San Jose a stal se hvězdou zápasu, bodoval i Jaškin

New York - Útočník Tomáš Hertl přispěl v nedělním utkání NHL jedním gólem k výhře San Jose 4:1 ve Vancouveru a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Z českých hokejistů bodoval ještě Dmitrij Jaškin, který se asistencí podílel na vítězství St. Louis 5:2 v Carolině. Až v pátém utkání po 44. narozeninách vyšel naprázdno Jaromír Jágr a s Floridou podlehl v Minnesotě 1:3.

29.2.2016 AKTUALIZOVÁNO 29.2.2016

Tomáš Hertl zařídil výhru San Jose nad Vancouverem.Foto: ČTK/ZUMA/Billy Hurst

San Jose prohrávalo ve Vancouveru, kterému kvůli zranění chyběl Radim Vrbata, po dvou třetinách 0:1, ale v závěrečné části gólovou smrští zápas otočilo. Obrat odstartoval Joe Pavelski a za dvě a půl minuty přidal tečí druhou branku Hertl. V přesilové hře pět na tři zvýšil Patrick Marleau a výhru zpečetil při závěrečné power play Justin Braun.

"Dvě třetiny jsme hráli slušně, ale jak už se nám v této sezoně stalo mnohokrát, ve třetí třetině jsme úplně vypadli z role. Jakoby na led přišel jiný tým. Je to zklamání," uvedl po utkání obránce Vancouveru Luca Sbisa, jehož slova potvrzuje i statistika. Kanadský klub dotáhl do vítězného konce jen 14 z 24 zápasů, ve kterých vedl po čtyřiceti minutách hry. V tom je nejhorší v lize.

Ztráta je pro Vancouver o to bolestivější, že v případě výhry mohl stáhnout v tabulce manko na San Jose na osm bodů. Přesně tolik jim zároveň chybí i na druhou divokou kartu v Západní konferenci. "Znali jsme důležitost zápasu. Že nás nahánějí a že máme možnost jim odskočit na slušnou vzdálenost. A jsem rád, že se nám to povedlo. Třetí třetinu jsme odehráli opravdu dobře," řekl brankář San Jose Martin Jones, který poprvé chytal v NHL ve svém rodném městě.

Jaškin přihrál na vyrovnávací gól

Jaškin stál v úvodu prostřední třetiny u zrodu důležité trefy na 2:2, když v rohu kluziště pomohl vybojovat kotouč pro skórujícího Davida Backese. Hosty vyrovnávací gól nakopl a dalšími brankami Kylea Brodziaka, Robbyho Fabbriho a Alexe Pietranela zápas ovládli. Carolina citelně postrádala kapitána Erika Staala, který byl hodinu před utkáním vyměněn do New York Rangers, a zápas nakonec dohrávala jen na devět útočníků.

"Zůstala po něm (Staalovi) díra a musíme vymyslet, jak ho nahradit. Je to urostlý hokejista, který hrál dvacet minut za zápas, nastupoval v klíčových herních situacích. Myslím si, že to dnes ovlivnilo náš výkon. Ale taková je realita. Výměny k hokeji patří," uvedl domácí trenér Bill Peters, který se musel poprvé obejít bez Andreje Nestrašila. Český útočník utrpěl v minulém utkání zranění zad a do této sezoně již nezasáhne.

Minnesota zvítězila ve své aréně poprvé od 28. prosince a prolomila sérii devíti domácích proher. Zápas rozhodl v 51. minutě Erik Haula, který skóroval ze samostatného úniku a zlomil tím nerozhodný stav 1:1. Čeští hráči Jiří Hudler a Jakub Kindl, které Florida získala v sobotu před uzávěrkou přestupů, by se k týmu měli připojit v úterý.

Fleischmann prožil vítězný debut za Chicago

Premiéru v novém působišti si již odbyl Tomáš Fleischmann a s Chicagem porazil lídra soutěže Washington 3:2. Český útočník nastupoval ve třetí formaci a se spoluhráči Andrewem Desjardinsem a Teuvem Teräväinenem si vytvořili několik šancí. Fleischmann na ledě strávil třináct minut a důvěru dostával i v oslabení.

Aktuálně nejlepší formou se v NHL mohou pochlubit hokejisté Anaheimu, kteří v kalifornském derby přehráli Los Angeles 4:2 a připsali si osmou výhru v řadě. Hlavním strůjcem úspěchu byl Corey Perry, který vstřelil hattrick a na zbývající gól přihrál. Daří se i hráčům Tampy Bay, kteří uspěli v Bostonu 4:1 a prodloužili sérii vítězství na šest utkání.

Výsledky NHL

Chicago - Washington 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
Branky: 7. P. Kane, 39. Toews, 53. Rasmussen - 7. Johansson, 57. Kuzněcov. Střely na branku: 23:30. Diváci: 22.218. Hvězdy zápasu: 1. Teräväinen, 2. Rasmussen (oba Chicago), 3. Johansson (Washington).

Carolina - St. Louis 2:5 (2:1, 0:2, 0:2)
Branky: 9. Skinner, 10. Hainsey - 3. Rattie, 21. Backes (Jaškin), 32. Brodziak, 47. Fabbri, 47. Pietrangelo. Střely na branku: 34:40. Diváci: 15.128. Hvězdy zápasu: 1. Pietrangelo (St. Louis), 2. Skinner (Carolina), 3. Brodziak (St. Louis).

Minnesota - Florida 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Branky: 6. Coyle, 51. Haula, 60. Pominville - 28. Ekblad. Střely na branku: 27:18. Diváci: 19.093. Hvězdy zápasu: 1. Haula, 2. Parise (oba Minnesota), 3. Luongo (Florida).

Boston - Tampa Bay 1:4 (1:2, 0:2, 0:0)
Branky: 7. Miller - 15. a 29. Callahan, 12. Killorn, 31. Stamkos z tr. střílení. Střely na branku: 33:30. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Callahan, 2. Stamkos, 3. Bishop (všichni Tampa Bay).

Vancouver - San Jose 1:4 (0:0, 1:0, 0:4)
Branky: 24. D. Sedin - 45. Pavelski, 47. Hertl, 55. Marleau, 59. Braun. Střely na branku: 24:28. Diváci: 18.570. Hvězdy zápasu: 1. Hertl (San Jose), 2. Hamhuis (Vancouver), 3. Pavelski (San Jose).

Anaheim - Los Angeles 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Branky: 17., 38. a 42. Perry, 46. Perron - 20. Martinez, 30. Pearson. Střely na branku: 29:29. Diváci: 17.174. Hvězdy zápasu: 1. Perry, 2. Vatanen, 3. Despres (všichni Anaheim).

Edmonton - NY Islanders 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)
Branky: 51. Lander, 52. Draisaitl, 57. Davidson - 38. Cizikas. Střely na branku: 26:37. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Talbot, 2. Hall, 3. Lander (všichni Edmonton).

5. Colorado 64 32 4 28 172:181 68
6. Minnesota 63 28 10 25 164:159 66

33. Krejčí (Boston) 53 48 (14+34)
34. Voráček (Philadelphia) 60 48 (10+38)
50. Jágr (Florida) 59 45 (20+25)
51. Plekanec (Montreal) 62 45 (12+33)

29.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
Ministryně školství Kateřina Valachová poskytla Deníku rozhovor.
2 3

Valachová: Babišův návrh rozpočtu mě šokoval

Jiří Kajínek, odsouzený vrah, míří 23. května po 23 letech na svobodu z věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou díky milosti, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman.
29 34

Je to tady! Kajínek opustil vězení. "Vítej na svobodě," zaznělo na uvítanou

EXKLUZIVNĚ / AKTUALIZUJEME

Čtyři autentické dojmy z Británie: Lidé jsou šokovaní, život se ale nezastavil

/VIDEO, ROZHOVOR/ Jak se tragédie v Manchesteru, kde útočník na koncertě odpálil bombu, dotkla tamních obyvatel, včetně české ředitelky Czech School Manchester? Jaké dojmy a postřehy nám svěřil novinář deníku The Sun, jehož syn byl přítomen na tragickém koncertě? Přinášíme i poznatky další Češky, sociální praconice Zory Zámečníkové, jež poskytla video z okolí místa činu. Rovněž jsme oslovili bývalou novinářku Deníku, nyní působící v Londýně.

Obětí je 22, nejmladší osmiletá. Útočník z Manchesteru se jmenuje Salman Abedi

/VIDEO, FOTOGALERIE/- Celkem 22 mrtvých a minimálně 59 zraněných. Taková je bilance exploze v koncertní hale v Manchesteru. Odpálil se zde sebevražedný útočník, policie vyšetřuje  teroristický čin. Totožnost útočníka je známa, má jít o 22letého Salmana Abediho, britského občana z Manchesteru, jehož rodiče přišli z Libye. K činu se přihlásil Islámský stát. Zatčeni byli tři podezřelí.

Bouře na magistrátu. Vznikne Blanka II?

Vedení města se nemůže dohodnout na podobě dokončení severovýchodní části městského okruhu. Ve hře jsou dvě varianty.

Comeback Kvitové se blíží. Bude hrát už v Paříži?

/VIDEO/ Doba návratů? Jen den poté, co svůj návrat na kurty oznámila bývalá světová jednička Viktoria Azarenková (po mateřské pauze plánuje hrát Wimbledon), se výrazně přiblížil i comeback další tenisové hvězdy – Petry Kvitové.