Zlín - Hokejisté Českých Budějovic srazili Zlín na kolena gólem v prodloužení.

30.9.2008
7 fotografií
České Budějovice porazily hokejisty Zlína po prodloužení 2:1.

České Budějovice porazily hokejisty Zlína po prodloužení 2:1.Foto: Deník/Martin Břenek

Kompletním 10. kolem pokračovala v úterý česká hokejová extraliga.

A o čelo tabulky se rvaly hned tři celky. Pokud by totiž mistrovská Slavii opět zklamala, mohly se dostat na první místo Vítkovice nebo Plzeň.

Jenže Slavia si vedení udržela, když své vítězství vybojovala až po samostatných nájezdech, kdy porazila Liberec díky kapitánovi Josefu Beránkovi.

Její pronásledovatelé také nezklamali. Vítkovice zdolaly doma Pardubice, Plzeň si pro změnu poradila s Kladnem a dotáhla se na Slavii na jediný bod.

V utkání Zlína s Českými Budějovicemi se blýskli především brankáři. Igor Murín i Roman Turek inkasovali v řádné hrací době pouze jednou a zápas tak rozhodlo až prodloužení. Po devětatřiceti vteřinách zajistil Budějovicím cenné dva body Poživil.

Tvrdý souboj o body musela svést Sparta. Pražský celek se trápil na ledě nováčka z Mladé Boleslavi. Dvacet vteřin před závěrečnou sirénou rozhodl o vítězství hostů Broš.

Zlín - České Budějovice 1:2 PP (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)

Gólem v prodloužení skončila vítězná série extraligových hokejistů Zlína.

Ti až do 56. minuty vedli v úterním 10. kole nad Českými Budějovicemi gólem Balaštíka. O vyrovnání se postaral Kůrka a v první minutě prodloužení rozhodl o druhém prémiovém bodu pro Jihočechy Poživil.

„S dvěma získanými body jsme maximálně spokojen. Sice jsme vyprodukovali hodně individuálních chyb, podržel nás brankář Turek,“ pochválil gólmana trenér Ernest Bokroš.

Hokejisté Zlína již s Dušanem Andrašovským v základní sestavě stejně jako soupeř hrozili především z přesilových her, ovšem vyloženou šanci si dlouho nikdo nedokázal vypracovat. Po gólu volal únik Ivana Rachůnka ve vlastním oslabení, ovšem Turek jej vychytal.

Velkou možnost jít do vedení měli Berani na přelomu první a druhé třetiny, kdy hráli téměř dvě minuty přesilovku 5 na 3, ale bez úspěchu. Radost na zlínské straně vypukla před polovinou zápasu, kdy domácí v početní výhodě přece jenom zásluhou usměrnění střely Galvase Balaštíkem šli do vedení. Tentýž hráč mohl ještě do přestávky navýšit náskok domácího týmu, ale z brejku mířil vedle.

Ve třetí třetině hosté vsadili na útočnou kartu, zatlačili soupeře na dlouhé minuty před svého gólmana, ovšem Zlín v obraně nechyboval. Až do 56. minuty, kdy přesilovou hru využil ve vyrovnání Kůrka. V samém závěru mohly oba celky strhnout vítězství na svou stranu, ale Balaštík ani na druhé straně Šimánek tváří v tvář brankářům neuspěli.

O vítězství Českých Budějovic rozhodl po 39 vteřinách doržkou Poživil.

„Škoda, že jsme při únicích neměli v koncovce více štěstí, stejně jako v přesilovce 5 na 3. Velký rozdíl byl v úspěšnosti vhazování, kdy například hostující Vak snad neprohrál ani jedno,“ řekl po zápase kouč Zlína Zdeněk Venera.

Branka a nahrávky: 28. Balaštík (Galvas, Hamrlík) – 56. Kůrka (Duda, Huml), 61. Poživil (Toman). Rozhodčí: Minář – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:7, navíc Veselý (Č. Budějovice) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 3608.

Zlín: Murín – Hamrlík, Galvas, Nosek, Lučka, Míka, Kučný, Bořuta, Linhart – Balaštík, Leška, Köhler – Andrašovský, Kollár, Rachůnek – Kubiš, F. Čech, Záhorovský – M. Pšurný, Rom. Vlach, Mokrejš. Trenér: Venera.
Č. Budějovice: Turek – Poživil, Gřegořek, Sičák, Toman, Frolo, Vydarený, Mucha – M. Hudec, Vak, Veselý – Duda, Huml, Kůrka – Kotrla, Šimánek, Sailer – Gulaš, L. Květoň, Hřebejk. Trenér: Bokroš.

Vítkovice - Pardubice 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Velmi přísné vyloučení domácího Jiřího Burgera v úvodu druhé části zápasu využili hohejisté Pardubic k vedoucímu gólu. Trefil se Tvrdík.

Nepříznivý vývoj sice vyburcoval domácí mužstvo k větší aktivitě, ovšem obrovské šance Korhoně i Burgera zůstaly nevyužity. Skóroval až Ujčík, kterého vybídl ke střele překvapivou zadovkou Svačina. Hosté však mohli jít vzápětí do vedení, jenže nájezd Starého v oslabení zastavila tyč. Obrat tak dokonal Francouz Treille, jehož nahození si Lašák srazil do branky.

A nejen vlastní gól pardubického brankáře Jána Lašáka mrzel. „Dostali jsme gól v oslabení, které nemělo být. Jirka Cetkovský je tam proto, aby dohrával hráče a sudí ho za to vyloučil. Nebyl to faul,“ durdil se Lašák. Navíc vítězný gól byl pro Lašáka hodně smolný. „Nešťastně se to odrazilo od obránce,“ přiblížil.

Domácí nastoupili v pozměněné sestavě. Pro zranění kotníku chyběl Slovák Juraj Štefanka. A možná proto byl úvod trochu rozpačitý. „Bylo to vyrovnané. Obě mužstva hrály trpělivě. Chtěli jsme bodovat, ale s jedním gólem bychom museli mít hodně velké štěstí,“ uvedl pardubický asistent Jiří Seidl.

Vítkovický obrat zahájil překvapivou zpětnou přihrávkou Vladimír Svačina. „Viděl jsem Viktora Ujčíka a doufal, že to vyjde,“ popsal Svačina.

Po šedesáti minutách si však nakonec Vítkovičtí oddychli. Pošesté v řadě bodovaly, na body se ale velmi nadřely.

„Pardubice předvedly velmi dobrý výkon. Výborné byly především ve své obranné třetině. Bylo důležité, že jsme dokázali srovnat. Tým má charakter, dokázalo podruhé otočit nepříznivý stav,“ uzavřel asistent vítkovického trenéra Hadamczika Zdeněk Moták.

Zápasy Vítkovic přesto mají jednu slabinu. Návštěvnost v ČEZ Aréně nepochopitelně kle­sá.

Branky a nahrávky: 36. Ujčík (Svačina, Šimíček), 47. Treille (Kuboš) – 24. Tvrdík (Pucher, Čáslava). Rozhodčí: Hodek – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:1. Diváci: 4326.

Vítkovice: Pinc – Jurečka, Barinka, Kuboš, Stehlík, Krstev, Trnka – Burger, Petrovický, Krenželok – Ujčík, Šimíček, Svačina – Treille, Hruška, Kvapil – Korhoň, Roman, Klimek. Trenér: Hadamczik.
Pardubice: Lašák – Píša, Čáslava, Snopek, Štrbák, Zukal, Havíř, Koma, Šeda – Somík, Pucher, Tvrdík – Cetkovský, Divíšek, Pivko – Kolář, Koukal, Starý – Ondřej, Blažek, Rákos. Trenér: Sýkora.

Litvínov - Znojmo 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)

Orli přilétli na sever Čech s jediným cílem. Vyhrát a odlepit se ode dna tabulky.

A první třetina mezi Znojmem a Litvínovem naznačila, že půjde o každý metr ledové plochy, a že oba celky nutně potřebují bodovat.

Snaha obou týmů nedělat chyby v obraně, včetně zastavení útočných kombinací ve středu plochy se projevila bez brankovou první třetinou. O něco více ze hry, včetně šancí, měli přece jen domácí hráči Litvínova, avšak bez brankového efektu.

Ve druhé třetině se ale potvrdilo to, co patří v této sezóně k litvínovskému hokeji. Dostat branku a pak teprve zabrat.

Opět otevřeli v Litvínově skóre hosté, když se ve 27. minutě po úniku střelou z poloviny útočného pásma prosadil Haman. A stalo se to co obvykle. Litvínov se ale ještě do konce třetiny ujal vedení díky brankám Kroupy z 29. minuty a Brandy z minuty 39.

Třetí třetina přinesla už jen dokonání zmaru Orlů. Další dvě branky v síti Trvaje zpečetily desátý extraligový duel Litvínova v jeho prospěch. Nejdříve se prosadil Viktor Hübl, následně se při přesilovce zapsal do historie extraligy nováček v dresu Litvínova mladík Karel Kubát, který se poprvé objevil v obraně spolu s Jiřím Šlágrem a po boku Roberta Reichela.

Na kosmetických 4:2 upravil z nařízeného trestného střílení 15 sekund před koncem Roman Erat.

Branky a nahrávky: 29. Kroupa (V. Hübl), 39. Branda (Černý), 46. V. Hübl (Švarný), 51. Kubát (Reichel) – 27. Haman (Plášek), 60. Erat (trestné střílení. Rozhodčí: Kubeš – Bláha, Kostka. Vyloučení: 4:7. Využití: 0:0. Diváci: 3524.

Litvínov: Franěk – Šlégr, Kubát, Švarný, Punčochář, Kroupa, Vobořil, Skuhrovec, Walter – Lukeš, Reichel, Jánský – Jenáček, Hübl, Kubinčák – Černý, Branda, Trávníček –Bahenský, Rindoš, Mach. Trenér: Hübl.
Znojmo: Trvaj – Bičánek, Tesařík, Kotaška, Mojžíš, Švrček, Štach, Chvátal, Mrázek, Rýgl – Plášek, Haman, Erat – Procházka, Selingr, Růžička – Demel, Meidl, Kucharczyk – Beroun, Čachotský Havlík. Trenér: Rulík.

Mladá Boleslav - Sparta Praha 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)

Marnost nad marnost? Anebo famózní výkony obou gólmanů?

Obojí.

Proti sobě totiž stály dvě takřka nedobytné tvrze.

Tomáš Duba ve sparťanské brance a jeho protějšek Jan Chábera ve svatyni Mladé Boleslavi, se v utkání 10. kola hokejové extraligy blýskli skvělými výkony.

Teprve v závěrečné třetině oba gólmani kapitulovali. A domácí Chábera byl nakonec tím smutnějším mužem zápasu, když inkasoval dvacet vteřin před koncem zápasu. Sparta porazila Mladou Boleslav 2:1.

Předtím obě mužstva útočila, střílela a oba gólmani byli dlouho ostražití.

Naproti tomu se však ozvala stará známá sparťanská „nemoc“. Sparťané se znovu trápili v přesilovkách. „Trénujeme je, snad se to zlepší,“ říkal už dříve kapitán David Výborný. "Musíme k zápasům přistupovat jinak,“ tvrdil zase Tomáš Netík. Trenéři vyzývali k větší aktivitě. Ale zatím to nestačilo…

Nedisciplinovanou hrou navíc Pražané včera Mladé Boleslavi značně ulehčili život.

Jako by však svojí přesilovkovou „nemocí“ nakazili také domácí. Ti ke skórování využili až třetí minutovou přesilovku pět na tři. Nakonec za záda skvělého Duby dotlačil puk v úvodu třetí třetiny Handlovský. Nakonec ale také v přesilovce za hosty vyrovnal Výborný.

„Pro nás to jsou cenné body. Věděli jsme, že Boleslav vůbec nehraje špatně a dnes se to potvrdilo. Z domácích byla znát velká motivace porazit Spartu. Hodně nás srážela vyloučení, která nechci dál komentovat,“ okomentoval utkání treér pražského celku Výborný.

„Odehráli jsme dobré utkání. Podařilo se nám eliminovat sílu Sparty. Rozhodlo opět naše tristní proměňování přesilových her 5 na 3. Bohužel bod jsme ztratili opět individuální hrubou chybou,“ reagoval trenér domácích Šejba.

Branky a nahrávky: 41. Handlovský (Král) – 47. Výborný (Ton, Vykoukal), 60. Broš (Hanzlík) Rozhodčí: Šír – Čížek, Prchal. Vyloučení: 6:7 (navíc Procházka 5 do konce utkání) Využití: 1:1. Diváci: 4100.

Ml. Boleslav: Chábera – Posmyk, Holub, Kočí, Brňák, Schna-bel, Marušák, Mocek, Bauer – Král, Nouza, Pajič – Handlovský, Kubeš, Benda – Tomas, Barinka, Čech – Boháč, Sýkora, Štrba. Trenér: Šejba.
Sparta: Duba – Ptáček, Gulaši, Vykoukal, Hanzlík, Procházka, Černošek, Cunik – Látal, Výborný, Ručinský – Netík, Broš, Kra-těna – Ton, Langhammer, Podlešák – Hromas, Hrdel, Mrňa -Dragoun. Trenér: Výborný.

Plzeň - Kladno 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)

Pět vítězství, poté pět porážek. Taková je po úterním 10. kole extraligy bilance hokejistů Kladna v extralize. Na ledě Plzně prohrál tým kouče Zdeňka Müllera zbytečně 2:3.

Při absencích marodícího kladenského brankářského dua Kopřiva – Orct musel mezi tři tyče mladíček Cikánek mající v extralize na kontě pouhé 2 minuty předloni proti Spartě. A dlouho si na kotouč nesáhl.

Bohužel, ze spousty šancí vytěžilo Kladno jen branku Frolíka, jenž vyzrál na chybujícího náhradníka Plzně Altrichtera a dokázal, že ze čtvrté lajny, kam byl sesunut, se chce zase vrátit dopředu.

Kladenské hokejisty srazila první chyba sudího Fraňa otočivšího faul Smreka na Růžičku. Domácí početní převahu bleskově využil Kracík po akci Straky, jenž zahájil skvělé představení a po chvíli využil chybu Tenkráta i ke druhé brance.

Druhá třetina se hostům nevydařila. Sami zahrozili jen díky M. Procházkovi, zatímco Plzeň vedená výborně hrající dvojkou Straka – Vlasák drtila chybující obranu šancí na za šancí. Dala ale jedinou branku, když Fabuš přihrál zakončujícímu Vlasákovi puk rukou. Fraňo ale po poradě se svým otcem u videa rozhodl, že branka platí.

V 17. vteřině poslední části Patera tečí Hájkova nahození korigoval, a když hosté přežili i trestné střílení Vlasáka, mohli vyrovnat. V největší šanci se ocitl Kalla, jenž nezasunul puk do odkryté klece, a smolař posledních dnů M. Procházka promarnivší nájezd na samotného Altrichtera.

Branky a nahrávky: 16. Kracík (Straka), 19. Straka, 35. Vlasák (Fabuš) - 11. Frolík, 41. Patera (Hájek). Rozhodčí: Fraňo - Kis, Pavlovič. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. Diváci: 5743.

Plzeň: Altrichter - Benák, S. Hudec, Čakajík, Smrek, Dresler, Pácal, Cartelli, Zápotočný - Fabuš, M. Straka, Vlasák - Důras, Vampola, Kracík - Kubalík, Šindel, Matějovský - Adamský, Jan Kovář, Laš. Trenér: Hynek.
Kladno: Cikánek - Nádašdi, Hájek, Pavlas, D. Růžička, Trončinský, P. Hořava - Diviš, Patera, Martin Procházka - Bělohlav, Kuchler, Tomajko - Horna, Kalla, Tenkrát - Rudovský, Čurilla, Frolík. Trenér: Müller.

Liberec - Slavia 2:3 SN (1:1, 0:0, 1:1 – 0:0)

Ačkoli postavení obou týmů v tabulce je rozdílné, přineslo utkání Liberce se Slavií vyrovnaný a dramatický boj. Nakonec však byli šťastnější hosté, když zápas skončil 2:2 a v sedmé sérii proměnil rozhodující nájezd kapitán Slavie Josef Beránek.

Domácí před utkáním nečekaně přišli o nejlepšího střelce Pletku, kterého skolila viróza.

V úvodní třetině se útoky vcelku pravidelně střídaly na obou stranách, vyložených šancí příliš nebylo. Slavia se ujala vedení v 7. min. díky Bednářovi, který poslal prudký puk od mantinelu téměř z nulového úhlu, a po teči jednoho z libereckých obránců skončila střela v síti.

Liberec měl v první části hry výhodu tří přesilových her a jednu z nich využil díky kapitánu Modrému.

V 36. min. po ataku na Hniličku došlo k bitce mezi libereckým Hunkesem a slávistickým Jelínkem. Oba borci dostali trest na 5 minut plus do konce utkání.

V závěru třetiny se mohlo měnit skóre na obou stranách. Ale výbornými zákroky se blýskly oba brankáři.

Zápas dospěl do prodloužení. Liberečtí ho zahájili v početní výhodě, protože v čase 59:42 byl vyloučen Kadlec za podražení. Nevytvořili si však jedinou šanci. Naopak v 65. min. zachránil Hnilička po střele Bednáře. Na řadu přišly nájezdy. Rozhodující proměnil kapitán pražského týmu Beránek.

Branky a asistence: 10. Modrý (Šachl), 44. Špaček (Bartovič, Podkonický) – 7. Bednář, 45. Červenka (Bednář), rozh. nájezd Beránek. Rozhodčí: Polák – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:6, navíc Hunkes 5 minut a do konce – Jelínek 5 minut a do konce, Červenka 10 minut. Využití: 1:0. Diváci: 5966.

Liberec: Hnilička – Moravec, Jiruš, Zíb, Modký, Žabka, Derner, Hunkes, Jareš – Bartovič, Kašpařík, Nedorost – Klimenta, Podkonický, Šachl – Špaček, Dušek, Blatný – Vantuch, Rapáč. Trenér: Gregor.
Slavia: Svoboda – Kadlec, Drtina, Novák, Vašíček, Kolařík, Žižka, Martinka – Hruška, Beránek, Vondrka – Bednář, Červenka, Doležal – Micka, Růžička ml., Tomica – Sklenář, Jelínek, Čermák. Trenér: Růžička st.

Karlovy Vary - Třinec 2:3 (1:1, 0:0, 1:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Němec (Skuhravý, Kumstát), 53. Melenovský (Řezníček, Kristek) – 16. Sekeráč (Peterek, Melichárek), 55. Kanko (Výtisk), 64. Polanský. Rozhodčí: Hribik – Kreuzer, Polonyj. Vyloučení: 9:8 Moravec (Třinec) 10 min. Využití: 1:1. Oslabení: 0:0. Diváci: 3180.

Karlovy Vary: Mensator – Němec, Hanzlík, Dobroň, Mudroch, Grof, Řezníček, Prošek, Duben – Košťál, Skuhravý, Kumstát – Melenovský, Kristek, M. Procházka – Bílek, Skladaný, Hluchý – Dej, Zaťovič, Zucker. Trenér: Paleček.
Třinec: Čechmánek – Sekeráč, Výtisk, Anderson, Malec, Gureň, Vosátko – Melichárek, Polanský, Kanko – Tomík, Peterek, Martinek – Hašek, Moravec, Kováčik – Hrňa, Podešva, Pavelek. Trenér: Stavjaňa.