Deníku se však podařilo zjistit, z jakého důvodu tak učinil. Jednatřicetiletý obránce totiž vyfasoval od disciplinární komise Českého svazu ledního hokeje zákaz činnosti na čtyři roky – za pozitivní test na kokain!

Neměl zájem o vysvětlení

„Nechci se k tomu nijak vyjadřovat," řekl hokejista na telefonát redaktora Deníku. Vzápětí ale přiznal, že se skutečně jednalo o pozitivní test na známou drogu. „Můžu to potvrdit," hlesl.

Hokejista ústeckého Slovanu Tomáš Kolafa Informaci Deníku potvrdil i Jan Chlumský, vedoucí úseku dopingových kontrol a monitoringu Antidopingového výboru ČR. „Hokejista Tomáš Kolafa měl pozitivní vzorek na kokain. Vzhledem k tomu, že nedodal žádné polehčující okolnosti a neodvolal se, byl mu vyměřen standardní trest zákazu činnosti na čtyři roky," řekl.

Trest zkušenému obránci udělila disciplinární komise ČSLH. „Dali jsme mu možnost, aby nám to vysvětlil, s tím, že mu může být dodatečně snížen trest. On ale neprojevil žádný zájem," uvedl předseda disciplinární komise František Dvořák.

Kolafa se nepřiznal, ale zároveň se ani neodvolal. „Odmítl dát B vzorek, což bývá u podobných případů varování," řekl František Dvořák.

Led vyměnil za práci

To ale hokejista odmítá. „B vzorek jsem odevzdal hned při prvním odběru. Ten vzorek se dělí na dva a já jsem odmítl, aby ten druhý přezkoumali. Bylo mi totiž na rovinu řečeno, že je ten B vzorek úplně stejný jako ten první. Já bych za to zaplatil nějakých dvacet tisíc jen tak. Z toho důvodu jsem to odmítl," vysvětlil Kolafa a pokračoval:

„Rozhodl jsem se, že nebudu utrácet peníze za právníky. Hokejem jsem nevydělával tolik peněz, abych teď utratil všechny své úspory jen pro to, abych ho hrál dál. Rozhodl jsem se, že do toho nebudu investovat a ukončím kariéru. Našel jsem si jinou práci."

Vysvětlit, jak se v jeho těle objevil benzoylmethylekgonin, jak se kokain jinak nazývá, ale Tomáš Kolafa nedokáže. „Nemám pro to žádné vysvětlení. Mluvil jsem s advokáty a asi bych těžko dokazoval, jak se to do mého těla dostalo nebo nedostalo," sdělil Deníku.

„Snažil se nám napovídat nějakou báchorku o přenosu slinami, odborníci z Antidopingového výboru to ale vyloučili. V tom množství to prý není možné," řekl předseda disciplinární komise Dvořák.

Klub odpovědnost odmítá

Nic jiného, než ukončit kariéru Tomáši Kolafovi vlastně ani nezbývalo. „Čtyřletý trest je pro něj vražedný. Je mu jednatřicet let, po dobu následujících čtyř let nesmí hrát, trénovat ani dělat funkcionáře. Nesmí nikde organizovaně trénovat, nemůže ani změnit sport," povídal Dvořák.

Případy pozitivních vzorků na kokain nebývají v České republice časté, ale třeba v roce 2014 řešil Antidopingový výbor České republiky hned dva. Usvědčeni a potrestáni byli silový trojbojař Zdeněk Krejča a veslař Jakub Rybín.

„Nestává se to často, je to spíše ojedinělé. Ale do hlavy sportovcům nevidíme. Nevíme, jestli drogu užívají pravidelně nebo se k ní přimotají na nějakém večírku," říká Jan Chlumský.

Ať tak či onak, hokejový klub HC Slovan Ústí nad Labem se od celé události distancuje. „Každý hráč má ve smlouvě jasně napsáno, jak se má chovat. Seznam zakázaných látek hráči znají. Nemůžeme je neustále kontrolovat. Pokud se někdo proviní, je to na jeho zodpovědnost," říká Vladimír Evan, jednatel klubu pro sportovní úsek.