Soud Dudův útok zhodnotil jako přečin výtržnictví, za nějž mu hrozily až dva roky vězení. Státní zástupce požadoval rovněž podmíněný trest, a to ve výši čtyř měsíců.

Polehčující okolností pro Dudu bylo, že nebyl trestán. Soudkyně Kateřina Vltavská ovšem odmítla, že by mohl být hokejista osvobozen a jeho čin řešen jen jako přestupek. Duda na místě nebyl, jeho právní zástupce prohlásil, že se klient odvolá.

Duda se podle obžaloby dostal do sporu s chodcem na přechodu v Karlových Varech loni v lednu, když mu nedal přednost. Ten pak při míjení s hráčovým BMW zavadil o kapotu. Hokejista zastavil, začal muži nadávat a pak ho napadl pěstmi. Údajně mělo jít o velmi agresivní útok, což ale znalecký posudek z oboru traumatologie a stomatologie nepotvrdil. Pozvaný znalec k lékařem popsaným poraněním uvedl, že z nich nelze prokázat intenzitu útoku. Jejich charakter neodpovídal podle znalce tomu, co vypovídal poškozený. Podle něho by mu musel Duda vážně ublížit, kdyby to měl v úmyslu.

Soud před vynesením rozsudku vyslechl rovněž psychiatra, v jehož péči po incidentu chodec skončil. Lékař uvedl, že napadený muž trpí posttraumatickým šokem, který zhoršuje kvalitu jeho života. A to i přes skutečnost, že tento problém nevyžaduje neschopnost. Oběť Dudova útoku dochází k lékaři jednou až dvakrát týdně. Podle psychiatra trpí úzkostnými stavy, které ho mimo jiné připravují o radost ze života. Má pocit ponížení a ztráty sebejistoty. Právě to, že byl na veřejnosti napaden, byl podle soudkyně jeden z důvodů, proč vynesla nad Dudou rozsudek.