Rozhodla první třetina. Čeští hokejisté podlehli i Rusku a končí poslední

Helsinky - Čeští hokejisté prohráli ve svém závěrečném zápase na turnaji Karjala s Ruskem 2:4 a na úvodní akci seriálu Euro Hockey Tour skončili se ziskem jednoho bodu poslední. Úřadující mistři světa rozhodli utkání již v první třetině, v níž třikrát skórovali. Třetí prohru svěřenců trenéra Vladimíra Růžičky v Helsinkách zmírnili ve třetí části Ondřej Roman a Petr Holík.

9.11.2014

Lukáš Radil v souboji s Denisem Kokarevem.Foto: čtk

Sborná po dvou nezdarech na turnaji začala hodně aktivně a již po 54 sekundách se dostala do vedení. Šanci Kovalčuka ještě Francouz zastavil, pohotový Panarin jej ale překonal. Češi se poprvé v útočném pásmu dokázali usadit ve třetí minutě, debutujícího brankáře Sorokina ale neohrozili. Radil v solidní šanci přestřelil.

První třetinu jednoznačně ovládla druhá ruská formace Panarin - Averin - Kovalčuk, která se postarala o druhý i třetí gól. Nejprve Francouze překonal po Mironovově přihrávce za obranu Averin, v 18. minutě se podruhé v zápase prosadil Panarin, který dokončil akci Kovalčuka. Největší hvězdu KHL nezastavil ani faul. U všech branek byla na ledě druhá česká řada Valský - T. Zohorna - Holík.

Kouč Růžička následně stáhl ze hry Zohornu, kterého nahradil Lev. Český tým i díky přesilovým hrám působil nebezpečnějším dojmem. Mironovovo ani Radulovovo vyloučení ale potrestat nedokázal. Zámorského střelu i akci, na jejímž konci byli dotírající Simon a Doudera Sorokin zlikvidoval. Neujala se ani samostatná akce Orsavy nebo závar Romanovy formace. Výsledkem české aktivity byl pouze fakt, že Sorokin měl více zákroků než Francouz.

Ve 44. minutě se už ale Růžičkovu výběru podařilo snížit. Kovalčukův faul potrestal pohotově dorážející Roman, který dal čtvrtý reprezentační gól. Sborná měla ideální šanci získat zpět tříbrankový náskok v 69 sekund dlouhé přesilovce pět na tři, Francouz však udržel českému týmu šanci na možný obrat.
Další česká vyloučení ale Rusku nakonec ke gólu pomohla. V 55. minutě zvýšil na 4:1 v další dvojnásobné přesilovce Radulov. Na jeho trefu ještě odpověděl Holík, který uzavřel skóre.

ČR - Rusko 2:4 (0:3, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 44. Roman (Svačina), 58. Holík (Birner) - 1. Panarin (Kovalčuk), 10. Averin (Mironov, Kovalčuk), 18. Panarin (Kovalčuk, Averin), 55. A. Radulov (Medveděv, Averin). Rozhodčí: Boman, Salonen - Suominen, Puolakka (všichni Fin.). Vyloučení: 8:5, navíc Smoleňák - Mironov oba 10 min. Diváci: 3729.

ČR: Francouz - Zámorský, Polášek, Roth, Jank, Mozík, M. Doudera, Pláněk, Kempný - Pohl, Roman, Svačina - Valský, T. Zohorna (21. Lev), Holík - Radil, Birner, Smoleňák - Orsava, Filippi, Simon. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.
Rusko: Sorokin - Medveděv, Pivcakin, Kutuzov, Rukavišnikov, Antipin, Mironov, Višněvskij - A. Radulov, Zubov, Kokarev - Panarin, Averin, Kovalčuk - Andronov, Kalinin, Slepyšev - Bučnevič, Kameněv, Žerděv. Trenér: Oleg Znarok.