Čeští hokejisté po čtvrtečním debaklu se Švédskem prohráli v druhém vystoupení na LG Hockey Games ve Stockholmu s Finskem 2:3 v prodloužení. V čase 62:11 rozhodl útočník Teemu Laine. V závěrečném vystoupení na turnaji čeká svěřence trenéra Aloise Hadamczika v neděli v poledne Rusko.

Češi se v úvodu ubránili při Průchově trestu a nepustili Finy do šance. První příležitost měl až v šesté minutě Gulaš, jehož pokus z levé strany kryl Lassila, na druhé straně vyzkoušel Saláka Puustinen.

Při vyloučení Laineho nepustil svého soupeře k ohrožení branky zase výběr Suomi. Po polovině úvodní části při trestu po Hadamczikův tým za špatné střídání už byli Finové nebezpeční, ale Salák kryl ránu Karalahtiho i pokusy Niskaly a Vileho Lajunena.

Finové si začali vytvářet tlak a ve 14. minutě po přečíslení dokonce čtyř na jednoho zachránil český tým proti Mäenpääovi Salák. Neprosadil se ani Puustinen, Aaltonen pak místo zakončení v dobré pozici zvolil nepřesnou přihrávku.

Při trestu Jánského pak nejdříve v oslabení prověřil Lassilu Průcha, ale Finové využili přesilovku, když v 18. minutě otevřel skóre tečí Vatanenovy střely Aaltonen.

Tým držel gólman Salák, vyrovnal Jánský

Do druhého dějství vstoupil český tým aktivně a v 23. minutě se dočkal vyrovnání. Koukal zabojoval za brankou a našel mezi kruhy volného Jánského, který se trefil přesně do levého horního rohu. Vzápětí málem odpověděl Petrell, který z otočky trefil pravou tyč české branky. Na druhé straně minul v šanci z dorážky Červenka.

Přesilovky se českému výběru na turnaji nadále nedařily. Při pobytu Karalahtiho na trestné lavici opět Finy nezatlačil a Väänänen měl v oslabení slibnou příležitost, ale český gólman zasáhl betonem.

Salák pak v přečíslení dvou na jednoho kryl lapačkou i Santalovu střelu. Opora švédského Färjestadu podržela svůj tým i při následné sérii oslabení.

Nejdříve Salák vychytal při Lojkově vyloučení osamoceného Laineho. Pak hráli Finové 67 vteřin v pěti proti třem; nejdříve Rolinek ohrozil Lassilu, pak se opět zrodilo nebezpečí před českým brankovištěm. Kontiolův pokus Salák vykopl betonem nad sebe a padající puk akrobaticky chytil včas, což si potvrdili u videa i švédští sudí Lärking a Nord. Pak před prázdnou brankou netrefil puk Laine.

Průcha i Marek mohli zavelet k obratu

Češi byli blízko obratu skóre v 36. minutě, kdy se ocitl na konci Santalova trestu sám před finským gólmanem Průcha, ale nepropasíroval puk za jeho záda a Marek z následné střely rozezvučel tyč. Finové využili Němcova vyloučení k opětovnému vedení, když v 38. minutě po asistenci Laineho doklepl puk do sítě Puustinen, čemuž ani výborný Salák už nemohl zabránit.

Po 52 vteřinách třetího dějství bylo opět srovnáno, když od modré čáry překonal Lassilu bek Němec. Češi ožili a po Rachůnkově přihrávce zpoza branky pálil Koukal. Při Zíbově vyloučení se prokličkoval Průcha, ale jeho tečovaný pokus minul branku, v pokračující přesilovce Finové Saláka nepřekonali.

V české početní výhodě zkoušel štěstí od modré čáry Zíb, Lassila si poradil i s Průchovou střelou. V 56. minutě se český gólman vyznamenal proti Pihlströmovi, odolal i při Markově vyloučení a zápas dospěl do prodloužení. V něm mohl rozhodnout Kašpar, ale pak po obléhání české branky nakonec propálil Saláka Laine.

Švédové porazili Rusko a vyhráli domácí turnaj

Hokejisté Švédska si už dnes zajistili triumf na domácím turnaji LG Hockey Games ve Stockholmu. Po čtvrtečním vítězství 6:1 nad Českem svěřenci trenéra Pära Martse porazili i lídra Euro Hockey Tour Rusko 6:2 a už nemohou být na prvním místě předstiženi. Příjemnou oslavu svého jubilejního 200. zápasu v reprezentaci tak prožil švédský bek Magnus Johansson, který se podílel vysoké porážce sborné jednou trefou.

Švédové měli do utkání raketový vstup a už v čase 7:33 vedli 4:0. Ve třetí minutě otevřel skóre Thörberg, za 121 vteřin skóroval Krüger a při Jemelinově vyloučení se trefil Petrasek. Pak přišla chvíle Johanssona, který nastoupil s číslem 200 na dresu, a svým gólem vyhnal z branky Michaila Birjukova, jehož nahradil Volkov.

Brankostroj se pak zastavil, v 33. minutě mohli Rusové zkorigovat stav, ale Rybin neproměnil trestné střílení. Po 18 vteřinách třetího dějství už Rusové prohrávali 0:5, když se trefil Axelsson. V 46. minutě svou první trefou v národním týmu snížil osmnáctiletý Kuzněcov, ale za dvě a půl minuty Thörnberg zvýšil už na 6:1.

Takovým poměrem prohrávali Rusové pod úspěšným trenérem Vjačeslavem Bykovem jen před rokem ve čtvrtfinále olympijských her ve Vancouveru s Kanadou. Tehdy zkorigovali stav na 3:7, nyní se jim to podařilo díky Galimovově trefě na konečných 2:6. Švédové se tak v tabulce evropské tour přiblížili vedoucím Rusům už jen na tři body.

LG Hockey Games, třetí turnaj hokejové Euro Hockey Tour ve Stockholmu:

Česká republika - Finsko 2:3 v prodl (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 23. Jánský (Koukal, I. Rachůnek), 41. Němec (Novotný, Čáslava) - 18. Aaltonen (Vatanen, Kontiola), 38. Puustinen (Laine, Puistola), 63. Laine. Rozhodčí: Lärking, Nord - Tellerkvist, Pihlblad (všichni Švéd.). Vyloučení: 9:5. Využití: 0:2. Diváci: 4100.

Česká republika: Salák - Zíb, Škoula, Němec, Čáslava, Lojek, Mojžíš - Kašpar, Novotný, Červenka - Průcha, Marek, Rolinek - Gulaš, Vampola, Adamský - Jánský, Koukal, I. Rachůnek. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.
Finsko: Lassila - Vatanen, Puistola, Karalahti, Väänänen, V. Lajunen, Niskala, Kukkonen, Mäenpää - Aaltonen, Kontiola, Pihlström - Puustinen, Santala, Laine - Lehtonen, Wirtanen, Hahl - Louhivaara, J. Lajunen, Petrell. Trenér: Jukka Jalonen, Petri Matikainen a Pasi Nurminen.
Švédsko - Rusko 6:2 (4:0, 0:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 3. Thörnberg (Krüger, Melin), 5. Krüger (Axelsson, J. Andersson), 7. Petrasek (J. Andersson, Axelsson), 8. Magnus Johansson (Melin, Thörnberg), 41. Axelsson (Sjögren), 48. Thörnberg (Persson) - 46. Kuzněcov (Trubačev, Aťušov), 53. Galimov (Kaljanin, Čurilov). Rozhodčí: Savolainen, Laaksonen (oba Fin.) - Dahmén, Käck (oba Švéd.). Vyloučení: 9:12. Využití: 1:0. Diváci: 11.071.

Švédsko: Liv - Magnus Johansson, Ekholm, Fälth, S. Erixon, Petrasek, Fernholm, Sandström - Nordgren, Persson, Lindström - J. Andersson, Sjögren, Axelsson - Melin, Krüger, Thörnberg - Brodin, R. Wallin, Hjalmarsson - Ericsson. Trenér: Pär Marts.
Rusko: M. Birjukov (8.-54. Volkov) - Kornějev, Kalinin, J. Birjukov, Guskov, Jemelin, Kuljaš, Bělov, Aťušov - Afinogenov, Gluchov, Arťuchin - Galimov, Čurilov, Kaljanin - Rybin, F. Fjodorov, Paršin - Kuzněcov, Trubačev, Šipačov. Trenér: Vjačeslav Bykov.