Vary si zahrají opět o finále, Zlín porazil Spartu

K. Vary - Hokejisté Varů si opět po roce zahrají semifinále play off. Zdolali Litvínov i počtvrté.

7.3.2009

Karlovy Vary postoupily jako první celek hokejové extraligy do semifinále play off. Foto: Deník/Jan Čech

Karlovy Vary slaví. Po roce se opět probojovali do semifinále play off. A v nejkratší možné sérii.

Ve čtvrtém zápase Karlovy Vary porazily Litvínov 4:2 a v celé sérii zvítězily jednoznačně 4:0. Staly se tak prvním postupujícím celkem.

Sobotní utkání přitom provázely ostré souboje a četná vyloučení. Litvínov dokonce dokázal během první třetiny otočit skóre z 0:1 na 2:1 a zdálo se, že by pro něj ještě letošní sezona nemusela skončit.

Jenže přesilové hry zcela zamíchaly kartami a na konci druhé třetiny už bylo srovnáno díky Zuckerovi.

Domácí Vary definitivně zlomily odpor Litvínova ve třetí třetině, když během sedmapadesáti vteřin vstřelily dva góly. Nejprve se prosadil při brejkové situaci Skladaný, svého spoluhráče poté následoval pohotovou tečí Pech.

V druhém sobotním zápase utekli hrobníkovi z lopaty hokejisté Zlína . Až na čtvrtý pokus dokázali zlínští hokejisté porazit Spartu v rámci čtvrtfinále play off extraligy, když ve druhém domácím utkání vyhráli 4:2.

V brance domácích vystřídal mladého gólmana Sedláčka zkušenější Biebl. Skóre otevřel domácí Vlach, ovšem Sparta dokázala okamžitě vyrovnat, když nařízené střílení proměnil sám faulovaný Netík.

Spartu dostal do vedení Výborný, jenže to bylo od pražského celku vše. Poté už skórovali pouze hokejisté Zlína. Statistiky si vylepšil Leška, Andrašovský a vítězství pečetil Kubiš.

Blíž postupu však mají sparťané, kteří v sérii na čtyři vítězství vedou 3:1 a další duel se hraje v úterý na ledě Pražanů.

Karlovy Vary - Litvínov 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)

Žádné velké vyčkávání. To byla nepochybně taktika obou mužstev před čtvrtým utkáním čtvrtfinálové série. Navrátilec do sestavy domácích Kristek dobře vyhlížel v přečíslení Hluchého, jenže ten, stejně jako po chvíli unikající Zucker s dorážejícím Zaťovičem, neuspěl. Z náporu ale vyplynula početní výhoda, kterou po pár vteřinách využil přesným švihem Ondřej Němec.

Následující minuty patřily i zásluhou rozhodčích dalšímu domácímu náporu. Na trestnou lavici odcházel jeden Severočech za druhým, jenže v šancích Energii vždy chyběl kousek klidu nebo přesnosti. Němce pak v samostatném úniku zastavil sekáním Walter a specialista Melenovský se mohl rozjet k trestnému střílení. Tentokrát jej ale puk neposlechnul.

Tento moment jakoby otočil vše naruby. Nejprve z nenápadné akce vložil do Bahenského přihrávky hůl Jenáček, aby poslal puk mimo dosah karlovarského brankaře. A když byli následně během půl minuty vyloučeni dokonce tři hráči Energie, hlásilo karlovarské obranné pásmo poplach nejvyšší intenzity. Přestože se domácí dvojnásobné přesilovce dlouho úspěšně bránili, chvíli před návratem druhého vyloučeného udeřil dělovkou od modré Kroupa.

S blížící se druhou přestávkou začali energetivi opět získávat herní jistotu. Skuhravý v přesilovce ještě svým příklepem úspěšný nebyl, ale ve 37. minutě už aréna jásala. Po Dubnově nahození byl na správném místě David Zucker a bekhendem srovnal stav skóre na 2:2.

Branka mladého forvarda byla patrně dalším zlomem v utkání. Po návratu ze šaten totiž na ledovou plochu vlétla Energii s maximálním sebevědomím a Hübl měl plné ruce práce. Ve 46. minutě se do přečíslení dostal Melenovský, který prudkou střelou švihem trefil horní růžek branky.

Ještě než vyšuměla gólová radost, nastavil Pech hůl do Hluchého prudké přihrávky a domácí rázem vedli 4:2. Zbylých 13 minut si Vary lehce zkomplikovaly dalšími nedovolenými zákroky, jenže podobně si počínali i Severočeši, a tak minuty rychle spěly k závěrečné siréně. Tu už si Karlovarští užili ve společném objetí okolo Lukáše Mensatora, hlavního hrdiny celé série.

Branky a nahrávky: 4. Němec (Skuhravý), 37. Zucker, 46. Skladaný (Melenovský, Procházka), 47. Pech (Hluchý) – 10. Jenáček (Bahenský), 16. Kroupa (Kubinčák, Branda). Rozhodčí: Hodek, Polák – Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 9:13 + Němec, Skuhrovec, Kroupa, Kubinčák 10. min. Využití: 1:1. Oslabení: 0:0. Diváci: 4150. Konečný stav série: 4:0.

Karlovy Vary: Mensator – Němec, Řezníček, Mudroch, Prošek, Duben, Čutta, K. Černý, V. Kloz – Kumstát, Skuhravý, Košťál – Dej, Pech, Hluchý – Skladaný, Melenovský, M. Procházka – Zaťovič, Kristek, Zucker. Trenér: Josef Paleček
Litvínov: J. Hübl ml. – Skuhrovec, Šlégr, Kubát, Švarný, Kroupa, Walter, Punčochář, Vobořil – Jánský, Rindoš, Lukeš – Kubinčák, Branda, Trávníček – Bahenský, Jenáček, Vrtek – Bojer, Bednařík, Heinisch. Trenér: J. Hübl st.

Zlín - Sparta 4:2 (1:2, 2:0, 1:0)

Trenér Zdeněk Venera sáhl ke změně na postu gólmana, kde nejistého juniora Sedláčka nahradil zkušenějším Bieglem.

Domácí stejně jako v pátečním duelu začali aktivně, vytvořili se řadu šancí, ale ujala se jediná – překvapivá zadovka Romana Vlacha. Odpověď Sparty byla blesková. Ještě v téže minutě po chybě Bořuty musel Linhart ve vyložené příležitosti faulovat Netíka a sám postižený nařízené trestné střílení s přehledem proměnil 1:1.

Opět téměř zaplněný stadion musel spolknout hořkou pilulku v 18. minutě, kdy se v početní výhodě popáté v sérii prosadil Výborný.

Zlínské trápení v přesilových hrách protrhl v úvodu druhého dějství Leška, aby o 45 vteřin později dokonal obrat a zcela potrestal dvojí prohřešek Pražanů Andrašovský – 3:2. Tentýž hráč o chvíli později dokonce trefil horní tyč.

Útočně laděný hokej pokračoval i v dalších minutách, kdy své velké šance neproměnili Kubiš s Čechem, na druhé straně byli blízko vyrovnání Ton s Netíkem.

O zpestření se ve 37. minutě postarali Kučný s Podlešákem, jejichž pěstní souboj sudí ohodnotili vyloučením do konce utkání.

Klid na hole domácích dal ve 49. minutě po pěkné individuální akci zakončení blafákem do bekhendu Kubiš. A protože ve zbytku zápasu po pátečním vítězství spokojení hosté nic kloudného nevymysleli, stěhuje se série opět do Prahy.

Branky a nahrávky: 7. R. Vlach (Kubiš), 22. Leška (Nosek, Hamrlík), 22. Andrašovský (Rachůnek, Hamrlík), 49. Kubiš (Kollár, Leška) – 7. Netík z tr. stř., 18. Výborný (Vykoukal, Broš). Rozhodčí: Fraňo, Šindler – Blümel, Barvíř. Vyloučení: 5:9, navíc Kučný 5 min. + do konce utkání – Broš 10 min., Pilař 2× 10 min., Podlešák 5 min. + do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 6162. Stav série: 1:3.

Zlín: Biegl – Hamrlík, Galvas, Nosek, Lučka, Míka, Kučný, Bořuta, Linhart – Balaštík, Leška, Köhler – Rachůnek, Kollár, Andrašovský – Kubiš, Roman Vlach, Záhorovský – J. Ondráček, Balán, F. Čech. Trenéři: Venera, Vlach, Hrazdíra.
Sparta: Přikryl – Pilař, Gulaši, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, S. Hudec – D. Výborný, Broš, Kratěna – Ton, Langhammer, Netík – Hromas, Koreis, Hrdel – Mrňa, Podlešák, Kafka. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

7.3.2009 VSTUP DO DISKUSE

Čeští vědci přišli na to, proč někteří lidé marodí častěji

Brno – Proč jsou někteří lidé náchylnější k infekcím a alergiím? Na tuto otázku možná našli odpověď vědci z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Pes vběhl na cizí pozemek, majitel mu ustřelil přirození. Teď jej soudí

Klatovsko – Nelehký úkol stojí před klatovským okresním soudem. Musí rozhodnout, zda je Zdeněk Skalický (53 let) nebezpečný pistolník, který ustřelil samonabíjecí pistolí psu přirození jen proto, že vběhl na jeho pozemek, nebo šlo jen o nešťastnou náhodu, když se chovatel snažil bránit své ovce před útočícím predátorem.

Hra s ohněm skončila. Rakousko to zvládlo

Berlín – Němečtí komentátoři vesměs pozitivně hodnotí výsledek rakouských voleb, kdy v nedělních volbách vyhrál kandidát Zelených Alexander Van der Bellen nad Norbertem Hoferem ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ).