Hudler přispěl k výhře Detroitu, Hemský se neprosadil

Detroit, Nashville - Gólem se v utkání plném bitek blýskl i útočník San Jose Tomáš Plíhal.

18.11.2008

Jiřímu Hudlerovi přispěchali gratulovat ke gólu Valtteri Filppula (vlevo) a Andreas Lilja.Foto: REUTERS/Rebecca Cooková

Hokejista Jiří Hudler brankou a nahrávkou pomohl k výhře Detroitu v úterním utkání NHL. Za svůj výkon byl vyhlášen jeho třetí hvězdou.

Domácí proměnili souboj s Olejáři z Edmontonu v jednoznačnou záležitost. Soupeři ani jednou nedopřáli gólovou radost, naopak sami skórovali čtyřikrát.

Úvod zápasu opepřila bitka Darrena McCartyho s hostujícím Zackem Stortinim. Oba kohouti po ní usedli na trestnou lavici s pětiminutovým osobním trestem.

Tato událost zřejmě zapříčinila zpřísněný metr hlavních sudích, kteří krátce na to poslali Edmonton do tří. Početní výhodou dvou mužů v poli domácí nepohrdli a v sedmé minutě je po spolupráci s Hudlerem a krajanem Zetterbergem poslal do vedení Švéd Niklas Kronwall.

Podobnou šanci rozhodčí nabídli o pár minut později i hostům. Ti ale vyrovnání s díky odmítli. A další podobnou šanci už nedostali.

Zatímco v první dvacetiminutovce padlo na obou stranách celkem 24 trestných minut, ve zbytku zápasu jich bylo pouze šest. A na straně domácích jen dvě. Za krosček si je vykoledoval brankář Ty Conklin.

Střelecké nemohoucnosti družiny kolem Aleše Hemského využila Rudá křídla k pojištění svého náskoku.

Ve druhé třetině nejprve Samuelsson a po něm Hudler zvyšovali už na 3:0. Konečnou podobu výsledku dal v závěrečné části hry další ze švédských útočníků Johan Franzen, který se po zraněním zaviněné pauze trefil už ve čtvrtém utkání v řadě.

"Je to dobrý restart. Nejsem ještě stoprocentně v kondici, ale podobné úspěchy mi hodně pomáhají," těšilo osmadvacetileté křídlo.

Žraloci přeprali Predátory

Pozici lídra celé NHL potvrdili Žraloci ze San Jose. Z ledu průměrného Nashvillu si odvezli jasnou výhru 4:1.

Přesnou trefou k ní přispěli i český forvard Tomáš Plíhal. Pětadvacetiletý rodák z Frýdlantu skóroval podruhé v sezoně. Na svém kontě má i stejný počet asistencí.

Hlavní postavou byl překvapivý tahoun Sharks Devin Setoguchi. Dvoumetrový chasník, jehož zástupci San Jose draftovali v roce 2005 jako číslo osm, zlepšil své letošní statistiky už na dvaadvacet bodů. V kanadském bodování soutěže se posunul už na páté místo.

V souboji s Predators otevřel gólový účet zápasu využitou přesilovkou a podílel se i na trefě Patricka Marleaua v polovině utkání. "Pokud hrajete v útoku s jedněmi z nejlepších hráčů NHL, bodovat prostě musíte," ocenil práci svých spoluhráčů Setoguchi.

Ani v Nashvillu nebyli diváci ochuzeni o pěstní souboj. Atmosféru rozjitřilo zranění domácího kapitána Jasona Arnotta, který po srážce s protihráčem a následném nárazu hlavou do gólmana Boucharda opustil led na nosítkách. Zbývající dvě sekundy do konce úvodní třetiny proto byly odehrány jako součást třetiny druhé.

Po čtvrté brance hostí už neudržel nervy na uzdě "Predátor" Greg de Vries, a jal se i za ostatní vyřizovat účty s Jody Shelleyem. Ve třetí třetině se pobila hned šestice hráčů, mezi níž znovu nechyběla ani výše zmíněná dvojice.

Predators krátce na to dokázali už pouze korigovat na konečných 1:4. Bod si u branky Legwanda připsal nahrávající Radek Bonk.

"Utkání ovládly emoce, které zřejmě vyplynuly z únavy hráčů obou týmů. Byl to nadmíru těžký zápas, ale jsem rád, že jsme ho zvládli," říkal reportérům po utkání kouč vítězů Todd McClellan.

"Arnott snad bude v pořádku. Vypadá to jen na natažené krční vazy. Z nemocnice byl propuštěn, ale v úterý nejspíš ještě bude odpočívat," našel jediný klad na jinak nevydařeném utkání jeho protějšek Barry Trotz.

Pro úplnost. Boxerské souboje byli k vidění i v duelu mezi Torontem a Bostonem (S. Thornton vs. Mayers), i v utkání mezi newyorskými Islanders a hostujícím Vancouverem (Jackman vs. Davison).

Detroit - Edmonton 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky: 7. Kronwall (Hudler), 24. Samuelsson, 35. Hudler, 51. Franzén. Střely na bránu: 45:21.

Nashville - San Jose 1:4 (0:2, 0:2, 1:0)
Branky: 50. Legwand (Bonk) - 15. Setoguchi, 17. Shelley, 28. Plíhal, 32. Marleau. Střely na bránu: 36:34.

NY Islanders - Vancouver 2:1 SN (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 35. Weight, rozh. nájezd Nielsen - 1. Demitra. Střely na bránu: 36:33.

NY Rangers - Ottawa 2:1 SN (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 48. Sjöström, rozh. nájezd Žerděv - 37. Alfredsson. Střely na bránu: 28:29.

Toronto - Boston 2:3 (1:2, 0:1, 1:0)
Branky: 18. J. Blake, 49. Grabovskij - 10. Kessel, 14. Hunwick, 35. Ryder. Střely na bránu: 32:25.

Autor: Radek Weber

18.11.2008 VSTUP DO DISKUSE

POHLEDEM DENÍKU: Zeman a jeho lidé. Co se děje na Hradě?

Odchod vrchního protokoláře Jindřicha Forejta spustil lavinu otázek ohledně toho, jak to vlastně na Pražském hradě chodí.

Zastánci tradičních Vánoc zase bojují proti Santa Clausovi

Praha - Tradiční podobu českých Vánoc před anglosaskými vlivy obhajuje iniciativa Zachraňte Ježíška. Na sociálních sítích ji letos podpořilo už přes 55.000 lidí. Její zastánci brojí především proti všude přítomné reklamě a postavě Santa Clause spojené v počátcích s propagací jednoho výrobku. Míní, že dekorace spojené s touto podobou Vánoc ničí v dětech fantazii, a i když doma dárky třeba dále nosí Ježíšek, představují si ho stále více jako dědu v červeném plášti, což vede k postupnému zapomínání na české tradice a přebírání vzorů z ciziny.

Dana Zátopková brzy opustí nemocnici, Vánoce už stráví doma

Praha - Po více než dvou měsících by měla olympijská vítězka v hodu oštěpem Dana Zátopková opustit střešovickou nemocnici. Čtyřiadevadesátiletá atletická legenda se zotavuje po zlomenině krčku stehenní kosti a následné operaci.