Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jel bych jedině na olympiádu, vzkazuje Hejduk

Ústí n. Labem - Hokejový útočník Colorada Milan Hejduk prozradil, že by rád reprezentoval Česko na olympiádě ve Vancouveru.

17.6.2009
SDÍLEJ:

Milan Hejduk (uprostřed) bude i nadále střílet góly v dresu Avalanche.Foto: REUTERS/Eric Miller

„Odchytit“ hokejovou hvězdu NHL k rozhovoru se zprvu zdálo jako nemožné. I po sezoně má Milan Hejduk diář nabitý. Po týdnu domlouvání se přece jen podařil vybrat termín a místo schůzky.

Exkluzivní rozhovor poskytl Deníku olympijský vítěz z Nagana a forvard Colorada Avalanche na „devatenácté jamce“, tedy v klubovně golfového areál v rodném Ústí.

Ze sezony musíte mít smíšené pocity. Colorado se sice nedostalo do play off, ale vám se bodově dařilo a byl jste vůdcem týmu.

Sezona se hodnotí víceméně z hlediska týmu, a ta byla nejhorší v historii klubu. Takže tam byly jen negativní věci. Ale nebylo to až tak hrozný. Bojovali jsme o play off, ještě do února jsme byli na hraně. Ke konci sezony jsme se ale rozpadli, nic jsme nevyhráli.

Čím si ten náhlý útlum vysvětlujete?

Nevím. Většina kvalitních hráčů se nám zranila, a to tomu určitě nepomohlo. Z nějakého důvodu se to rozpadlo a nefungovalo to.

Takže vaše jubilejní desátá sezona v NHL má hořkou příchuť?

Já osobně jsem spokojený. Sportovní úspěchy tam nebyly skoro žádný, týmu se nedařilo, ale jinak já jsem maximálně spokojený.

Přiblížil jste se hranici šedesáti bodů a navíc jste vsítil třístý gól. To musel být ohromný zážitek.

Bylo to zajímavý tím, že jsem dal třístý gól v jednom zápase společně s Ryanem Smythem. V tom to bylo výjimečný. Jinak asi když člověk hraje dlouho, tak to tam nějak nahází, že jo?

No, ne každému se to povede… Vy jste ale asi čekal, že to letos přijde. Sledoval jste statistiky?

Statistiky nesleduju. Akorát, když jsem se k tomu blížil, tak jsme s Ryanem říkali, že bychom tom mohli dát v jednom zápase. Dělali jsme si z toho srandu a nakonec se to povedlo. (smích)

Za poslední tři roky se Laviny podívaly do play off jen jednou. Proč tak úspěšný klub vyklízí pozice?

Přijde mi, že se klub moc dobře nevyrovnal se zavedením platových stropů. Do té doby jsme měli obrovský rozpočet, jeden z největších, a klub si mohl dovolit jakýkoliv hráče. Najednou se museli začít potýkat s platovým stropem a spoustu kvalitních hráčů pustit. Jiné kluby se s tím vyrovnali líp než my.

Svět postihla finanční krize. Nemohlo se to na tom taky podepsat?

My všichni hráči, nejenom Avalanche, platíme nějaký peníze do escrow. Podle toho, jak se lize daří, dostaneme nějaký peníze zpátky nebo ne. Letos jsme zaplatili asi 18 procent, a to už není úplně příjemná záležitost. Když ti seberou 18 procent z platu, tak asi nebudeš moc nadšenej.

To mně by na živobytí už moc nezbylo… Čekáte, že něco z té částky dostanete zpátky?

Nemyslím si, že nám něco vrátí. Roky předtím se to taky platilo. Peníze jsou v balíku a po sezoně se rozdělují. Loni nám vrátili něco na víc, letos jsme už ale zaplatili 18 procent a příště to mám být ještě horší. To není moc příjemný.

I přes vleklé problémy s koleny jste letos odkroutil všech 82 zápasů. Z toho musíte mít radost, ne?

Něco jsem odehrál pod prášky. Tady v tom věku odehrát v NHL všechny zápas je ale dobrý.

Jak moc složité je se ve 33 letech vyrovnat mladým puškám Ovečkinovi, Malkinovi a Crosbymu?

V první řadě, oni jsou vynikající hráči. Po zavedení platovýho stropu se objevilo v lize spoustu mladých a výborných hráčů, to v minulosti moc nebylo. Dřív se jednou za čas někdo objevil, ale teď je jich tam hodně a jsou výborní.

Dá se odhadnout, jak dlouho vám zdraví dovolí hrát na vrcholu?

Ještě mám rok smlouvu a asi dva roky bych zkusil hrát.

Asi už jedině v NHL, že?

Jo, a pokud možno, tak v jednom klubu, to by bylo dobrý. Jinam se mi už nechce.

Všech deset sezon jste strávil v jednom klubu. Asi tam musíte mít výsostné postavení.

Těžko říct. Znám v tom klubu všechny… (úsměv) Člověk trošku cítí, že pro klub něco odvedl. Nemůžu říct, že by se ke mně za ty roky chovali někdy špatně.

Přiznejte, neuvažoval jste někdy o změně dresu?

Letos jsem o tom chvíli uvažoval. Povídalo se, že bych někam mohl jít, ale jen kdybych chtěl, protože mám ve smlouvě dodatek, že mě nemůžou vyměnit bez mého souhlasu. Když se nám nedařilo, chtěl jsem si někde jinde zahrát. Nakonec jsem si řekl: Nějak se zmátoříme a budeme bojovat o play off a třeba i o Stanley Cup, někdy. Nevím, jak rychle to přijde, ale určitě budou nějaký změny.

Mluvilo se o Pittsburghu. Nelitujete, když Tučňáci vyhráli Stanley Cup?

Kdybych nikdy nevyhrál Stanley Cup, tak bych litoval. Ale díky tomu, že už jsem ten pohár nad hlavou držel, dívám se na to trošku jinak. Hráči, kteří ho za celou kariéru ještě nevyhráli, tak se snaží někam jít, aby ho získali.

Sledoval jste finálovou sérii?

Jen jsem sledoval na teletextu výsledky. Myslel jsem si, že vyhraje Detroit, je to pro mě překvapení.

Zpátky ke Coloradu a Denveru – čím si vás tohle místo získalo?

Jsem takový ten člověk, který když někam jde a zvykne si tam, tak už se nechce nic měnit. Přijde mi, že v Americe není moc lepších státu na žití, ať už jde o počasí nebo lidi. No a hokej tam byl vždycky dobrý, i když poslední roky už moc ne. Když už někde zakořením, tak už tam chci zůstat.

Máte tedy radši hory než moře?

Jo, určitě hory.

Zůstanete v Denveru i po kariéře?

Asi se to stane. Nejsme na sto procent rozhodnutý, ale vypadá to, že jo, asi bychom tam zůstali.

Když se Jan Čaloun vracel do Ústí, říkal, že se vás pokusí přemluvit k návratu domů, abyste si spolu zahráli v jednom týmu.

Nevím, jestli to vyjde. Spíš to vypadá, že si spolu v Ústí zahrajeme jedině za starou gardu, co? Nebo ne? (směje se a obrací pohled na Jana Čalouna, který sedí s námi u stolu. „Asi jo, asi až za starou gardu,“ odpovídá Čaloun trochu sklesle – pozn. red.)

Opravdu neuvažujete o tom, že byste hrál hokej někde v Česku?

Zatím ne.

Sledujete, jak si počínají Ústečtí Lvi?

Sleduju to přes internet. Přál jsem jim, aby se vrátili do extraligy. Celou sezonu hráli výborně, vyhráli soutěž a akorát to nevyšlo v baráži.

Co vás ve třiatřiceti žene dopředu? Máte nějaké mety, ambice?

Mety ne. Už loni jsem se trošku zamýšlel a hokej mě pořád baví. Je sranda. I když se nám třeba nedařilo, furt byla sranda chodit na tréninky nebo zápasy a být mezi tou partou. To člověk už nikde jinde nezažije.

Získal jste Stanley Cup, máte zlato z olympiády. Ve sbírce vám však chybí titul mistra světa. Nemrzí vás to?

Ani ne. Na mistrovství světa už určitě nepojedu, to vím stoprocentně. Kam bych ještě jel, kdyby mě pozvali, je jedině olympiáda. Nedá se nic dělat, nedá se asi vyhrát všechno. (smích)

Když Jágr oznámil návrat do reprezentace, nenapadlo vás to samé?

O tom jsem neuvažoval. Celou sezonu beru nějaký prášky a když skončí sezona, tak jsem rád, že je konec. Kdyby mistrovství bylo uprostřed sezony, tak by to bylo lepší.

Příští rok bude zimní olympiáda ve Vancouveru. Láká vás to?

Určitě. V případě, když budou mít o mě zájem, tak byl určitě jel.

Momentálně trávíte čas v rodném Ústí. Jak vypadá vaše příprava na novou sezonu?

Jezdím na kole, chodím do posilovny, to je asi všechno.

A hrajete golf, který jste kvůli problémům s koleny vyměnil za tenis.

Golf mě baví nejvíc.

Odreagujete se u něj?

Já považuju golf za nejlepší sport na světa. Hokej nebo fotbal můžete hrát jen do určitého věku, pak už to jde blbě. Golf se dá hrát i třeba s hráčema, kteří nejsou na stejný výkonnostní úrovni, člověk hraje proti hřišti. V tenise, když to jeden umí a druhý ne, tak si spolu nezahrajou. Golf je pro mě dobře vymyšlený, je to dobrý sport.

Po sezoně máte i víc času na rodinu. Jak rostou dvojčata?

Klukům už bude pět let, je těžký tomu uvěřit. Je s nima sranda, čím dál tím větší.

V týdnu jsem je viděl na tenise s vašimi rodiči. Vedete je k tenisu spíš než k hokeji?

Letos začali v Americe chodit na hokej a na fotbal. Bylo by dobrý, aby uměli hrát i tenis a tak je máma trénuje.

Takže se snažíte, aby byli všestrannými sportovci?

Nemusí to být hokej. Je těžký očekávat, že vaše děti budou vrcholoví sportovci. Zas tolik lidí se k tomu nedostane. Chtěl bych, aby se uměli postavit ke každému sportu a pak ať si vyberou.

Vaše děti jsou Američany?

Jsou, protože se v Americe narodili. Mají ale i český občanství. Doma na ně mluvíme samozřejmě česky, všude jinde slyší angličtinu. Když si hrají, tak spíš mluví anglicky.

Čeština jim problémy nedělá?

Snažíme se, aby uměli česky, proto se doma česky bavíme. Teď začnou chodit do školy a asi je budeme muset učit doma číst a psát v češtině, jinak by to nikdy nepochytili.

Kdy se vracíte do Ameriky?

Začátkem srpna, protože děti půjdou do nultého ročníku školy, který je povinný. Camp začíná až v půlce září. Hráči se ale sjíždí do Coloradu už před campem, takže tam budeme společně chodit na led.

Autor: Pavel Mikeš

17.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Donald Trump
10

Jenom taktizuje, reagují Mexiko a Kanada na Trumpova slova o konci NAFTA

Paragliding. Ilustrační snímek.
AKTUALIZOVÁNO
15

Paraglidista zemřel při pádu na pole. Záchranáři ho oživovali marně

AKTUALIZOVÁNO

Policie kopii spisu k Čapímu hnízdu poslancům nevydá

Členové sněmovního mandátového a imunitního výboru, kteří mají poslancům doporučit postoj k žádosti policie o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo, budou do spisu moct jen nahlédnout. Jejich žádost o kopii spisu zamítlo krajské policejní ředitelství v Praze.

Motory v raketách KLDR jsou asi ruská dezinformace, řekl ukrajinský velvyslanec

Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis dnes spolu s krajany žijícími v naší zemi oslavil Den státní vlajky Ukrajiny. Při té příležitosti připomněl, že Češi vůbec nemají představu, jakých zločinů se Rusko ve válce proti Ukrajině na východě země dopouští. Vyjádřil se i k některým dalším událostem týkajícím se jeho vlasti.

Do Německa se vrátila část zlatého pokladu, ukrytá před Rusy v zahraničí

Německá ústřední banka ve středu oznámila, že se jí podařilo tři roky před plánovaným temínem dokončit iniciativu, na jejímž základě se vrací do Německa polovina německých zlatých rezerv, ukrytých během studené války v zahraničí.

Češi na cestách? Vítězí u nich hlavně exotika, i díky levným letenkám

/INFOGRAFIKA/ Letecká doprava se těší stále větší popularitě. I Češi už objevili kouzlo levných letenek, díky kterým se dostanou do vzdálenějších destinací za ceny, které by ještě před pár lety byly utopií.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení