Finský útočník Jussi Jokinen v pátečním utkání NHL při své premiéře v dresu Pittsburghu zařídil gólem a proměněným nájezdem výhru Penguins nad New Yorkem Rangers 2:1.

Třicetiletý kanonýr, který byl ve středu vyměněn z Caroliny, otevřel skóre zápasu, když po 30 sekundách třetí třetiny zlomil bezbrankový stav. Za hosty v 56. minutě vyrovnal Rick Nash, ale v rozstřelu byl jediným úspěšným střelem znovu Jokinen, který skóroval v úvodní sérii.

"Na ranním rozbruslení prohlásil, že se nám bude snažit pomoct, jak jen bude moct. Vzal to pěkně zhurta," řekl po utkání s úsměvem na Jokinenovu adresu obránce Brooks Orpik.

Tučňákům, kterým v sestavě stále chybí zraněný Sidney Crosby, se tak povedla odveta za středeční debakl 1:6, který utrpěli v Madison Square Garden. "Je jasné, že všichni budou mluvit o nové posile, ale hlavní hvězdou večera byl Fleury," vyzdvihl výkon brankáře útočník Pascal Dupuis.

Gólman Pittsburghu, jenž před dvěma dny inkasoval z 39 střel šest gólů, zneškodnil 34 pokusů Rangers i všechny tři nájezdy a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Veterán Prospal připravil jediný gol Columbusu

Z českých hokejistů se v šesti pátečních duelech zapsal do statistik pouze Václav Prospal. Osmatřicetiletý veterán zaznamenal asistenci u jediného gólu Columbusu, který prohrál v důležitém souboji celků bojujících v Západní konferenci o účast v elitní osmičce se St. Louis 1:3. Blues si tak upevnili osmou pozici, na níž mají nyní náskok tří bodů právě před Columbusem a Edmontonem.

Vyrovnaný zápas rozhodl závěr druhé třetiny. Blue Jackets v 39. minutě vyrovnali na 1:1, už devět sekund poté ale domácí kapitán David Backes vrátil St. Louis vedení. Náskok pak Blues udrželi až do konce, sekundu před závěrečnou sirénou jej pojistil trefou do prázdné branky Patrik Berglund.

"Nejlepším hráčem na ledě byl náš kapitán," konstatoval trenér vítězů Ken Hitchcock. Backes skóroval v druhém zápase za sebou poté, co nedal gól v předchozích 14 utkáních. "Potřebovali jsme, aby se chytil, a zdá se, že se mu to povedlo v pravý čas," dodal Hitchcock.

Backes se prosadil po rychlém výpadu do útočného pásma v hodně nestřelecké pozici, puk za záda brankáře Bobrovského nasměroval vsedě. "Jak se mi to povedlo? Nemůžu vám přece prozradit všechna svá tajemství," žertoval po zápase Backes. "Věděli jsme, co je dnes ve hře. V případě porážky nás mohl soupeř přeskočit v tabulce. Jsme rádi, že jsme to zvládli," dodal kapitán Blues.

Dacjuk zařídil vydřenou výhru Detroitu nad Coloradem

Povinnou výhru vybojovali také hokejisté Detroitu, kteří jsou v tabulce Západní konference jen o bod před St. Louis. Na dva body v souboji s nejslabším týmem NHL Coloradem se ale Red Wings nadřeli a získali je až po vítězství 3:2 v prodloužení.

Rozhodující gól vstřelil 16 sekund před koncem nastaveného času Pavel Dacjuk, jenž předtím v deváté minutě otevřel skóre zápasu. "Získali jsme důležité dva body," radoval se trenér Mike Babcock, jehož svěřenci se v neděli utkají právě s rivaly ze St. Louis. "Bude to možná klíčový zápas celé základní části. Soupeř má dvě utkání k dobru, takže nesmíme zaváhat," doufal Babcock.

První vítězství po odchodu Jaromíra Jágra do Bostonu vybojovali hokejisté Dallasu. Poté, co ve středu prohráli v Anaheimu 2:5, tentokrát ve stejné hale zvítězili 3:1.

Všechny góly padly už v první třetině, jednou se prosadil Lane MacDermid, který skóroval i v druhém utkání po výměně z Bostonu. Premiérovou trefou v NHL přispěl k výhře Stars také nováček Alex Chiasson.

Výsledky NHL:

Buffalo – Ottawa 4:2 (1:1, 0:0, 3:1)
Branky: 7. Adam, 44. Ott, 55. Flynn, 55. Hecht – 13. Methot, 42. Gryba. Střely na branku: 30:37. Diváci: 18.811.

Pittsburgh – New York Rangers 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0)
Branky: 41. a rozh. nájezd J. Jokinen – 56. Nash. Střely na branku: 27:35. Diváci: 18.659.

Colorado – Detroit 2:3 v prodl. (1:2, 0:0, 1:0 – 0:1)
Branky: 12. Olver, 47. Parenteau – 9. a 65. Dacjuk, 12. Nyquist. Střely na branku: 35:31. Diváci: 18.007.

Anaheim – Dallas 1:3 (1:3, 0:0, 0:0)
Branky: 10. Cogliano – 10. MacDermid, 14. Nystrom, 20. Chiasson. Střely na branku: 28:25. Diváci: 16.884.

St. Louis – Columbus 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky: 36. Stewart, 39. Backes, 60. Berglund – 39. Anisimov (Prospal). Střely na branku: 19:27. Diváci: 19.224.

San Jose – Calgary 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)
Branky: 43. Boyle, 58. Pavelski – 18. Bäcklund. Střely na branku: 41:24. Diváci: 17.562.¨

1. Vancouver 37 20 6 11 98:93 46
2. Minnesota 37 21 2 14 100:97 44
3. Edmonton 37 16 7 14 99:102 39
4. Calgary 36 13 4 19 97:128 30
5. Colorado 37 12 5 20 89:117 29