Další šok, německé komando trumflo Slováky

Bratislava, Košice - Rusko mělo na hokejovém mistrovství světa znovu na kahánku, Slovinsko pokořilo 6:4 až díky dvěma gólům v závěru. Kanada převálcovala 9:1 Francii a Švýcarsko se vypořádalo obstojně s Běloruskem 4:1.

1.5.2011

Němečtí hokejisté si na MS připsali druhý cenný skalp.Foto: ČTK

Hokejisté Ruska se po úvodním zaváhání s Německem trápili i v druhém vystoupení na mistrovství světa v Bratislavě se Slovinskem, ale nakonec si po výhře 6:4 nad nováčkem elitní kategorie připsali první body na turnaji.

Blamáž sborné ale odvrátil až v 57. minutě trefou na 5:4 Alexandr Radulov a výsledek potvrdil 38 vteřin před koncem Sergej Zinovjev.

Němci po výhře nad Ruskem uspěli na mistrovství světa v Bratislavě i proti domácímu Slovensku a po výhře 4:3 si zajistili vítězství v základní skupině A.

Outsider vedl ještě v 46. minutě 4:0 a po slovenském snížení v závěru odolal tlaku domácích. Němci vyhráli skupinu A, v osmifinále jsou i Slováci a Rusové, Slovinsko bude hrát o udržení.

Kanada zvítězila na mistrovství světa v Košicích nad Francií 9:1 a stejně jako v pátek proti Bělorusku potvrdili roli favorita v základní skupině B, kterou vedou bez ztráty bodu.

Postarali se o nejvyšší výsledek dosavadního průběhu turnaje. Francie svůj jednobodový zisk ze zápasu se Švýcarskem nerozšířila a v úterý proti Bělorusům bude usilovat o únik bojům o udržení.

Hokejisté Švýcarska po úvodní ztrátě bodu s Francií v druhém vystoupení na mistrovství světa v Košicích porazili Bělorusko jednoznačně 4:1 a zajistili si ve skupině B po Kanadě jako druzí postup do osmifinálové fáze.

Švýcaři budou v úterý bojovat se suverénní Kanadou o první místo a body do další fáze. Bělorusové jsou bez bodů a musejí porazit Francii, aby nehráli ve skupině o udržení.

Skupina A

Slovensko - Německo 3:4 (0:0, 0:3, 3:1)

O výhře rozhodli svěřenci trenéra Uweho Kruppa třemi góly v druhé třetině. Na turnaji semifinalisté loňského domácího světového šampionátu inkasovali poprvé až po 105 minutách a 26 vteřinách.

Slováci nastoupili už s Mariánem Hossou a Handzušem a snažili se rychle získat vedení. Surový ale ztroskotal na Pätzoldovi, jenž dostal přednost před Endrasem, který vychytal proti Rusku čisté konto.

Pak měli domácí 116 vteřin výhodu přesilové hry, Gáborík trefil horní tyč a v úniku byl faulován Mariánem Hossou Patrick Reimer, ale trestné střílení neproměnil. V oslabení při Zedníkově trestu zahrozil také Stümpel a na druhé straně trefil Dietrich tyč. Další možnost měl v přesilovce Gáborík, ale trefil Pätzolda do masky.

Druhé dějství patřilo Německu, které bylo od začátku aktivní a v 25. minutě otevřel po rychle kombinaci Greilingera a Ullmanna skóre volný Müller. Vpolovině utkání pomohla Pätzoldovi po Handzušově střele levá tyč.

Pak Němci přečkali oslabení při trestu Lavalleeho a krátce poté udeřili znovu, když ve středním pásmu ztratil puk Marián Hossa a po přečíslení tří na dva skóroval z mezikruží Tripp. A po další nevyužité přesilovce Slovenska zvýšil na 3:0 po Ullmannově přihrávce Hördler.

Už na čtyřbrankový rozdíl upravil z první nebezpečné akce Kruppova výběru v závěrečném dějství Schütz. Jenže Slováci se nevzdali. Za 49 sekund se prosadil před brankovištěm Nagy a v 48. minutě se trefil při Greilingerově pobytu na trestné lavici i Stümpel, který dorazil puk po Nagyově střele.

Němci se pak ubránili při dvou oslabeních, ale tři vteřiny po skončení toho druhého v 53. minutě z další dorážky snížil na rozdíl jediného gólu Demitra. Obrat však Slovensko nedotáhlo: v další velké šanci neuspěl Demitra, při power play ještě marně střílel Marián Hossa a Demitra branku také minul.

Branky a nahrávky:
46. Nagy (Bartečko), 48. Stümpel (Nagy, Šatan), 53. Demitra (Marián Hossa) - 25. Müller (Ullmann, Greilinger), 34. Tripp (Schütz, Mauer), 37. Hördler (Ullmann, Müller), 45. Schütz (Tripp, Lavallee). Rozhodčí: Burchell (Kan.), Lärking (Švéd.) - Carnathan (USA), Deďulja (Běl.). Vyloučení: 5:10. Využití: 1:0. Diváci: 9303.

Slovensko: Halák - Jurčina, Baranka, Podhradský, Štrbák, Majeský, Graňák - Marián Hossa, Stümpel, Demitra - Gáborík, Handzuš, Marcel Hossa - Šatan, Surový, Zedník - Radivojevič, Nagy, Bartečko - Ružička. Trenér: Glen Hanlon.
Německo: Pätzold - Krueger, Dietrich, Holzer, Braun, Lavallee, Hördler, Goc - Wolf, Hospelt, Rankel - Greilinger, Ullmann, Müller - Tripp, Schütz, Gogulla - Kreutzer, Barta, P. Reimer. Trenér: Uwe Krupp.

Rusko - Slovinsko 6:4 (1:0, 1:1, 4:3)

Slovinci, kteří v prvním duelu prohráli se Slovenskem, budou v úterním utkaní bojovat o únik skupině o udržení s Německem a k naději musejí vyhrát v základní hrací době.

V úvodu měl šanci Kovalčuk, ale zasáhl gólman Andrej Hočevar, který oproti prvnímu utkání nahradil v brance Kristana. V páté minutě se při vyloučení Mateje Hočevara favorizovaná sborná dočkala vedení, když Aťušov trefil od modré čáry skákavou přihrávku přesně do pravého horního rohu.

V další přesilovce pálil nebezpečně Tjutin. Po vyloučení Zinovjeva na dvě minuty a Jemelina za zákrok na Jegliče na pět minut a do konce utkání hráli Slovinci dokonce 112 vteřin v pěti proti třem, ale neuspěli. Na konci úvodní části nevyužil šanci sborné Afinogenov a na druhé straně neuspěl Robar.

V 23. minutě mohl vyrovnat po samostatném úniku Pance, ale na Nabokova nevyzrál. Po faulech Kajgorodova a Arťuchina se bránili Rusové dalších 89 vteřin ve třech proti pěti, ale Marcel Rodman z dorážky neuspěl. V 30. minutě po Gregorcově přihrávce už při hře pět na pět vyrovnal Hebar. Rusku vrátil vedení v 36. minutě Afinogenov, ale trápení obhájců stříbra pokračovalo.

Vyrovnat se totiž podařilo v 43. minutě z dorážky Goličičovi a ani trefy Kulikova a Arťuchina během 38 sekund v 47. minutě Rusku klid nepřinesly. Hned za 28 vteřin totiž snížil opět Goličič a v 52. minutě vyrovnal povedenou trefou Pajič, útočník prvoligového Ústí nad Labem.

Šanci sborné pak nevyužil Zaripov, ale Radulov už se na brankovišti prosadil. Slovinci ještě mohli odvrátit porážku, ale Nabokov byl na místě a překvapení definitivně odmítl Zinovjev.

5. Aťušov (Kovalčuk, Radulov), 36. Afinogenov (Kornějev), 47. Kulikov (Kajgorodov), 47. Arťuchin (Afinogenov, Kajgorodov), 57. Radulov (Kovalčuk, Gorovikov), 60. Zinovjev (Zaripov) - 30. Hebar (Gregorc), 43. Goličič (Šivič, M. Hočevar), 48. Goličič (D. Rodman), 52. Pajič (Tavželj). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.), Persson - Tillerkvist (oba Švéd.), Valach (SR). Vyloučení: 4:3, navíc Jemelin (Rus.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 9090.

Rusko: Nabokov - Nikulin, Bělov, Aťušov, Tjutin, Kalinin, Kornějev, Kulikov, Jemelin - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Radulov, Těreščenko, Kovalčuk - Arťuchin, Kajgorodov, Afinogenov - Kuljomin, Gorovikov, Tarasenko. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Slovinsko: A. Hočevar - Kužnik, Kranjc, Robar, Gregorc, Tavželj, Pretnar, Dervarič, Kovačevič - D. Rodman, M. Rodman, Razingar - Jeglič, Tičar, Sabolič - Pance, Pajič, Šivic - Goličič, M. Hočevar, Hebar. Trenér: Matjaž Kopitar.

1. Německo 2 2 0 0 0 6:3 6
2. Slovensko 2 1 0 0 1 6:5 3
3. Rusko 2 1 0 0 1 6:6 3
4. Slovinsko 2 0 0 0 2 5:9 0

Skupina B

Kanada - Francie 9:1 (3:0, 2:1, 4:0)

Už v 16. vteřině šel pykat za nebezpečnou hru vysokou holí sparťanský útočník Sacha Treille a Kanaďané nabídnutou přesilovou hru využili. V čase 1:02 otevřel skóre obránce Gragnani střelou z pravého kruhu do pravého horního rohu Huetovy branky a čerstvá posila z Buffala potvrdila svou produktivitu z play off NHL.

V sedmé minutě se Javorové listy radovaly podruhé, když Spezzovu přihrávku před brankoviště srazil nešťastně do vlastní branky Bachet. Francouzi mohli snížit, ale v únicích neuspěli Stéphane Da Costa a dokonce v oslabení Besch. V 13. minutě po chybě ve francouzské obraně zvýšil bekhendem osamocený Skinner.

Do druhé části nahradil ve francouzské brance Hueta Lhenry a Francouzi po zlepšené hře v polovině utkání snížili. Nejdříve nevyužili Nealův trest, ale při vyloučení Gragnaniho se prosadil Bellemare. Francouzi hráli ještě další dvě přesilovky, v nichž neuspěli, a v 37. minutě během 43 vteřin pojistili náskok favorita Stewart a Pietrangelo.

V závěrečném dějství zvýraznili rozdíl Burns a Nash, Phaneuf pak ještě trefil horní tyč. Po Beschově faulu si připsal druhou trefu v utkání z trestného střílení Skinner a výsledek ještě dovršil Zajac.

2. Gragnani (Spezza, Phaneuf), 7. Spezza (Phaneuf), 13. Skinner (Tavares), 37. Stewart (Skinner, Tavares), 37. Pietrangelo, 42. Burns (Neal, Nash), 45. Nash, 55. Skinner z trestného střílení, 58. Zajac (Clutterbuck, Pietrangelo) - 30. Bellemare (S. Treille, Auvitu). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Odinš (Lot.) - Schrader (Něm.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 5:6. Využití: 2:1. Diváci: 4457.

Kanada: James Reimer (47. Dubnyk) - Phaneuf, Burns, L. Schenn, Methot, Gragnani, Pietrangelo, Scalzo - Clutterbuck, Zajac, Ladd - Neal, Duchene, Nash - Eberle, Spezza, E. Kane - Stewart, Tavares, Skinner. Trenér: Ken Hitchcock.
Francie: Huet (21. Lhenry) - Auvitu, Besch, Bachet, Hecquefeuille, Moisand, Roussel, Janil - Meunier, Bellemare, S. Treille - Fleury, S. Da Costa, Desrosiers - Tardif, Gras, T. Da Costa - Romand, B. Henderson, Raux - Arrossamena. Trenér: David Henderson.

Švýcarsko - Bělorusko 4:1 (1:0, 3:1, 0:0)

Bělorusové nastoupili už z posilou z Montrealu Andrejem Kosticynem, ale od osmé minuty prohrávali, když se při Meleškově vyloučení prosadil tečí Diazovy střely od modré čáry Gardner. Švýcaři se ubránili v první třetině i při Diazově trestu, ale o vedení přišli po 93 vteřinách druhého dějství, když se střelou z mezikruží prosadil Korobov.

Vedení vrátil Švýcarsku v 25. minutě obránce Bezina, který po výletu po levé straně se místo objetí branky natlačil u pravé tyče před Mezina a bekhendem skóroval. Za tři minuty se prosadil podruhé v utkání Gardner, který zůstal nepokrytý u levé tyče a Mezin neměl šanci zasáhnout.

Navíc v 31. minutě ujel při Bezinově vyloučení v oslabení Rüthemann a po úniku upravil na 4:1. Další možnost nevyužil po přečíslení Ambühl.

V úvodu závěrečného dějství nepřekonal Moser v sólovém úniku Mezina a v závěru mohl ještě zkorigovat výsledek Grabovskij, ale stav se v poslední dvacetiminutovce už nezměnil.

Branky a nahrávky: 8. Gardner (Diaz, Moser), 25. Bezina (Rüthemann, Gardner), 28. Gardner (B. Gerber, Rüthemann), 31. Rüthemann (Ambühl, Du Bois) - 22. Korobov (Kosťučenok, Stepanov). Rozhodčí: Ország (SR), Piechaczek - Schulz (oba Něm.), Gebauer (ČR). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3193.

Švýcarsko: Stephan - Diaz, Bezina, B. Greber, Du Bois, Seger, Sbisa, Vauclair, Furrer - Plüss, Rüthemann, Gardner - Ambühl, Monnet, Sprunger - Trachsler, Lötscher, Moser - Stancescu, Bieber, Lemm. Trenér: Sean Simpson.
Bělorusko: Mezin - Stasenko, Denisov, Kosťučenok, Korobov, Goroško, Kolosov, Rjadinskij - Ugarov, Grabovskij, A. Kosticyn - Děmagin, Stepanov, Kitarov - Kulakov, Drozd, Meleško - Stas, Pavlovič, Kovyršin - Michalev. Trenér: Eduard Zankovec.

1. Kanada 2 2 0 0 0 13:2 6
2. Švýcarsko 2 1 1 0 0 5:1 5
3. Francie 2 0 0 1 1 1:10 1
4. Bělorusko 2 0 0 0 2 2:8 0

1.5.2011

Veslařský svět v černém. V Mařaticích pohřbili nadějného veslaře Michala Plocka

Uherské Hradiště – S juniorským mistrem Evropy i mistrem světa dvaadvacetiletým Michalem Plockem se přišly v pondělí 5. prosince rozloučil na jeho poslední cestě zhruba dvě stovky známých, přátel a rodinných příslušníků do obřadní síně hřbitovu v Uherském Hradišti, Mařaticích. Talentovaný veslař a nástupce Ondřeje Synka byl 28. listopadu nalezen mrtvý v loděnici pražské Dukly, za níž vesloval.

CNN: Pražské vánoční trhy jsou mezi desítkou nejlepších na světě

Praha - Mezi desítku nejlepších vánočních trhů na světě zařadila americká televizní stanice CNN tržiště na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze. Reportér zaměřený na cestování ocenil každodenní otevírací dobu stánků i blízkost obou hlavních tržišť, stejně jako kvalitu zdejších klobás a piva.