Kanaďané vedli velmi brzy 2:0, v dalším průběhu i 5:1, ale sborná měla poté celou třetí třetinu na vyrovnání. Kolébka hokeje však těsný náskok uhájila a slaví již šestnácté juniorské zlato. Rusové mají medaili pátý rok po sobě.

"Je to úžasné. Moc jsem chtěl pomoci Kanadě zpátky na vrchol a každý v tom odehrál svou roli. Zazpívat si po utkání hymnu se skvělými fanoušky, kteří nás podporovali na každém kroku, to bylo něco mimořádného," prohlásil kapitán vítězů Curtis Lazar.

Natěšená Kanada s podporou vyprodaného hlediště v zádech vtrhla do finále, v němž český hokej zastupoval čárový sudí Miroslav Lhotský, jako uragán a za pouhé dvě minuty a 32 vteřin od úvodního buly vyhnala z branky gólmana Šestjorkina. Už v čase 0:23 otevřel skóre Duclair, poté usměrnil Pointovu bekhendovou přihrávku před brankoviště Paul a zvýšil.

"Začali jsme ten zápas opravdu špatně, když jsme je nechali dát dva góly, dva zbytečné góly…" litoval nepovedeného nástupu do bitvy o zlato útočník poražených Nikolaj Goldobin.

Mezi tyče následně zamířil Sorokin a už minutu nato měl obrovské štěstí, když Duclairovi sklouzl při bekhendové dorážce do téměř prázdné branky kotouč a poslal ho jen do jejího oblouku. V tu chvíli jako kdyby se sborná vyškrábala nad hladinu a zhluboka nadechla, neboť zbytek úvodní třetiny, jež se hrála v obrovském tempu, se začal odehrávat pod její taktovkou.

Kanadě nepřinesl klid ani pátý gól

A odměna za to, že ani náznakem nerezignovali a místo toho zvýšili důraz a obrátky, přišla pro ruské mladíky v 10. minutě, kdy z kruhu pro vhazování dokonale přesnou bombou o tyč snížil Judin. Následně sborná přežila bez úhony první přesilovku zápasu, po níž se vyznamenal domácí brankář Fucale, jenž vytěsnil ránu Barbašova.

Skvělý hokej pokračoval i ve druhé části. Na začátku 26. minuty využil toho, jak daleko to měli Rusové na svou střídačku, McDavid a zakončením svého sóla mezi Sorokinovy betony vrátil Kanadě nejen dvoubrankový náskok, ale i větší klid. V 28. minutě navíc zvýšil na 4:1 povedenou ranou Domi a ruská střídačka sáhla po oddechovém času.

I přesto již po polovině základní hrací doby přidal tečující Reinhart pátý zásah a zdálo se, že Rusové už podruhé nenajdou síly na jakýkoli náznak odporu. Omyl, opak byl pravdou. Tři a čtvrt minuty jim stačilo na to, aby se dostali na dostřel jediného gólu.

Rusko nesložilo zbraně

Stíhací jízdu odstartoval při přesilovce v 35. minutě důrazný Barbašov, přečíslení dvou na jednoho zužitkoval o 32 sekund později Tolčinskij a po dalším závaru na brankovišti využil další přesilovku Goldobin. Možnost oddechového času využila rázem i Kanada. Blízko vyrovnání byl krátce před druhou pauzou Bučněvič.

"Jsou týmem, který se nikdy nevzdává," uvedl na adresu Rusů kanadský bek Josh Morrissey. "Měli jsme tam určitý výpadek ve druhé třetině, ale jsem pyšný na to, jak jsme se s tím ve druhé přestávce vypořádali, jak jsme se vrátili na led ve třetí třetině a zamknuli to," dodal Morrissey.

Ve třetím dějství Duclaira vychytal Sorokin, skvělý zákrok vytáhl i proti McDavidovi při přečíslení dvou na jednoho. Rusové sice dřeli, ale příležitostí už zdaleka tolik neměli. Zejména proto, že Kanaďané si těsného náskoku očividně hodně vážili a výrazně lépe bránili. Změnu nepřinesla ani závěrečná power play se šancemi na obou stranách.

"Možná to bylo dramatičtější, než by muselo být, ale bylo to úžasné a já na to nikdy nezapomenu," prohlásil Morrissey.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Torontu - finále:

Kanada - Rusko 5:4 (2:1, 3:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 1. Duclair (Domi), 3. Paul (Point, Virtanen), 26. McDavid (Morrissey), 28. Domi, 33. Reinhart (Domi) - 10. Judin (Golyšev, Dergačov), 35. Barbašov (Bučněvič, Judin), 35. Tolčinskij (Goldobin, Valijev), 38. Goldobin (Tolčinskij, Kameněv). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Wehrli (Švýc.) - Lhotský (ČR), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 4:1, navíc Pajgin (Rusko) do konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 19.014.

Kanada: Fucale - Theodore, Nurse, Bowey, Morrissey, Hicketts, Heatherington, Morin - Duclair, Reinhart, Domi - Lazar, McDavid, Ritchie - Paul, Petan, Virtanen - Point, Gauthier, Crouse. Trenér: Benoit Groulx.
Rusko: Šestjorkin (3. Sorokin) - Rafikov, Bryncev, Čerepanov, Gavrikov, Judin, Pajgin, Valijev, Provorov - Bučnevič, Barbašov, Lešenko - Mamin, Fišenko, Brjukvin - Golyšev, Šarov, Dergačov - Goldobin, Kameněv, Tolčinskij. Trenér: Valerij Bragin.

Konečné pořadí MS: 1. Kanada, 2. Rusko, 3. Slovensko, 4. Švédsko, 5. USA, 6. Česká republika, 7. Finsko, 8. Dánsko, 9. Švýcarsko, 10. Německo

Přehled medailistů a umístění českého (československého) týmu na MS hokejistů do 20 let: