Kazachstán padl na MS s Finskem a sestupuje, elitu opouští i Itálie

Helsinky/Stockholm - Hokejisté Kazachstánu prohráli s Finskem 1:4, na výhře se podílel dvěma brankami a dvěma asistencemi Veltteri Filppula. Rusko si připsalo sedmou výhru.

14.5.2012

Alexej Těreščenko z Ruska (uprostřed) a brankář Itálie Thomas Tragust na mistrovství světa. Foto: ČTK/AP/Janerik Henriksson

Hokejisté Itálie jsou druhým sestupujícím týmem z elitní skupiny mistrovství světa. Italové prohráli ve svém posledním zápase v základní části šampionátu s Ruskem 0:4 a po roce se vracejí do divize I. Sborná si dnes bez problémů připsala sedmou výhru na turnaji a jako jediný tým v první části mistrovství neztratila ani bod.

Italové potřebovali k udržení šance na setrvání mezi elitou Rusko porazit, jejich hokejové schopnosti jim ale něco podobného nedovolily. Sborná, v sestavě ještě bez dvojice posil z Washingtonu Ovečkina a Sjomina, sice nepředvedla oslnivý výkon a hrála "na půl plynu", zápas však bez problémů kontrolovala.

Skóre otevřel v 11. minutě Dacjuk, další dva góly Rusové přidali ve druhé třetině a poslední v závěrečné části. Italům k úspěchu nepomohla ani skutečnost, že od druhé třetiny se v ruské brance objevila týmová trojka Birjukov. Ten si v průběhu zápasu připsal i několik těžších zákroků a i díky němu sborná podruhé za sebou a celkově potřetí na MS neinkasovala.

Skupina B (Stockholm):

Rusko - Itálie 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 11. Dacjuk (Kuzněcov), 25. Kuzněcov (Kuljomin, I. Nikitin), 29. J. Birjukov (Malkin, Pěrežogin), 54. Popov (Pěrežogin). Rozhodčí: Johansson (Švéd.), Baluška - Valach (oba SR), Semjonov (Est.). Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 2336.

Rusko: Varlamov (21. M. Birjukov) - I. Nikulin, J. Birjukov, Medveděv, Denisov, Nikitin, Rjasenskij, Jemelin - Pěrežogin, Malkin, Popov - Kuzněcov, Dacjuk, Kuljomin - Žerděv, Těreščenko, Širokov - Ketov, Svitov, Kokarev. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.
Itálie: Tragust - Plastino, De Marchi, Johnson, Larkin, Hofer, Egger, Marchetti - Ansoldi, Tudin, Scandella - Sirianni, Rocco, Fontanive - Insam, Felcetti, Iannone - Iori, De Toni, Bernard - Edwardson. Trenér: Rick Cornacchia.

Kazachstán padl s Finskem a sestupuje

Mikko Koivu z Finska (vpravo) a Dmitrij Upper z Kazsachstánu na buly.Hokejisté Kazachstánu prohráli ve svém posledním zápase v základní skupině A mistrovství světa s Finskem 1:4 a jsou prvním sestupujícím týmem. Na výhře domácích se výrazně podílel útočník Valtteri Filppula, který vstřelil dvě branky a u zbývajících dvou si připsal asistenci.

"Myslím si, že jsme odehráli dobrý zápas na konec základní části. Teď máme dva dny na to, abychom se připravili na čtvrtfinále," řekl Filppula, podle nějž hráči Suomi splnili stanovený taktický plán.

"Začali jsme dobře, hodně času jsme hráli u nich v pásmu a dobře bránili. To je přesně to, co máme hrát. Když se budeme držet plánu, věřím, že můžeme uspět," dodal útočník Detroitu.

Kazaši potřebovali k uchování šance na udržení mezi elitou Finy porazit v normální hrací době, k tomu ale měli daleko. Seveřané se sice gólově prosadili až ve druhé třetině, již v první části ale měli velkou střeleckou převahu.

O nerozhodný stav se zasloužil hlavně brankář Kolesnik, který si připsal za úvodních dvacet minut dvacet zákroků. Pak ale Finové využili dvě přesilové hry a bylo o vítězi jasno. Kazachstánu se podařilo prosadit až ve třetí třetině za stavu 0:4, kdy také využili jednu z početních výhod.

Finsko se tak před posledním hracím dnem úvodní části šampionátu posunulo na druhé místo tabulky, v úterý ale může Seveřany předstihnout tým USA.

Skupina A (Helsinky):

Finsko - Kazachstán 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 25. J. Jokinen (Mäenpää, Filppula), 32. Mäenpää (Hietanen, Filppula), 38. Filppula (Kiiskinen, M. Koivu), 42. Filppula (M. Koivu, Hietanen) - 50. Puškarev (Upper, Novopašin). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Lärking - Dahmen (oba Švéd.), Blümel (ČR). Vyloučení: 5:9. Využití: 3:1. Diváci: 12.443.

Finsko: Vehanen - Mäenpää, Hietanen, Väänänen, Järvinen, Kukkonen, Jaakola, Niskala - J. Jokinen, M. Koivu, Filppula - Pesonen, Immonen, Mikael Granlund - Kiiskinen, N. Kapanen, Komarov - Pihlström, Kontiola, Tuppurainen - Pyörälä. Trenér: Jukka Jalonen.
Kazachstán: Kolesnik - Novopašin, Litviněnko, Troščinskij, Jakovenko, Korabejnikov, Kolesnikov, Savčenko, Fadějev - Puškarev, Upper, Žajlajov - Spiridonov, Krasnoslobodcev, Rymarev - Bumagin, Poliščuk, Romanov - Voroncov. Trenér: Andrej Šajanov.

14.5.2012 VSTUP DO DISKUSE

Trumpovi právníci brání přepočítávání hlasů ve třech státech USA

Washington - Právníci nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa se snaží zablokovat ruční přepočítání hlasů ve státech Pensylvánie, Wisconsin a Michigan. Oznámil to dnes americký server Politico. K novému sčítání hlasů vyzvala neúspěšná prezidentská kandidátka Zelených Jill Steinová, žádost podpořila několikamilionovou kaucí.

Nádražka kvůli EET končí. Další bojují

Praha /FOTOGALERIE/ - Oblíbený podnik v Bubenči kvůli elektronické evidenci tržeb zavřel. Ostatní tradiční nádražky s administrativní zátěží zápasí.