Kladno v extralize udolalo po boji Litvínov, Sparta ukončila mizérii

Praha - Hokejová extraliga měla na programu šest utkání. Slavia doma podlehla po nájezdech Třinci 5:6 hlavně kvůli hattricku hostujícího Květoně. Plzeň nedala šanci Zlínu. Budějovice rozhodly o výhře nad Karlovými Vary až v poslední minutě. Jaromír Jágr neproměnil proti Litvínovu dvě penalty.

14.10.2012

Kladno - Litvínov, v šancí Jiří Tlustý. Foto: Josef Procházka

Hokejisté Třince vyhráli ve 12. kole extraligy na ledě Slavie 6:5 po samostatných nájezdech a posunuli se do čela soutěže. Rozhodující trefu si připsal David Květoň, který tak dovršil hattrick. Slavia prohrála teprve druhý z posledních sedmi zápasů.

Českobudějovičtí porazili Karlovy Vary po dramatickém průběhu 5:3. Domácí ve třetí části nejprve ztratili vedení 3:0, ale pak v poslední minutě rozhodli, když se v čase 59:30 trefil Rudolf Červený a pojistku přidal do prázdné branky Aleš Kotalík.

Sparta zdolala Pardubice 3:2 a ukončili tak sérii devíti porážek. Pražané zároveň poprvé uspěli pod vedením trenéra Václava Sýkory, který na začátku října nahradil Richarda Žemličku. O výhře domácích nad úřadujícím mistrem rozhodl ve třetí třetině gól Petra Tenkráta.

Měly to být ofenzivní hody, ale nic takového se nedělo. Šancí sice kladenský zimní stadion při dalším vystoupení své hvězdné letky proti Litvínovu viděl docela dost, ale gólů poskrovnu. A Jágrova družina se zase docela trápila, Litvínov zdolala jen o jediný gól 2:1.

Chomutovští porazili Vítkovice 3:2 v prodloužení, přestože hostující Ostravané na začátku druhé části vedli 2:0. Piráti však dokázali vyrovnat v čase 59:51, kdy se trefil Miroslav Zálešák, poté rozhodl v prodloužení Michael Frolík.

Hokejisté Plzně zdolali na jeho ledě 4:1 a připsali si čtvrtou výhru za sebou. Prodloužili zároveň šňůru zápasů, v nichž dokázali bodovat, na osm. Dvakrát se v dresu vítězů prosadil gólově Ondřej Kratěna, mezi střelce se zapsali i Milan Gulaš a kapitán Martin Straka. Čestný úspěch Zlína zaznamenal Filip Čech.

Zlín - Plzeň 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Úvod střetnutí patřil Plzni, která se již ve třetí minutě v přesilovce ujala vedení. Z trestu Melenovského uplynulo pouhých osm sekund, když skóre zápasu otevřel šikovnou tečí Gulaš. Zlín se po rychle inkasovaném gólu nepoložil a o necelé čtyři minuty později odpověděl. Střelou zpoza obránce překvapil gólmana Raska Filip Čech.

Poté Zlín nevyužil prohřešek Marušáka a naopak ubránil následné vyloučení Holíka. Ke konci třetiny hýřil domácí celek pohybem, z čehož vytěžil vyloučení Pletky. V největší šanci ovšem Honejsek nedokázal zblízka usměrnit puk do plzeňské branky.

Po změně stran se opakoval scénář z úvodu duelu. Chybnou rozehrávku Zlína ve středním pásmu potrestal proměněným brejkem plzeňský kapitán Straka. Ani následná třetí přesilovka nepomohla domácím ke skórování. Z nenápadné akce naopak potrestal další zaváhání zlínské obrany prudkou střelou z pravého kruhu pro vhazování Kratěna. Po třetí inkasovaném gólu vystřídal gólmana Horčičku ve zlínském brankovišti Sedláček.

V polovině zápasu se hra rozkouskovala vlivem častých vyloučení, z nichž vyplynula přesilová hra Zlína a Berani se snažili o vstřelení kontaktního gólu. Když už se ale dostali ke střele, tak jim v cestě stál finský brankář Rask, jenž při výluce NHL posílil Plzeň z Bostonu.

Také začátek třetí části byl jako přes kopírák dvou předchozích. Ani gólman Sedláček nebyl ušetřený střeleckého úspěchu západočeského týmu, jehož čtvrtou branku vstřelil Pletka. Berani se i za nepříznivého stavu tlačili do branky. Při pokusu Melenovského ale efektně zasáhl Rask.

V polovině třetí části se Zlínu naskytla převaha dvou hráčů v délce 62 sekund, kterou však promarnil a vážněji plzeňskou branku neohrozil. Hosté si tak slibný náskok bezpečně pohlídali i v posledním oslabení a uštědřili Zlínu druhou domácí porážku po sobě.

Branky a nahrávky: 6. F. Čech (Hamrlík, Leška) - 3. Gulaš (Martin Straka, Balej), 24. Martin Straka (Gulaš, Vlasák), 29. Kratěna (St. Pierre, Lev), 42. Pletka (Lev). Rozhodčí: Jeřábek, Šír - M. Čech, Dřínovský. Vyloučení: 6:10. Využití: 0:1. Diváci: 3521.

Zlín: Horčička (29. Sedláček) - Zámorský, Řezníček, Hamrlík, Linhart, Matějíček, Horák - Honejsek, Čajánek, Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - Kubiš, Holík, F. Čech - Okál, Melenovský, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Plzeň: Rask - Ševc, J. Jeřábek, Marušák, St. Pierre, Slovák, Jiří Hanzlík - Gulaš, Martin Straka, Vlasák - Kratěna, Jan Kovář, Pletka - Balej, Havlíček, Dvořák - Petruška, Pitule, Lev. Trenéři: Razým a Michal Straka.

Chomutov - Vítkovice 3:2 v prodl. (0:1, 0:1, 2:0 - 1:0)

Od začátku se hrál opatrný hokej na obou stranách, první větší šanci zápasu měl domácí Lušňák, ale trefil jen gólmana Málka. Ani přesilovka Pirátů nepřinesla větší oživení, neboť měli problém usadit se v útočném pásmu. Jedinou větší příležitostí byla střela Pulpána od modré čáry, jež však těsně minula levou tyč vítkovické branky.

Chomutovští ani ve druhé přesilovce prakticky vůbec nezahrozili. Až po ní přišla série dorážek a Sikora netrefil poloprázdnou branku. Vzápětí se do vedení naopak dostali hosté, když Řehoř pustil lehké Romanovo nahození od modré čáry. Těsně před sirénou měli domácí první velkou šanci, když se po spolupráci Krafta s Frolíkem ocitl puk za Málkem, ale za brankovou čáru nakonec nedoklouzal.

Hned po nástupu do druhé třetiny Ujčík střelou zápěstím z prostoru pro vhazování zvýšil na 2:0 pro Vítkovice a současně vyhnal Řehoře z brány. Velkou šanci na zvýšení náskoku měl v 28. minutě opět Ujčík, když jel sám na Kostúra, ale ten výborně zasáhl. Od poloviny zápasu Piráti zvýšili tlak. Velkou šanci na snížení měl Důras, ale zblízka trefil jen Málka. Vzápětí Rýgl pálil od modré, Klimek si však obětavě lehl do jeho rány.

Aktivita nováčka soutěže přinesla ovoce ve 47. minutě, kdy se po chybě v hostující rozehrávce řítil na Málka Lušňák a snížil. Vzápětí měli po faulu Zálešáka Vítkovice výhodu přesilovky, v níž Polák sice střelou od modré prostřelil vše, co mu stálo v cestě, ale branka neplatila pro postavení hráčů v brankovišti.

V končící 58. minutě byl vyloučený Malík, domácí měli před sebou přesilovku, kterou navíc po oddechovém času ještě podpořili odvoláním gólmana a nastoupili se šesti hráči do pole. Přišel obrovský tlak Pirátů a šance Pulpána, Frolíka a Jurčiny. Velkou šanci rozhodnout měl naopak 42 sekund před koncem Burger, ale ze středního pásma netrefil prázdnou branku. Nakonec už po skončení přesilovky vyrovnal Zálešák.

V prodloužení rozhodl o druhém bodu pro domácí střelou zápěstím Frolík.

Branky a nahrávky: 47. Lušňák, 60. Zálešák (Hřebejk), 62. Michael Frolík (Duda) - 16. Roman, 21. Ujčík (Burger). Rozhodčí: Smitka, Hrubý - Rozlílek, Kis. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 4379.

Chomutov: Řehoř (21. Kostúr) - Jurčina, Pulpán, Palin, Mrázek, Rýgl, Bartejs, Rutta, Lučka - Michael Frolík, Kraft, Hřebejk - D. Hruška, Zálešák, Hafenrichter - Duda, V. Polák, Důras - Lušňák, Sikora, Hromas. Trenéři: J. Doležal st. a Antonik.
Vítkovice: Málek - R. Polák, Voráček, Malík, Sloboda, Rehák, Barinka, Sedlák - Ujčík, Burger, Szturc - Huna, Roman, Klimek - Šedivý, T. Káňa, Walker - Svačina, Kucsera. Trenéři: Trličík a Moták.

Kladno - Litvínov 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Největší ikona českého hokeje se pořádně natrápila. Jágr sice připravil vítězný gól Tomáši Plekancovi, ale sám nebyl schopný dostat kotouč do soupeřovy brány.

Hned dvakrát – v první a třetí třetině – nechal vyniknout brankáře Fraňka při trestném střílení, jednou minul naprosto odkrytou klec. Diváci kvůli tomu byli v napětí až posledních okamžiků, v nichž Litvínov doslova sahal po vyrovnání.

„Byl to zvláštní zápas. Bylo tam strašně moc vyložených šancí, i já sám jim měl moc, ale góly nepadaly, bylo to zakleté. Prostě den blbec, ale z každé šance se netrefovali ani Gretzky a Lemieux," ulevil si trochu zklamaný Jágr po utkání, které navíc odnesl sešitým horním rtem po zákroku litvínovského Baláže.

Svých zahozených nájezdů i netrefené odkryté klece litoval, v poslední minutě mu bylo při obrovském tlaku Severočechů hodně úzko. „Bylo by škoda takový zápas ztratit. Těch šancí jsme měli moc já i další kluci, ani Tlusťoch netrefil prázdnou bránu. Nakonec nás tam zamkli a my musíme být rádi, že máme body. Na zápas ale radši rychle zapomeneme," usmíval se stále ještě krvácející ranou a přiznal, že poslední šití na svém obličeji si nepamatuje. „Nebylo to tak hrozné, ale když chceš jít hned na led a teče ti krev, musí ti to scvaknout sponkama. To byla bolest, ale že jsem vzápětí nedal dvě další jasné šance, to bolelo víc," vtipkoval.

Přiznal také, že u obou nájezdů chtěl udělat úplně něco jiného. „Jenže na poslední chvíli jsem si to rozmyslel. Předtím jsem sice dvě dal, ale teď to nevyšlo, což se prostě stává. Nedáš jednu a začneš si míň věřit. Ale dost s penaltami, je mi čtyřicet a musím pořád tohle poslouchat. Pojďte se bavit o něčem jiném," vynutil si tradičním humorem jiné otázky.

Při nich pochválil brankáře Cháberu, který skutečně chytá skvěle a tým i podle majitele klubu drží v každém kole. „Dneska mu musím poděkovat zvlášť, protože kdyby vyrovnali, musel bych asi přespat na zimáku. Je to kvalitní gólman, chytá spoustu zápasů a má sebevědomí," pochválil Cháberu a rozhovor zakončil tradičně vtípkem.

Protože byť bylo konečně v Kladně vyprodáno – přišlo osm tisíc lidí – Jágr by jich tentokrát raději méně. „Kdybych věděl, že nedám dvě penalty, tak by bylo lepší, aby tu bylo dva a půl tisíce (smích). Příště se musíme zlepšit," dodal Jaromír Jágr.

Branky a nahrávky: 3. Eberle (Valský), 26. Plekanec (Jágr, Tlustý) - 37. Majdan (Posmyk). Rozhodčí: Lacina, Svoboda - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. Diváci: 8000 (vyprodáno).

Kladno: Chábera - Židlický, Černošek, Majeský, T. Kaberle, Macholda, Piskáček, Drtina - Jágr, Plekanec, Tlustý - Hovorka, Patera, Hlaváč - Bicek, Dragoun, M. Látal - Eberle, Valský, Kuchler. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.
Litvínov: Franěk - Posmyk, Kubát, Stříteský, Holub, Gula, Zeman, K. Černý - Majdan, V. Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Trávníček - J. Černý, Baláž, Ručinský - Martin Frolík, Rapáč, Kubinčák. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

Slavia - Třinec 5:6 nájezdech (1:0, 3:3, 1:2 - 0:0)

V úvodu utkání zahrozila několikrát Červenkova formace a ve čtvrté minutě se dostala Slavia do vedení. Po Hertlově přihrávce před branku se puk odrazil od Alinčovy brusle před Krenželoka, který dorážel do prázdné branky. Při Kleslově vyloučení pak tečoval před brankou Micka, Slavia se při Hertlově trestu také ubránila. Třinec mohl vyrovnat po úniku Polanského, jenž ale trefil pouze tyč. Na druhé straně ztroskotal Vladimír Růžička na Hamerlíkovi.

Úvod druhého dějství patřil kanonýrovi Martinu Růžičkovi. Nejdříve po 27 vteřinách překvapil Furcha střelou z úhlu a za dalších 33 sekund se trefil po Bonkově vyhraném vhazování. Polepšil si tak už na 15 gólů v sezoně. Slavia ale rychle odpověděla. Ve 23. minutě se trefil při Polanského vyloučení do levého horního rohu Hamerlíkovy branky Červenka.

Slavia pak byla aktivnější a ve 32. minutě otočila stav, když nápor zakončil přesnou střelou obránce Kadlec. Hned za 40 sekund ale vybídl k vyrovnání Peterek Květoně, který prostřelil mezi betony Furcha a do branky Pražanů se postavil Kopřiva. Za dalších 45 sekund získala náskok opět Slavia. Jelínek nejdříve trefil horní tyč a v pokračující akci přihrál na gól Sklenářovi.

Ofenzivní hokej pokračoval i ve třetí třetině. Ve 44. minutě nejdříve zvýšil na 5:3 Červenka, jehož první pokus Hamerlík sice vyrazil, ale slávistická hvězda stihla u pravé tyče puk doklepnout. Další gól domácích mohl přidat Hertl.

Místo toho přišly další dvě slepené trefy Ocelářů. Při Beňovičově vyloučení tečoval Galvasovu střelu Květoň a Kopřiva poprvé v utkání inkasoval. Za 28 vteřin vyrovnal osamocený Adamský. Přes řadu šancí na obou stranách se v základní hrací době nerozhodlo. Největší možnost neproměnil Adamský, který jel v 55. minutě sám na Kopřivu.

V nastavení neproměnili přečíslení Sobotka s Červenkou. V rozstřelu za Třinec uspěli Květoň i Martin Růžička, naopak Hamerlík vychytal Červenku i Sobotku.

Branky a nahrávky: 4. Krenželok (Alinč, Kuboš), 23. Červenka (Kalla, Kadlec), 32. Kadlec (Micka, Kalla), 34. Sklenář (P. Jelínek), 44. Červenka (T. Pospíšil, V. Sobotka) - 21. M. Růžička (Bonk, Varaďa), 21. M. Růžička (Bonk), 33. D. Květoň (Peterek, Adamský), 49. D. Květoň (Galvas, Polanský), 49. Adamský (Roth, D. Květoň), rozhodující sam. nájezd D. Květoň. Rozhodčí: Souček, Wagner - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:0. Diváci: 3174.

Slavia: Furch (33. Kopřiva) - Kadlec, Kučný, Kuboš, Beňovič, Kolařík, Kempný - Pospíšil, Červenka, V. Sobotka - Hertl, Alinč, Krenželok - P. Jelínek, V. Růžička ml., Sklenář - Micka, Kalla, Tomica. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Beránek.
Třinec: Hamerlík - Hrabal, Zíb, Roth, Galvas, Klesla, Klouček, od 38. navíc Ovčačík - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Peterek, Adamský - Hrňa, Polanský, Orsava. Trenéři: Turek a Janků.

Sparta - Pardubice 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

I přes sérii neúspěchů zavítalo do Tipsport areny více než pět tisíc diváků, které v šesté minutě rozjásal po Přibylově akci Forman. Sparta v sestavě s uzdraveným kapitánem Brošem se tak dostala do vedení, jež mohla zvýšit v úvodní přesilové hře při vyloučení Buchteleho. Domácí si však nevypracovali žádnou vážnější příležitost.

Do gólových šancí se naopak dostávali hosté. V 11. minutě byl před Neuvirthem osamocený Starý, ale vyrovnat nedokázal. Stejně si vedl později v přesilovce i Somík.

Po dalším selhání defenzivy Sparty však již posilu z Washingtonu překonal osamocený Brendl. A mohlo být pro domácí hůře, Somík ale v závěru první třetiny nedokázal trefit odkrytou branku domácích.

Lepší střelecké kvality potvrdil ve 24. minutě Krejčí, pro kterého nebyl problém efektivně zakončit přesilovkovou kombinaci s Hemským a Kolářem. Vyrovnat mohli Broš s Tonem, Salfický byl ale připraven. Stejně jako jeho protějšek, na kterého nevyzrál osamocený Buchtele. Skóre se měnilo až ve 38. minutě, kdy se dokonce ve sparťanském oslabení prosadil po samostatné akci Broš.

Ve 46. minutě přiblížil domácí dlouho očekávané výhře Tenkrát, který si najel na Hlinkovu přihrávku a přesně zakončil. Sparta měla možnost jít do dvougólového trháku, ale to by v početní výhodě musel Ivan Rachůnek lépe mířit. Vantuch navíc po rychlém protiútoku nedokázal překonat Salfického. Nakonec to ale domácí mrzet nemuselo, neboť dokázali zápas vyhrát a podruhé v sezoně získali tři body. I nadále ale zůstávají poslední.

Branky a nahrávky: 6. Forman (Přibyl, Milam), 38. Broš, 46. Tenkrát (J. Hlinka, D. Kočí) - 15. Brendl (T. Zohorna), 24. Krejčí (Kolář, Hemský). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Beneš, Štofa. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5470.

Sparta: Neuvirth - Milam, Krstev, Gawryletz, Sičák, Philipp, P. Hořava, D. Kočí - Ton, Broš, I. Rachůnek - Tentkrát, J. Hlinka, T. Rachůnek - Jánský, Foster, Vantuch - Bahenský, Přibyl, Forman. Trenéři: Sýkora a Votruba.
Pardubice: Salfický - Benák, Kolář, Ďaloga, Kindl, Píša, V. Kočí, Vašíček - Hemský, Krejčí, Starý - Brendl, T. Zohorna, Buchtele - Bartek, Beech, Somík - Semorád, Šagát, Cetkovský (21. T. Nosek). Trenéři: Hynek a Lubina.

České Budějovice - Karlovy Vary 5:3 (2:0, 1:0, 2:3)

K řadě marodů se po pátečním utkání přidali ještě útočníci Mertl a Knotek. Českobudějovickým divákům se poprvé představil Andrew Ference, naopak Martin Hanzal ještě v sestavě chyběl. Na přivítání pro kanadského beka zazněly před utkáním hymny Kanady a České republiky.

Do první velké šance se dostali již po čtyřech minutách hosté. Přečíslení dva na jednoho vyřešil Kumstát přihrávkou na volného Zaťoviče, jehož pokus skončil na břevně. Zanedlouho měl gólovku i Mountfield, ale ve skrumáži nedokázali Červený s Dejem dorazit kotouč do branky. Jihočeši se dočkali v přesilové hře.

René Vydarený našel bezvadnou přihrávkou od modré čáry volného Rastislava Deje, který z úhlu trefil odkrytou část branky.

Druhou branku přidali domácí také v přesilovce. V jejím závěru napálil odražený kotouč Frühauf do ležícího obránce, letící puk si našel Jiří Šimánek a ze vzduchu ho poslal baseballovým způsobem do branky.

Situaci nakonec posvětil i videorozhodčí. Mountfield byl na koni, Červený vybídl k navýšení náskoku Deje, ale ten z mezikruží svůj druhý gól nepřidal. Naopak Karlovarští byli na dně, nepomohla jim ani takřka minutová přesilovka pět na tři.

I proto odcházel domácí celek do kabin s dvougólovým náskokem.

Ve druhé třetině bylo na ledě pouze jedno mužstvo.

Nabuzení domácí vládli a natěšená Budvar aréna je hnala dopředu. Domácí pálili na nejistého Mensatora jednu ránu za druhou a ten jenom horko těžko odolával. Energie hrozila jen ojediněle. V půlce druhé třetiny se k dorážce dostal Doležal, ale zblízka minul branku.

Mountfield se dočkal znovu ve 32. minutě.

Z levého kruhu vypálil Tomáš Rousek a před brankářem Varů kotouč zřejmě jemně tečoval Jiří Šimánek, jelikož mu byla připsána druhá branka v utkání.

Domácí za potlesku Budvar arény odcházeli do šaten za klidného vedení 3:0

Plány na snadné vítězství zkomplikovala domácím vlastní chyba.

Pár vteřin po úvodu třetí části hráli Jihočeši v šesti, při následné přesilovce špatně pokryli hráče a volný Petr Kumstát si sám před Kantorem věděl rady a snížil na 3:1.

Domácí se snažili odpovědět zvýšenou aktivitou, ale šance Kotalík a dvojitá Deje skončily bez úspěchu. Se svým pokusem neuspěl ani Frühauf po výborné práci Knotka.

I přes to, že hosté byli pod tlakem, tak dokázali utkání zdramatizovat.

Deset minut před koncem využil František Skladaný přesnou přihrávku od Noska a na světě bylo drama. Prakticky záhy mohl vyrovnat Skuhravý, ale jeho nájezd Kantor zlikvidoval.

Před startem třetí části by si na Karlovy Vary nevysadil nikdo. Jenže v čase 51:31 propadla Kantorovi střela Vachovce a bylo srovnáno.

Domácí kouč Draisaitl si musel oddechový čas.

Jihočeši byli hodně zaskočení. Znovu do vedení je mohl poslat první útok, ale šance všech tří forvardů vyšly vniveč. Když už to vypadalo, že utkání bude pokračovat v prodloužení, zamknuli domácí soupeře ve třetině, Dej nahodil kotouč před branku, kde ho přesně tečoval Rudolf Červený. Jeho první gól v sezoně byl mimořádně důležitý.

Západočeši zkusili ještě powerplay, ale to jim nebylo nic platné.

V poslední vteřině se přes celé kluziště trefil o mantinel Aleš Kotalík.

Branky a nahrávky: 10. Dej (Vydarený, L. Kohn), 16. Šimánek (Frühauf, Ptáček), 32. Šimánek (Rousek), 60. Červený (Dej, Ference), 60. Kotalík (L. Kohn) - 41. Kumstát (Pech, D. Nosek), 49. Skladaný (D. Nosek, Vachovec), 51. Vachovec (Gulaši, MacDonald). Rozhodčí: Šindler, Hribik - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:5, navíc Gründling (K. Vary) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 4112.

České Budějovice: Kantor - Ptáček, Frühauf, Ferenc, Vydarený, Vráblík, Jank, Kolarz - Rousek, Kotalík, Šimánek - Dej, L. Kohn, Červený - Polodna, Knotek, Suja. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.
Karlovy Vary: Mensator - Gründling, D. Kohn, J. Látal, Kloz, MacDonald, Gřegořek, D. Nosek, Gulaši - Zucker, Skuhravý, Košťál - Kumstát, Pech, Zaťovič - Pohl, Skladaný, J. Doležal ml. - Koblasa, Vachovec, J. Heřman. Trenéři: Kýhos, Pešout a Kněžický.

Autor: ČTK, Kamil Jáša, Rudolf Muzika

14.10.2012 VSTUP DO DISKUSE

Ústavní soud ve středu rozhodne o stížnosti vyhoštěného Iráčana

Brno - Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhlásí nález s přímou vazbou na uprchlickou krizi a právní úpravu azylu v Česku. Rozhodne o stížnosti Iráčana zajištěného loni v listopadu a brzy poté vyhoštěného do vlasti. České orgány se podle stížnosti vůbec nezabývaly jeho obavami z mučení a násilí. Policie údajně také nezohlednila jeho úmysl požádat o mezinárodní ochranu.

Povstalci v Halabu řekli Američanům, že město neopustí

Damašek - Povstalci v syrském Halabu oznámili Spojeným státům, že obléhanou východní část města neopustí. Reagovali tak na výzvu Moskvy, která je prý připravena jednat s Washingtonem o stažení všech rebelů. Informovala o tom agentura Reuters. Podle syrského vojenského zdroje má Damašek v plánu získat plnou kontrolu nad Halabem během několika týdnů.