Sparta prohrála, Kometa nedala šanci Kladnu

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ - Hokejisté Sparty nestačili ve skupině o udržení na Boleslav. Brno zařadilo do kádru pět juniorů.

13.3.2011

Hokejisté Sparty (v rudém) proti Boleslavi.Foto: Jan Pavlíček

Hokejisté poslední Mladé Boleslavi zvítězili v 6. kole skupiny o udržení v extralize nad pražskou Spartou 4:2, i potřetí v play out doma uspěli a snížili svou ztrátu na třinácté Kladno na tři body. Ve vzájemné utkání se Spartou uspěl Bruslařský klub po čtyřech porážkách za sebou.

Hokejová Kometa částečně odčinila výprask na ledě Sparty. Když už jste přišli na nehezký boj o střední pásmo, kupte si aspoň mikinu od extraligového hráče Komety. Takové bylo poselství extraligového Brna před nedělním zápasem play out s Kladnem, které domácí hokejisté vyhráli 3:0.

Mladá Boleslav - Sparta 4:2 (1:0, 3:0, 0:2)

Od úvodního hvizdu utkání bylo patrné, že proti sobě nastoupila mužstva s rozdílnými úkoly. Hostující hráči Sparty hráli bezstarostný hokej, na rozdíl od domácího mužstva Mladé Boleslavi, které nutně potřebovalo zvítězit. Boleslavští také od začátku zjevně bojovali o každý kotouč a jejich aktivita se jim vyplatila. Skóre otevřel ve čtvrté minutě a navíc při vlastním oslabení Boháč, který těsně před gólmanem Sparty Pöpperlem tečoval prudkou Marušákovu střelu od pravého mantinelu. Více domácí tým ze své převahy v první třetině nevytěžil.

Výrazně produktivnější byli domácí v prostřední části, kdy dokázali vstřelit tři branky a podařilo se jim výrazně odskočit ve skóre. Druhou branku domácích vstřelil Vrbata, který dorazil puk vyražený sparťanským gólmanem po střele útočníka Demela.

Poté měla Sparta dobrou příležitost snížit, když byl v samostatném úniku před brankářem Schwarzem faulován hostující Hromas a za zákrok obránce Dudáše bylo nařízeno trestné střílení. Ovšem gólman Schwarz dokázal Hromasovu střelu tečovat nad svou branku. Hříšník Dudáš si o chvíli později napravil reputaci, když se k němu po Divíškově vyhrané buly dostal kotouč a boleslavský obránce vymetl tvrdou střelou levý horní roh Pöpperleho klece.

Domácí tým byl při chuti a Spartu přehrával, čímž si vynutil také trestné střílení na své straně za faul sparťanského brankáře, který při samostatném úniku podrazil útočníka Bahenského. Ten jako exekutor nájezdu neselhal a bez velkého vymýšlení gólmana Sparty přesnou střelou propálil.

Do závěrečné třetiny Sparta přeskupila útoky a do branky poslala mladíka Novotného. Domácí tým povolil ve své aktivitě a hosté zápas zdramatizovali. První branku Sparty vstřelil útočník Broš, který šikovně objel Schwarzovu branku a zasunul kotouč do poloodkryté branky Boleslavi. Uprostřed třetí třetiny přidal druhou branku Chmelíř po krásné Kafkově akci při vlastním oslabení. Dvoubrankový náskok ale už domácí udrželi.(ČTK)

Branky a nahrávky: 4. Boháč (Marušák, Divíšek), 26. Vrbata (Demel), 32. Dudáš (Divíšek), 33. Bahenský z trestného střílení - 44. Broš (Kratěna), 50. Chmelíř (Kafka, O. Látal). Rozhodčí: Hodek, Hrubý - Podrazil, Kajínek. Vyloučení: 5:8. Bez využití. V oslabení: 1:1. Diváci: 2990.

Ml. Boleslav: Schwarz - Hay, Mikuš, Marušák, Macháček, Benda, Dudáš - Pabiška, Divíšek, Boháč - A. Padělek, Vrbata, Demel - Loskot, Štefanka, Bahenský - Tvrdík, Plodek, Matějovský. Trenéři: Holaň a Hiadlovský.
Sparta: Pöpperle (41. Novotný) - Macholda, Gulaši, Philipp, Husák, Chmelíř, O’Brien, Matějíček - Ton, D. Výborný, S. Treille - Kratěna, Broš, Bartánus - O. Látal, Kafka (30. Pacovský), Hromas - od 41. navíc Pavel. Trenéři: Hořava a Rulík.

Brno - Kladno 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Na výkony svých spoluhráčů neměla čas dvojice Jakub Svoboda s Ondřejem Veselým. Zranění hokejisté vypomáhali v klubovém fanshopu. Modrobílí příznivci si mohli koupit třeba triko i s podpisem. Jestli se klubu výrazně zvedli tržby, ale Deník nezjistil.

Pohled na obležené zraněné hráče byl alespoň v první třetině zajímavější než dění na ledě. Více ze hry mělo Kladno. Největší šance Středočechů přišly až ve druhé části. Jenomže jim nestačila ani dvouminutová výhoda dvou hráčů na ledě. „Nevyužitá přesilovka zápas rozhodla. Nás navíc podržel brankář Hovi,“ hlásil trenér Komety Ladislav Lubina, který dal příležitost pěti juniorům.

A počítá s nimi i do zbývajících utkání. „Je to pro nás zajímavá zkušenost. Snažím se naučit se co nejvíc, protože rozdíl s juniorským hokejem je obrovský,“ prohlašoval jeden z mladíků v brněnské sestavě Branislav Jankovič.

První a rozhodující branku ale vstřelil zkušený harcovník Radek Procházka, když před koncem třetiny dorazil puk za Cikánkova záda. Vstřelený gól domácí borce povzbudil a v závěrečné dvacetiminutovce už vládli. Další úspěšné zásahy ale počkaly až na úplný závěr. Tři a půl minuty před koncem šikovně tečoval Balej a poté ještě od modré úspěšné pálil Mojžíš.

Domácího brankáře Hoviho nezaskočil puk ani jednou. „Je to lepší než dostat tolik gólů jako v zápasech venku. Můžeme mít klidný týden a připravit se na páteční domácí zápas s Mladou Boleslaví,“ radoval se finský brankář, který si pochvaloval spolupráci s mladými spoluhráči. „Podle mě odehráli dobré utkání. Bojovali, a to je pro mě hodně důležité. Nemám jim co vytknout,“ chválil mladíky Hovi.

Kladenští odjíždějí z Brna bez bodu, bez gólu, a o to větším smutkem. „Jsem hodně zklamaný. S trochou štěstí v koncovce jsem tu nějaký bod uhrát mohli. Netrefili jsme prázdnou bránu, nepomohly ani přesilovky, pak se těžko vyhrává,“ dodal asistent trenéra Kladna Jiří Kopecký.

Branky a nahrávky: 39. R. Procházka (Hubáček, Erat), 57. Balej (Kvapil, Dlouhý), 59. R. Stehlík (Polodna). Rozhodčí: Husička, Homola - Bryška, Novák. Vyloučení: 7:6, navíc J. Nedvěd (Kladno) 10 min. Bez využití: Diváci: 2742.

Brno: Hovi - Mojžíš, Malec, Ostrčil, Bičánek, Protivný, Štindl, R. Stehlík, Dlapa - Balej, Dlouhý, Kvapil - Hubáček, R. Procházka, Erat - Širokovs, Polodna, Houdek - Jankovič, Křivohlávek, O. Stehlík. Trenéři: Lubina a Číhal.
Kladno: Cikánek - J. Nedvěd, D. Růžička, Kameš, Mrázek, L. Procházka, Piskáček - Bicek, Patera, Kuchler - Valský, Kalla, Bílek - Hovorka, Hašek, Bělohlav - Smoleňák, Stieler, Eberle. Trenéři: Tatíček a Kopecký.

Hokejová extraliga, skupina o udržení - 6. kolo:

1. HC Kometa Brno 58 22 5 1 30 146:160 77
2. HC Sparta Praha 58 16 7 3 32 128:158 65
3. HC Vagnerplast Kladno 58 13 3 6 36 122:188 45
4. BK Mladá Boleslav 58 17 4 5 32 140:175 42

Poznámka: Mladé Boleslavi bylo odečteno 22 a Kladnu 6 bodů za neoprávněný start hráčů.