Hokejový útočník David Krejčí přispěl gólem k premiérovému vítězství Bostonu v této sezoně NHL. Po prohře v zahajovacím utkání s Philadelphií tentokrát obhájci Stanleyova poháru na domácím ledě nezaváhali a zdolali 4:1 Tampu Bay.

Krejčí vstřelil důležitý uklidňující gól na 3:1, když ve 44. minutě pohotově dorazil střelu Milana Lucice. Definitivní podobu výsledku pak dal v polovině třetí třetiny Rich Peverley, jenž byl i autorem úvodní branky. Peverley tak naznačil, že by to měl být on, kdo ve formaci s Patricem Bergeronem a Bradem Marchandem nahradí veterána Marka Recchiho, jenž ve 43 letech po zisku třetího Stanley Cupu ukončil kariéru.

„Mark je členem hokejové Síně slávy z nějakého důvodu. Během své kariéry odváděl skvělé výkony. Nesnažím se ale být jeho kopií, chci hrát svou hru a snažit se dávat góly,“ prohlásil devětadvacetiletý Peverley, jenž přišel do Bostonu v průběhu minulé sezony z Atlanty.

Tampa se do Bostonu přesunula bezprostředně po pátečním vítězství 5:1 v Carolině, na výkon z předchozího dne ale nenavázala. „Až do začátku třetí třetiny jsme byli stále ve hře, a to především díky našemu brankáři. Nebýt jeho, mohl být tříbrankový rozdíl už dávno,“ pochválil střelec jediného gólu Tampy Martin St. Louis gólmana Mathieua Garona, jenž při své premiéře v dresu Lightning zneškodnil 38 střel.

Povedený vstup do sezony mají za sebou hokejisté Philadelphie, kteří po vítězství 2:1 v Bostonu uspěli i v New Jersey a vyhráli 3:0. Jaromír Jágr kvůli nachlazení strávil na ledě jen 14 minut a na rozdíl od úvodního duelu se do statistik nezapsal.

„Nemám s tím problém,“ ujišťoval zámořské novináře kladenský odchovanec. „Důležité je, že si každý plní své úkoly a všichni vědí, co mají dělat. Dnešní hokej už není o hře tří útočníků a dvou obránců, ale o souhře pěti hráčů a to není jednoduché,“ uvedl Jágr.

Kouč Letců Peter Laviolette je prý s Jágrovým přístupem nadmíru spokojený. Zároveň ale pečlivě dbá na to, aby se na ledě točily čtyři formace. „Jsme v přechodném období, tým se tvoří. Všechno musíme teprve vyladit, protože je mi jasné, že někteří hráči chtějí strávit na ledě 20 minut. Ale máme čtyři vyrovnané řady a musíme nejprve zjistit, jak by to všechno mělo fungovat,“ řekl Laviolette.

„Jágr odvádí skvělou práci a v obou zápasech sehrál důležitou roli. Ze všeho nejdůležitější ale je, že jsme dvakrát vyhráli,“ zdůraznil Laviolette, který se očividně snaží Jágrovi návrat do NHL maximálně ulehčit. „Naše hra nestojí na tom, že jeden nebo dva hráči odehrají 23 minut za zápas. Náš úspěch je založen na týmovém pojetí,“ dodal trenér Flyers.

Jágr byl každopádně na ledě při dvou vstřelených gólech. Skóre zápasu otevřel ve 13. minutě Claude Giroux, jehož český útočník během přípravy na sezonu označil za malého Maria Lemieuxe. Giroux se trefil už v prvním utkání s Bostonem. Další dvě branky pak Flyers přidali na začátku třetí třetiny, kdy se trefili Matt Read a Wayne Simmonds.

Na straně domácích se neprosadil nikdo včetně Patrika Eliáše a Petra Sýkory, jenž se vrátil do NHL po roce stráveném v Evropě. Brankář Letců Ilja Bryzgalov potřeboval k čistému kontu jen 19 úspěšných zákroků, ve dvou utkáních inkasoval jen jednou a zatím splňuje očekávání vedení Philadelphie, která s ním v létě uzavřela devítiletý kontrakt na 51 milionů dolarů. „Já se ale nechci dívat zpátky a přemýšlet pořád o mé smlouvě. Mým cílem je pomáhat týmu k vítězství. O zbytek se nestarám,“ řekl Bryzgalov, jenž naposledy chytal ve Phoenixu.

Na svou premiéru v brance Washingtonu si ještě musí počkat Tomáš Vokoun. V prvním zápase nové sezony proti Carolině totiž dostal přednost jeho český parťák Michal Neuvirth a 28 zákroky dovedl Capitals k výhře 4:3 v prodloužení.

Všeobecně se předpokládalo, že Vokoun bude týmovou jedničkou, v přípravě se ale více dařilo Neuvirthovi a tak se mu trenér Bruce Boudreau rozhodl dát příležitost. Vokoun by měl poprvé chytat v pondělí proti Tampě.

Po bezbrankové první třetině se vedení poprvé ujali hosté, když v 33. minutě otevřel skóre Eric Staal. Domácím se do konce druhé třetiny podařilo výsledek otočit, hned v první minutě třetího dějství ale Staal vyrovnal. Čtyři minuty před koncem vrátil domácím jednogólový náskok Brooks Laich, 79 sekund před závěrečnou sirénou však znovu vyrovnal Jussi Jokinen. Stejný hráč byl ale v prodloužení vyloučen a Mike Green v početní výhodě rozhodl o výhře Capitals.

„Nebyl to jednoduchý zápas,“ řekl po utkání Neuvirth, jenž zaznamenal 28 zákroků. „Ale stále jsem věřil, že můžeme získat dva body. Je to skvělý pocit začít sezonu vítězstvím,“ dodal Neuvirth. Pro Capitals to však není nic nového, v zahajovacím utkání neprohráli už deset let.

Nadějně odstartoval novou sezonu útočník Jiří Hudler. V prvním utkání dal vítězný gól Detroitu proti Ottawě, o čtyřiadvacet hodin později přihrál na vítězný gól v zápase na ledě Colorada, které Red Wings vyhráli 3:0. Po Hudlerově asistenci totiž ve 38. minutě Johan Franzén zlomil bezbrankové skóre, o další dvě branky se v posledních deseti minutách třetí třetiny postarali Henrik Zetterberg a Pavel Dacjuk.

Asistencí ozdobil svůj premiérový zápas v NHL útočník Roman Horák, jeho Calgary ale podlehlo Pittsburghu 3:5. Dvacetiletý rodák z Českých Budějovic a syn bývalého reprezentanta Romana Horáka prožívá hokejovou pohádku. Na jaře podepsal nováčkovský kontrakt s New York Rangers, ti ho sice v létě vyměnili do Calgary, Horák však v přípravném kempu přesvědčil trenéra Brenta Suttera o svých kvalitách, udržel se v kádru a v prvním utkání naskočil do hry po boku Reneho Bourquea a Leeho Stempniaka.

Flames vstoupili do utkání dobře a po první třetině vedli díky gólu Curtise Glencrosse 1:0. Druhá třetina však domácím absolutně nevyšla a čtyřikrát inkasovali. V třetím dějství sice ještě zápas dvěma góly zdramatizovali, pět sekund před koncem však trefou do prázdné branky Jordan Staal zpečetil vítězství Tučňáků.

Výsledky NHL

Boston – Tampa Bay 4:1 (0:0, 2:1, 2:0), 23. a 49. Peverley, 25. Paille, 44. Krejčí – 24. St. Louis. Střely na branku: 42:26. Diváci: 17.565.
Toronto – Ottawa 6:5 (2:0, 2:0, 2:5), 19., 39. a 58. Kessel, 13. Grabovskij, 28. Lupul, 43. Orr – 52. a 56. Alfredsson, 42. Greening, 56. Spezza, 59. Da Costa. Střely na branku: 35:32. Diváci: 19.324.
New Jersey – Philadelphia 0:3 (0:1, 0:0, 0:2), 13. Giroux, 43. Read, 45. Simmonds. Střely na branku: 20:29. Diváci: 17.625.
Washington – Carolina 4:3 v prodl. (0:0, 2:1, 1:2 – 1:0), 35. Sjomin, 40. Chimera, 57. Laich, 63. Green – 33. a 41. E. Staal, 59. J. Jokinen. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 31 střel inkasoval tři góly a úspěšnost zásahů měl 90,3 procenta. Střely na branku: 36:31. Diváci: 18.506.
NY Islanders – Florida 0:2 (0:2, 0:0, 0:0), 17. Weiss (Fleischmann), 20. Garrison. Střely na branku: 27:29. Diváci: 16.234.
Minnesota – Columbus 4:2 (2:0, 2:1, 0:1), 2. Cullen, 17. Scandella, 31. Heatley (Židlický), 39. Setoguchi – 38. Dorsett, 57. Majorov. Střely na branku: 26:31. Diváci: 19.040.
Chicago – Dallas 5:2 (1:0, 2:1, 2:1), 28. a 59. Bolland (na druhou Frolík), 9. Brunette, 32. Toews, 46. Sharp – 33. Fiddler, 51. Ott. Střely na branku: 31:21. Diváci: 21.674.
Colorado – Detroit 0:3 (0:0, 0:1, 0:2), 38. Franzén (Hudler), 52. Zetterberg, 58. Dacjuk. Střely na branku: 29:39. Diváci: 18.007.
St. Louis – Nashville 2:4 (1:1, 0:0, 1:3), 8. Berglund (R. Polák), 53. Arnott – 47. a 59. Legwand, 12. C. Smith, 54. Klein. Střely na branku: 33:16. Diváci: 19.150.
San Jose – Phoenix 6:3 (2:0, 4:1, 0:2), 5. a 37. Pavelski, 29. a 39. Desjardins, 9. Handzuš, 28. Clowe – 33. a 51. Doan (na první Vrbata), 45. Ekman-Larsson. Střely na branku: 52:29. Diváci: 17.562.
Calgary – Pittsburgh 3:5 (1:0, 0:4, 2:1), 16. Glencross, 50. Bourque (Horák), 57. O. Jokinen – 22. Kennedy, 27. Niskänen, 31. Adams, 34. Malkin, 60. J. Staal. Střely na branku: 20:37. Diváci: 19.289.
Berlín: Los Angeles - Buffalo 2:4 (0:0, 0:1, 2:3), 40. a 56. Kopitar - 23. a 26. Adam, 34. Gaustad, 44. Stafford. Střely na branku: 33:26. Diváci: 14.300.
Stockholm: Anaheim - New York Rangers 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0), 10. Cogliano, rozhodující sam. nájezd Ryan - 58. Richards. Střely na branku: 28:15. Diváci: 13.800.