Lev Praha vstoupil do KHL vítězně, zdolal Dinamo Riga 2:1

Praha - Hokejisté Lva Praha se radují z vítězné premiéry v Kontinentální lize. V pražské Tipsport Aréně porazili Dinamo Riga 2:1, když dokázali díky brankám slovenských útočníků Luboše Bartečka a Tomáše Surového otočit nepříznivý vývoj utkání. Další zápas čeká svěřence trenéra Josefa Jandače v sobotu od 17:00 se Spartakem Moskva, jehož dres hájí obránce Jakub Nakládal.

6.9.2012

Útočník Lva Tomáš Rachůnek svádí souboj s Gints Meijou z Dinamo Riga.Foto: ČTK

Po opatrném začátku měl možnost otevřít skóre v šesté minutě Džerinš, jehož fauloval při úniku Němec, ale při trestném střílení Lotyš proti brankáři Pöpperlemu neuspěl. Lev pak nevyužil přesilovou hru a následně ohrozil brankáře Jučerse Rachůnek.

V 17. minutě se radovalo z vedení naopak Dinamo. Indrašisův pokus už dorazil za bývalého sparťanského gólmana Karsums. V závěru úvodního dějství byl blízko vyrovnání kapitán Novotný, ale jeho pokus zastavil branková konstrukce.

Ve druhé třetině zvedla diváky ze sedadel potyčka před brankou Lva, v níž byl hlavně aktivní za Pražany kanadský bek Oystrick a Skvorcovs. Smazat ztrátu se pak snažil Klepiš a na druhé straně zahrozil při Hunkesově trestu Indrašis. V 37. minutě se dočkal historicky první trefy v soutěži Lev. Klepiš nahodil puk na lotyšskou branku, ten se odrazil k Bartečkovi, který z mezikruží vyrovnal.

Pražský klub v závěrečné třetině ještě přidal na aktivitě a chtěl rozhodnout. Novotný ještě svou šanci po Christensenově přihrávce nevyužil, když jeho únik pokryl Jučers. Vzápětí v 51. minutě se ale už prosadil z levé strany Surový a podařenou střelou otočil výsledek.

Slovanu úvod nevyšel

Hokejistům Slovanu Bratislava pod vedením českého trenérem Rostislava Čady nevyšla premiéra v Kontinentální lize. Vítěz uplynulého ročníku nejvyšší slovenské soutěže v souboji nováčků KHL podlehl na svém ledě před vyprodaným hledištěm ukrajinskému Donbassu Doněck 2:4, který třemi góly v řadě dokázal vývoj utkání otočit.

Navzdory prohře nebyl Čada z výkonu hráčů zklamán. "Mě nezklamalo nic. Já jsem byl spokojen s prvními dvěma třetinami, kdy se hráči nelekli tlaku prvního utkání doma a hráli aktivně. Byla to taková daň zkušenosti v KHL, že těch málo chyb, které jsem udělali, soupeř využil," řekl novinářům.

Slovenskému týmu vyšel úvod, už ve druhé minutě s přispěním soupeřova brankáře vstřelil gól útočník Milan Kytnár. Domácí pak nevyužili přesilovku. Naopak v 17. minutě krátce po skončení početní výhody ukrajinského celku inkasovali po střele českého obránce Karla Pilaře, kterou ještě tečoval jeho spoluhráč Jevgenij Beluchin.

Ve druhé třetině se hra zrychlila a ze šancí na obou stranách vytěžil bratislavský klub k radosti zaplněné haly s kapacitou přes 10.000 fanoušků vedoucí gól. Donbassu se ale v poslední minutě této části hry podařilo vyrovnat v přesilovce.

Tragická koncovka

V poslední třetině se ukrajinský klub pod vedením bývalého kouče slovenské reprezentace Júliuse Šuplera dostal poprvé v zápase do vedení. A vítězství mu necelých pět minut před koncem utkání pojistil střelou pod horní tyč Fredrik Pettersson po přihrávce dalšího Čecha v dresu Donbassu útočníka Lukáše Kašpara.

Bratislavský klub prohrál navzdory tomu, že soupeře přestřílel. "My jsme v koncovce dlouhodobě neagresivní a tento problém pokračuje. Malé výsledky tady jsou, ale my potřebujeme větší výsledek k tomu, abychom porazili týmy, které nás v KHL čekají," řekl Čada, pro něhož nebylo dnešní utkání premiérou v KHL. Loni podepsal tříletou smlouvu s Avangardem Omsk, vedení klubu ho však v prosinci odvolalo.

V dresu Slovanu nastoupil také český útočník Michal Vondrka. Naopak slovenský reprezentant Miroslav Šatan, jenž s klubem podepsal smlouvu teprve ve středu, proti Donbassu ještě nehrál.

Kontinentální hokejová liga:

Chabarovsk - Atlant Mytišči 3:2 v prodl. (za domácí Petružálek 0+2), Novokuzněck - Nižnij Novgorod 3:2 v prodl., Novosibirsk - Jaroslavl 2:5, Čeljabinsk - Magnitogorsk 2:0, Ufa - Viťaz Čechov 2:3 po sam. nájezdech, Kazaň - Čerepovec 5:2, Nižněkamsk - Dinamo Minsk 3:0 (za domácí Koukal 1+0), Petrohrad - Omsk 1:2, Dynamo Moskva - Barys Astana 5:1, Slovan Bratislava - Doněck 2:4 (za hosty Pilař, Kašpar oba 0+1), Lev Praha - Dinamo Riga 2:1.

Bouřlivák Johnny Cash přežil bitku s pštrosem i požár národního parku

/VIDEO, FOTOGALERIE/ - Přízvisko legenda si dnes vysloužil kdekdo. Ovšem Johnny Cash jí doopravdy byl. Napsal přes 1500 písní a v žebříčku Billboardu mu figuruje zhruba obdobný počet hitů jako Ro-lling Stones. Muž v černém vypil tisíce lahví alkoholu, vyzkoušel všechny drogy, zapálil národní park, napadl ho pštros a celý život ho strašila předčasná smrt jeho bratra. V neděli by oslavil 85. narozeniny.

Šéfové stran: ANO směřuje k vůdcovskému řízení

Hnutí ANO dnešní změnou stanov, která posiluje pravomoci předsedy, míří k vůdcovskému či autoritářskému řízení hnutí. Shodují se šéfové sněmovních stran. Podobné změny ve svých stranách vylučují, demokratické strany podle nich mají být postaveny na rozhodování kolektivních orgánů.

Extrémní dávka jedu. Kim Čong-nama zabila za 20 minut

Bratr severokorejského prezidenta Kim Čong-nam zemřel během 15 až 20 minut od chvíle, co byl 13. února na letišti v Kuala Lumpuru otráven. Paralyzoval ho silný neurotoxin, jak vyplývá z výsledků pitvy, které včera zveřejnil malajsijský ministr zdravotnictví. Krátce předtím úřady oznámily, že letiště v Kuala Lumpuru je zcela bezpečné, bez jakýchkoli stop po jedu.