Lev Praha vyhrál na ledě Astany a podeváté za sebou bodoval

Astana - Hokejisté Lva Praha v Kontinentální lize potvrdili formu a vyhráli na ledě Barysu Astana 3:2. Jediný český zástupce v soutěži bodoval podeváté za sebou, z toho poosmé zvítězil. V 48. minutě rozhodl útočník Jiří Sekáč, který po 38 vteřinách odpověděl na vyrovnání domácích. Lev zakončil sérii čtyř venkovních zápasů a ztratil v ní jediný bod. V pondělí se představí doma proti nejlepšímu týmu soutěže Petrohradu.

28.11.2013 AKTUALIZOVÁNO 28.11.2013

Hokejisté Lev Praha.Foto: ČTK

"Předvedli jsme nejlepší výkon na tripu a podle mého zaslouženě vyhráli. Do hry jsme tentokrát poslali osm obránců, protože jsme znali útočnou sílu soupeře a chtěli jsme ji rozložit na více hráčů. Ukázalo se to jako správný krok," prohlásil finský kouč Lva Kari Jalonen po duelu s týmem, který ve 31 zápasech nastřílel 116 gólů, nejvíce v soutěži.

Do sestavy Lva se vrátil po třízápasové pauze z marodky dosud nejproduktivnější hráč týmu Klepiš. Po čtyřech utkáních dostal místo jedničky Vehanena v brance příležitost Engren.

V úvodu se Lev ubránil při Azevedově vyloučení. V polovině úvodní třetiny mohl otevřít skóre domácí Gavrilin, jenže vzápětí se radovali Pražané. Thörnberg po Dawesově chybné rozehrávce zachytil puk na modré čáře, šikovně se vyhnul dvěma protihráčům a z levého kruhu překvapil Ahonena.

Blízko vyrovnání byl Puškarjov, ale na Engrena nevyzrál. V 15. minutě měl šanci Ridderwall, náskok Lva však nenavýšil. Domácí po vyloučeních O'Byrneho a Nakládala získali početní výhodu pěti proti třem, kterou využil Američan Bochenski.

Na začátku druhého dějství měl po Sekáčově akci možnost Thörnberg a ve 24. minutě se Pražané radovali znovu. Birnerovo nahození od pravého mantinelu tečoval Matai a při třetím startu za Lva si připsal premiérovou branku. Pro dvacetiletého útočníka, který nastupuje také za prvoligové Litoměřice, to byla první trefa v KHL. V soutěži už odehrál také 19 zápasů za Lev Poprad v sezoně 2011/12.

Sekáč je díky gólu a asistenci na na postu týmového lídra produktivity

Lev držel těsný náskok, Engren zmařil Gavrilinovu šanci. Na druhé straně mohl zvýšit Novotný. V 47. minutě už se ale Barys dočkal a smazal ztrátu. Mäenpää nekontroloval puk, sebral mu jej Ruděnko a nabil osamocenému Starčenkovi.

Vzápětí se ale uvolnil v rohu přes dva hráče Zackrisson a volný Sekáč vrátil hostům vedení. "Puk mi přišel přímo na hokejku, tak jsem vystřelil nahoru a ujalo se to. Oni předtím byli v euforii, a když dostali tak rychle gól, tak to byl pro ně takový kopanec dolů," řekl Sekáč, který se díky gólu a asistenci posunul na post týmového lídra produktivity.

Druhý tým Východní konference se pak už snažil o další gól marně, Lev se ubránil i závěrečnému tlaku při power play Astany. Pražané si znovu upevnili na Západě pozici v první osmičce pro play off.

"Lev je velmi kvalitní tým a dnes to potvrdil. My jsme si nezasloužili vyhrát. Udělali jsme několik hloupých chyb. Někteří hráči si mysleli, že to půjde samo. To ale nic nemění na faktu, že Lev vyhrál zaslouženě," řekl finský trenér Barysu Ari-Pekka Selin.

Kontinentální hokejová liga:

Barys Astana - Lev Praha 2:3, Omsk - Slovan Bratislava 4:2 (za hosty Netík 1+0), Chanty-Mansijsk - CSKA Moskva 3:4 (za domácí Trončinský a Smoleňák oba 1+0), Jekatěrinburg - Dinamo Riga 3:1 (domácí brankář Kovář 24 zákroků), Kazaň - Novokuzněck 4:5 po sam. nájezdech, Nižnij Novgorod - Vladivostok 2:1, Viťaz Podolsk - Chabarovsk 2:1 po sam. nájezdech, Spartak Moskva - Ufa 2:3, Dinamo Minsk - Čeljabinsk 4:2, Doněck - Nižněkamsk 2:1 po sam. nájezdech (za domácí Nedorost 1+0), Záhřeb - Novosibirsk 6:1.

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.

Martin Svoboda: Za jedovatý alkohol má být potrestán výrobce, ne prodejce

/ROZHOVOR/ Když v září 2012 pacient havířovské nemocnice řekl lékařům, že oslepl po vypití alkoholu, který koupil jeho bratr ve stánku pod náměstím TGM v Havířově-Šumbarku, byl to stánek, kde byl provozní Martin Svoboda a kde šťárou policie, hygieniků a celníků začala metylová kauza, která zasáhla celou republiku a dokonce překročila její hranice.