Lev uspěl v play off i podruhé. Záhřeb zmrazil čtyřmi góly ve třetí třetině

Praha - Úvodní dva domácí zápasy zvládli. Hokejisté Lva Praha porazili ve druhém zápase osmifinále play off Kontinentální ligy Záhřeb 5:2 a v sérii hrané na čtyři výhry vedou 2:0. Domácí rozhodli o vítězství ve třetí třetině, kdy čtyřmi góly otočili vývoj duelu. Série pokračuje v pondělí na ledě Záhřebu.

8.3.2014 AKTUALIZOVÁNO 8.3.2014

Hokejisté Lva Praha (zprava) Niko Kapanen, Jiří Novotný, Justin Azevedo, Ondřej Němec a Martin Ševc se radují z gólu proti Záhřebu.Foto: ČTK/Michal Doležal

"Chtěli jsme urvat oba domácí zápasy, což se nám podařilo. Teď v Záhřebu to bude ještě těžší, ale my jsme šťastní, že jsme to dnes urvali podruhé," řekl kapitán Lva Jiří Novotný.

Kouč Medveščaku se po dvou porážkách na ledě Lva, z nichž první byla v závěru základní části, rozhodl poslat do branky Brusta místo Dekaniche a udělal i několik změn v sestavě. Naopak Pražané nastoupili ve shodném složení jako v pátek.
Po opatrném úvodu se do první šance dostal Azevedo, ale neuspěl stejně jako následně aktivní Řepík. V 10. minutě už ale domácí vedli. Skóre zápasu otevřel bekhendovou střelou Cingel.

Medveščak ale držel se soupeřem krok a podařilo se mu vyrovnat. V 26. minutě Vehanen zneškodnil Ellisonovu první střelu, ale na opakovaný pokus kanadského útočníka již nedosáhl. Vrátit vedení na stranu Lva mohli Novotný s Ullströmem, ale neuspěli stejně jako Thörnberg z brejku při oslabení domácích.

V 38. minutě se hosté poprvé v sérii dostali do vedení. Vehanena překonal přesnou střelou pod horní tyč Thomas. Následně byli ale vyloučeni Švarný s Popovičem a domácí měli 98 sekund početní výhodu pět na tři, kterou sekundu před vypršením využili. O vyrovnání se po Sekáčově přihrávce postaral kapitán Novotný.

Lvu pomohl průvan v kabině

Další přesilovka pomohla Lvu do vedení. V 50. minutě překonal Brusta přesnou střelou nad levé rameno Thörnberg a připsal si tak v průběhu týdne třetí vítězný gól proti Záhřebu.

"V sezoně nám přesilovky moc nešly, ale teď jsme v nich v důležitý moment skórovali," pochvaloval si obránce Ondřej Němec, kterému se v noci před zápasem narodil druhý syn. "Bylo to trošku hektické, ale nakonec to skončilo dvěma vítězstvími pro mě. Syn je v pořádku a vyhráli jsme i na ledě," řekl Němec.

Zlepšený výkon Pražanů v závěrečné části potvrdil dalším gólem Zackrisson, který po Řepíkově akci střílel do prázdné branky. Dvě minuty před koncem hosté zariskovali bez brankáře a inkasovali popáté. Lev tak vyhrál i čtvrtý vzájemný zápas s Medveščakem v sezoně. "Dvě třetiny jsme nehráli to, co jsme si říkali. Po druhé části byl v kabině malinko průvan a to nám pomohlo," přiznal Novotný.

Kovář zařídil dva góly, Červenka bodoval třikrát

Nejproduktivnější český hokejista v základní části Kontinentální ligy Jan Kovář potvrdil formu i v prvním zápase play off. V úvodním osmifinále s Vladivostokem dal dva góly a pomohl Magnitogorsku k výhře 3:1. Ještě o bod víc si připsal petrohradský útočník Roman Červenka, který proti CSKA Moskva jednou skóroval a na dvě branky přihrál.

V utkání vítěze Východní konference Magnitogorsku s osmým Vladivostokem začali překvapivě lépe hosté. Admiral se dostal do vedení už v třetí minutě díky využité přesilovce, Kovář v 11. minutě vyrovnal rovněž v početní výhodě. Gólem na 3:1 pak pojistil vedení Metallurgu v 19. minutě.

Petrohrad vede v sérii nad CSKA Moskva 2:0, druhý zápas vyhrál 5:1. Na rozdíl od páteční bitvy, kterou rozhodl jediný gól a čisté konto Alexandra Saláka, dnes domácí vedli už po první třetině tříbrankovým rozdílem. Červenka se trefil v 29. minutě, předtím na dva góly přihrál.

Osmifinále play off Kontinentální hokejové ligy:

Západní konference - 2. zápas:

Lev Praha - Medveščak Záhřeb 5:2 (1:0, 0:2, 4:0)
Branky a nahrávky: 10. Cingel (Ridderwall), 41. Novotný (Sekáč, Oystrick), 50. Thörnberg (Mäenpää), 57. Zackrisson (Řepík), 60. Azevedo - 26. Ellison (Linglet), 38. Thomas (Linglet, Cheechoo). Rozhodčí: Bulanov, Anisimov - Zacharenkov, Sadovnikov. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:0. Diváci: 4555. Stav série: 2:0.

Lev: Vehanen - Mäenpää, Ševc, Němec, Oystrick, O'Byrne, Jaakola, Nakládal, Gragnani - Azevedo, Novotný, Ullström - Thörnberg, Vrána, Sekáč - Řepík, Kapanen, Zackrisson - Matai, Cingel, Ridderwall. Trenér: Kari Jalonen.
Záhřeb: Brust - Klubertanz, Švarný, Popovic, Martinovic, Foster, Katic, O'Connor - Cheechoo, Ryan, Thomas - Bjorkstrand, Murray, Kane - Vesce, Ellison, Linglet - Glumac, Jessiman, Walker - Nyström. Trenér: Mark French.

Západní konference - 2. zápasy:
Dynamo Moskva - Jaroslavl 2:1, stav série 2:0; Petrohrad - CSKA Moskva 5:1 (Červenka 1+2), stav série 2:0; Doněck - Dinamo Riga 3:1, stav série 2:0.

Východní konference - 1. zápasy:
Magnitogorsk - Vladivostok 3:1 (Kovář 2+0), Ufa - Nižnij Novgorod 1:3, Barys Astana - Jekatěrinburg 3:2 v prodl., Kazaň - Novosibirsk 1:3.

Pohár naděje - kvalifikace - 1. zápasy:
Chabarovsk - Chanty-Mansijsk 2:4 (za hosty Smoleňák 0+1), Novokuzněck - Nižněkamsk 1:3 (za hosty Koukal 1+0).