Litvínov sestřelil v baráži Slavii a přiblížil se záchraně, Vary už jsou druhé

Praha - Baráž o hokejovou extraligu vstoupila do své druhé poloviny. Důležitý krok k udržení mezi elitou udělal mistrovství Litvínov, který deklasoval Slavii 5:1. Karlovy Vary porazily Jihlavu 4:2 a v tabulce se vyhouply na druhé místo o bod před Slavii.

12.4.2016 AKTUALIZOVÁNO 12.4.2016

Hokejisté Litvínova se radují z gólu proti Slavii.Foto: ČTK/Libor Zavoral

Dvanáct minut, čtyři góly a bylo hotovo. Mistrovský Litvínov v 7. kole baráže smetl Slavii 5:1 a upevnil si díky třetí výhře v řadě první místo. Největší podíl na vysokém vítězství Vervy měli za gól a dvě asistence František Lukeš a Robin Hanzl.

Uspěl i druhý extraligový tým. Karlovy Vary porazily Jihlavu 4:2, když třemi góly po sobě otočily duel. Dukle se sice podařilo ještě před druhou pauzou snížit, ale v závěru utkání definitivně rozhodl Rudolf Huna. Západočeši se tak posunuli na druhé místo. Na první Litvínov ztrácí čtyři body.

HC Verva Litvínov - HC Slavia Praha 5:1 (4:1, 1:0, 0:0)

Zajímavost? Na první čtyři trefy Krušnohorcům stačilo v první třetině dvanáct minut. Neskutečný vstup do zápasu!

Ve druhé minutě se prosadil Martynek, o dvě minuty později všechno propálil Pavlík, v osmém minutě vyhnal Hyláka na střídačku Hanzl, aby ve dvanácté minutě gólově přivítal čerstvého Krále Gerhát.

„Budu stručný. Rozhodlo prvních dvanáct minut a prohrávat 0:4, to už se s tím těžko dá něco dělat," lakonicky se podíval na zápas slávistický asistent Jan Srdínko. „Litvínov věděl jak na nás. Minule otočili z 0:3 k výhře a věděli, že když na nás vletí, tak budeme mít problémy. A to se stalo," mrzelo útočníka hostů Milana Mikulíka.

„Věděli jsme, že potřebujeme vyhrát, abychom potvrdili minulý domácí zápas. Naším cílem bylo dnes vyhrát a nehrálo roli, jakým rozdílem. Povedl se nám začátek zápasu a od toho se všechno odvíjelo," oddychl si trenér Vervy Radim Rulík. Jeho tým v pátek čeká venku Jihlava.

Branky a nahrávky: 2. Martynek (Gerhát, Trávníček), 4. F. Pavlík (R. Hanzl, Lukeš), 8. R. Hanzl (Duda, Lukeš), 12. Gerhát (Trávníček, Martynek), 37. Lukeš (R. Hanzl, Kubát) - 15. Jiránek (M. Ondráček, Tuominen). Rozhodčí: Šír, Hradil - Lederer, Tošenovjan. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 4867.

Litvínov: Janus - Z. Sklenička, Kubát, F. Pavlík, T. Pavelka, Gula, Frolo - Duda, R. Hanzl, Lukeš - Martynek, Gerhát, Trávníček - M. Hořava, R. Pšurný, Piroš - Jurčík, Válek, J. Doležal. Trenéři: Rulík a Šlégr.
Slavia: Hylák (8. T. Král) - Knot, M. Hruška, Andrlík, Krstev, Pavlin, Hraško, Kolařík - M. Čermák, Kašpařík, Bahenský - D. Hruška, Šafránek, Mikulík - Jiránek, Tuominen, M. Ondráček - Markovič, Vas, Andres. Trenéři: Razým a Srdínko.

HC Energie Karlovy Vary - HC Dukla Jihlava 4:2 (0:0, 3:2, 1:0)

Od úvodního buly zatlačila Energie soupeře do jeho obranného pásma, ten však úpornou obranou a jistými zákroky Škarka udržel v první třetině čisté konto. Největší tlak si Karlovarští vytvořili kolem šesté minuty, ale Gulašiho bomba a opakované střely Vachovce skončily bez gólového efektu.

Branky začaly padat až ve druhé dvacetiminutovce. Vedení se ujali trochu překvapivě na začátku 23. minuty hosté zásluhou Prokše, který procedil puk pod ztuhlým Závorkou. Karlovy Vary otočily vývoj zápasu v rozmezí 25. až 26. minuty. Nejdříve do té doby výtečného Škarka překvapil z nulového úhlu Redlihs, jen 74 vteřin nato ho po ideální nahrávce Rachůnka podruhé překonal Marosz.

Místy až drtivý tlak zástupců lázeňského města vyústil v polovině zápasu ve hře pět na tři, kterou bombou z mezikruží využil Svoboda. "Chtěli jsme na soupeře nastoupit a snažit se dát hned na začátku branku. Nějaký tlak tam byl, ale Jihlava dobře bránila. Po inkasovaném gólu ve druhé třetině jsme byli chvíli takoví zmrzlí, ale pak se nám podařilo dát branky a hlavně gól při přesilovce pět na tři, což bylo velice důležité," řekl asistent domácího kouče Mikuláš Antonik.

Hráči z Vysočiny chvílemi nevěděli, kam dříve skočit. A jen díky vynikajícímu gólmanovi drželi přijatelný stav. Ve 39. minutě však po nahodilé akci tečoval před Závorkou střelu Bilčíka Skořepa.

"Přijeli jsme sem s defenzivní taktikou, což jsme v první třetině splnili do puntíku a domácí jsme k ničemu nepustili; tak jako tomu bylo zde v prvním utkání. Chtěli jsme v tom pokračovat i ve druhé třetině. Dařilo se nám to, dali jsme první gól. Myslím si, že domácí to trochu zaskočilo, bohužel z těch šancí, které jsme tam měli, jsme neodskočili o dvě branky," uvedl asistent jihlavského kouče František Zeman.

Od začátku posledního dějství bylo znát, jak se Energie bojí o výsledek. Za její pasivitu jí mohl potrestat nejdříve Prokš a o chvíli později Kolář, to když se nikým neatakováni ocitli zcela sami před Závorkou. Definitivní klid do karlovarské kabiny vnesl při hostující power play v 59. minutě Huna.

"Po dnešním zápase už myslíme na Slavii, protože tam to bude hodně důležitý zápas a musíme tam odevzdat maximum. Každý zápas je strašně důležitý a my musíme zamakat na Slavii a odvézt si minimálně dva body. Vypadá to, že se Slávií si to rozdáme o účast v extralize, jedeme tam pro body a uděláme pro to všechno," prohlásil domácí útočník Rostislav Marosz.

Branky a nahrávky: 25. Redlihs (Haščák, Kůs), 26. Marosz (T. Rachůnek, Gulaši), 30. J. Svoboda (T. Rachůnek, Kůs), 59. Huna - 23. Prokš (Kolář), 39. Skořepa (Bilčík, Důras). Rozhodčí: Šindler, Pešina - Bláha, Brejcha. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. Diváci: 2742.

Karlovy Vary: Závorka - Sičák, M. Rohan, J. Tomeček, Gulaši, Redlihs, Dvořák, Baránek - Huna, Skuhravý, Vachovec - Haščák, Kůs, Koblasa - J. Svoboda, Marosz, T. Rachůnek - V. Tomeček, T. Rohan. Trenéři: Mlejnek a Antonik.
Jihlava: Škarek - Kaláb, Dobrovolný, Štebih, V. Zadražil, Bilčík, Grebeňuk, Parýzek - Důras, Skořepa, Jergl - Březina, F. Seman, Diviš - Kolář, Jícha, Prokš - Mrňa, Anděl, O. Malec. Trenéři: Vlk, Zeman a Ujčík.

Průměrná mzda v ČR se ve 3. čtvrtletí zvýšila na 27.220 Kč

Praha - Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1170 korun na 27.220 Kč, tedy o 4,5 procenta. Reálně, po odečtení inflace se lidem výdělek zvýšil o čtyři procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj na růst mezd v mnoha oblastech tlačil nedostatek pracovníků, o které zaměstnavatelé mezi sebou soutěžili. Růst výdělků se shoduje s odhady analytiků.