Pardubice pod Říhou zničily Spartu, Litvínov utnul sérii Vítkovic, Brno padlo

Praha - Hokejové extraliga naservírovala fanouškům ve 36. kole drtivou výhru Litvínova nad Vítkovice 5:0, Francouz si připsal pátou nulu. Gólové hody přichystal i duel v Pardubicích, kde Sparta dostala šestku. Zlín přetlačil Karlovy Vary. Jedenáct branek padlo v Olomouci. Vzpomínku Brna na Bubníka pokazil třinecký Polanský.

9.1.2015 AKTUALIZOVÁNO 9.1.2015
24 fotografií
Brankář Třince Šimon Hrubec vyráží betonem střelu Jana Káni z Brna.

Brankář Třince Šimon Hrubec vyráží betonem střelu Jana Káni z Brna.Foto: ČTK/Václav Šálek

Domácí vítěznou sérii Vítkovic rázně utnul druhý Litvínov, který po výborném výkonu vyhrál v Ostravě vysoko 5:0. Dva góly vstřelil útočník Viktor Hübl. Vítkovice na vlastním ledě nebodovaly od 28. října a vůbec poprvé od příchodu kouče Ladislava Svozila. Verva si připsala čtvrté vítězství za sebou, Pavel Francouz vychytal pátou nulu v ročníku.

Poprvé v sezoně Olomouc dokázala porazit Mladou Boleslav. V důležitém zápase ale Kohouti dvakrát ztratili čtyřgólový náskok a utkání se změnilo v divokou přestřelku. Hanáci se po dlouhé době rozstříleli a vyhráli 7:4.

Zlín ustál nápor Karlových Varů, zvítězil 3:2 a i přes komplikace splnil povinnost. Vary naopak potvrdily postavení nejhoršího týmu na ledě soupeřů. Ševci tak přeskočili na 12. místě Mladou Boleslav a stáhli náskok na pátečního soupeře na dva body. Na elitní desítku zaručující předkolo play off však díky výhře Liberce stále ztrácí pět bodů.

Parádní návrat na lavičku. Pardubice při premiéře trenéra Miloše Říhy staršího zdolaly pražskou Spartu 6:3 a spravily si chuť po předchozích dvou porážkách se skóre 2:11. Návrat k Východočechům po 22 měsících osladil nástupci Zdeňka Venery čtyřmi body za dvě branky a dvě asistence Petr Sýkora. Pardubice ukončily sérii tří domácích nezdarů ze vzájemných zápasů se Spartou.

Liberec porazil Plzeň 3:1. Bílí Tygři uspěli proti Indiánům poprvé v sezoně, ti vyšli počtvrté z posledních pěti duelů bodově zcela naprázdno. Severočeši naopak bodovali počtvrté za sebou a na svého dnešního soupeře ztrácí ve středu tabulky už jen dva body.

Chtěli vyhrát pro Vlastimila Bubníka. Největší legendu hokejové Komety, která v úterý zesnula ve věku 83 let, uctili její současní hráči minutou ticha, černými pásky na rukávech i Bubníkovou dvanáctkou na helmách. Vedoucí celek tabulky však doma nezdolali. S Třincem padli 3:4 po samostatných nájezdech. Hattrick v dresu hostí nasázel brněnský rodák Jiří Polanský, následně si ještě připsal rozhodující nájezd.

HC Kometa Brno - HC Oceláři Třinec 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:2, 1:0 - 0:0)

„Smrt pana Bubníka všechny zasáhla, je to smutná událost. Ale hráli jsme normální extraligový duel, při zápasu už není na smutek prostor," pravil brněnský útočník Jan Hruška, který vstřelil první branku Komety v utkání.

Hvězda zápasu oblékala třinecký dres. Brněnský odchovanec Jiří Polanský proti mateřskému týmu nasázel hattrick, navrch proměnil rozhodující nájezd. „Vítězství na Kometě počítám, mám radost z hattricku, nájezd jsem si šel užít. Trenér mi věřil, chtěl jsem dát gól za skandování fanoušků," upozornil Polanský na hanlivé pokřiky, které si vyslechl z tribun Ronda.

Důvod, proč upadl v nemilost příznivců z rodného města, nezná. „Diváky nechápu, vyrůstal jsem za Lužánkami. Z Komety jsem odešel před sedmnácti lety v šestnácti," vrátil se Polanský ke svým začátkům v Kometě.

Náladu však fanoušci elitnímu třineckému útočníkovi nezkazili. „Mám evidentně šťastný den. Asi se po cestě ještě stavím někde na benzince vsadit v loterii," usmíval se Polanský.

Ani u brněnské kabiny nepanoval po ztrátě dvou bodů smutek. Kometa totiž prohrávala ještě dvě a půl minuty před koncem a aspoň bod jí zajistil brankou na poslední chvíli Martin Dočekal. „Viděli jsme možná nejlepší utkání, které jsme letos doma odehráli. Bod je pro nás svým způsobem zlatý, vyrovnali jsme chvíli před koncem," uvědomoval si brněnský asistent trenéra Karel Beran.

Kometa se už několik týdnů drží na čtvrté příčce tabulky, Třinec stále zůstává první. Na druhý Litvínov má osmibodový náskok. „Je možné, že už Třinec vedení udrží a základní část vyhraje. Ale víme, že to není až tak podstatné. Vítěz Prezidentského poháru pak často v play off vyhoří," zdůraznil Hruška.

Branky a nahrávky: 16. J. Hruška (Ptáček), 22. Koreis (Vondráček), 58. Dočekal (H. Zohorna, Hanzlík) - 12. Polanský (Dravecký, M. Doudera), 34. Polanský, 38. Polanský (Adamský), rozhodující nájezd Polanský. Rozhodčí: Hribik, Homola - Lučan, Kis. Vyloučení: 7:10. Využití: 1:1. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Brno: Čiliak - Ptáček, Kempný, Dujsík, Hanzlík, Kuboš, Dlapa, Hájek - Ton, J. Hruška, J. Káňa II - Honejsek, H. Zohorna, Dočekal - Vondráček, Koreis, Burian - Mrázek, Raška, Ostřížek. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.
Třinec: Hrubec - Roth, Klesla, Galvas, Linhart, M. Doudera, Hrabal, Nosek - Hrňa, Klepiš, Orsava - Dravecký, Polanský, Adamský - Žejdl, Plíhal, Matuš - Chmielewski, M. Růžička, Cienciala. Trenéři: Kalous a Varaďa.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Sparta Praha 6:3 (2:1, 2:1, 2:1)

"Včera na tréninku jsem byl úplně v klidu, ale dneska jsem byl docela nervózní. Po takové pauze a vlastně s rodinou… Ono to mohlo vyjít jinak a zase se to všechno otočit proti nám. Člověk má zodpovědnost nejen za sebe," řekl Říha, který jako první v extralize vede tým se svým potomkem. Syn Miloš zůstal na lavičce i po Venerově odchodu.

Utkání předcházela minuta ticha k uctění památky obětí teroristických útoků ve Francii. Trenérské duo otce a syna Říhových mohlo zařadit do sestavy už trio juniorských reprezentantů Ščotka, Voženílek a Špaček. Kouč Jandač dal poprvé v sezoně od začátku v brance šanci Lukášovi. Ten si při svém druhém extraligovém startu ve třetí minutě oddechl, že si v přesilovce nesrazil do vlastní branky vyhozený puk.

Pardubice se ubránily a v šesté minutě se při Procházkově trestu ujaly vedení. Přes Čáslavovu clonu se trefil od modré čáry kanonýr Sýkora. Další šance domácích měli Nahodil a v přesilovce Tybor a Zohorna. Ten se prosadil až ve 13. minutě, kdy dorážel po Špačkově střele. Při Klimkově trestu mohl zvýšit Tybor. Při Čuttově vyloučení se naopak dočkala v 18. minutě Sparta, když Ďalogovu ránu tečoval Mikuš.

"Chyběla nám větší koncentrace a hladovost. Věděli jsme, že budou bruslit, ale my jsme pořád tak nějak spali. Nevím proč, ale nebyli jsme od začátku připravení, abychom tady potili krev," prohlásil sparťanský kapitán Tomáš Rolinek.

Rolinek byl ze zápasu hodně zklamaný

V úvodu druhé části skončila při Sýkorově pobytu na trestné lavici Saboličova teč těsně nad brankou. Sýkora po návratu na led připravil možnost pro Cetkovského. Při Šcotkově trestu měl nejdříve možnost opět Sabolič, vzápětí se už prosadil z levého kruhu Eminger.

Vrátit domácím vedení mohl ve 27. minutě v oslabení Starý, ale Lukáš jeho únik kryl. Vyloučený Tybor se ale přeci jen radoval se svým týmem, protože po práci Cetkovského propálil sparťanského gólmana bombou Sýkora. "Po dvou nepovedených zápasech jsme tuhle výhru potřebovali. Dostali jsme hodně gólů a hra nevypadala tak, jak jsme chtěli," řekl Sýkora, který je s 21 brankami nově nejlepším střelcem extraligy.

Při vyloučení Černocha na pět minut a do konce utkání za zákrok na Koríma se Pražané ubránili a vyrovnat mohl Buchtele, Kristana ale nepřekonal. Domácí se ubránili i při 44 vteřin trvajícím oslabení tří proti pěti a už při klasické přesilovce trefil Barinka tyč. Dvě vteřiny před druhou pauzou se radovali Východočeši, když při Poláškově trestu protlačil puk za Lukáše Starý.

Na začátku třetí třetiny sice Pardubice odolaly v oslabení, ale ve 45. minutě snížil po Hlinkově asistenci osamocený Klimek. Pro domácí ale bylo klíčové, že se ubránili i při dalších dvou přesilovkách Pražanů. V 54. minutě navíc při Klimkově trestu zakončil kombinaci Čutta a Pardubice zužitkovaly potřetí početní výhodu. Za tři minuty ještě korunoval výsledek po kombinaci Sýkory se Zohornou Cetkovský.

"Nevypustili žádný souboj. To se dalo čekat, protože pan Říha je dobrý trenér a výborný motivátor. Bylo jasné, že ty kluky zvedne. Ale i tak si myslím, že jsme zápas mohli zvládnout lépe a vyhrát. Měl mít úplně jiné skóre, já jsem z toho hodně zklamaný. Ale Petr Sýkora hrál velký zápas, jestli jsme je mohli přehrát, tak by tam nesměl být," dodal Rolinek.

Branky a nahrávky: 6. P. Sýkora (Gregorc, T. Zohorna), 13. T. Zohorna (M. Špaček), 28. P. Sýkora, 40. Starý (Čáslava, P. Sýkora), 54. Čutta (Starý, Marcinko), 57. Cetkovský (T. Zohorna, P. Sýkora) - 18. J. Mikuš (Ďaloga, Pech), 26. Eminger (J. Hlinka, Pech), 45. Klimek (J. Hlinka). Rozhodčí: Pešina, Polák - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 12:7, navíc Černoch 5 min. a do konce utkání, J. Hlinka (oba Sparta) 10 min. Využití: 3:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 9108.

Pardubice: Kristan - Gregorc, Čáslava, Benák, Havlík, Píša, Ščotka, Čutta, Korím - P. Sýkora, T. Zohorna, M. Špaček - Radil, Nahodil, Tybor - Gašparovič, Marcinko, Starý - Voženílek, Cetkovský, Kaut. Trenéři: Říha st. a Říha ml.
Sparta: Lukáš - Eminger, Polášek, Ďaloga, J. Mikuš, Švrček, Barinka, od 41. navíc Piskáček - Sabolič, J. Hlinka, Klimek - Kumstát, Pech, Rolinek - Forman, Černoch, Buchtele - M. Procházka, Volek, Dvořáček. Trenéři: Jandač a Moták.

HC Vítkovice Steel - HC Verva Litvínov 0:5 (0:1, 0:3, 0:1)

Hosté do zápasu vletěli výrazně lépe a jejich úvodní převahu už po šesti minutách korunoval Hübl, který ukázkově zpracoval Frolovu přihrávku od zadního mantinelu a ještě precizněji puk umístil do levého horního růžku.

Domácí deset minut dělali pohyblivějšímu Litvínovu jen komparz. Probral je však Oleszův ladný průnik po pravém křídle, ale když už byl sám před Francouzem, všudybyl Hübl mu puk v rozhodujícím okamžiku zezadu vypíchl. Hosty pak přibrzdila tři vyloučení, při kterých se Vítkovice nastěhovaly do útočného pásma, ale bez větších šancí. Z přečíslení naopak mohli udeřit znovu Severočeši, jenže Martynek švihem trefil pouze Dolejše. "Moc dobře jsme věděli, že Vítkovice teď mají fazonu. Dávali jsme si pozor od první minuty a stav 1:0 po první třetině byl perfektní. Ve druhé třetině jsme je dorazili," řekl litvínovský obránce Tomáš Frolo.

Náznaky domácího zlepšení Litvínov ve druhé třetině zašlapal do ledu. Hosté soupeře drtili výtečným bruslením, přímočarým přechodem do útoku a byli lepší po všech stránkách. Ke druhému gólu jim ještě musela pomoct pořádná porce štěstí; Frolova střela od modré čáry trefila jednoho z domácích hráčů a kuriózním obloučkem přepadla za Dolejše. "Chtěl jsem střelu Frola tečovat mimo, ale ode mě se to odrazilo do Tomáše Malce a od něj ještě do brány. To byl strašně smolný gól," řekl vítkovický obránce Lukáš Zíb.

Vítkovice po buly vyrobily další chybu ve středním pásmu a Martynkovu střelu si po rychlém litvínovském brejku srazil do vlastní branky Klok. "I když se prohrává 0:3 po takových brankách v tak krátkém časovém intervalu, dá se s tím ještě něco dělat. Ale proti tak rozjetému soupeři, jako byl Litvínov, to nejde," řekl Zíb.

Domácí trenéři si vzali oddechový čas a tým se ještě pokusili motivovat výměnou gólmanů, ale rozjetí hosté už nebyli k zastavení. Litvínov byl ve stálém tlaku. Po Pavlíkově střele zazvonila tyčka, ale pak Šrámek na modré čáře obral o kotouč Burgera a ze sóla pod Maxwellovu lapačku zavěsil počtvrté. "Ty dva pro nás šťastné góly na 2:0 a 3:0 byly zlomové. To s každým mužstvem otřese, my jsme pak už byli v pohodě," řekl Frolo.

Závěr se proto stal formalitou. Jasnou partii přizdobil ve prospěch Vervy pátým gólem ještě Hübl, který z mezikruží příklepem uklidil puk k tyči. Vítkovice doma podlehly po šesti výhrách v řadě. "Mužstvo jsem už před zápasem nabádal, že i po té úspěšné sérii je třeba zůstat na zemi. Dneska to ale byl náš nejhorší zápas od našeho příchodu k mužstvu, musíme se z toho co nejdříve vzpamatovat, i když to bude složité," uvedl vítkovický trenér Svozil.

Branky a nahrávky: 6. Hübl (Frolo), 26. Frolo (Ručinský), 26. Martynek (Trávníček, Gerhát), 35. Šrámek, 52. Hübl (Jánský). Rozhodčí: Hradil, Pavlovič - Bláha, Lhotský. Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 7036.

Vítkovice: Dolejš (26. Maxwell) - Kovář, Kudělka, Zíb, Malec, Šenkeřík, Klok, Štencel, Pastor - T. Svoboda, Burger, Olesz - Huna, Roman, Svačina - Vandas, M. Hlinka, Szturc - P. Zdráhal, Kolouch, J. Káňa I. Trenéři: Svozil a Petr.
Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, Pavlík, Pavelka, Štindl, Frolo, Kokeš - Jánský, Hübl, Lukeš - Petružálek, R. Hanzl, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - Písařík, Šrámek, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

PSG Zlín - HC Energie Karlovy Vary 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)

Do branky se nečekaně postavil po jedenáctizápasové pauze Libor Kašík, který naposledy chytal 28. listopadu v Třinci. Jenže po parádní první polovině zápasu k bodům nakonec nevedla snadná cesta. Hosté totiž dokázali dvěma góly Skuhravého snížit z 0:3 na 2:3. Jenže víc ševci sokovi nedovolili a došli si pro důležitý triumf, kterým ukončili třízápasovou sérii porážek. „Za stavu 3:2 jsme se báli o výsledek. Ale přiklonilo se k nám štěstí a díky bojovnosti jsme zápas prakticky o šest bodů zvládli," liboval si asistent zlínského trenéra Juraj Jurík.

Vše odstartoval v 6. minutě Svoboda, který po krásném pasu od Matějíčka vymetl střelou od levého mantinelu horní růžek. „První třetina byla z naší strany velmi dobrá. Hráli jsme v pohybu a byli celkově lepší," liboval si zlínský trenér.

A to Zlín v první třetině nevyužil tři přesilovky, jedna z nich byla dokonce pětiminutová za faul holí Redlihse do krku Marušáka, za což se pakoval pod sprchy. „Utkání bylo ovlivněné naší nedisciplinova­ností, která domácí posadila na koně," štvalo hlavního trenéra hostů Karla Mlejnka devět vyloučení a trest do konce zápasu.

Zlín ale ze svých přesilovek využil jedinou, která však nakonec stačila. Ve 23. minutě Říčka z kruhu propálil Závorku. Jen o osmnáct vteřin zamotal Šťastný soupeři hlavu, nahrál Čechovi, který ránou z první propálil karlovarského brankáře potřetí a nechal se vystřídat. „Paradoxně nám dva rychlé góly ale ublížily. Ustoupili jsme z aktivní hry a hráli hokej nahoru–dolů. Přesně tohle jsme ale nechtěli," přiznal Jurík.

A Karlovy Vary toho dokonale využily. V polovině zápasu Šmach nahodil na Kašíka, před kterým tečoval Skuhravý a snížil na 3:1. „Do třetí třetiny jsme sice vstoupili aktivně, ale vydrželo nám to jen deset minut," věděl Jurík.

V 54. minutě se totiž podruhé v zápase trefil důrazný Skuhravý, který dotlačil kotouč za Kašíka a připravil dramatickou zápletku.

I přes pár závarů před Kašíkem ale Čajánek a spol. nakonec mohli slavit. Mimochodem, zlínský kapitán tentokrát odvedl parádní práci. I bez emocí. Nebyl vyloučen, vyhrál 68 procent vhazování a vyslal na Závorku tři střely. A třeba v jednom z oslabení se bez hokejky vlastním tělem stavěl protihráčům do přihrávek a střel.

Ano, tohle je kapitán!

Branky a nahrávky: 6. J. Svoboda (Matějíček), 23. Říčka (Holík, Kotvan), 23. F. Čech (Šťastný, Kubiš) - 31. Skuhravý (Šmach), 54. Skuhravý (Vachovec). Rozhodčí: Fraňo, Úlehla - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 9:9, navíc Redlihs (K. Vary) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 4050.

Zlín: Kašík - Matějíček, Žižka, Marušák, O. Horák, Kotvan, Urbanec - J. Svoboda, Čajánek, O. Veselý - Ondráček, Leška, Köhler - Holík, Roman Vlach, Říčka - Kubiš, Šťastný, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Karlovy Vary: Závorka (23. Habal) - Harant, Sičák, J. Tomeček, Redlish, Dvořák, Šmach, Deyl - D. Hruška, Balán, Duda - V. Tomeček, J. Kverka ml., Vachovec - Koblasa, Skuhravý, Micka - Heizer, R. Hruška, R. Pšurný. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.

Bílí Tygři Liberec - HC Škoda Plzeň 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

"Hráči podali výborný výkon, zodpovědný a pracovitý. Zdálo se mi, že se trochu rozjíždíme jako dieselový motor. Pak jsme ale získali na jistotě. Z toho plyne ubráněné oslabení, dost dobrých hokejových akcí, příležitosti ke vstřelení branky. Bylo tam dost práce, ale i hokejovosti," pochvaloval si asistent libereckého kouče Milan Černý.

Oba týmy se v liberecké aréně dostaly rychle do tempa. Nejprve si vyzkoušeli přesilovku domácí a po nich hosté. Ani jeden tým neuspěl. Velice blízko ke skórování měl v osmé minutě Bakoš, jeho nájezd a střelu do horní části branky zlikvidoval efektním semaforem Machovský. Ten vychytal i Jelínkův nájezd o minutu později. Na druhé straně se předvedl Lašák při pokusu Bližňáka. Skóre se změnilo až v 17. minutě, kdy Liberec využil přesilovku: Šimek střílel od modré, jeho zblokovanou střelu si našel Balaštík a z otočky po ledě prostřelil Machovského.

"Z naší strany špatná první třetina, často jsme propadávali, domácí nám odjeli dva na jednoho, tři na dva. Dali nám gól z přesilovky a prohrávali jsme. Od druhé třetiny jsme se trochu zlepšili, ale dostali jsme se do málo gólových příležitostí," řekl hostující kouč Michal Straka.

Úvodní minuty druhé třetiny patřily Plzni, ale bez gólového efektu. Na druhé straně Vlach minul přihrávku Jelínka před brankou Machovského. Pak hrála Plzeň dvě přesilovky za sebou, ale ani jednou neuspěla. Naopak ve 29. minutě Radivojevič v oslabení vyvezl puk z obranného pásma a tvrdou střelou od modré čáry orazítkoval tyč Machovského branky.

Lašák si jediný gól vyčítal

Plzeň velmi vážně zahrozila ve 35. minutě nájezdem dvojice Pletka - Lev, ale Lašák se vytáhl. O chvíli později ho napodobil na druhé straně Machovský, který zlikvidoval roztažením na brankové čáře velkou šanci Vlacha. Ve 38. minutě už ale kapituloval - před brankou si s ním pohrál Bakoš a zvýšil na 2:0.

Úvod třetí třetiny byl ve znamení přesilovek na obou stranách, ovšem bez gólů. Ve 47. minutě se prodral do zakončení Filippi, neuspěl, stejně tak i Bulík s dorážkou. V polovině třetiny zahrozili hosté důrazným Lvem.

V 56. minutě byl vyloučen Bulík a hosté umocnili přesilovku odvoláním brankáře. Jeřábek pak nastřelil tyč. Po půl minutě byl vyloučen liberecký Jelínek a hosté hráli dlouho pět na tři. Dvojnásobnou výhodu využili, střelcem byl Ján Sýkora po pěkné souhře s Kratěnou a Mozíkem.

"Bohužel jsem neviděl střelce, stál přede mnou ještě náš obránce. Já se díval, kdo kde stojí v naší třetině, ale byl tam můj obránce a já toho střelce neviděl. Opozdil jsem se tam. Kdybych ho viděl, tak věřím, že bych to dokázal chytit. Takže malá chybička z mé strany," přiznal liberecký gólman Ján Lašák.

V dramatickém závěru ale při plzeňské hře bez gólmana skóroval Šimek a upravil na konečných 3:1. "Před třetí třetinou jsme zkoušeli zamíchat sestavou, ale pouze jsme snížili v přesilovce pět na tři. Liberec výborně bránil, nedostali jsme se do žádných větších šancí, vyhrál zaslouženě," připustil hostující kouč Michal Straka.

Branky a nahrávky: 17. Balaštík (Šimek, Vampola), 38. Bakoš (Bulík, Vampola), 60. Šimek (Výtisk) - 58. J. Sýkora (Kratěna, Mozík). Rozhodčí: Hodek, Horák - Gerát, Hynek. Vyloučení: 8:6. Využití: 2:1. Diváci: 4517.

Liberec: Lašák - Šimek, Výtisk, Kajínek, Voráček, Gřegořek, Vitásek - Balaštík, Vampola, Radivojevič - Bakoš, Filippi, Bulík - Bartek, P. Jelínek, J. Vlach - Bulíř, Urban, Kica. Trenéři: Čada a Černý.
Plzeň: Machovský - Pulpán, Jeřábek, Mozík, Boháč, Kubka, Moravčík - J. Sýkora, Lev, Johnson - Kratěna, Bližňák, Pletka - Indrák, Simon, Schleiss - Suchý, T. Sýkora, Kubalík. Trenéři: Michal Straka, Čihák a J. Špaček.

HC Olomouc - BK Mladá Boleslav 7:4 (1:0, 5:2, 1:2)

„Jsme spokojeni s výsledkem, tři body jsou výborné. Kaňkou jsou ale pro nás zbytečné ztráty čtyřgólového vedení. Soupeře jsme dostali do hry hloupými vyloučeními," zhodnotil zápas olomoucký trenér Jiří Dopita.

„V předchozím kole jsme dali Slavii sedmičku a hráli jsme famózně. Teď jsme dostali sedmičku a předtím devítku v Hradci. Je to jako na houpačce," upozornil boleslavský trenér Marian Jelínek na nevyrovnané výkony svého týmu.

Mora začala pěkně zostra a na boleslavskou branku se řítil jeden útok za druhým. Největší šanci spálil Patera, který z bezprostřední blízkosti těsně minul.

Hosté se postupně oklepali a Mikulík trefil tyč. Kohouti se dočkali gólu třicet sekund před první sirénou. Zuzin v oslabení vybojoval puk, do brejku vyslal Buce, jenž prostřelil Martina Růžičku.

Na začátku druhé dvacetiminutovky se spustila kanonáda. Po 23 sekundách Cibák puk potáhl před branku, nahrál Rácovi, který z úhlu skóroval. Uběhlo dalších 65 sekund a bylo to 3:0. Olomoučtí hokejisté v přesilovce vytvořili závar před boleslavskou brankou a Herman doklepával do prázdné.

Středočeši vystřídali gólmany, ale Jan Růžička udržel čisté konto jen 51 sekund. Při další přesilovce se Marosz trefil do šibenice. Puk sice z branky vypadl a sudí gól posuzovali s videorozhodčím, ale na olomouckém zimáku nikdo nepochyboval o tom, že to branka byla. Videorozhodčí to po chvíli jen potvrdil. „Začátek druhé periody byl zlým snem," přiznal Jelínek.

Zdálo by se, že je rozhodnuto. Jenže nebylo. Mora šla do tří a hosté se vrátili do zápasu. Nejprve se ujala rána Stříteského a poté i bomba Robara, která se odrazila od tyčky.

V polovině zápasu však Ondrušek předvedl, že od modré umí pálit i domácí obránci – 5:2. Šestý gól přidal po vyšachování hostující obrany do prázdné Rác. Poté se ještě neujal brejk Musila a úspěšný nebyl ani Laš.

Těsně před přestávkou navíc ze hry odstoupil obránce Majeský, jehož nahradil Rašner. „Srazil se s protihráčem a loktem dostal na bradu. Necítil se na to, aby pokračoval," vysvětlil Dopita odstoupení zkušeného zadáka.

Po přestávce nejprve obrovskou šanci neproměnil Patera a aktivitu převzali hosté. Při další dvojnásobné přesilovce snížil Bárta a početní výhodu pět na čtyři využil Klimenta. Domácí znervózněli, ale drama se nekonalo. Výhru Mory pojistil kapitán Patera. „Když už jsme se chystali na hru bez brankáře, inkasovali jsme sedmý gól," litoval Jelínek.

Pro Kohouty byla výhra důležitá vzhledem k tomu, že si zachovávají odstup od spodku tabulky, a navíc po dlouhé době vsítili víc než dva góly. „Poslední zápasy jsme odehráli dobře, ale scházely nám góly. V koncovce musí být důraz, ale nic zásadního jsme neměnili," dodal Dopita.

Branky a nahrávky: 20. Buc (Zuzin), 21. Rác (Cibák, Marosz), 22. Herman (Zuzin, Ondrušek), 23. Marosz (Vyrůbalík, Majeský), 32. Ondrušek (Škůrek, Zuzin), 35. Rác (Marosz, Cibák), 57. Patera (T. Rachůnek, Vyrůbalík) - 25. Stříteský, 25. Robar (Ovčačík, Broš), 47. Bárta (Stříteský, Trončinský), 53. Klimenta (Robar, Broš). Rozhodčí: Lacina, Souček - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 10:8. Využití: 3:3. V oslabení: 1:0. Diváci: 4621.

Olomouc: Trvaj - Majeský (41. Rašner), Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Škůrek, Ondrušek - Rác, Marosz, Cibák - T. Rachůnek, Patera, Matai - Zuzin, Herman, Laš - Kucharczyk, J. Knotek, Buc. Trenéři: Fiala a Dopita.
Mladá Boleslav: Martin Růžička (22. J. Růžička) - Trončinský, Ovčačík, Stříteský, Vidmar, M. Hruška, Robar, R. Čermák - L. Pabiška, D. Výborný, Mikulík - Klimenta, Broš, Pacovský - Lenc, Bárta, M. Látal - Rys, Musil, Kotala - od 52. navíc Volf. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Autor: Redakce, ČTK, Miroslav Mazal, David Nekvinda, Daniel Ostrčilík

9.1.2015 VSTUP DO DISKUSE

Vojenský historický ústav má nově opravenou stíhačku MiG-15

Praha - Vojenský historický ústav (VHÚ) bude moct vystavit nově opravený stíhací bombardér MiG-15. V uplynulých pěti měsících ho zrekonstruovali pracovníci Vojenského technického ústavu (VTÚ). Představitelé VTÚ, VHÚ a ministerstva obrany ve čtvrtek opravený stroj na vojenské základně ve Kbelích představili novinářům.

Rakušan: Hnutí STAN je připraveno soudit se o mandát Drábové

Praha - Hnutí STAN je podle středočeského lídra Víta Rakušana připraveno soudit se o mandát krajské zastupitelky Dany Drábové, pokud by ho někdo napadl. Drábová je totiž předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), ačkoli podle ministerstva vnitra mohou být zastupiteli jen řadoví státní zaměstnanci. STAN tvrdí, že souběh funkcí je podle zákona možný. I kdyby hnutí u soudu neuspělo, výsledkem bude alespoň precedentní rozhodnutí, které vyjasní současný stav, řekl dnes Rakušan novinářům.

Hasiči přejeli hocha, chvátali k požáru. Policie: Nešťastná náhoda

Krucemburk – Havlíčkobrodští kriminalisté uzavřeli vyšetřování nehody z letošního června, při níž hasiči na závodech dračích lodí v Krucemburku na Havlíčkobrodsku přejeli desetiletého chlapce.