Maďaři odolávali favorizovanému Finsku dvě třetiny

Petrohrad - Hokejisté Finska vyhráli i čtvrtý zápas na mistrovství světa v Rusku a po výhře 3:0 poskočili v základní skupině B s 12 body do čela tabulky před Kanadu. Obhájce titulu však dosud sehrál jen tři utkání.

11.5.2016

Jarno Koskiranta před bránou maďarského gólmana Adama Veryho.Foto: čtk

Maďaři, kteří jako nováček mezi elitou dosud nebodovali, statečně drželi s favorizovanými Seveřany krok a bezbrankový stav až do konce druhé části. Výhru zajistili Finům Atte Ohtamaa, Mikko Koivu a Aleksander Barkov. Čisté konto vychytal mladý gólman Juuse Saros.

Zatímco Maďaři se do soupeře s chutí zakousli, Finové začali vlažněji. Změnu skóre nezvládla obstarat ani vycházející hvězdička Laine a do pohody nedostala mužstvo ani 81 vteřin dlouhá přesilovka pět na tři. K výbornému výkonu se totiž rozchytal strážce maďarské branky Vay.

Ten se během druhé části hodně zahřál, neboť Finové ho zasypali velkým počtem ran a vyhráli prostřední dějství na střely mezi tyče drtivě 25:3. Dlouho jim to ale nebylo vůbec nic platné. Maďaři s vynikajícím Vayem odolávali. Zuby si na něm vylámali kromě jiných Koivu, Lindell a Barkov. Nakonec na něho našel recept bek Ohtamaa, který ho prostřelil z kruhu pro vhazování až ve 37. minutě.

Pojistka Finů přišla poté až v polovině třetí třetiny, kdy zvýšil po přečíslení Koivu. V 54. minutě hráli Finové přesilovku, na níž po pár vteřinách navazovala další, a Barkov uzavřel výsledek. Vay se i tak stal maďarským hrdinou, když v utkání pochytal celkem 48 střel.

Skupina B (Petrohrad):

Finsko - Maďarsko 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 37. Ohtamaa (Komarov), 50. M. Koivu (Mikael Granlund), 57. Barkov (Laine, J. Jokinen). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Piechaczek (Něm.) - Fluri (Švýc.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 1:7. Využití: 1:0. Diváci: 3794.

Finsko: Saros - Jaakola, Hietanen, Pokka, Lindell, Kivostö, Salmela, Ohtamaa - Aho, M. Koivu, Mikael Granlund - Laine, Barkov, J. Jokinen - Pyörälä, Koskiranta, Komarov - Pihlström, Sallinen, Pulkkinen. Trenér: Kari Jalonen.
Maďarsko: Vay - Wehrs, Szirányi, Dudás, Sagert, Stipsicz, M. Vas, Garát, Mestyán - Kóger, Sarauer, Galló - Benk, J. Vas, K. Nagy - Sofron, Bartalis, G. Nagy - Magosi, Sebök, Erdély. Trenér: Rich Chernomaz.

Čeští vědci přišli na to, proč někteří lidé marodí častěji

Brno – Proč jsou někteří lidé náchylnější k infekcím a alergiím? Na tuto otázku možná našli odpověď vědci z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Pes vběhl na cizí pozemek, majitel mu ustřelil přirození. Teď jej soudí

Klatovsko – Nelehký úkol stojí před klatovským okresním soudem. Musí rozhodnout, zda je Zdeněk Skalický (53 let) nebezpečný pistolník, který ustřelil samonabíjecí pistolí psu přirození jen proto, že vběhl na jeho pozemek, nebo šlo jen o nešťastnou náhodu, když se chovatel snažil bránit své ovce před útočícím predátorem.

Hra s ohněm skončila. Rakousko to zvládlo

Berlín – Němečtí komentátoři vesměs pozitivně hodnotí výsledek rakouských voleb, kdy v nedělních volbách vyhrál kandidát Zelených Alexander Van der Bellen nad Norbertem Hoferem ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ).