Vrbata dorazil Buffalo, New Jersey padlo. Mazanec chytal od začátku

New York - Marek Mazanec nastoupil v pátečním utkání NHL poprvé v sezoně v brance Nashvillu od úvodní minuty, ale neodvrátil prohru 0:3 v Coloradu. Třiadvacetiletý brankář inkasoval první gól v úvodní třetině z dorážky Maxima Talbota, druhý zásah přidal střelou z mezikruží Jarome Iginla a třetí branka domácích padla při závěrečné power play. Celkově kryl Mazanec 25 z 27 střel.

31.1.2015 AKTUALIZOVÁNO 31.1.2015

Marek Mazanec v brance Nashville Predators.Foto: čtk

„Měli jsme několik šancí, zejména v prostřední části jsme mohli srovnat na 1:1. Filip (Forsberg) ale trefil břevno a Bourque udělal v úniku dobrou fintu, jen to bohužel nedotáhl. Mohlo to změnit průběh zápasu," uvedl trenér Nashvillu Peter Laviolette, jehož svěřenci Semjona Varlamova nepřekonali. Ruský gólman byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání, v němž zneškodnil 23 střel a zaznamenal čtvrtou nulu v sezoně.

Uklidňující druhou trefu vstřelil Iginla v 46. minutě, čímž zaokrouhlil počet svých bodů v NHL na 1200.

„Je to úžasné číslo. V něco podobného jsem ani nedoufal, když jsem v lize začínal. Byl jsem hlavně nadšený, že v ní hraju," reagoval Iginla, podle kterého Mazanec nemohl jeho střelu vidět, protože mu skvěle zastínil výhled Cody McLeod. Český gólman chytal v sezoně podruhé, v předchozím startu vystřídal po 13 minutách Cartera Huttona.

Vrbata skóroval do prázdné branky

Radim Vrbata, nejlepší český střelec v soutěži, si připsal devatenáctou branku v sezoně, když v poslední minutě při hře Buffala bez brankáře zpečetil vítězství Vancouveru na 5:2. Canucks, kteří balancují v Západní konferenci na hraně postupu do play off, rozhodli o výhře nad nejhorším týmem NHL v rozmezí 20. až 25. minuty, kdy otočili z 0:1 na 3:1.

Buffalo utrpělo čtrnáctou prohru v řadě. Během série porážek, která je nejdelší od roku 2003, nezískali Sabres ani bod.

Na to, aby odvrátili vyrovnání negativního rekordu, mají už jen tři pokusy. „Samozřejmě nás to bolí a trápí. Je to nechutné, když na sérii pomyslíte. Není ale dána nedostatkem úsilí. Týmy si do vás kopnou, když ležíte, nikdo vám to neusnadní. Mají motivaci. Žádný tým nechce být tím, který by prohrál s mužstvem, jež má takovou sérii," řekl Chris Stewart, autor obou branek Buffala.

New Jersey dlouho držel brankář

New Jersey se čtyřčlennou českou skupinou podlehlo doma Pittsburgu 1:2 v prodloužení. Mezi oběma týmy byl propastný rozdíl ve střelecké aktivitě (poměr střel 14:43), přesto Penguins nemohli dlouho vyzrát na skvělého Coryho Schneidera v brance Devils.

Vyrovnat se hostům povedlo až v 57. minutě v početní výhodě a vítězný gól vstřelil v čase 62:21 Simon Despres, který se prosadil střelou od modré čáry přes bránícího Jaromíra Jágra.

„Dal nám šanci vyhrát, dokonce více než to. Je ostudou, že si nepřipsal výhru, zasloužil si lepší výsledek," řekl k Schneiderovu výkonu generální manažer Devils Lou Lamoriello. New Jersey ale opět doplatilo na neschopnost vypracovat si více šancí. „Nejsme nabuzení, nebruslíme dobře. Nehrajeme a jen čekáme, co bude. Musíme být příští zápas hladovější po výhře," uvedl Patrik Eliáš.

Vedoucí tým soutěže Anaheim si připsal druhou porážku za sebou, když doma podlehl Chicagu 1:4. U všech branek vítězů si připsal asistenci Patrick Sharp. Zaváhání Ducks využili hokejisté St. Louis, kteří uspěli na ledě Caroliny 3:2 po nájezdech a ztrácejí na ně ze třetího místa v konferenci už jen čtyři body. Navíc mají Blues dva zápasy k dobru.

Výsledky NHL

New Jersey – Pittsburgh 1:2 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 – 0:1)

Branky: 47. Bernier – 57. Kunitz, 63. Despres. Střely na branku: 14:43. Diváci: 16.592. Hvězdy zápasu: 1. Schneider (New Jersey), 2. Despres, 3. Kunitz (oba Pittsburgh).

Carolina – St. Louis 2:3 po sam. nájezdech (1:2, 1:0, 0:0 – 0:0)

Branky: 11. Faulk, 35. Murphy – 2. Reaves, 4. Backes, rozhodující sam. nájezd Shattenkirk. Střely na branku: 28:32. Diváci: 13.287. Hvězdy zápasu: 1. Pietrangelo (St. Louis), 2. Ward (Carolina), 3. Oshie (St. Louis).

Colorado – Nashville 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Branky: 14. Talbot, 46. Iginla, 59. Landeskog. Střely na branku: 28:23. Marek Mazanec odchytal za Nashville 58:44 minuty, inkasoval dvě branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 92,59 procenta. Diváci: 18.064. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. Iginla, 3. O'Reilly (všichni Colorado).

Vancouver – Buffalo 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)

Branky: 20. Horvat, 22. Weber, 25. Bonino, 46. Higgins, 60. Vrbata – 4. a 35. Stewart. Střely na branku: 38:22. Diváci: 18.570. Hvězdy zápasu: 1. Bonino, 2. Higgins (oba Vancouver), 3. Stewart (Buffalo).

Anaheim – Chicago 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)

Branky: 51. Rakell – 36. a 54. P. Kane, 6. Toews, 30. Keith. Střely na branku: 22:33. Diváci: 17.497. Hvězdy zápasu: 1. P. Kane, 2. Sharp (oba Chicago), 3. Rakell (Anaheim).

6. Dallas 48 22 7 19 152:157 51
7. Minnesota 48 22 6 20 131:138 50