Michálek dal gól, favorizované San Jose ale končí

Calgary – Dál jde také Chicago, které přehrálo 4:1 Calgary. Havlát tak na MS nepřijede.

28.4.2009

Kapitán Chicaga Jonathan Toews (uprostřed) slaví se spoluhráči postup do druhého kola Stanley Cupu. Po třinácti letech.Foto: REUTERS/Todd Korol

Asi málokdo čekal, že nejlepší tým základní části, San Jose Sharks, ukončí svoji pouť za Stanley Cupem hned v prvním kole proti bojovníkům z Anaheimu.

Jenže stalo se. Mighty Ducks zvítězili v šestém duelu série 4:1, využili druhý mečbol a sérii ovládli 4:2. Kačeři tak potvrdili, že jsou typickým mužstvem pro play off a vyhovuje jim pozice, kdy se s nimi zas až tolik nepočítá.

Klíčový duel sezony přitom hosté nerozehráli špatně, v polovině úvodní dvacetiminutovky se poprvé v play off střelecky prosadil Milan Michálek.

Jenže za dvě minuty srovnal stav Corey Perry a vítěznou ránu ve druhé části hry zařídil finský blesk Teemu Selänne. I pro něj to byl premiérový zářez na pažbě.

Hosté se ani nestačili vzpamatovat a o minutu a třináct vteřin později prohrávali o dvě branky. To se prosadil Francois Beauchemin. S tím již zaskočení Žraloci nedokázali udělat nic a poslední ránu do vazu jim v 58. minutě zasadil zkušený Ryan Getzlaf.

Výsledek tak mohl na dálku potěšit trenéra Růžičku, který by útočníka Michálka rád uvítal ve svém výběru na světovém šampionátu. Mladý útočník ovšem nejprve musí souhlasit a projít lékařskou prohlídkou.

Chicago zlomilo třináctileté trápení, je ve 2. kole

Sedm let v řadě nebyli Jestřábi z Chicaga v play off. A předlouhých třináct nevyhráli ve vyřazovacích bojích ani jedinou sérii. Obě tato tísnivá fakta zlomili hráči Blackhawks v pondělí večer, kdy počtvrté zdolali Calgary a postoupili dál.

Hosté zvítězili na ledě Plamenů 4:1, přestože na střely prohráli neuvěřitelných 16:44. Jenže fantastickou práci odvedl veterán Nikolaj Chabibulin.

„Chabby (Chabibulin) nám strašně pomohl,“ vynášel svéhobrankáře do nebes obránce Brian Campbell, jenž ve druhé třetině zvýšil již na 3:0 pro Chicago. „Potřebovali jsme to, byli jsme trošku přešlí.“

A lépe se to snad ani nedalo vyjádřit. Po dvou třetinách byl poměr střel 33:11, jenže na ukazateli skóre svítil stav 3:0 pro hosty. Ti totiž překonali Miikku Kiprusoffa hned dvakrát z prvních tří střel v utkání.

V první třetině se střelecky prosadili Patrick Kane a také Adam Burish. Domácí poté přikovali hosty před jejich brankoviště, ale šestatřicetiletý ruský brankář odchytal jeden z nejlepších zápasů kariéry v NHL.

Hned v první minutě třetí třetiny dal domácím fanouškům naději tvrďák Todd Bertuzzi, ale to bylo jediné okénko v obraně hostů. Další sprška střel se neujala a postup stvrdil střelou do prázdné klece pět vteřin před koncem Dustin Byfuglien.

„Fakt, že jsme hodně brzy vedli, nám hodně pomohl,“ prozradil serveru nhl.com kapitán hostů Jonathan Toews. „Myslím, že každý viděl, jak skvělý Chabby byl. My se jen snažili hrát nejlépe, jak umíme, abychom mu to ulehčili.“

Chicago tak může slavit, sérii vyhrálo 4:2. Jejich poslední postup dál se datuje do roku 1996, kdy porazilo právě Calgary. To Flames pamatují postup do finále v roce 2004. V něm podlehli Tampě Bay Lightning v brance právě s Chabibulinem.

Západní konference:

Calgary - Chicago 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Branky:
41. Bertuzzi - 3. Kane, 11. Burish, 35. Campbell, 60. Byfuglien. Střely: 44:16. Konečný stav série: 2:4.

Anaheim - San Jose 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Branky:
13. Perry, 34. Selänne, 35. Beauchemin, 58. Getzlaf - 11. M. Michálek. Střely: 32:37. Konečný stav série: 4:2.

Autor: Michal Kuchta