Mountfield vyhrál v Brně 4:1, Vítkovice doma vládly

ČR - Sparta i Slavia dohrávaly utkání na samostané nájezdy, ale s opačným výsledkem.

9.10.2011
2 fotografie
Plzeňští hokejisté hostili v 10. kole extraligy Litvínov.

Plzeňští hokejisté hostili v 10. kole extraligy Litvínov.Foto: DENÍK/Vlastimil Leška

Hokejisté Vítkovic rozstříleli v 10. kole extraligy Mladou Boleslav 8:4 a svého středočeského soupeře dokázali zdolat už posedmé za sebou. Hattrickem a asistencí se na kanonádě vicemistra podílel Jiří Burger, jednou přihrávkou přispěl k výhře při své premiéře sedmnáctiletý australský útočník Nathan Walker. Stranou nezůstal ani Viktor Ujčík, jenž si připsal branku a dvě asistence a bodoval už v šestém duelu po sobě.

Zvládli „zakletou“ první třetinu, vytvořili si záplavu šancí, i tak vyšli bodově naprázdno. Brněnští hokejisté nevyzráli na hradbu jménem Jakub Kovář. Hlavně díky svému gólmanovi České Budějovice poprvé v sezoně zvítězily venku. V desátém extraligovém kole porazily Kometu 4:1.

Hokejisté pražské Sparty zvítězili nad Třincem 3:2 po samostatných nájezdech. Sparta, která poprvé v novém ročníku zvítězila doma, dlouho vedla, ale o zisk všech tří bodů přišla po vyrovnání Jana Peterka v 58. minutě. V nájezdech ale byli úspěšní jen její útočníci Michal Broš a Petr Ton.

Hokejisté Liberce porazili Slavii 4:3 po samostatných nájezdech a připsali si třetí domácí výhru za sebou. Pražané dokázali smazat ztrátu 1:3, přesto prohráli páté z posledních šesti utkání. Reprízu čtvrtfinále uplynulé sezony, v kterém se radovala Slavia, rozhodl v rozstřelu kapitán Bílých Tygrů Petr Nedvěd.

Hokejisté Plzně porazili Litvínov 2:1 a nadále vévodí extralize. Indiáni sice po většinu zápasu svého soupeře přehrávali, ale výborně chytající Petr Franěk dovolil skórovat pouze Michalu Dvořákovi a Janu Kovářovi. Necelých pět minut před koncem snížil na rozdíl jediné branky Juraj Majdan. Vyrovnat už Středočeši ani při hře bez brankáře nestačili a popáté za sebou prohráli.

Hokejisté Karlových Varů prohráli v 10. kole extraligy se Zlínem 1:3 a zůstávají poslední o bod za Mladou Boleslaví. Energie prohrála před vlastním publikem čtvrtý z pěti zápasů v této sezoně. Zlín zabral po dvou porážkách a má na druhém místě stejně bodů jako vedoucí Plzeň.

Kometa Brno - Mountfield ČB 1:4 (0:0, 0:2;1:2)

Kometě se v předchozích domácích zápasech hodně nevedly první třetiny, i proto vkročila do utkání hodně opatrně. Brňané si dali záležet, aby nevyráběli hrubky v obraně a do vážnější šance se dostali až po pěti minutách hry v přesilovce. Brňané postupně získávali převahu a v 15. minutě je mohl poslat do vedení Pospíšil. Křídelní útočník dostal krásný pas na útočnou modrou, v samostatném úniku zkusil stejnou kličku, s níž uspěl v pátek, ale tentokrát na něj gólman vyzrál.

Domácí dobře vstoupili i do druhého dějství. Do dobré šance se dostával Dlouhý, neměl rychlost, i tak si obhodil obránce, přihrál Malcovi, který provětral Kovářovy betony. Mountfield však podnikal rychlé brejky a také hrozil. Přesto se ve 24. minutě prosadil z nenápadné situace. Po vyhraném buly Šimánek přiklepl puk obránci Vydarenému a ten propálil Hoviho. Ve 28. minutě měl další tutovku domácí útočník Jaroslav Svoboda, ale střela se mu vůbec nepovedla. Mířil vysoko nad. Kometa si poté zahrála třetí přesilovku, ostřelovala Kováře, ale pak ji zbrzdil faul domácího Pospíšila a síly na ledě se vyrovnaly. Vzápětí odešel na trestnou také Jaroslav Svoboda a Budějovice hrály po chvíli pět na tři. Poté, co brněnský obránce Švrček zlomil hůl, jejich převaha ještě vzrostla. V drtivém tlaku poslal v nepřehledné situaci puk Langhammer za Hoviho záda. Rozhodčí zkoumal video a nakonec gól uznal – 0:2.

Ve 42. minutě Brňané zaspali v útočném pásmu, ujel jim Mertl a prostřelil Hoviho. Za stavu 0:3 bylo prakticky hotovo. Brňané ale přece jen hradbu jménem Kovář překonali. Dokonce ve vlastním oslabení. Hubáček vypíchl puk soupeři a krásnou žabkou namazal Holcovi, který se štěstím procedil puk za Kovářova záda. Kometa pak mohutně tlačila, jenže ji srazila Hoviho chyba, který za vlastní brankou namazal protihráči a Kašpařík jeho hrubku bleskově potrestal. 1:4. Kometa doplatila na zahazování šancí, prohrála 1:4.

Branky a nahrávky: 45. Holec (Hubáček) – 24. Vydarený (Šimánek, Kašpařík), 30. Langhammer (Gulaš), 42. Mertl (Podlešák), 54. Kašpařík (Šimánek). Rozhodčí: Müllner, Konc (oba SR) – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7038.

Brno: Hovi – Švrček, Žižka, Bičánek, Kováčik, Malec, Valach – Pospíšil, Holec, Hubáček – Jaroslav Svoboda, L. Čermák, R. Dlouhý – Erat, R. Hruška, Jakub Svoboda – H. Zohorna, Koreis, Podkonický. Trenéři: Venera a Oslizlo.
České Budějovice: Jakub Kovář – Ptáček, Kranjc, J. Novák, Vydarený, Kolarz, Mikuš – Kotalík, Kašpařík, Šimánek – Gulaš, Langhammer, Podlešák – Martynek, Červený, L. Květoň – Marek, Mertl, R. Pšurný. Trenéři: F. Výborný a Kupka.

HC Vítkovice Steel – BK Mladá Boleslav 8:4 (3:1, 1:1, 4:2)

Vítkovice hned ze startu začaly naplňovat roli favorita. K vedoucímu gólu jim stačilo jen 71 sekund, Burger se po rychlém útoku trefil z kruhu nad Hüblovo rameno. Náskok ale vzal stejně rychle za své, Mladá Boleslav se dostala do přečíslení a Pabiška se nemýlil.

Jenže dvě zbytečná vyloučení v úvodu druhé desetiminutovky hosty přišla pekelně draho. Vítkovice měly po faulech Dudáše a Hrdela 104 sekund výhodu dvojnásobné přesilovky a využily ji k dvougólovému trháku. Malíkův projektil si našel cestu do branky kuriózně: po odrazu od zadního mantinelu si puk do vlastní branky srazil gólman Hübl. Pokračující přesilu navíc zužitkoval ještě Káňa, který z brankoviště bez potíží doklepl vyražený puk.

Vicemistr zůstal při chuti. Lepším pohybem a agresivitou soupeře držel pod tlakem, Ujčík při vlastním oslabení v 18. minutě pálil do břevna.

Také ve druhém dějství otevřel střelecký účet Burger, který ve skrumáži před brankou tečoval Trnkovo nahození a náhradního mladoboleslavského Valenta už 84 sekundách ‚přivítal‘ gólem. Historie první části se opakovala beze zbytku; hosté bleskově kontrovali, když v přesilovce poslal puk z úhlu za Málkova záda Výborný a ve čtvrtém duelu za sebou si připsal bod.

Drama se ale nekonalo, domácí si v třetí části s hosty pohráli jako kočka s myší. Středočechy zlomil pátý gól, který po Chaloupkově chybě vstřelil ve 42. minutě v oslabení Burger. Do vítkovického brankostroje pak přispěli Ujčík, J. Káňa a Rehák, kterému asistoval australský benjamínek Walker.

Na čtyři trefy v rozpětí sedmi minut už Mlasá Boleslav v závěru zareagovala jen trefami Balaštíka a Vrbaty, kteří pouze zmírnili debakl.

Branky a nahrávky: 2. Burger (Ujčík, J. Káňa), 12. Malík, 13. J. Káňa (Malík, Ujčík), 22. Burger (Trnka), 42. Burger (Voráček), 44. Ujčík (Burger, J. Káňa), 48. J. Káňa (Šedivý, Strapáč), 49. Rehák (Pohl, Walker) – 2. Pabiška (Goertzen), 23. D. Výborný (Baldwin, Tomas), 50. Balaštík (D. Výborný, Tomas), 59. Vrbata (Cetkovský). Rozhodčí: Minář, Polák – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:6. Využití: 4:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4501.

Vítkovice: Málek – Malík, Kudělka, Ovčačík, Voráček, Punčochář, Trnka, Rehák – Szturc, Húževka, J. Sýkora – Ujčík, Burger, J. Káňa – Pohl, Štefanka, Svačina – Šedivý, Strapáč, T. Káňa – od 45. navíc Walker. Trenéři: Trličík a Moták.
Mladá Boleslav: J. Hübl (21. Valent) – Baldwin, Čutta, Rýgl, Jindra, Dudáš, Chaloupka, od 44. navíc Beňovič – Balaštík, D. Výborný, Tomas – Mikulík, Vrbata, Kotrla – Goertzen, Bahenský, Hrdel – Jiránek (22. Lenc), Cetkovský, Pabiška. Trenéři: V. Jeřábek a Hiadlovský.

HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 0:1 – 0:0)

První přesilovka Sparty již v průběhu třetí minuty přišla vniveč, ale hříšník McGregor se na konci osmé minuty provinil znovu a hned po chvilce za ním na lavici hanby putoval i Adamský, který vyhodil kotouč z vlastního obranného pásma až na domácí střídačku téměř přes celé kluziště. Pražané 101 vteřin dlouhou hrou pět na tři nepohrdli a Broš snadno otevřel skóre. Sersen poté ještě nahozením od modré čáry orazítkoval tyč. Velkou možnost přidat druhý gól svého týmu měl Tomáš Rachůnek, který vteřinu před koncem prvního oslabení Sparty ujel Ocelářům, stíhající Hrabal se ho pokusil rozhodit dvěma háčky, přičemž druhý už domácí forvard neustál. Nařízené trestné střílení ale neproměnil. Místo dvoubrankového vedení srovnal 70 sekund před první přestávkou stav Hudec.

Na začátku druhé třetiny mohl dokonat obrat při přesilovce Polanský, Pöpperleho ovšem tváří v tvář překonat nedokázal. Po skončení trestu si do dobré pozice najel Yorick Treille, ani on ale nedal. K další početní výhodě se vzápětí dostala opět Sparta a po Tenkrátově ráně bez přípravy měl gól na holi Ton, ale se svou bekhendovou dorážkou nebyl dostatečně rychlý a Hamerlík ho vychytal. Pražané litovali jen krátce. Ve 33. minutě skvěle našel Kasík pasem mezi třemi hostujícími hráči rozjetého Tomáše Rachůnka a ten přesnou ranou pod horní tyč vrátil vedení na stranu Sparty. Další velkou možnost měl Philipp poté, co Hamerlík skokem plavmo vypíchl kotouč Kohnovi, ale jeden z třineckých zadáků ránu domácího beka před prázdnou klecí zastavil.

Ve třetím dějství Sparta pozorně bránila a pokoušela se rozhodnout z rychlých brejků, jenže bez úspěchu. Když už se zdálo, že Třinečtí přes snahu o vyrovnání odjedou poprvé od ledna 2008 ze sparťanského ledu s prázdnou, vyrovnal na začátku 58. minuty pohotovou tečí Peterek a poslal duel do prodloužení. V něm rozhodnutí o vítězi nepřišlo, takže došlo i na nájezdy. Úspěšně je načal Broš, McGregora vychytal Pöpperle. Ton vzápětí uspěl svou oblíbenou fintou v podobě bekhendového blafáku a Chovan ztroskotal opět na Pöpperlem.

Branky a nahrávky: 10. Broš (I. Rachůnek, Ton), 33. T. Rachůnek (Kasík, Y. Treille), rozhodující sam. nájezd Broš – 19. Hudec (Polanský), 58. Peterek (Lojek, Kohn). Rozhodčí: Lacina, Smitka – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 8:10, navíc Zíb (Třinec) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 3707.

Sparta Praha: Pöpperle – Milam, Sersen, Kasík, Jan Hanzlík, Kučný, Philipp – Tenkrát, Broš, I. Rachůnek – Ton, Bližňák, Pacovský – Y. Treille, Foster, T. Rachůnek – Lapšanský, Luňák, Žálčík. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.
Třinec: Hamerlík – Hrabal, Zíb, Richter, Hudec, Lojek, Hořava, Davison – Kohn, Peterek, Adamský – D. Květoň, Polanský, Chovan – Hrňa, McGregor, Orsava – Marosz, Havel, Valčák – od 35. navíc Rufer. Trenéři: Marek a B. Kopřiva.

Bílí Tygři Liberec – HC Slavia Praha 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 2:1, 0:1 – 0:0)

Do vedení se dostali jako první Pražané, když Micka v šesté minutě vystřelil od mantinelu a liberecký obránce Hay si srazil puk nešťastně do vlastní branky. Liberec za dvě minuty vyrovnal, když Vak vypálil od modré čáry, brankář Kopřiva vyrazil puk k Bártovi, který úspěšně dorážel. Zbytek úvodní třetiny moc vzruchu nepřinesl.

Úvod druhé části patřil Liberci. V čase 21:09 se prosadil v přesilovce pěti proti třem znovu Bárta. Na jeho trefu navázal o 15 vteřin později Bartovič, který poslal pod břevno Nedvědovu přihrávku. Snížit mohl Čermák, ale Vošvrda zastavil jeho střelu na brankové čáře.

Slavia přidala ještě více na důrazu, ale Severočechy držel Vošvrda, jenž vychytal Kůrku a následně i Jelínka. Pak se ale v přesilové hře opřel do puku z levého křídla hostující Svoboda a snížil na 2:3. V závěru třetiny podržel své mužstvo ještě jednou Kopřiva při šanci Kudrny.

V úvodu třetí třetiny trefil po Urbanově pasu Výtisk tyč. Liberečtí v poklidu bránili svůj hubený náskok a navýšit ho mohl Čakajík, ale svůj nájezd zakončil do připraveného Kopřivy. Na druhé straně byl blízko vyrovnání Kalus, jehož střela poskakovala na brankové čáře, Vošvrda ji ale včas chytil.

Slavia se dočkala vyrovnání v čase 55:30, kdy Roth vypálil od modré čáry a jeho střela s tečí Tomáše Hertla zaplula do branky. Oba týmy po zbytek třetiny pozorně bránily a utkání dospělo do prodloužení. V něm se nikdo střelecky neprosadil. Rozhodnout tak musely nájezdy a v nich se trefil jen Nedvěd.

Branky a nahrávky: 6. Bárta (Vak), 22. Bárta (P. Nedvěd), 22. Bartovič (P. Nedvěd), rozhodující sam. nájezd P. Nedvěd – 4. Micka (J. Doležal), 38. T. Svoboda (V. Růžička ml., Roth), 56. T. Hertl (Roth, Sklenář). Rozhodčí: Fraňo, Homola – Bádal, Kis. Vyloučení: 5:4. Využití: 2:1. Diváci: 5527.

Liberec: Vošvrda – Výtisk, Čakajík, Holub, Hay, Derner, Kajínek, Moravec, Trončinský – Bartovič, Nedvěd, Kudrna – Špaček, Vak, Klimenta – Dušek, Vantuch, Bárta – Krejčík, T. Urban, Kica. Trenéři: Kalous a Pešán.
Slavia: M. Kopřiva – Špelda, Roth, Barák, Kolařík, Krejčík, Kuboš, Šulc – Kalus, P. Jelínek, Tomica – T. Svoboda, V. Růžička ml., M. Čermák – T. Hertl, Kůrka, Sklenář – Poletín, Jaškin, J. Doležal – Micka. Trenéři: V. Růžička st., Čelanský a Beránek.

HC Plzeň 1929 – HC Verva Litvínov 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Složení litvínovských útočných trojic doznalo po sérii posledních neúspěchů řady změn, přesto hostům vstup do utkání nevyšel. Domácím nabídli dvě přesilové hry v rychlém sledu za sebou. Severočechy v nich uchránil od pohromy jen pohotový gólman Franěk. Vyrazil totiž dvě Dudovy střely z bezprostřední blízkosti, které připravil přesnými přihrávkami zpoza branky Straka. Při přesilovkovém nahození Hanzlíka od modré čáry Fraňka zachránila horní tyč a již při hře pět na pět Heřman po individuální akci pálil mimo.

Hosté vůbec nestíhali se Západočechy bruslit, dravý Mrňa ovšem při svém sólu nedokázal přesně zakončit. Litvínov pořádně ohrozil branku hájenou místo nemocného Svobody Mazancem až v 15. minutě během vyloučení nové plzeňské posily Schnabela. Aktivnější však zůstali domácí i ve druhé třetině, na jejímž začátku prověřil Heřman Fraňka táhlou střelu při přečíslení dvou na jednoho a následná Dvořákova dorážka mířila jen těsně vedle. Poté Západočeši nezužitkovali krátkou početní výhodu pět na tři, ale krátce po jejím skončení se do útočného pásma šikovně protáhl Dvořák a uspěl pokusem z otočky.

Po polovině utkání mohl zvýšit plzeňské vedení mezi kruhy nekrytý Straka, ale Franěk jeho střelu skvěle zastavil. Ve 34. minutě se po vyhraném buly dostal až před Mazance Frolík, mladý brankář ovšem dokázal vleže proti jeho střele zasáhnout. Na druhé straně neuspěli na brankovišti Johnson s Dvořákem. Těsně před koncem prostřední části Franěk opět vychytal střelu osamoceného Straky a z protiútoku neuspěl tváří v tvář Mazancovi Ručinský.

V úvodu závěrečné dvacetiminutovky hosté nezužitkovali čtyřminutovou přesilovku a naopak se dvěma nedovolenými zákroky brzy po sobě dostali do dvojnásobného oslabení. V něm sice nejprve překvapivě zahrozil svižným pokusem Hübl, ale vzápětí už zvýšil díky teči bránícího Jareše Kovář z levého kruhu na 2:0. Domácí aktivním pojetím dlouho nepouštěli hosty do šancí. Litvínov snížil až díky využité přesilové hře v 56. minutě, kdy po krásné kombinaci skóroval Majdan. Vyrovnání se ocitli Severočeši blízko při hře bez brankáře. Vteřinu před sirénou ale Mazanec stačil pravým betonem zasáhnout proti tvrdé střele Lukeše.

Branky a nahrávky: 27. Dvořák (Dan Růžička), 47. Jan Kovář (Vostřák) – 56. Majdan (Hanzl, Kousalík). Rozhodčí: Husička, Kalivoda – Charvát, Pouzar. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:1. Diváci: 6097.

Plzeň: Mazanec – J. Jeřábek, Jiří Hanzlík, Marušák, St. Pierre, Dresler, Schnabel, Dan Růžička – Duda, Jan Kovář, Martin Straka – Kratěna, J. Hlinka, Lev – Dvořák, M. Heřman, Johnson – Stránský, Vostřák, Mrňa. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Michal Straka.
Litvínov: Franěk – Černošek, Kousalík, Pojkar, Jareš, Skuhrovec, Brejčák, Gula, Kubát – Frolík, V. Hübl, Ručinský – Trávníček, Hujsa, Lukeš – Kubinčák, Heinisch, Jenáček – Majdan, Hanzl, Gerhát. Trenéři: Kýhos a Kučera.

HC Energie Karlovy Vary – PSG Zlín 1:3 (1:1, 0:0, 0:1)

Zlín se dostal do vedení už v 55. vteřině, kdy překonal brankáře Závorku nenápadnou střelou z otočky Čajánek. Za 64 vteřin ale bylo vyrovnáno. Dej ještě příležitost nevyužil, ale pak Martin Rohan nezištně přihrál Skuhravému a ten při úniku nedal blafákem Sedláčkovi šanci. Od vyrovnávací branky se aktivita přenesla na hole domácích hráčů a ofenzivními nápady opět vynikala zejména první formace v čele s Kumstátem a Pechem. V 16. minutě Kumstát překonal Sedláčka, ale sudí po konzultaci s videorozhodčím gól neuznali pro kopnutí nohou.

V polovině zápasů mohl dostat domácí do vedení opět Kumstát. Při úniku byl faulován a nastřelil pouze tyč Sedláčkovy branky. Druhou šanci dostal z trestného střílení, ale zlínský gólman jeho blafák vystihl. Hosté se v druhé části také neprosadili.

V závěrečné třetině mohl dostat do vedení Zlín v přesilové hře Linhart a na druhé straně v 48. minutě trefil Skladaný tyč. Kalich hořkosti až do dna si tak nakonec museli vypít karlovarští borci. O další domácí porážce Energie rozhodl v 57. minutě Tesařík, jehož tečovaná střela od modré čáry skončila za Závorkovými zády. Domácí i přes výhodu přesilovky, tutovou šanci Skuhravého a následnou power play, vyrovnat nestihli. Naopak 32 vteřin před koncem pečetil výsledek do prázdné branky Leška.

Branky a nahrávky: 2. Skuhravý (M. Rohan) – 1. Čajánek (Veselý, Honejsek), 57. Tesařík (T. Sýkora), 60. Leška (Hamrlík, Köhler). Rozhodčí: Šindler, Šír – Bláha, Kostka. Vyloučení: 3:8. Bez využití. Diváci: 2447.

Karlovy Vary: Závorka – D. Nosek, Gulaši, Bombic, Gřegořek, Gründling, Prošek, M. Rohan, Mocek – Kumstát, Pech, Košťál – Skladaný, Melenovský, Dej – Zaťovič, Skuhravý, Zucker – Kuběna, Kupec, T. Klíma. Trenéři: Baďouček, Pešout a Kněžický.
Zlín: Sedláček – Hamrlík, Linhart, Matějíček, Galvas, Míka, Lučka, Tesařík, Řezníček – Důras, Leška, Köhler – Honejsek, Čajánek, O. Veselý – Ondráček, Roman Vlach, Kubiš – Holík, T. Sýkora, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach a Turek.

9.10.2011

Inkluze je zločin na dětech, říká Václav Klaus mladší

Havlíčkův Brod /ROZHOVOR/ - Má všeobecní vzdělání budoucnost? Je inkluze krok tím správným směrem? To byla hlavní témata přednášky, kterou v Havlíčkově Brodě nedávno připravil Okrašlovací spolek Budoucnost.

Manželé ze Kdyně se snažili zachránit život mladému sportovci. Bohužel marně

Hluboká - Silák z Hluboké zemřel za jízdy na kole. Jeho otec děkuje manželům Homolkovým, kteří bojovali o jeho život.