Na úvod dali čeští hokejisté Dánům pět gólů

Kloten - Hokejové MS, skupina D: Česko - Dánsko 5:0.

25.4.2009
11 fotografií

Rostislav Olesz (85) a Jaromír Jágr gratulují brankáři Jakubu Štěpánkovi k nule v zápase s Dánskem.Foto: GetPhoto/Robin Drahoňovský

Stejně jako loni i letos zahájila česká reprezentace hokejové mistrovství světa duelem s Dánskem.

A stejně jako tehdy zvítězila. Národní tým porazil ve švýcarském Klotenu Seveřany 5:0.

Češi si od začátku udržovali převahu, ale Dánové občas nebezpečnými střelami zaměstnali gólmana Jakuba Štěpánka, debutanta na velké mezinárodní akci.

Na první branku se čekalo šest minut. Favorita poslal do vedení Jaroslav Hlinka, který se při hře čtyř proti čtyřem dostal po Klepišově pasu do samostatného úniku na dánského gólmana Galbraitha a skóroval.

Stav 1:0 pak trval hodně dlouho, Češi proti pozorně chytajícímu Galbraizhovi nedokázali zvýšit skrovný náskok. Navíc i Dánové čas od času prověřovali českou defenzivu nebezpečnými protiútoky.

Klid do dosud nepříliš sehrané české sestavy vnesl až po polovině zápasu Jan Marek. Nejlepší reprezentační střelec v této sezoně dorazil při přesilovce puk do odkryté branky.

Branky se dočkal i Jágr

Přesilovky se svěřencům Vladimíra Růžičky vůbec dařily. Další využil v 36. minutě Petr Čajánek, kterému střeleckou pozici připravili Jaromír Jágr a edmontonská posila Aleš Hemský.

Duo Jágr - Hemský se podepsalo i pod čtvrtý puk v Galbraithově síti. Opět při přesilovce našel Jágr těžkou přihrávkou rozjetého Hemského a ten poslal kotouč rovnou ze vzduchu do dánské sítě.

Ve třetí třetině se Dánové z ledu postupně vytráceli, naopak český tým si vytvářel další šance. Pátého úspěchu se dočkal v 51. minutě při hře pěti proti třem. Prvního gólu na letošním šampionátu se dočkal Jágr, i když jeho ránu pod horní tyčku musel ještě potvrdit videorozhodčí.

Ve zbytku sobotního večera už české útočné voje dopřály Dánům klid a mír. Štěpánek si ve své premiéře na mistrovství světa připsal čisté konto, Česká republika se může radovat z jednoznačné výh­ry.

„První zápasy jsou těžké, včera jsme viděli, jak se trápili Slováci,“ připomněl těsné vítězství Slovenska nad Maďarskem Petr Čajánek. „Zvládli jsme to docela dobře. Jsem spokojený,“ pochvaloval si střelec jednoho gólu.

„Dali jsme nějaké góly, myslím, že to nebylo špatné a snad to bude ještě lepší,“ řekl Aleš Hemský ke spolupráci s Jágrem. „Máme před sebou těžší zápasy a ty nás určitě prověří,“ neusíná však edmontonský střelec na vavřínech.

ČR – Dánsko 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
Branky:
7. Hlinka (Klepiš), 32. Marek (Rolinek, Rachůnek), 36. Čajánek (Hemský, Jágr), 38. Hemský (Jágr, Čajánek), 51. Jágr (Čajánek)
Rozhodčí: Piechaczek (Fin.), Zalaski (Kan.) – Bouguin (Fr.), Semionov (Est.). Vyloučení: 7:8. Využití: 4:0. Diváci: 4342.
Česko: Štěpánek – Židlický, Čáslava, Němec, Rachůnek, Polák, Blaťák, Barinka – Jágr, Čajánek, Hemský – Kotalík, Marek, Rolinek – Irgl, Hlinka, Klepiš – Červenka, Plekanec, Olesz. Trenér: Růžička.
Dánsko: Galbraith – Hersby, Larsen, Damgaard, Christensen Mads, Bodker Mads, Pedersen – Staal, Hardt, Regin – Degn, Green, Bodker Mikkel – Christensen Mads, Madsen, Jakobsen – Lykkeskov, Dresler, Sundberg. Trenér: Backman.

Autor: Vojtěch Žižka